Dnes sú to presne 4 roky, čo som s mojim najlepším kamarátom odišiel do Austrálie. Vtedy som naozaj netušil, že sa môj život tak rapídne zmení. Každý, kto ma pozná, vám povie, že od môjho návratu z Austrálie, kde som strávil skoro 3 roky, som výrazne iný človek, ako som bol predtým. Netuším, či to všetci brali ako zmenu pozitívnu, ja som si ale na 100% istý, že moje rozhodnutie odísť do Austrálie bolo tým správnym rozhodnutím a že môj život vďaka tomu už nikdy nebude taký istý, ako predtým.
Za 3 roky života v cudzine sa toho naučí človek veľa. Tu je moja spomienka na veci, ktoré mi najviac z môjho pobytu dole nohami utkveli v pamäti.
Lepšie raz zažiť, ako miliónkrát vidieť, alebo počuť
Môžeš si o danom mieste, alebo krajine pozrieť všetky filmy a dokumenty sveta, no aj tak sa to nevyrovná tomu, keď dané miesto zažiješ na vlastnej koži. Môžeš si pozrieť stovky fotografií a videí, prečítať články a názory iných ľudí, tvoj konečný dojem bude aj tak iný – tvoj vlastný.
Ľudia v Austrálii sú veľmi milí a pozitívne naladení
Toto je fakt, ktorý mám na Austrálii asi najradšej. Najčastejšie sa tiež pristihnem, že o ňom rozprávam. Najmä teraz, keď som na Slovensku, kde všetci vieme iba hundrať a sťažovať sa. Na Slovensku, kde je také normálne ísť po ulici a vidieť desiatky či stovky nešťastných tvárí, kráčajúcich ulicou smrti ktovie kam. Na Slovensku, kde sa nikto už ani nepozastaví nad tým, že ho pri vstupe do obchodu nikto nepozdraví, a že ľudia sa dokonca vyhýbajú tomu, aby sa zviezli jedným výťahom so svojim susedom. Úsmev sa tu neočakáva a všetci si na to tak nejako zvykli.
V Austrálii som bol veľakrát šokovaný z toho, ako sa ku mne chovali. Či prídeš do malého obchodíku, alebo veľkého nákupného centra, zakaždým ťa tam vítajú s úsmevom a opýtajú sa ťa, ako sa máš (aj keď toto je v angličtine brané skôr ako súčasť pozdravu, stále to prináša pozitívnu energiu a preto som to vždy ocenil). V banke sa ťa opýtajú na krstné! meno a tým ťa potom celý čas oslovujú. Žiadne prehnané hry na to, kto má väčšiu hodnosť, či kto je dôležitejší.
Toto ale nie je iba súčasťou služieb, ktoré sú očividne na míle ďaleko od tých našich slovenských. Všetci ľudia sú takí! Milí, usmievaví, čo nemajú problém pomôcť.
Základnou reakciou je podpora, nie kritika
Určite to všetci poznáte. Spomeňte si na to, keď ste sa naposledy pýtali svojho kamaráta, alebo rodiny na ich názor. Aká bola ich prvá reakcia? Povedali vám, že je to super a držia vám palce, alebo vám vymenovali dôvody, prečo je to blbosť a nemôže to fungovať?
V Austrálii je predvoleným správaním podporiť, alebo povzbudiť. Vyzdvihnúť klady, na záporoch sa predsa dá popracovať a minimalizovať ich, alebo dokonca úplne odstrániť.
Ľudia na Slovensku si často ani len nedokážu predstaviť, ako takáto malá zmena v myslení a v predvolenom správaní sa dokáže ovplyvniť celú spoločnosť. Ľudia sú sociálne bytosti. Všetci potrebujeme podporu. Každý jeden z nás. Tak prečo sa neustále iba kritizujeme? Prečo najskôr vidíme negatíva? Prečo je u nás pohár poloprázdny, a nie poloplný? „Už mám IBA polovičku čokolády“, „Už mám IBA 1 týždeň dovolenky“, počujem ľudí sťažovať sa. Prečo my, Slováci, vieme ešte aj z dobrých a pozitívnych vecí urobiť veci negatívne?
Minimálna byrokracia
Systémy v Austrálii jednoducho fungujú. Neviem čím to je. Možno tým, že tí, čo vládnu, reálne chcú pomôcť ľuďom, a že kradnutie a hrabanie pre seba tam nie je štandardom. Možno nás ovplyvnil socializmus vo výraznej miere, to ale neznamená, že teraz budeme 100 rokov iba plakať a vyhovárať sa. Pretože socializmus tu už dávno nie je a Slovensko je voľnou, nezávislou, demokratickou krajinou.
Založenie živnosti v Austrálii (konkrétne v NSW, pretože každý štát má trochu iné zákony) je otázkou vyplnenia jedného ONLINE formulára! Do týždňa máte doma papier a môžete začať oficiálne podnikať. To je všetko. Jeden vyplnený online formulár! A čo je ešte lepšie, nemusíte platiť žiadne sociálne, či zdravotné poistenie. Jediné, čo platíte, sú dane z príjmu, ktoré sa zúčtujú raz ročne v daňovom priznaní.
Poznámka: To, že sa pri živnosti neplatí žiadne sociálne, ani zdravotné poistenie je moja osobná skúsenosť. Ja som ale bol za celý čas môjho pobytu v Austrálii študentom celodenného kurzu a ako študent som musel mať povinné zdravotné poistenie. Netuším, či by sa podmienky pre podnikanie zmenili, ak by som študentom nebol.
Každopádne sa určite zhodneme na tom, že austrálske zákony podporujú začínajúcich podnikateľov a že začať s podnikaním tam je omnoho jednoduchšie ako u nás na Slovensku plnom byrokracie, poplatkov, potvrdení, nezmyselných papierov a osobných návštev kadejakých úradov.
Rešpekt voči iným kultúram a ich zvykom
Existuje iba jeden typ strachu – strach z neznáma.
Nebojíš sa pavúkov. Bojíš sa toho, že nevieš, čo sa ti stane, keď ťa nejaký poštípe. Nebojíš sa smrti. Bojíš sa toho, že nevieš, čo nastane po tom, čo zomrieš.
Strach z neznáma je dôvodom, prečo sa mnohí ľudia boja iných rás, kultúr, alebo etnických skupín. Nič o nich totižto nevedia! Nikoho takého nepoznajú, či dokonca ani nestretli.
Gayovia sú normálni ľudia (ktorým sa páčia iné veci)
Od malička som od niektorých mojich rodinných príslušníkov počúval, že „byť teplým nie je normálne“ a je to niečo, čo „treba liečiť“. Dieťa verí tomu, čo počuje od dospelých. Najmä ak sa ten istý názor opakuje často. Ja som na Slovensku nikdy žiadneho gaya nepoznal, či ani len nestretol. Videl som ich akurát tak vo filmoch, kde sú často stvárnení prehnane extrémne.
Sydney v Austrálii je jedným z obľúbených miest gayov a lesbičiek pre život. Každoročne sa tam organizuje jeden z najväčších pochodov gayov a lesbičiek na svete, ktorý priláka tisícky ľudí z celého sveta. Ja som mal možnosť s niektorými gaymi sa nie len stretnúť, ale dokonca spoznať.
Môj austrálsky manažér v reštaurácií, kde som pracoval, bol totižto jedným z nich. Neskôr som sa náhodou dostal do situácie, kedy sa jeden gay nasťahoval do nášho domu, do mojej izby! Jednu izbu sme totižto zdielali dvaja a keď sa môj vtedajší spolubývajúci z Japonska odsťahoval, prisťahoval sa chlapík, ktorý bol gay. 2 mesiace, ktoré u nás býval, boli jedným z tých najzvláštnejších období môjho života. Nechápte ma zle. Vždy som miloval a aj milujem ženy a nikdy som nemal ani len najmenšie chúťky akokoľvek experimentovať. Každopádne počas môjho pobytu v Sydney som sa toho o gayoch naučil mnoho.
