Keď som išiel na 3 mesiace do Južnej Kórei, bol som naozaj vzrušený. Úprimne, tešil som sa ako malý chlapec. Trochu som vedel, čo očakávať, keďže som už v Kórei bol (iba na 2 týždne pred viac ako 3 rokmi) a mal som priateľku z Kórei po dobu 3 rokov. To, čo som zažil za tieto 3 mesiace ale výrazne predčilo všetky moje očakávania. Kóreu som si zamiloval viac, ako akúkoľvek inú krajinu. Chceš vedieť prečo? Čítaj ďalej.

Kórejská kultúra ovládla Áziu

Kpop tanečníčka počas pouličného vystúpenia

Kpop tanečníčka počas pouličného vystúpenia

Južná Kórea je už niekoľko rokov jednoznačne kultúrne najvplyvnejšou krajinou v Ázií. Ľudia z iných krajín Juhovýchodnej a Východnej Ázie milujú kórejský pop (takzvaný K-pop), kórejské filmy, kórejské rodinné seriály (korean drama) či kórejskú módu. K-pop počujem vyhrávať nie len v Malajzii, ale aj v Thajsku. V Japonsku a Číne si taktiež „fičia“ na všetkom kórejskom. Samozrejme, k týmto veciam sa pridáva aj super špičková kórejská technológia vrátane smartfónov či automobilov.

Väčšina mladých chce vedieť hovoriť po anglicky

Netuším, aký je hlavný dôvod, prečo chcú všetci mladí Kórejci hovoriť po anglicky. Či je to cestovanie alebo lepšie pracovné ohodnotenie, jedno je isté. Angličtina je v Kórei nesmierne populárna a je to jedným z dôvodov, prečo Kórejci tak milujú ľudí s bielou pokožkou – pretože sú podľa všetkého z USA, Kanady, Veľkej Británie, Írska alebo Austrálie (nikoho z Nového Zélandu som v Kórei nestretol).

V Kórei je úplne normálne, že ťa niekto osloví a začne sa s tebou rozprávať. Bohužiaľ často krát ich nezaujímaš ty a tvoj životný príbeh – iba hľadajú možnosť na praktizovanie angličtiny – a to hlavne, ak si z anglicky hovoriacej krajiny. Stalo sa mi viac krát, že ma oslovilo dievča na ulici alebo v parku a dokonca si sama vypýtala kontakt a chcela sa „kamarátiť“.

Samozrejme a našťastie, nie všetci sú takí. V Kórei stretneš možstvo ľudí, ktorí nebudú mať o tebe záujem iba ako o učiteľa angličtiny.

Vytvoríš si priateľstvá na celý život

Super kamaráti v Južnej Kórei

Super kamaráti v Južnej Kórei

V Kórei som získal kamarátov, ktorí sú mi naozaj blízki a teraz v Thajsku mi veľmi chýbajú. Stále sme v kontakte a teším sa, keď ich opäť stretnem a dáme si spolu kórejské barbeque a soju, Korean style :)

Si v Kórei, takže asi hovoríš po kórejsky

To, že väčšina Kórejcov nehovorí po anglicky ani trochu, je jedna vec. To, že na vás spustia plynulú kórejčinu, akoby nevideli, že nie ste odtiaľ, je vec, na ktorú si človek musí zvyknúť. Počas mojich prvých dní v Kórei som bol z toho dosť v šoku. Najmä preto, že som posledných 6 mesiacov žil v Thajsku, kde aspoň základy angličtiny ovláda úplne každý.

„Work hard, play hard“ platí v Kórei viacej ako kdekoľvek inde

Vyprážané kura a pivo je v Kórei obľúbená kombinácia

Vyprážané kura a pivo je v Kórei obľúbená kombinácia

Work hard, play hard, alebo Pracuj tvrdo, zabávaj sa ešte tvrdšie, je naozaj synonymom Južnej Kórei.

Kórejci pracujú naozaj tvrdo. Je normálne pracovať 9 az 10 hodín denne 5-6 dní v týždni a cestovať do a z práce 1 hodinu. Keď si to spočítaš, moc času na život ti neostane. To je hlavný dôvod toho, preči si Kórejci ich voľný čas naozaj užívajú a „zresetovať hlavu“ si vedia nie len v piatok, ale aj počas týždna. Dokonca som počul, že tým, že človek pije do neskorej noci a na druhý deň je v práci na čas, sa získava v práci rešpekt.

