Myslím, že sa zhodneme na tom, že vlastný online kurz je tá najideálnejšia forma podnikania. Nemusíš si robiť starosti s posielaním tovaru, nepotrebuješ špeciálne priestory a ten istý produkt môžeš predávať aj niekoľko rokov. Na začiatku investuješ svoj čas do vytvorenia obsahu a vyriešenia technickej stránky a potom ten istý produkt môžeš predať neobmedzenému počtu ľudí. To znie lepšie ako celý život vymieňať svoj čas za peniaze, no nie?

Online kurz nie je pre každého

100-percentná úprimnosť je moja, aj Lubova priorita a preto ti rovno povieme, že tvorba online kurzu nie je pre každého. Na to, aby ti niekto dal svoje ťažko zarobené peniaze, ti nestačí len nahodiť predajnú stránku. Pýtaš sa, čo by si mal spraviť ako prvé? Ak chceš predávať informácie, tak, ako každý učiteľ, potrebuješ publikum. Úplne najlepší spôsob, ako si začať budovať publikum je blogovanie.

Tip: Viac informácii a tipov o blogovaní, budovaní reputácie a podnikaní na internete získaš v platenej časti kurzu.

Ako funguje online kurz

Ak máš kúpený kurz Zarábaj Ako Pán™ alebo akýkoľvek iný kurz, tak si to vieš predstaviť. Princíp online kurzu je jednoduchý. Obsah nie je verejne dostupný, ako napríklad pri blogoch, ale je skrytý za platobnou bránou. To znamená, že ak chce niekto získať prístup ku tvojim informáciám, musí za ne zaplatiť.

Dve riešenia pre tvorbu online kurzov

Na tvorbu online kurzov existujú 2 druhy softvéru. Buď použiješ takzvané členské pluginy pre WordPress, alebo použiješ niektorý z learning management systémov (LMS), čo je len cool názov pre „softvér na tvorbu kurzov“.

Aký je rozdiel medzi členskými pluginmi a LMS?

Členské pluginy robia len to najpodstatnejšie. Vďaka nim skryješ svoj obsah za platobnú bránu. To je viac menej všetko.

LMS riešenia ti okrem toho ponúkajú aj ďalšie vychytávky. Do kurzov môžeš vložiť rôzne kvízy, úspešní absolventi si môžu vytlačiť certifikáty a členovia tvojho kurzu si môžu značiť svoj progres. Progres všetkých členov si budeš môcť kedykoľvek pozrieť.

Ktorý je pre teba vhodnejší?

To záleží na tom, aký kurz plánuješ vytvoriť. Ak ti stačí len ochrániť tvoj obsah a nepotrebuješ mať všetky tie pekné vychytávky, tak ti bude stačiť členský plugin.

Odporúčané čítanie: Should You Use a Membership Plugin or LMS Plugin for Creating an Online Course?

Ako prijímať platby kartou cez internet

Stavím sa, že si už použil svoju kartu na to, aby si si kúpil niečo cez internet. Len si tam zadal údaje z karty a kúpil si si to, čo si chcel. Je predávanie cez internet rovnako jednoduché ako nakupovanie? Ani zďaleka.

Keď chceš prijímať platby kartou, tak máš 3 možnosti:

#1: Fapi + GoPay

Túto kombinácia používa väčšina slovenských a českých predajcov kurzov. Cez FAPI si vytvoríš predajný formulár, kde ti tvoj potenciálny klient vyplní potrebné údaje. FAPI použije tieto údaje, vystaví mu faktúru a následne ho presmeruje na platobnú bránu GoPay.

Cez GoPay tvoj klient bezpečne zaplatí kartou. FAPI túto platbu automaticky spáruje s vystavenou faktúrou a označí ju ako zaplatenú. Keďže ti klient zaplatil, FAPI mu pošle to, čo si zakúpil. V našom prípade to budú prístupové údaje do kurzu.