Netreba hádzať všetkých do jedného vreca. Tak isto ako sa nájdu blbí európania, blbí američania, alebo blbí aziati, nájdu sa aj blbí gayovia. Takí, ktorí nerešpektujú súkromie druhých a vnucujú im svoje predvedčenie. To sú tí, ktorí robia celej kultúre/krajine/etnickej skupine zlé meno. Väčšia gayov sú ale milí ľudia s pozitívnym prístupom k životu. Sú priateľskí a vtipní, a vedia sa zabaviť.
Môj pohľad na gayov sa za 3 roky môjho života v Sydney dramaticky zmenil. Rešpektujem ich a nemám voči ním žiadny problém, pokiaľ oni (konkrétni jedinci) nezasahujú do môjho osobného života, alebo nie sú otravní, či vtieraví. Môj postoj k nim je teda úplne rovnaký ako k hocikomu inému.
Ázijské kultúry sú výrazne odlišné od našej západnej kultúry
Sydney v Austrálii je veľmi obľúbenou turistickou, pracovnou, alebo študentskou destináciou mnohých ľudí z ázijských krajín. Na uliciach, v školách a obchodoch stretnete množstvá ľudí z Číny, Južnej Kórei, Vietnamu, Indonézie, Japonska, Thajska, Filipín, alebo Malajzie.
Úprimne, taký vysoký počet Aziatov som v Sydney naozaj nečakal, a viem o mnohých ľuďoch z Európy, ktorí boli daným faktom výrazne prekvapení. Niektorí to prijali a s otvorenou mysľou sa začali sa o dané kultúry zaujímať. Iní sa s tým nedokázali až tak moc zmieriť a niektoré zo zvykov ázijských kultúr im prekážali natoľko, že ovplyvňovali ich mentálnu pohodu.
Ja som bol v tej prvej skupine ľudí. Nové veci ma lákali. Za tri roky som sa toho naučil mnoho o kultúre kórejskej, japonskej, thajskej, či čínskej. O niektorých viac ako o iných, samozrejme.
Myslím, že záujmom a vzdelávaním sa o iných kultúrach sa nám otvárajú oči. Zistíme, že nie všetko musí byť tak, ako sme zvyknutí. Zistíme, že veci sa dajú riešiť aj inak. Alebo že je možné žiť úplne iný spôsob života, a byť pri tom šťastný. Verím, že naše kultúry sa toho môžu jedna od druhej naučiť mnoho. Zobrať tie dobré veci z iných kultúr a pretransformovať ich a využiť v tej našej.
Ázijské jedlo je iné/zdravé/skvelé
Ázijské jedlo je úžasné a každý, kto má voči nemu predsudky, nežije plnohodnotný život. Každý, kto má akékoľvek predsudky, nežije plnohodnotný život a nie je tak šťastný, ako by mohol byť.
Nehovorím, že každému bude chutiť všetko. Tak to nie je ani s našou domácou stravou. Niekto nemá rád špenátový prívarok, iný praženicu s hríbmi a ďalší vyprážanú pečienku. A presne o tom to je. Ako prídeš na to, čo ti chutí, pokiaľ to nevyskúšaš? Možno sushi ti chutiť nebude a už nikdy ho do úst nedáš, no možno si ho zamiluješ a večera v sushibare bude patriť k tvojim obľúbeným piatkovým večerom.
Ja som na Slovensku nikdy ryby nejedol. Vadilo mi veľké množstvo malých kostí a pachuť sladkovodných rýb po bahne. Myslel som si, že mi surové ryby určite chutiť nebudú, keďže mi nechutia ani tie pečené. Ako veľmi som sa len mýlil! Sushi, alebo sashimi sú pre mňa lahôdkou, ktorú som si užíval v japonských reštauráciách po Sydney pravidelne.
Spolunažívanie s inými kultúrami ti otvorí oči
Viete, že Kórejci jedia chlieb iba ako sladký zákusok? Kde my si dáme na raňajky chleba so syrom, alebo salámou, oni si dajú ryžu so zeleninou (alebo morskými riasami, sójovou omáčkou a sezamovým olejom), alebo nudle cestoviny s polievkou. Aké je pre nás nepredstaviteľné, že by sme nejedli chlieb, že?
Viete, že pokiaľ sa dievča v Číne nevydá do 30ky, je považovaná za starú a žiadny chlap si ju už potom nechce zobrať?
Viete, že v Japonsku je normálne, že na Valentína dávajú darček dievčatá chlapcom? A že zvyčajne je to domáca, ručne robená čokoláda? A že mesiac na to majú v kalendári takzvaný „Biely deň“, kedy dávajú muži, ktorý od žien dostali čokoládu, na oplátku im nejaký darček naspäť?
Viete, že v kórejčine a čínštine má pozdrav „Ahoj“ v doslovnom preklade význam „Už si jedol?“, alebo „Si najedený?“?
Viete, že je extrémne neslušné dotýkať sa hornej časti hlavy Thajcov, pretože tým vstupujete do priestoru medzi danou osobou a ich bohom?
Viete, že v Indonézia je najväčšou moslimskou krajinou na svete? V Indonézie tiež žijú v súlade nie len moslimovia, ale aj množstvo budhistov a kresťanov!
Takého a mnoho iných zaujímavých informácií a faktov sa nedozvieš inak, ako spolužitím s danými ľuďmi a ich kultúrami. Za každú jednu takúto informáciu som nesmierne vďačný, pretože mi pomáha otvárať moju myseľ a rešpektovať názory a rozhodnutia iných.
Dokážem rozoznať mnoho krajín podľa ich typického výzoru a jazyka
Dokážem rozlíšiť, odkiaľ človek pochádza, za pomoci rozlíšenia jazyka, ktorým hovorí, alebo jeho výzoru. Môžeš to vyskúšať, ale pokiaľ nemáš z danej krajiny nejakých blízkych priateľov, toto nedokážeš. Ako náhle si však s niekým z danej krajiny vytvoríš vzťah, začneš si všímať iných, úplne cudzích ľudí, ktorý majú určité spoločné črty alebo rysy.
Nateraz dokážem rozlíšiť, či človek hovorí kórejsky, čínsky, japonsky, thajsky, filipínsky (tagalog), indicky (hindi alebo punjabi) z ázijských jazykov, francúzsky, taliansky, španielsky, nemecky, poľsky, česky, rusky, či maďarsky z európskych jazykov a taktiež rozoznám brazílsku portugalčinu. Často tiež dokážem rozoznať prízvuky týchto krajín v angličtine, teda keď ľudia hovoria po anglicky a angličtina je ich druhým jazykom. Taktiež väčšinou dokážem rozoznať britskú, írsku, austrálsku, alebo americkú angličtinu.
Čo sa týka výzoru, množstvo z týchto krajín dokážem rozoznať podľa typických črtových vlastností ich rasy a tiež podľa štýlu ich oblečenia, alebo účesu.
Naozaj sa tu nechcem chváliť. Podstatou toho, prečo o tom hovorím, je dôvod PREČO dokážem rozoznať, odkiaľ človek pochádza aj bez toho, aby som sa sním rozprával, alebo ho najskôr spoznal. Dôvodom je fakt, že z každej z týchto krajín niekoho poznám. V Sydney som získal priateľov, alebo som sa niekedy stretol s ľuďmi z vyše 50 krajín sveta. Áno, naozaj som si to zapisoval (pretože som Nerd a štatistiky mám rád :)).