Úprimne, nikdy som nepil tak veľa ako počas môjho pobytu v Južnej Kórei. Dokonca ani počas môjho študentského života v Austrálií :) Táto časť kórejskej kultúry je na jednu stranu plusom – je to zábava a ľahko spoznáš mnoho ľudí, na druhú veľkým mínusom, predovšetkým kvôli zdraviu, samozrejme.

Prečo všetci v Kórei pijú tak veľa?

Tradičný kórejský spôsob otvárania fľašky soju

Tradičný kórejský spôsob otvárania fľašky soju

Prvým dôvodom je fakt, ktorý som spomínal – málo času na osobný život a veľa stresu zo štúdia alebo z práce. Druhým dôvodom je fakt, že Kórejci sa vždy s kamarátmi stretnú v reštaurácií na večeru, počas ktorej sa začína s pitím. Potom sa zvyčajne pokračuje v baroch či karaoke.

Kórejci sú všeobecne veľmi hanbliví a kultúrne trochu uzatvorení. Úplne triezvym Kórejcom akosi nie je prirodzené hovoriť o svojich pocitoch či osobných problémoch. Taktiež si dávajú až príliš veľký pozor na to, aby sa náhodou nestrápnili alebo si neurobili hanbu. Keď sa trochu napijú, všetko ide podstatne ľahšie (všetci vieme, že to jeden z hlavných dôvodov, prečo sa alkohol konzumuje na celom svete).

Angličtina, alkohol a medzinárodné párty

V Kórei sú veľmi populárne jazykové medzinárodné párty

V Kórei sú veľmi populárne jazykové medzinárodné párty

Kórejci sú veľmi podobní mnohým Slovákom, ktorí sa boja alebo hanbia rozprávať po anglicky, pretože majú strach, že povedia niečo nesprávne a ostatní sa im budú smiať. Tento problém opäť (dočasne) „rieši“ alkohol.

V Kórei sú veľmi populárne medzinárodné jazykové krúžky alebo párty, kde sa spolu stretnú ľudia zo zahraničia, ktorí v Kórei cestujú alebo dočasne žijú a chcú získať nových, lokálnych priateľov, a Kórejci, ktorí chcú praktizovať svoju angličtinu a získať nových priateľov z iných kútov sveta.

Kórejské dievčatá sú tie naj na svete

Nádherné Kórejské letušky

Nádherné Kórejské letušky z AirAsia

Okay okay, už vidím tie komentáre. Opravím sa. Kórejské dievčatá sú pre mňa tie naj na svete. Je mi jedno ako ich vidia, či čo si o nich myslia iní. Sú milé, krásne, neuveriteľne starostlivé a páčia sa im chalani kaukazského pôvodu. Čo viac si priať.

Mnohé kórejské dievčatá sú stále veľmi tradičné

Počas večernej prechádzky Busanom

Počas večernej prechádzky Busanom

Chceš randiť s dievčatami z Kórei? Jasné, žiadny problém. Teda… vlastne je ich hneď niekoľko.

Tradičný spôsob randenia medzi domácimi, tak ako mi ho popísala moja dobrá kamarátka, je nasledovný:

  1. Chlapec sa opýta dievčata, či s ním pôjde na rande. Žiadne: „Nepôjdeme zajtra večer na kávu alebo drink?“ Slovo rande musí byť povedané. Inak to rande nie je, ale iba obyčajné kamarátske stretnutie.
  2. Chlapec a dievča idú na rande. Jeden, dva, tri krát. To nie je presne dané.
  3. Ak má chlapec stále záujem, opýta sa dievčata, či bude jeho priateľkou.
  4. Ona súhlasí. Sú teda párik.
  5. Až potom sa môžu začať intímnosti. A intímnosťami myslím držanie sa za ruky, a neskôr bozkávanie.
  6. Z tradičného hľadiska sex neprichádza do úvahy až do svadby. Všetci ale vedia, že tak to v dnešnej dobe nefunguje. Všetci to vedia, okrem rodičov. Tí si vždy myslia, aké sú deti všetkých ostatných skazené, ale tie ich deti sú sväté.