Výhody:

 • obidve služby pochádzajú z Českej republiky, takže vôbec nemusíš vedieť po anglicky
 • automatické vystavenie faktúr, ich spárovanie a poslanie prístupu klientovi
 • GoPay je jedna z najpoužívanejších platobných brán na Slovensku a ľudia jej dôverujú

Nevýhody:

 • FAPI nedávno radikálne zmenilo (čítaj zvýšilo) ceny, takže ak chceš používať túto kombináciu, tak len za FAPI zaplatíš mesačne viac ako 40 €
 • okrem toho musíš platiť aj za použitie brány GoPay, cena je 2,2% z ceny tovaru + približne 10 centov za transakciu

#2: PayPal

Ak s tvorbou a predajom kurzov len začínaš, tak sa ti pravdepodobne nechce vyhadzovať 40 € každý mesiac. V tom prípade môžeš použiť známy PayPal. Vďaka nemu si vytvoríš predajné formuláre a zároveň ho použiješ aj na prijímanie platieb kartou.

Bohužiaľ, faktúry si už budeš musieť vyriešiť sám. Buď ich budeš vystavovať manuálne a posielať ich emailom o niekoľko hodín neskôr, alebo si na to nájdeš iné riešenie.

Výhody:

 • neplatíš mesačné poplatky
 • dať si na stránku tlačidlo Buy Now od PayPalu je ten najjednoduchší spôsob, ako predávať

Nevýhody:

 • PayPal nepodporuje automatické faktúry
 • starší ľudia PayPal nepoznajú a preto mu neveria

#3: WooCommerce + GoPay

WooCommerce je najpoužívanejšie eshop riešenie, ktoré poháňa už viac ako 30% všetkých eshopov. Ak sa trochu pohráš s nastavením WooCommerce a kúpiš si rozšírenie, ktoré ho spojí s GoPay, tak obídeš poplatky za FAPI. Chceš automatické faktúry hneď po zaplatení? Žiadny problém, jednoducho si stiahni bezplatné WooCommerce rozšírenie WooCommerce PDF Invoices & Packing Slips.

Výhody:

 • automatické faktúry
 • priame prepojenie na GoPay bez drahých mesačných poplatkov

Nevýhody:

 • keďže budeš spájať viacero rôznych riešení, bude ti nejaký čas trvať, kým to celé vyladíš

Poznámka Lubo: Namiesto platobného modulu GoPay môžeš použiť aj iný platobný modul inej banky, ktorý je kompatibilný s WooCommerce.

 

9 nástrojov pre tvorbu online kurzov

Konečne sa dostávame k hlavnej časti tohto článku. Pripravil som si pre teba zoznam tých najzaujímavejších riešení spolu s ich výhodami a nevýhodami. Som presvedčený, že po prečítaní tohto článku budeš mať jasno v tom, ktorý systém použiť.

1. OptimizePress 2

OptimizePress 2

Cena od: $97 jednorázovo

OptimizePress 2 je v zahraničí jedno z najpoužívanejších riešení na tvorbu online kurzov. Práve na tomto systéme funguje kurz Zarábaj Ako Pán™. Veľkou výhodou OptimizePressu je, že neslúži len na tvorbu online kurzov. Dokáže toho oveľa viac – bez kódovania si s ním vytvoríš aj elegantné predajné stránky (napríklad pre tvoj kurz) alebo stránky na zber emailov.

Výhody:

 • už za $97 máš skvelý softvér pre tvoj online kurz a riešenie na tvorbu tých najdôležitejších podstránok na tvojom webe
 • OptimizePress si rozumie s MailChimpom
 • nie je problém pridať do tvojho kurzu súkromné fórum len pre členov
 • môžeš si vybrať, či chceš OptimizePress vo forme WordPress témy (spolu s jeho dizajnom), alebo použiješ inú tému a OptimizePress si nainštaluješ ako plugin

Nevýhody:

 • nemá zabudované automatické emaily členom kurzu
 • nemá zabudovaný partnerský program (affiliate)
 • nie je tým najintuitívnejším a chvíľu ti potrvá, kým sa s nám naučíš pracovať

Poznámka Lubo: S elegantným pluginom WP Automated Emails od slovenského programátora Andreja Staša budeš môcť posielať svojim členom aj automatické emaily.