Austrálske jedlo je zmeskou jedál iných kultúr
Základ austrálskej stravy pochádza samozrejme z tej anglickej. Ako sa ale do Austrálie časom sťahovalo čoraz viac ľudí z rôznych krajín Európy a sveta, austrálska strava sa vyvíjala. Dnes ju tvorí zmes anglickej, talianskej, francúzskej, americkej a ázijskej kuchyne.
Austrálčania milujú pivo a barbeque
Typický víkend Austrálčania strávia na pláži, buď grilovaním BBQ (barbeque) a pitím piva, alebo surfovaním (na vlnách ;)), vodnými športmi a loptovými hrami.
Na väčšine mestských pláži sú zabudované plynové grily, na ktorých je možné si ugrilovať hovädzie, bravčové, či dokonca kengurie mäso a obľúbené klobásy. Čo je však neuveriteľné je, že tieto grily sú zadarmo! Pre hocikoho, na akokoľvek dlho.
Ísť na pláž, ugrilovať si kvalitné mäsko, dať si dobré pivo alebo drink a ísť sa zabaviť do vĺn – tomu sa v Austrálii hovorí dobre strávený deň.
Životné prostredie a prírodu si treba vážiť
Austrália má veľmi prísne zákony na ochranu životného prostredia, rastlín a živočíchov. Austrálčania si svoju nádhernú krajinu chránia (až na austrálskych tínedžerov, ktorí zvyčajne cez víkend pijú a robia bordel v centre mesta).
Čo mi ale extrémne vadilo bolo vidieť zahraničných študentov, alebo turistov, ktorí si austrálsku krajinu nevážili. Pricestujú do Austrálie cez pol planéty a potom tu rozhadzujú odpadky po zemi a hádžu špaky do piesku na plážach. Zakaždým, keď to vidím, mi príde špatne. Nech si každý robí bordel vo svojej vlastnej krajine, ale keď je na cestách (a hlavne ako turista, ktorý prišiel za krásami prírody), mal by rešpektovať životné prostredie druhých ľudí a voľne žijúcich živočíchov.
Ísť do prírody je cool. Nechať tam viac plastov a skla, ako ste priniesli, cool rozhodne nie je.
Mestskí policajti naozaj slúžia občanom
Ešte nikde som nevidel takých pohodových mestských policajtov. Keď robíš niečo proti predpisom, upozornia ťa (často s úsmevom na tvári), poprajú ti pekný deň a idú si po svojom. Keď sa k nim chováš milo, sú milí aj oni. Keď si začneš dovoľovať, alebo byť drzí, použijú tvrdšie prostriedky.
Policajné naháňačky ako z filmu
V jeden večer som išiel domov z práce a zrazu som zbadal chlapíka, ktorý uteká mojim smerom. Hneď na to spoza rohu vybehli dvaja policajti, ktorí ho naháňali. V tom momente už týpek prebehol vedľa mňa a policajti za ním. Náhle som počul policajné sirény, a potom videl aj autá. Z rôznych smerov ich prišlo asi 6 a všetky naháňali daného týpka.
Netuším, čo chalan urobil, či niekoho zabil, alebo len niečo ukradol. Každopádne, po tom, čo som videl, som sa cítil v Sydney veľmi bezpečne.
Hovoriť plynulo po anglicky je na nezaplatenie
Keby som mal vybrať iba jednu vec, ktorá stála za to ísť do Austrálie, bola by to angličtina. Táto jedna vec zmenila môj život najvýraznejšie k lepšiemu.
Namiesto Slovenska a Česka som zrazu počul celý svet a rozumel tomu, čo hovorí. Dokázal som komunikovať s ľuďmi z krajín z celého sveta. Vďaka internetu a angličtine som dokázal nájsť odpovede aj na tie najzložitejšie, alebo najšpecifickejšie otázky. Ušetril som enormné množstvo peňazí. Oslobodil som sa od informácií, ktoré do nás tlačia slovenské masmédiá. Môžem si totižto vybrať tie najlepšie, najhodnotnejšie zdroje z celého sveta. Môžem cestovať po svete a dorozumieť sa. Nie všade hovoria všetci po anglicky, ale verte mi, po slovensky nehovorí nikto (možno okrem Chorvátov :D).
Pri hľadaní práce treba byť vytrvalí
Na Slovensku je štandardným spôsobom hľadania práce internet a profesia.sk, alebo iná web stránka s inzerátmi. Možno druhým spôsobom sú inzeráty v lokálnych novinách. Toto sú však všetko pasívne spôsoby hľadania.
Viete, že viac ako 60% všetkých voľných pracovných miest sa nikdy nedostane do novín, alebo na internet?
Zaplnia sa totižto uchádzačmi, ktorí sa u firmy hlásili o miesto v minulosti, a cez osobné kontakty, alebo známosti. Nehovorte mi, že to nie je fér. Život nie je fér. Je skôr ako hra, ktorú treba hrať podľa jej pravidiel, alebo ísť domov.
Základným spôsobom hľadania si práce v Sydney (a iných veľkomestách) je takzvané „osobné ponúkanie“ (fakt netuším, ako to v slovenčine povedať lepšie :D). Vytlačíte si 30 životopisov, zoberiete ich so sebou a idete osobne do firiem, v ktorých by ste mali záujem pracovať. V agentúre G8M8, cez ktorú sme sa do Austrálie dostali, nám tento spôsob hľadania práce vždy odporúčali. Vedeli prečo, majú totiž mnohoročné skúsenosti nie len ohľadom študovania na školách v Austrálii, ale aj ohľadom hľadania si práce či cestovania.
Dôvod, prečo majú firmy takýto spôsob hľadanie práce radi, je nasledovný. Je také jednoduché poslať životopis online. Mnoho ľudí si ani len nedá tú námahu napísať každej firme iný email a jediné, čo zmenia, je oslovenie. Keď ale niekto vojde do firmy so životopisom a úsmevom na tvári, preukazuje tým guráž a odhodlanie. Majiteľ firmy, alebo člen tímu môže hneď na mieste uchádzača ohodnotiť a dohodnúť prípadné druhé stretnutie so šéfom, alebo personalistom.
Áno, osobné chodenie po firmách nie je jednoduché a trvá dlho. Oplatí sa to však. Ja som mal v Austrálii 3 rôzne práce a všetky 3 som si našiel tak, že som do firmy prišiel sám, osobne. Mnoho firiem ani nikoho aktívne nehľadá, keď ale vidia, že by ste mohli byť dobrý fit do firmy, dajú vám šancu.
Všetko niečo stojí
Na to, aby som mohol odísť do Austrálie, som si musel zobrať úver. Nebol som z toho nadšený, ale vedel som, že bez toho to nepôjde. V dnešnej dobe som veľkým odporcom úverov a zo zásady si úver neberiem, pokiaľ to nie je naozaj absolútne nevyhnutné. Úver, ktorý som si však zobral preto, aby som sa mohol dostať do Austrálie, a ktorý doteraz splácam, neľutujem. Umožnil mi niečo, čo by mi peniaze samotné nikdy neumožnili.
Záver
Moje rozhodnutie odísť do Austrálie bolo nateraz mojím najlepším rozhodnutím. Študentský život v Sydney nie je jednoduchý, ale stojí za tú obrovskú životnú skúsenosť, akou život a pobyt hore nohami naozaj je. Po troch rokoch života som sa vrátil ako úplne iný človek, s väčším rozhľadom, otvorenou mysľou a neobmedzenými možnosťami dobiť celý svet.