Mladí – a najmä dievčatá musia často rodičom mnoho vecí zatajovať, pretože by ich nepochopili. Napríklad moja kamarátka zatajovala svojim rodičom, že mala priateľa z Kanady, po celý čas čo boli spolu – 3 mesiace.

Bývať spolu pred svadbou je tabu

Mladí to nemajú v Kórei jednoduché

Mladí to nemajú v Kórei jednoduché

Nasťahovať sa do podnájmu so svojim priateľom či priateľkou je ešte stále v Kórei obrovské spoločenské tabu. Rodičia to neakceptujú. Susedia to neakceptujú. Viac menej nikto okrem mladých samotných.

Taktiež mnoho mladých, a to platí tiež hlavne pre dievčatá, si nemôžu robiť čo chcú, pokiaľ stále bývajú u rodičov. A je jedno, či majú 18, alebo 26. Kórejská rodičovská kultúra je v skratke o dosť prísnejšia, ako tá naša. Možno by sa dala porovnať so Slovenskom o 1 či 2 generácie dozadu.

Kórejské dievčatá majú voči cudzincom zo západu predsudky

Mnohí Kórejci majú pred cudzincami predsudky

Mnohí Kórejci majú pred cudzincami predsudky

Bohužial, opäť raz platí, že na pár (veľa) debilov doplácajú všetci ostatní. Mnoho chalanov si myslí, že prídu do Ázie a môžu si robiť čo chcú. S dievčatami sa zahrávajú a namotávajú a pritom jediné, čo chcú, je sex. Lenže keď to títo dievčaťu nepovedia na rovinu, ale namiesto toho to hrajú na romantiku, podľa všetkého skôr či neskôr dosiahnu svoje, lenže dievča nakoniec skončí v šoku a s jazvou na srdci. Kvôli tomu má až príliš veľa kórejských dievčať predsudky, že každý cudzinec sa chce s lokálnymi dievčatami iba „pohrať“. Dievčatá sú potom viacej ostražité, utiahnuté a neveriace – aj keď to daný chalan môže myslieť naozaj úprimne.

Poznámka pre chalanov: To naozaj musíte klamať a manipulovať, aby ste dosiahli svoje? Absolútne vás netrápi, že to dievča raníte a každý jej ďalší vzťah bude pre ňu náročnejší – pretože bude mať menej síl tomu ďalšiemu chalanovi veriť?

Ak chceš iba kamarátku na sex, tak jej to tak povedz. Ale nepredstieraj romantiku a možnosť vzťahu, keď vieš, že sa tak nikdy nestane. Kórejské dievčatá sú veľmi citlivé a podobné veci znášajú výrazne horšie ako dievčatá zo západných krajín – ale takto by sa samozrejme nemal chovať žiadny chalan, kdekoľvek na svete sa nachádza.

Kórejci neustále hovoria o jedle

Kórejské jedlo je neuveriteľne chutné

Kórejské jedlo je neuveriteľne chutné

„Už si jedol?“, „Čo si jedol?“, „To vyzerá chutne.“, „Som hladný.“, „Kam ideme jesť?“, „Aj toto vyzerá chutne.“

Tie frázy budeš počuť na ulici neustále. Nie som si istý, či Kórejci vkuse hovoria o jedle preto, že všetky tieto frázy ovládam a teda ich započujem a rozoznám, keď kráčam po meste, alebo je to tým, že naozaj milujú jedlo a preto o ňom neustále hovoria. Myslím si, že je to to druhé. Jedlo je obrovskou časťou Kórejskej kultúry a Kórejci na svoje jedlo naozaj nedajú dopustiť. Povedz v Kórei, že ti kórejské jedlo nechutí a ich reakcia bude rovnaká, ako keď ako turista na Slovensku povieš, že ti nechutí slovenské pivo.

Písať a čítaj po kórejsky je omnoho jednoduchšie, ako si myslíš

Praktizovanie písania v kórejčine na stenu reštaurácie

Praktizovanie písania v kórejčine na stenu reštaurácie

Keď som prišiel do Kórei, hneď v prvé dni som si uvedomil, že sa budem musieť naučiť čítať kórejské znaky (Hangul), inak v Kórei neprežijem. Drvivá väčšina Kórejcov po anglicky nevie ani základy a jedálny lístok v angličtine nemajú už asi zo zásady (okrem predražených turistických reštaurácií a barov na plážach, zvyčajne so západným jedlom). Okrem toho, väčšina kórejských reštaurácií sa úzko špecializuje na určitý typ jedál, takže si nemôžeš v každej reštaurácií jednoducho objednať to jedno či dve jedlá, ktorých názov vieš naspamäť.

Bol som teda nútený naučiť sa po kórejsky čítať. Je to ale výrazne jednoduchšie, ako som si myslel. Po niekoľkých hodinách štúdia počas niekoľkých dní som sa naučil základy a potom som ich už iba praktizoval v teréne, kde ma moji lokálni kamaráti opravovali. Za 3 týždne som už vedel prečítať v podstate všetko (okrem tradičných, umeleckých, ručne písaných písiem a fontov, s ktorými tipujem majú niekedy problémy aj samotní Kórejci).

Keď vieš po kórejsky čítať, vieš aj písať

Pri učení sa čítať pochopíš základy skladania kórejských znakov, ktoré potrebuješ vedieť pri písaní. Mám na mysli písanie na klávesnici telefónu alebo počítača. Na začiatku si budeš pripadať ako prvák na základnej škole, ale postupne začneš písať rýchlejšie. Mimochodom, písať po kórejsky je naozaj sranda :)

Výzor je v Kórei nesmierne dôležitý

Dievčatá sa až príliš zaoberajú tým, ako vyzerajú

Kórejské dievčatá v bare

Tieto kórejské dievčatá s touto fotkou spokojné neboli :)

Toto je jednou z tých horších stránok života v Južnej Kórei. Pravdepodobne za to svojim spôsobom môže showbiznis, K-pop, filmy a móda. Dievčatá chcú vyzerať čo najkrajšie – čo je úplne pochopiteľné. Lenže ony si samé podkopávajú svoje vlastné sebavedomie tým, že chcú vyzerať inak, ako vyzerajú. Chcú mať menšiu tvár, iný tvar očí, iný nos, väčšie prsia, dlhšie nohy a podobne. Jednoducho chcú vyzerať tak, ako to vidia na obálkach časopisov či v amerických filmoch.

Drvivá väčšina dievčat so svojim výzorom nie je spokojná. Potom sa ľahko stávajú situácie, kedy sa kórejské dievčatá nerady dajú fotiť niekym iným, ale selfies milujú. Prečo? Pretože majú plnú kontrolu nad tým, ako budú na fotke vyzerať. Stalo sa mi až príliš veľa krát, že som nejakú kamarátku odfotil, jej fotku upravil a dokonca ju aj jemne vyretušoval, no daná fotka sa dievčaťu vôbec nepáčila. Prečo? Lebo na tej fotke vraj má veľkú tvár. Podobné odpovede som dostal viac krát.

Niektoré dievčatá to berú do takých extrémov, že sa odznačia z fotky na Facebooku a na svoj profil pridávajú iba svoje vlastné, zakaždým extrémne upravené fotky. Niektoré baby dokonca vyzerajú na Facebooku úplne inak ako v skutočnosti a digitálne si upravujú tvar hlavy, očí a podobne. Toto je extrém, ktorí sa mi naozaj nepáči a vždy si rád nájdem príležitosť povedať danému dievčaťu, že vyzerá super a dané veci vôbec robiť nemusí. Verím v to, že každé jedno dievča môže byť pekné aj bez toho, aby muselo pod skutočný alebo digitálny skalpel. A kórejské dievčatá sú neuveriteľne nádherné. Preto je mi vždy smutno, keď mi niektorá z nich povie, akoby chcela menšiu tvár, či ostrejší nos.

Americký ideál krásy

Európania a Kórejčanky v jazykovej kaviarni v Busane, v Kórei

Európania a Kórejčanky v jazykovej kaviarni v Busane, Južná Kórea

Jedným z dôvodov, prečo Kórejci majú tak radi ľudí z Európy a Severnej Ameriky je fakt, že ľudia z týchto krajín sú pre nich ideálom krásy. Skoro neustále som v Kórei počúval, akú mám malú hlavu (zvyčajne myslia malú tvár), veľké oči a veľký nos – všetko ako komplimenty – čo si my v Európe nedokážeme ani predstaviť.