Teraz je rad na tebe. Ktoré rozhodnutie najviac zmenilo tvoj život k lepšiemu? Prečo?
Potrebuješ pomôcť so študentskými vízami?
Vyskúšaj agentúru G8M8. Ja som išiel s nimi a bol som maximálne spokojný.
Kolik ti za tu pohadku co jsi napsal zaplatili? :) Neni tu Byrokracie, to zrejme psal nekdo kdo tu vubec nebyl… Jednoduse zalozis firmu, a co ze kazdy rok musis platit uradu za nazev firmy (kdyz nezaplatis vcas tak rovnou penale ktere jsou 2.5nasobek)…. Pulka tech informaci je zkreslena a nepresna… Dalsi veci jsou porizeni si vlastniho bydleni, na to v dnesni dobe nemaji prumerni Australane… Pak jak jsi tu bydlel, mel jsi na to si pronajmout vlastni bydleni? Vetsina lidi tu bydli v sharehousech a i mistni kdyz odjizdi na dovolenou tak svoje bydleni pronajimaji…. Ona kazda mince ma… Celý komentár »
Ahoj Brad, tento tvoj komentar som z nejakeho dovodu prehliadol, tak sa ospravedlnujem za neskoru odpoved. Dakujem ti za zdielanie tvojho nazoru. Presne ako pises, ja som bol v Australii ako student, a tento clanok je MOJIM pohladom na zivot v Australii. Nerobil som ziadne vedecke studie a ani prieskum verejnej mienky Australcanov ci cudzincov zijucich v Australii. Takze je uplne ok, ze ja mam iny nazor na zivot v Australii ako ty :) Este raz, dakujem ti za zdielanie tvojej skusenosti a tvojho nazoru. Prajem ti vsetko dobre. PS: Realita nie je iba jedna; kazdy ma svoju vlastnu realitu.… Celý komentár »
Zdravím Ľubo.
Chcel by som sa ťa opýtať, ako by to bolo keby sme tam chceli ísť partia pracovať v stavebnictve? Musíme ísť cez študentské víza alebo cez nejaké pracovné? A myslis že by bola šanca nájsť prácu tak ako si písal, so životopisom v ruke od firmy k firme?
Ahoj Miro, na to, aby si mohol pracovat na stavbe, musis mat specialne povolenie. To sa vybavuje priamo v Australii. Ja som musel ziskat podobne povolenie pre to, aby som mohol robit v restauracii. Nie je to nic narocne, ale musis za to zaplatit a danym minikurzom si prejst, V pripade hospitality to bolo iba niekolko hodin. Netusim, kolko to trva v pripade construction work. Mozes si pracu najst ako student. S pracovnymi (sponzorskymi) vizami je dost problem. Tie viza dostanes najskor iba na vyssich ci managerskych poziciach. Viac info by ti potom uz dali bud priamo v studenskej agenture,… Celý komentár »
Ahoj Janka. Ja som isiel na studentske viza. Working holiday su dostupne iba prvy ci max. druhy rok. You are lucky! Len tych miest nie je tak vela, tak nevie ci sa ti to podari. To ti ale najlepsie poradia priamo v agenture.
pekný deň prajem, je úžasné že si (snad môžem tykať) nezostal ovplyvnený strachom a spoločnosťou na SR. Som 31 ročná matka 2 detí, momentálne na rodičovskej „dovolenke“. Je to tu ťažké, prežívame z mesiaca na mesiac (hypotéka,poistky…), pre syna zvažujeme domáce vzdelávanie (resp.alternatívnu školu),nakoľko chceme aby zostal slobodným človekom, ktorý vie AKO má myslieť, nie ČO si má myslieť. Lenže z manželovho platu nám to nevydá, hľadám a premýšľam ako prinesiem aj ja do rozpočtu nejaké peniaze. Zvažujem aj nad odchodom zo SR…vnútorne ma najviac láka Anglicko a Austrália. Ja som skôr taký „snílek“, dokázala by som odísť aj hned… Celý komentár »
Ahoj Janka. Prepac za moju neskorsiu odpoved. Do Angicka pre vas odist nebude problem. Do Australie to bude podstatne narocnejsie. Jeden z vas by podla vsetkeho musel studovat, minimalne na zaciatku, a pracovat by mohol maximalne 20 hodin tyzdenne. Ten druhy, na partnerskych vizach, by mohol pracovat na plny uvazok, resp. neobmedzene. Netusim ale, ako to je v pripade materskej dovolenky. V Australii by ti asi nic neplatili, kedze to dieta nie je australsky obcan a v AU budes na studentske/partnerske viza. Taktiez, Australia je narocna na financie. Z tohto dovodu je anglicko alebo ina „bohata“ europska krajina pre vas… Celý komentár »
Ahoj :)
Dost dooooooost by mne zajimalo jak moc dobre jsi umel anglicky kdyz jsi jel do australie?
Popripade jaka minimalni znalost si myslis ze je potreba ?
Diky moc Lubo !
Ahoj Judith, ako dobre? Tak, ze som maturoval z nemciny, anglicky som vedel iba pasivne z prace na pocitaci a z hudby, 10 tyzdnov som pracoval v sklade v anglicku a potom, spat na Slovensku, som mal 2 hodiny tyzdenne po dobu asi 4 mesiacov osobne doucovanie anglictiny – uplne, uplne zaklady. Ked sme aj s kamosom prisli do AU, zaradili nas podla vstupneho testu do levelu 4 zo 6 (maximum). Podla mojho nazoru, ked sme sli do AU, vedel som po anglicky iba totalne zaklady a hovoril som mozno ako 5-rocne dieta. V lietadle do AU sme si pomaly… Celý komentár »
Ahoj Lubo,
prave si mi tymto clankom prehovoril z duse. Som v Australii uz treti rok – Perth (vsetko odtialto je daleko) …bola som na dovolenke na Slovensku a strasne som sklamana z toho aky su ludia mrzuty a nepriatelsky. Asi som len zabudla ako to chodi. Chcela by som sa tam vratit ale mam velky strach ci si na to zvyknem :) ….
Pekny den
Ahoj Veronika,
uprimne, mrzi ma, ze to vidis rovnako. Iba to totiz potvrdzuje to, ze som mal pravdu. A potvrdzuje to to, co vzdy citim vzdy, ked sa vratim spat do svojho rodneho mesta.
Ci si zvyknes? Zvyknes. A rychlejsie ako si myslis. Len sa musis sama seba opytat, ci to je to, co chces. Napriklad ja v zahranici absolutne nenadavam, ale akonahle pridem domov na Slovensko, v priebehu par tyzdnov nadavam rovnako ako vsetci ostatni. Preco? Pretoze ma podvedome ovplyvni moje okolie. Neda sa tomu vyhnut. Je to smutne.
ahoj, ja som bol v Perthe pred niekolkymi rokmi na pol roka. nadherne mesto a velmi by som sa chcel do Perthu vratit. este stale si tam? aka tam je teraz situacia? praca/byvanie.. ja som webdesigner, ale chcel by som pracovat kludne aj na farme, v prirode..
Ahoj Mark,
v Perthe som nikdy nebol. Vacsinu casu som bol v Sydney, no odisiel som odtial v roku 2012, cize uz dost davno. Ta tvoju otazku teda bohuzial neviem odpovedat. Skus na FB vyhladat skupiny Slovakov a Cechov v AU a opytat sa tam. Ti ti poradia skor ako ja.
Dik! ale ti inac pozitivne zavidim tie tri roky zivota v AU. ale sa vzdy smejem, ako sa kopec ludi vrati a potom nerobi nic ine, len rozmysla, ako sa tam vratit :) ako ja..