Kórejský protiklad ideálu krásy

V skratke: veľká plochá tvár, veľké lícne kosti, malý gulatý nos, malé, málo dovnútra lebky vstúpené oči, malé prsia a krátke nohy. To nie je môj opis. Takto sa vidia samí Kórejci.

Hlavne kórejské dievčatá a ženy si myslia, že majú veľkú a plochú tvár. A čím tmavšiu pokožkú majú, tým plochšie ich tvár vyzerá. Preto sa drvivá väčšina Kórejcov (hlavne dievčat) nie len že neopaluje, ale dokonca pred slnkom schováva. Keď v Kórei prší, prechádzka mestom je ako prebíjanie sa morom dáždnikov. A keď svieti slnko, ľudia opäť vyťahujú dáždniky.

Kórejské dievčatá si až príliš uvedomujú, v čom sú výzorovo na tom horšie (z ich pohľadu) ako dievčatá zo západu. Veľmi málo si ale uvedomujú, v čom sú na tom výzorovo lepšie. Majú hladšiu pokožku, žiadne chĺpky na tele a predovšetkým na nohách, nádherné, pevné nohy a zadok a plné pery, o ktorých môžu mnohé kaukazské dievčatá iba snívať. A to nehovorím o tom, že Kórejské dievčatá sa moc nepotia resp. absolútne nezapáchajú. Kúpiť si deodorant či antiperspirant v Kórei naozaj nie je jednoduché.

Chalani a deti (a občas aj dievačatá) ti budú hovoriť,
aký si „fešák“

Fotka s okoloidúcimi Kórejkami

Fotka s okoloidúcimi Kórejkami, podľa ktorých som „handsome“ :D

Tomuto doteraz akosi nerozumiem. Pripadá mi, že prvé slovo, ktoré sa v škole Kórejci naučia, je „handsome“ – v preklade do slovenčiny niečo ako zlatý, milý alebo sympatický chalan.

Počas žitia v Kórei si akosi musíš zvyknút na to, že ti okoloidúce deti a taktiež dospelí chalani občas povedia, že si handsome. Len tak, bezdôvodne, ti to oznámia a pokračujú ďalej. A keď sa s niekym zoznámiš a máte dlhšiu konverzáciu, môžeš si byť skoro istý, že sa danej pochvaly dočkáš.

Dievčatá ti to ale (vo väčšine prípadov) nepovedia. Podľa všetkého preto, lebo sa hanbia. Predsalen, chalan ti to povie ako kamarát, ale keď ti to povie dievča, akoby ti dávala najavo, že sa jej páčiš a má o teba záujem – čo je výrazný rozdiel.

Netuším, či to hovoria naozaj úplne každému s bielou pokožkou a „malou tvárou“. Každopádne to neznamená, že každý jeden chalan kaukazského pôvodu je v Kórei automaticky „lapačom na baby“. Niektorí chalani si to myslia, ale to iba preto, že v Kórei nikdy neboli a nedokážu prehltnúť, keď sa dopočujú, ako je nikto iný nikde inde populárnejší.

Kórejci buď nedávajú najavo žiadne emócie, alebo ich dávajú najavo veľmi výrazne

Prehnané emócie sú u kórejských dievčat bežné

Prehnané emócie sú u kórejských dievčat bežné

Najmä v južnej časti Južnej Kórei – v meste Busan a okolí, dávaju Kórejci svoje emócie najavo veľmi výrazne. Buď sú extrémne šťastní, alebo extrémne smutní. Spokojní, alebo extrémne nahnevaní (annoyed). Je to vidieť na výraze v ich tvári. Je to počuť v tóne ich hlasu. A je to návykové.

Po určitom čase som si uvedomil, že sa v kórejčine vyjadrujem ako prehnane emotívna baba. Bol som v tom, že sa tak vyjadrujú všetci, ale to iba preto, že som trávil veľa času s kórejskými dievčatami a málo času s kórejskými chalanmi. Našťastie mi to bolo povedané a po troche tréningu moja kórejčina prestala znieť žensky :)

Kórejci milujú humor

Kórejci milujú humor

Kórejci milujú humor

Neviem čím to je, ale nikde som nevidel toľko vtipkárov a srandičkárov ako v Kórei. Celkovo sa Kórejci radi bavia a smejú. Dôkazom sú množstvá zábavných programov, ktoré by na Slovensku určite neprežili, pretože by ich mladí označili za trápne. Ale viete čo? Tieto programy sú z drvivej väčšiny naozaj vtipné. A sú tak populárne, že v nich pravidelne vystupujú tie najväčšie kórejské celebrity, herci, speváci, či tanečníci.

(Ne)rasizmus v Kórei

Srandičky na pláži

Srandičky na pláži

Niekedy to ale Kórejci preženú a srandu si robia aj z vecí, z ktorých by nemali. Už viac krát sa stalo, že zahraničná tlač či cudzinci žijúci v Kórei označili nejakú kórejskú šou za rasistickú. Napadá ma teraz jedna scénka, kde sa kórejskí herci natreli načierno a prezliekli za členov nejakého nevzdelaného afrického kmeňa. Typicky precitlivelí na daný typ humoru sú Američania – kvôli ich histórií – takže oni sú zvyčajne tí prví, ktorí protestujú a o daných kultúrnych „fopá“ Kórejcov informujú svet.

Mnoho ľudí hovorí aj o tom, že Kórejci sa navonok tvária, ako milujú celý svet, ale vo vnútri sú to skrytí rasisti. Ja si myslím, že to až také zlé s nimi nie je a že čo iní berú ako rasizmus, je často iba kórejská snaha o zachovanie si svojej kultúry, či strach z neznámeho.

Učiteľov angličtiny budeš stretávať na každom rohu (rozumej v každom bare)

Južná Kórea je pravdepodobne tou najpopulárnejšou krajinou pre učenie angličtiny. Podmienky na učenie sú veľmi dobré, platové ohodnotenie na Áziu veľmi slušné. Kórejci sa naozaj chcú po anglicky naučiť a učitelia sú v Kórei veľmi rešpektovaní ľudia – narozdiel od západných krajín. Študenti majú učiteľov radi a pozívajú ich von, na večere, varia im jedlo a podobne. To sú tie hlavné dôvody, prečo stretnete učiteľov angličtiny v Kórei naozaj všade, a prečo veľa barov vlastnia cudzinci a tieto bary schválne reklamujú pre učiteľov a iných cudzincov dlhodobo či krátkodobo žijúcich v Kórei.

Väčšia Kórejcov nevie plávať

Pláž pri meste Boryoung v Kórei počas blatového festivalu

Pláž pri meste Boryoung v Kórei počas blatového festivalu

V mnohých krajinách Ázie je akosi normálne, že väčšina ľudí nevie plávať – aj keď majú množstvo pláží. Pre nás je to nepredstaviteľné, keďže nemáme ani len more, ale plávať vie tipujem tak 99% Slovákov.

Neviem, prečo je tomu tak, ale väčšina Korejcov plávať nevie. Možno práve preto sú na plážach v Busane tak populárne veľké žlté nafukovačky, ktorých počas letnej sezóny uvidíte na mori stovky. Prenájom jednej z nich stojí na celý deň $10 (6,50 €), čo je na kórejské pomery málo. A možno Kórejci nevedia plávať preto, lebo je ich v mori jednoducho príliš veľa. Alebo preto, že sa kúpu oblečení? :)

Kúpať sa oblečený je úplne normálne

Kúpať sa oblečený? V Kórei žiadny problém

Kúpať sa oblečený? V Kórei žiadny problém

Mnoho častí tradičnej kórejskej kultúry stále pretrváva. Bikiny sú stále pre väčšinu ľudí tabu a na kórejských plážach je úplne normálne a prirodzené vidieť ľudí kúpať sa v oblečení. Robia tak ako dievčatá, tak aj mnoho chalanov.

Jediné dievčatá, ktorá na plážach Južnej Kórei uvidíš v bikinách, sú Európanky, Američanky a niektoré Kórejky, ktoré aspoň nejakú dobu žili v nejakej krajine so západnou kultúrou a bikiny na pláži sa pre ne stali akosi prirodzené.