Haha. Asi tak. Mnoho ludi z Australia islo hned do Kanady, kde je jednoduchsie sa dostat. V Kanade som sice nebol, no skor ma laka australske pocasie ako to kanadske :D
Ani neviem, kde som vcera na nete objavila tvoj blog. Cez nejaku cestovatelsku stranku. Tiez casto niektore veci zabudam:) V kazdom pripade ta chcem pochvalit za zaujimave clanky. Su super od ADHD cez tvoje postrehy vo vztahoch az po tento :) Len dalej pis, pis, pis ….:)
Dakujem Sofie. Naozaj si to cenim :) Inak, aktualne mam nachystane clanky na najblizsie 2 pondelky ;)
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, som v tomto trochu amatér. Potrebovala by som niekoho, kto by mi to všetko dopodrobna vysvetlil, pretože s tým ešte nemám žiadne skúsenosti, čo sa týka štúdia v zahraničí cez agentúry. O rok budem maturovať a tento článok ma veľmi zaujal, rada by som po ukončení strednej školy začala rovno študovať v zahraničí a nie tu, pretože by som sa tam aj chcela usadiť – hoci to viem, že bude asi dosť náročné. Milovala by som cestovať, spoznávať, ale nie som si istá, pretože ešte nie som ako študentka finančne stabilná. Je toho… Celý komentár »
Ahoj Anet!
Kludne mi tykaj, tu si vsetci tykame ;)
Ohladom studia v AU sa ozvi ludom z http://www.g8m8.sk/. Za stretnutie nic neplatis a oni ti vsetko velmi radi vysvetlia. Tiez maju vzdy aktualne info, co ja nemam.
Drzim ti palce!
Zijem uz 12 rokov v USA a s manzelom sa chystame do Australie. Obidvaja sme diplomovane sestry. Mame sancu v Australii?
Ahoj Livia. Urcite ano. Sestry su jednym z povolani ktore vyhladavaju a udeluju nan aj trvaly pobyt.
Aj ja som bola ten stastlivec co studoval a pracoval 2 roky v Australii. Bola to ta najlepsia vec co ma v zivote stretla a zasadnym sposobom zmenila cely moj pohlad na zivot. Vsetko v tom clanku je svata pravda, presne o tych istych veciach vzdy aj ja rozpravam. Jedine co budem navzdy lutovat, je ze som sa stade vratila.
Ahoj Janka.
Presne tak, tiez mi AU chyba a rad by som sa tam vratil. Aj ked teraz uz viem, ze aj v inych krajinach je zivot super :)))
Ahoj Lubo.Zaujimave citanie.Ja som „starousadlik“ zijem v Australii od ’68.Ako sa tie casy zmenili! Ked som ja isiel za kopecky,tak vo Viedni som cakal iba iba 2-3 tyzdne a uz som aj letel do Australii…a nikdy som neobanoval! A po troch rokoch som ziskal obcianstvo.Zil som v Melbourne a Brisbane a teraz uz 20 rokov v malom primorskom meste.
Ahoj Mick! Dakujem za komentar. Wow. Skoro az neuveritelne ake to bolo vtedy jednoduche. Teda, ak sa cloveku podarilo dostat sa zo SK :)
Ahoj Lubko :) Sice reagujem na tvoj clanok trochu oneskorene,ale nedalo mi nekomentovat ho :) Pred tyzdnom som sa vratila z Azie,kde som si stihla pozriet hl.mesto Malajzie,Singapur,Bangkok+Koh Samed a dve mesta v Kambodzi. Tento trip,ktory som absolvovala s ludmi,s ktorymi som sa zoznamila cez internet,mi zmenil pohlad na zivot. Okrem toho som bola po tazkom rozchode. Stretla som tam mnoho narodov a bolo to nieco neskutocne a oslobodzujuce. Bola som tam usmiata a stastna. Doma som len par dni a uz ma premaha smutok a samota a uz vymyslam,ako znova vypadnut a ak sa da,tak natrvalo. Vzdy som mala… Celý komentár »
Ahoj Niki. Tak to je parada! A to, ze si tam isla s ludmi cez internet je este lepsie. Tak to ma byt. Ziadne vyhovorky typu nemam s kym ist a pod.
Jasne. Ten pocit po navrate pozna kazdy jeden cestovatel. Som si isty, ze skor ci neskor sa opat vydas na cesty :)
Drzim ti velmi palce s Australiou. Ak budes mat nejake otazky, kludne sa mi ozvi. Rad pomozem :)
Dakujem, ohladom Australie ta isto este budem kontaktovat, pretoze budem mat vela otazok :D
ahoj Lubo
Tvoj clanok nema absolutne chybu .Hned som si dala na moj FB „share“ pre mojich znamych, priatelov a rodinu aby si to mohi precitat vsetci.
Dakujem a vsetko dobre do budnosnosti
Dakujem velmi pekne, cenim si kazdy jeden share ci like :)
Ahoj Lubo sme manžela z Prievidze a cjhceli by sme ísť do Australie nemohli by sme sa stretnuť ak si ešte na slovensku ? 0907 296 782 dik
Ahoj Ivan. Myslim, ze som ti uz odpisoval na komentar niekde inde. Pridaj si ma na FB a mozeme pokecat.
Ahoj Lubo, pozitivny clanok uznavam, aj ked nesuhlasim so vsetkym, co pises. Tvoja skusenost vychadza z toho, ze si bol ako student v Australii len na urcity cas. Ja som v Australii tiez bola a dokonca stale mam rezidencne viza. Vychadzam z rozhovorov s ludmi, ktori v Australii ziju desiatky rokov, maju deti a platia hypoteky a poviem Ti, zivot tam nie je ziadna rozpravka. Australia je jedna z najdrahsich krajin na svete a ich usmiate tvare su skor sucastou pozdravu a zdvorilosti, ale ked sa clovek s ludmi blizsie rozprava prichadza na to, ze ziju strasne vystresovany zivot. Ich… Celý komentár »
Ahoj Alena. Dakujem za tvoj rozsiahly komentar. Mrzi ma, ze Australia zanechala v tebe take negativne pocity. S mnohymi vecami, ktore spominas, nesuhlasim, ale respektujem tvoj osobny nazor. Taktiez ja som v mojom clanku pisal o mojej skusenosti (ako student), takze ja som sa naozal nesnazil riesit politiku ci kvalitu socialneho a zdravotneho systemu jednotlivych krajin, ale skor porovnat zakladne rozdiely v ich kulture. Jasne, ze negativa sa najdu vsade (a hlavne ak ich clovek vyhladava), o tom ale moja stranka nie je. Ja sa snazim ukazat ludom to dobre, pozitivne, z coho si mozeme zobrat priklad. Drzim ti palce… Celý komentár »
Ano,ved to, ked človek spomenie naozaj,len tie pozitíva samozrejme aj to len zo svojho subjektívneho pohľadu,tak to naozaj môže vyzerať,ako že sa v tejto konkrétnej krajine žije absolútne pohodovo.Možno ano možno nie, objektívne je veľmi ťažké sa ku tomu vôbec vyjadriť.