Na kórejských plážach je nelegálne fotiť ľudí

Fotografi na blatovom festivale v meste Boryoung v Kórei

Fotografi na blatovom festivale v meste Boryoung v Kórei

Predchádzajúci bod stále platí, ale v posledných rokoch je na plážach vidieť výrazne viac dievčat v bikinách, ako v minulosti. A to bohužiaľ začali zneužívať starí kórejskí chlapi, ktorí začali na plážach tieto dievčatá bez ich vedomia fotiť a dané fotky sa začali objavovať na internete. Preto je teraz na plážach fotiť ľudí bez ich výslovného povolenia nelegálne. Hlavne ak vlastníš digitálnu zrkadlovku s veľkým zoomom, daj si na pláži pozor – aby si sa nedostal do problémov ;)

Kórejci nerozlišujú Severnú a Južnú Kóreu

Svoju krajinu stále volajú iba Kórea a skoro každý Juhokórejec verí, že sa raz opäť so Severnou Kóreou spoja – samozrejme do demokratického štátu. Vláda Južnej Kórei vraj dokonca už dlho vytvára akýsi rezervný finančný fond, ktorý sa použije v prípade opätovného spojenia týchto dvoch rozdelených krajín.

Ak si raz Kóreu zamiluješ, budeš ju milovať naveky

Kórejské dievčatá v bare

Kórejské dievčatá v bare

Južná Kórea naozaj nie je typickou turistickou destináciou. Mnoho ľudí, ktorí sa tam vyberú, tam zavedie buď osud, náhoda, skvelé podmienky pre učenie angličtiny, alebo samotná kórejská kultúra, s ktorou majú nejakú skúsenosť.

Moja kamarátka z Holandska do Kórei chodí pravidelne už tretí rok. Dôvod, prečo ju navštívila po prvý krát, bol hlavne K-pop a kórejské televízne seriály. Odkedy ale Kóreu zažila na vlastnej koži, vždy odchádza s tým, že sa opäť vráti. Taktiež väčšina cudzincov, ktorých som v Kórei stretol a ktorí tam strávili aspoň mesiac, sa do Kórei určite chce alebo rovno má v pláne vrátiť.

Záver

Nádherný nočný Busan, Južná Kórea

Nádherný nočný Busan, Južná Kórea

Južná Kórea nie je krajinou s nádhernými, zlatistými plážami, či prenádhernou prírodou. Nie je lacnou krajinou na cestovanie a cestovanie v nej nie je kvôli jazykovej bariére ani úplne najjednoduchšie. V čom je Kórea iná a čím si ľudí takmer zaručene získa je jej veľmi špecifická kultúra, ktoré je najpodobnejšia tej japonskej a čínskej, ale stále je výrazne odlišná a špecifická.

To, čo uvidíš a zažiješ v Južnej Kórei, neuvidíš a nezažiješ nikde inde na svete. Kórea ťa vrelo uvíta a ponúkne ti to najkvalitnejšie jedlo. Stačí, že ukážeš aspoň minimálny záujem o ich kultúru a Kórejci ťa zoberú medzi seba a radi ti ukážu toho z ich kultúry ešte viac. Keď budeš mať niečo na srdci, tvoji kórejskí kamaráti si ťa radi vypočujú. Keď budeš mať problém, ochotne a nezištne ti pomôžu.

Keď nad tým všetkým teraz premýšľam, mnoho z tých najlepších častí kórejskej kultúry je veľmi podobných tej našej, slovenskej. Možno práve preto som sa tam cítil ako doma. Možno práve preto bude Kórea navždy mojim druhým domovom. A možno práve preto mám v pláne sa tam vrátiť.


Chceš viac fotiek z Južnej Kórei?

Navštív môj foto web Asiatiq.com.


Chceš spoznať kórejský pop (Kpop)?

Pozri si tie najlepšie Kpop videá opäť na stránke Asiatiq.com.


Máš otázku ohľadom Južnej Kórei?

Napíš mi email alebo Facebook správu. Rád ti pomôžem, poradím, alebo len tak „pokecám“.

Máš k článku otázku alebo pripomienku?

Páčil sa ti tento článok? Chceš sa podeliť o svoje osobné skúsenosti? Napíš mi do diskusie nižšie. Odpovedám na každý komentár.

Chceš dostávať nové články a podcasty Sám Sebe Pán emailom?

Pridaj sa k vyše 1200 ľuďom, ktorí pravidelne dostávajú nové články a podcasty zo SámSebePán.sk zadarmo priamo do svojej emailovej schránky. Buď medzi prvými, ktorí si nové články prečítajú.