Objektivne sa to posudit absolutne neda, pretoze to, ako sa cloveku v nejakej krajine zije, je vzdy jeho subjektivny nazor. Mozes mat nejake objektivne ukazatele kvality zivota, podla ktorych sa napriklad robia rozne rebricky najlepsich krajin na zivot na svete, ale ani v tej naj krajine sa zivot nebude pacit uplne kazdemu – pretoze je to a vzdy bude sukjektivne :)
ty vole… tento komentar je vysavač energie… kde bol spomenutý jeden problem asi 1000x nehnevaj sa Alena, ja som síce v Australii nebol odchádzam tento mesiac, ale v Rakusku som nejaky čas žil vo Wiedni a určite by som to nenazval ako vhodné prostredie pre život… jednak z vlastnej skúsenosti a po dalšie z rozhovorov s ľudmi kt. tam žijú nejaký ten čas.. a naopak zas z roozpravania ludi v AU som takéto informácie nedostal ake tu píšeš ty…. dalej… stažuješ sa tu na zly socialny system…prečo hned riešiš tieto veci? to cheš isť do australie poberať dávky? zdravotníctvo tam… Celý komentár »
Maximalne suhlasim s tymto komentarom, australsky socialny system je uplne podobny tomu americkemu… A ak clovek nie je zamestnany full time ma smolu… Bohuzial z osobnych dovodov som tu musel prist po nejakom case som si tu otvoril zivnost a momentalne studujem na Macqurie univerzite v Sydney… mojim planom je sa vratit naspat do Europy a dostudovat vo Fr. ak by som nemal zivnost na vytvaranie web. Stranok tak by som nemal sancu vobec zaplatit skolumozno tak zobrat pozicku a do 5 rokov splatit. .. Stravovacia kultura v Aus o tom pomlcim radsej,radsej varit sam kazdy den ako fast foody..… Celý komentár »
Nie zo vsetkym suhlasim, ale kazdy ma inu skusenost a som len rad, ze ty mas dobru … Ja napriklad Sydney vobec nemam rad a je to jedine mesto co ma naozaj sklamalo. Je strasne spinave s kopcom bezdomovcov a neuveritelne preplnene co mi dost vadilo. Okrem toho Australcania nie su vzdy az tak prijemni ako pises … Moja skusennost a hlavne ked su niekde v noci v meste ozrati su hodne zli a agresivni a nie raz sa mi stalo, ze ma aj s kamaratmi chceli nejakym sposobom okradnut, alebo obtiahnut o peniaze …. Australiu urcite odporucam, je to… Celý komentár »
Ahoj Peto. Diky za tvoj komentar, cenim si kazdy nazor :) Samozrejme, kazdy ma trochu inu skusenost a Sydney tiez nie je bez chyb, tak isto ako ziadne ine mesto. Ak ti viac vyhovuje tichsie, kludnejsie prostredie, urcite su v Australii lepsie miesta, ako napr. Brisbane, alebo Perth, ktory spominas. Ja som v Brisbane ani Perthe nezil, a preto som pisal iba o mojej skusenosti zo Sydney (a tiez z okolia Cairns, kde som cestoval). Sydney mi spinava naozaj nepripada. Mesta upratuju naozaj kazdu noc (neviem presne ci aj cez tyzden, ale cez vikend urcite – mozno od stvrtok do… Celý komentár »
je mi luto, ze si to nepochopil … ja vobec neporovnavam zivot v australii so slovenskom, to sa ani neda … ja porovnavam zivot v jednej krajine …
Ahoj Peto.
Ja som nepisal, ze ty porovnavas AU a SK. Ja som napisal, ze ja porovnavam Sydney a SK. V inych mestach AU som nezil a preto AU mesta medzi sebou porovnavat nemozem :)
Ahoj Lubo, krásně napsáno a se vším co jsi napsat absolutně souhlasím. Sám jsem před 3 roky znechucen z poměrů z Čech a obklopen osobními probémy se rozhodl odjet do Autrálie postupem doby jsem zjistil, že to bylo to nejlepší rozhodnutí co jsem mohl udělat. Nikdy jsem nevřil, že to tam může být takhle jiné, ale je to tak. Je to jiný svět, báječní lidi a úplně jiný styl života. A ty zkušenosti jsou k nezaplacení. Kdo si to nezkusil tak si to ani v nejmenším nedokáže představit. Byl to nejlepší rok mého života a budu na to navždy vzpomínat.… Celý komentár »
Ahoj Petr. Som rad, ze sa ti v Australii tiez velmi pacilo. Presne, kto si to neskusil, netusi o co prichadza.
Dakujem a aj tebe nech sa dari ;)
Ahoj Lubo, dakujem Ti za clanok ktory ma dostal spat do minulosti :) Na Slovensku som uz dlhsie ako som bol v AU (tiez to bolo okolo 3och rokov), ale moj zivot sa deli na zivot pred AU a po AU. To co si napisal v tom clanku je ako keby som to rozpraval ja. Najviac ma vsak dostal tvoj uver, ktory si si bral na AU. Ja som si bral rovnako uver na AU a doteraz ho splacam, ale niet nad lepsie investovane peniaze ako zivot v Sydney. Este by som mozno doplnil jednu podstatnu vec, ktoru som sa… Celý komentár »
Serus David! Hehe, tak to toho mame naozaj vela spolocneho :)
Mas uplnu pravdu, svet je dnes velmi maly – presne som to spominal v mojom novom clanku, ktory som pisal vcera :))
Jasne, Peto a ostatni z G8M8 su super a nikdy som s nimi nemal ziadne problemy. Aj sme jednu dobu spolupracovali – robil som pre nich party plagaty.
A Coogee je super, aj ked moj favorit bola vzdy Bronte beach :)
Loool .. pre Peta som robil plagaty aj ja a okrem toho som mu robil aj DJa na CZ&SK parties :D :D
:DDDDDDD Tak to mame toho este viac spolocneho :D Ja som ale DJa nerobil :))
Ahoj Lubo. Zaujal ma tvoj článok a prečítala som ho jedným dychom :), ako sa hovorí. najviac ma zaujala prvá polovica, kde si spomínal ako sa tvária ľudia na Slovensku. Poznám ten pocit keď sa vrátiš domov a vidíš len zamračených ľudí a všetci vravia, že dobre sa ti usmieva keď si žiješ ako v rozprávke a nevieš, čo je reálny život…. toto som tiež počúvala mnoho krát. Moja prvá skúsenosť s prácou v zahraničí bola Sardínia. Pracovala som v kampovom mestečku a nevedela som ani ceknúť po taliansky a s angličtinou som bola tiež na tom veľmi biedne. Pracovala… Celý komentár »
Ahoj Lucia. Pocestovala si si teda riadne :) Myslim si, ze presne toto je to, co nam Slovakom tak velmi chyba. Ist a naozaj nie len chodit na dovolenky, ale cestovat a zit v zahranici. Ludom to otvara oci. Ked vidia, ako ludia v omnoho chudobnejsich krajinach niekde v Azii alebo Juznej Amerike ziju omnoho stastnejsi zivot ako my, a pritom maju tak malo. Potom zacnu Slovaci vnimat veci na Slovensku inak a viac si vazit. Ale na to im nestaci 10 dni niekde v hoteli, presne ako hovoris. Dakujem za tvoj paradny komentar a som nesmierne rad, ked vidim,… Celý komentár »
Ahoj,
ďakujem za povzbudenie a ak budeš niekedy v okolí Grécka ozvi, dáme grécku kávičku a prehodíme pár slov :)
Nech sa aj tebe darí a ešte veľa cestovateľských zážitkov prajem
Ahoj Lucka. Dakujem za pozvanie na kavu :) V Grecko som veru este nebol a urcite raz pojdem – je to nadherna krajina.
Krasny clanok. Z vlastnej skusenosti suhlasim so vsetkym, co pises. Dalo by sa k tomu este dopisat mnozstvo dalsich uzasnych veci. V Australii som zila dokopy 2 roky a zmenilo to moj zivot a pohlad uplne na vsetko, rozsirilo vedomie…atd. Je to moja vysnivana krajina a hned ako nam zakony budu priat, tak sa tam stahujeme natrvalo s manzelom aj synom. Pekny den vsetkym.
Ahoj Gabriela. Ano, urcite by sa dalo toho napisat omnoho viacej. Mozno este niekedy napisem pokracovanie :)
Na taku pozitivnu zmenu zakonov cakam aj ja. A potom sa tam vsetci spolu stretneme :))
Ahoj sympaťáku, veliké díky za tvůj článek… Hodil jsi mě ve vzpomínkách o 12 let zpátky, kdy jsem úplně to samé prožívala taky :o) V 29-ti jsem práskla do „koní“ a vyrazila nepolíbená agličtinou do AU – do Sydney. Z plánovaných 6-ti měsíců se stalo 10 měsíců, pak na skok domů, pak s mojí nejlepší kamoškou z Austrálie – Brazilkou :o) na 3 měsíce do Brazílie, pak na 1,5 roku do New Yourku…. A protože se mi po klokanech stýskalo, tak jsem se tam přes Asii vydala znovu :o) Celkem jsem cestování a „životním studiem“ prožila 5 úžasných let, které… Celý komentár »
Ahoj Lorry. Nadherny pribeh, naozaj :) Ja stale verim, ze sa do AU este vratim, len zatial neviem ako a kedy :)
Ahoj Lorry, po precitani Lubovho uzasneho clanku o AU som sa dostala k tebe.. Vidim,ze si v 29-tich ‚praskla do koni“ ja mam 28 a velmi som vahala, ci mam v takom veku opustit SK,ale nakoniec som sa rozhodla a o mesiac by som mala byt v AU-(cakam na schvalenie stud.viz,cca do 3 tyzdnov by sa mali vyjadrit). Taktiez mam skolu na 6-mesiacov,tak uvidim co bude dalej so mnou. Kazdopadne ma tvoj clanok potesil, posunul vpred a dodal mi odvahu! Vdaka Lorry! A zelam vela peknych rokov! :-)
Zdravim Lubo. Je uzasne co si napisal a som velmi rad ze mas taky uzasny pocit z Australie. Ja mam to stastie ze zijem striedavo na Sk a v AU a na rovinu ked uz mam toho plne zuby na SK a som vysany od energie, lebo zial na Slovensku ludia vysavaju energiu s teba nie ako v Australii kde si ju predavame tak sadnem a padam do mojho milovaneho Sydney. Tam sa nabijem a pridem spat. Je to potom cudny pocit ked prides do obchodu alebo ides po ulici vysmiaty a happy a ludia pozeraju na teba ci nie… Celý komentár »
Ahoj! Uplny suhlas so vsetkym, co si napisal. Uprimne ti zavidim moznost odist do Australie hocikedy, ked to tvoje telo alebo dusa potrebuje :) Bohuzial, po 15 mesiacoch na SK uz citim velmi silno, ze odtialto musim vypadnut. Cim som tu dlhsie, tym menej sa usmievam. V Australii som sa usmieval skoro neustale :)
Ahojte, uvazujem nad odchodom do Sydney, vedeli by ste mi povedat, aky prijem v cistom potrebujem ako single na normalny zivot tam? Je podla Vas cisty plat okolo 5000 AUD mesacne dost, ci tak akurat s ukromnenim sa?
Da sa tam nieco pri tom usetrit, cestovat?
Ked citam tie diskusie na internete, som zhrozeny z toho, ake drahe to tam vsetko je.
Dakujem vopred vsetkym za reakcie.
Ahoj Martin. Ja si myslim, ze 5000 AUD je az az. Zalezi, co myslis tym normalny zivot. Kazdy ma ine naroky :)
Velmi presne si to trafil , v 97. som sa vratil po dvoch rokoch z Perthu a doteraz to lutujem, lebo sa mi tam otvorili oči a tu na Sk nie a nie sa dočkať. Btw , ma niekto z Vás skusenosť že vam ponukne pokladnička nejaky extra cash ak platite kartou v supermakete ? V Au uplne bežné už v 95.
Ahoj Robo. Perth je nadrehne miesto, o ktorom som toho vela pocul. Tiez som jednu dobu premyslal nad prestahovanim sa zo Sydney tam, no nakoniec som to neurobil :)
Myslis cash back, alebo nieco ine?
Ahoj Lubo.velmi ma potesil tvoj clanok.tesi ma ze sa ti pacilo v Sydney a ze mas positivne spomienky.ja zijem Sydney 27rokov a nelutujem jeden den.prajem vela stastia.zdenka
Ahoj Zdenka. Som rad, ze ta clanok potesil. Najme ak zijes v Sydney 27 rokov, wow :) Porad, ako sa da do AU dostat bez toho, aby som sa musel zenit ;)
Dakujem za komentar a prajem ti pekny den.
Ahooj, tvoj článok je skvelý !!! Ja žijem v Perthe druhý rok a hoci je na opačnej strane Sydney tak absolútne sa stotožńujem zo všetkými vecami čo si napísal :) Všetko je tu presne rovnaké ako tam :) milí ľudia, grilovačky každý víkend v parkoch – zadarmo grily, pokoj, úsmev na tváry, ľudia sa nesťažujú ale vidia pozitíva… fakt som nečakala, že to takto je v celej Austrálii :) Táto krajina to je niečo úžasné a odporúčam ju každému !! Ďakujem za tvoj článok :) budem zdieľať na fcb pre všetkých ľudí, ktorí rozmýšlajú prísť nech ich motivujem :) drž… Celý komentár »
Ahoj Majka! Dakujem za komentar. Som velmi rad, ze nie som jediny, kto vidi Australiu podobne. Naozaj si ako krajina mame z coho brat priklad.
A dakujem za zdielanie, cenim ;)
Ahoj Lubo, napsal jsi to perfektne, a hlavne, tak jak to je! I to srovnani, a misto Slovenska se klidne da napsat CR. Je to jedno. Mentalitou v tom neni rozdil. Tys tam byl legalne, ja ilegalne na vlastni pest a po 4 letech se vracela domu pres imigracni – dobrovolne, protoze jsem chtela mit v poradku doklady pro vycestovani. Jejich vstricnost a ochota je uzasna. Tady nikdy nic podobneho fungovat nebude, museli by lide zmenit mysleni. Ale rozhodnuti zustat 4 roky ilegalne v cizi zemi, stalo za to a nikdy toho litovat nebudu. I za takovych podminek tam muze… Celý komentár »
Ahoj Simmie!
Ano, CR je velmi podobna ako SR – vsak sme v tom aj boli dlho spolu – ale kedze som zo Slovenska, tak som porovnaval iba Slovensko a AU.
4 roky bez papierov? Wow. A ako to vyriesili ked si sa rozhodla odist? Nemala si na letisku problem? Toto ma dost zaujima.
Ved to, ze treba zmenit myslenie ludi u nas na SK a v CR a potom sa budeme mat vsetci lepsie. A k tomu sa snazim mojou troskou prispiet aj ja :)
Dakujem za pochvalu a podporu. Nech sa dari aj tebe! :)
Ahojda Lubo, vyresili to jednoduse, dali mi bridging visa na 5 dni, do odletu. Mela jsem uz koupenou letenku, jen jsem chtela doresit papiry, tak jsem se sla sama prihlasit. Byli fakt mili, ani bych nikdy nerekla, ze to pujde tak hladce. A na letisti se mi jedna urednice pokousela delat problem, ale odkazala jsem ji na immigracni, ze uz mam vsechno vyrizeno, at se s nimi spoji, ze snad vidi ta visa. Tak dala pokoj a vse slo hladce. Dostala jsem radu jednoho znameho, co pracoval na letisti, at to takhle udelam. A fakt to bylo v pohode. :)… Celý komentár »
Tak to je super :) Tazko si predstavit, ze by to slo podobne aj na Slovensku. Co z pocutia viem o tom, ake problemy tu sposobuju cudzincom s vizami, skoda rozpravat :)
Pekny den aj tebe Simmie!
Ahoj Lubo. tvoj clanok aj kopa dalsich clankou tu v komentaroch ma strasne lakaju opustit tuto krajinu a ist do australie. Chcem sa ta preto opytat ze ci sa tam da ist hladat pracu s turistickimi vizami stim ze keby som nasiel zamestnavatela by som presiel na pracovne vizum je to mozne ? nevie ak inak by som si tam nasiel pracu.
Ahoj Lukas.
Zalezi aku pracu mas na mysli. Ak si v niecom specialista/odbornik a mas skusenosti/prax, mozne to je – aj ked stale nie jednoduche. Ak ale myslis na jednoduche joby ako casnik ci pracovnik v sklade, tam sa s tebou ziadna firma zaoberat nebude.
Preto je najlepsie ist do AU na studentske viza, zamestnat sa a postupne sa vypracovat vo firme na poziciu, kedy ti ponuknu sponsorship (pracovne viza).
Ahoj Lubko. Tvoj clanok ma velmi oslovil. Mojim snom je od malicka ist do Au. Ale mam trosku obavy lebo nikdy som takto necestovala, akurat si dorabam vysku a toto je moj posledny rok. Najprv by som chcela ist mozno do Anglicka lebo tam mam priatela ale toho neviem ci presvedcim ist do Au lebo uz tam je dlhe roky a dari sa mu… A to ma este kamoska vola do Kanady.. je to tazke sa rozhodovat medzi laskou a snami, ktore mam uz dlhe roky…. :/ Neviem co si vybrat..ktore rozhodnutie bude spravne…Ale ten sen si jednoducho musim splnit..… Celý komentár »
Ahoj Pauluska :) Ked das prednost laske pred snami, budes si to neskor v zivote vycitat. Ludia by mali svojho partnera respektovat a robit ustupky, to ano. Ale zahodit svoje velke plany, alebo sny uz nie. Kazdy by mal byt v prvom rade stastny sam o sebe, az potom moze byt stastny aj vo vztahu, robit toho druheho stastnym tiez. Toto bol velky problem mojho posledneho vztahu a myslim, ze to je aj hlavny dovod toho, preco sa skoncil. Neradim ti ale sa rozist ani nic podobne! Skor bojovat za svoje vlastne sny. Poznam viacero ludi (dievcat), ktore maju podobne… Celý komentár »
Utekaj do australie, ak ta lubi pojde s tebou … Ak nepojdes budes to lutovat …
Ahoj Lubo. Po precitani tvojho clanku mi nedalo nenapisat ti. Velmi inspirujuci a zaujimavo napisany clanok pre tych vsetkych co sa len chystaju vycestovat do Australie ale aj pre tych co tam zili, medzi ktorych patrim aj ja a zdielaju podobne zazitky a postrehy zo zivota v Au a potulkach svetom. Clovek sa uci neustale ako hovoris a niekedy nestaci ani ten pozemsky zivot na to vsetko ;-) Ja som opustila sk uz v utlom veku mala som sladkych 18 skolu som ukoncila v roku 1996. Vzdy ma lakalo cestovat a moja prva cesta za hranice viedla hned po skole… Celý komentár »
Ahoj Miriam! Wow, uzasny pribeh. Nemecko, Kanarske ostrovy, Australia a teraz Irsko :) Ja mam za sebou zatial iba Anglicko a Australiu, ale urcite toho este vela pride :) Moja sesternica tiez odisla do Nemecka ako au-pair uz v 18-tich (myslim) a zije tam doteraz, uz asi 16 rokov :) Tiez by som raz chcel byt fully raw, aj ked nateraz som rad, ze som bol vobec schopny presiel na veganstvo :D Pomalymi krokmi sa tam hadam dostanem. Vdaka za podporu Miriam a za super story. Je uzastne pocut/citat pribehy ludi, ktory sa uchytili v zahranici a su vo svojom… Celý komentár »
Dakujem Lubo. Urcite si na tej spravnej ceste a hlavne ze sa venujes tomu co ta naplna a bavi. Si inspiraciou pre ostatnych. Len tak dalej. ;-) Co sa tyka toho veganstva a raw food. Ono sa to neda zmenit naraz. Mne to trvalo dost dlho. Uplny zaklad pre mna bolo dat si vycistit creva hydrocolon therapy. Zbavit sa toxinov z tela. Po vycisteni criev som si vsimla ze sa mi zmenili dost chutove pohariky,boli citlivejsie. Pred rokom som prestala pit kavu,mliecne vyrobky aj ked obcas volim zdravsiu alternativu kozie syry alebo jogurty ak mam chut. Co sa tyka organickej… Celý komentár »
Nieco na tej ociste bude. Ja som sice skusal asi 34 hodinovy post na vode, ale nejaky vysledok som nevidel. Uz dlhsie teda uvazujem nad niecim podobnym – len sa odhodlat :)
Ano, u nas je organicka strava relativne draha. Mna skor ohladom zdravej a lacnej stravy (a tiez uzasneho podnebia) laka azia, alebo stredna amerika :)
Markusa poznam – videl som zopar jeho videi. Super chlapik :)
Dobre citanie,ja som takto odisiel do Irska a tiez toho nelutujem,tiez som sa zmenil a spoznal mnohe kultury sveta a ludi roznej narodnosti,a uz som tu 8 rokov,AU ma laka ale iba ako turistu,drzim ti palce v zivote
Ahoj Spinetko. 8 rokov. Wow, to uz je co povedat :) No pokial ta AU laka ako turistu, v dnesnej dobe to nie je az take zlozite. Pokial mas volnost ist vtedy, ked su lacne letenky, tak ta to nevyjde vela. Dik a aj tebe nech sa dari ;)
Super clanok
Dakujem Rachel :)
Skvelé čítanie. Ja zvažujem že do AU vyrazím tiež, s priateľkou. Budúci rok už asi manželkou. Nemal si záujem v AU ostať?
Ahoj Matis. Vdaka za komentar! Ano, povodne som do AU isiel s tym, ze tam ostanem, no nakoniec to nevyslo. Nie je to az take jednoduche, ako sa moze zdat. No niektorym kamaratom sa to podarilo :) Mna hlavne velmi zabrzdilo to, ze som mal vazny vztah s dievcatom, ktore bolo z inej krajiny – co ma stalo dost penazi, ktore som nemohol investovat do studia. Ist do AU s priatelkou/manzelkou je podla mojho nazoru velka vyhoda. Dlhorocny partneri, resp. manzelia mozu ziadat o tkzv. dependent visa, kedy iba jeden z paru musi studovat a druhy moze pracovat. Z mojej… Celý komentár »
Bohovsky clanok, fakt! Suhlasim so vsetkymi vecami, ktore si spomenul. Ja som sa toto vsetko viac menej naucila pri cestovani celkovo. A takych milych policajtov by mohlo byt vsade viac :)
Dakujem Alex! Minule sme sa presne o tom bavili, ze cestovanie ci zitie vo svete otvara oci :)
A k tym policajtom, myslis mili, ci sexi? ;)
A to teda poriadne otvara oci :) No, myslela som mili, ale sexi je samozrejme bonus :D
:D Karina sa isla s nimi odfotit preto, ze ten jeden jej pripadal sexi, tak som myslel, ze ty to mas podobne ;)
noo, dvaja celkom vypadaju k svetu tam na fotke :D