2. SmartSelling

SmartSelling

Cena: okolo 900 € ročne

SmartSelling je zaujímavá služba z Českej republiky. V podstate ide o spojenie 3 úspešných služieb: MioWeb má na starosti tvorbu webu a všetkého obsahu, FAPI rieši online predaj a fakturáciu a SmartEmailing sa stará o posielanie emailov.

V podstate je to kompletné riešenie pre internetové podnikanie, ktoré je plne preložené do slovenčiny a všetko je optimalizované pre slovenské zákony. SmartSelling prepojil 3 služby, ktoré majú v Čechách a na Slovensku obrovský úspech a spravil z nich jeden produkt, ktorý zaručene funguje.

Výhody:

 • všetko je kompletne preložené do slovenčiny
 • tento systém používa väčšina slovenských a českých online marketérov a tvorcov kurzov
 • automatické emaily členom
 • prehľadné štatistiky
 • zabudovaný affiliate program
 • zasielanie SMS potvrdení
 • automatické vystavovanie faktúr a ich párovanie s platbami

Nevýhody:

 • cena – za klasický kurz zaplatíš okolo 900 € ročne (v tejto cene máš aj FAPI, za ktoré by si si inde priplácal)

3. WooCommerce Membership

WooCommerce Membership

Cena: $28 (jednorázovo)

Keď som googlil informácie pre tento článok, tak som v slovenčine a češtine nenašiel nič zaujímavé. Až na jednu výnimku. Marketér Daniel Nytra napísal skvelý článok o tom, ako ušetriť pri predaji ebookov a online kurzov.

Na začiatku môjho článku si si prečítal 3 možnosti, ako dostať zaplatené za svoj kurz. Ak sa ti najviac páčila 3. možnosť (WooCommerce + GoPay), tak s WooCommerce Membership to budeš mať najjednoduchšie. Tento plugin je totiž automatický napojený na WooCommerce, a nie na WordPress. Vďaka tomu ti odpadá niekoľko starosti, ktoré by si inak mal s ich prepojením.

Nezľakni sa počtu pluginov, ktoré Daniel radí používať. Na začiatok ti budú stačiť:

Výhody:

 • skvelá cena
 • jednorázová platba
 • priame napojenie s WooCommerce (vďaka tomu vieš jednoducho napojiť tvoj kurz na platby kartou GoPay aj bez FAPI)

Nevýhody:

 • neočakávaj žiadne pokročilé funkcie, cieľom pluginu je len zamknúť obsah

4. s2Member

s2member

Cena: zadarmo (obmedzená verzia), plná verzia od $89 (jednorázovo)

s2Member je populárny WordPress plugin pre tvorbu kurzov. Jednou z prvých vecí, čo si nový používateľ tohto pluginu všimne, je obrovské množstvo funkcií. Verzia zadarmo má viac než 250 nastaviteľných položiek. Toto obrovské množstvo funkcií je pre pár ľudí skvelá správa. Ak nie si práve IT guru, tak potom z toho budeš pravdepodobne iba zmätený a frustrovaný.

Výhody:

 • použiteľná verzia zadarmo, ak ti stačí prijímať platby cez Paypal
 • použiteľný spolu s pluginmi BuddyPress a bbPress pre vytvorenie komunitného portálu, respektíve komunitného fóra
 • Pro verzia podporuje používanie kupónov – vďaka tomu môžeš vytvoriť špeciálne zľavy

Nevýhody:

 • príliš dlhá inštalácia a zložité nastavenia
 • nie je vhodný pre začiatočníkov
 • ak nechceš odkryť celý obsah kurzu hneď po zaplatení (napríklad v prípade, že si sa rozhodol si účtovať za prístup do kurzu mesačne), tak s2Member nie je pre teba

Poznámka Lubo: Ak chceš posielať svojim členom aj automatické emaily, pozri si ďalší plugin Andreja Staša s názvom s2emails, ktorý je plne kompatibilný s pluginom s2member.

5. MemberPress

MemberPress

Cena od: $99 ročne (ak neobnovíš licenciu, tvoj kurz bude fungovať ďalej, len ho nebudeš vedieť upravovať)

MemberPress je prvý z pluginov v tomto zozname, ktorý sa neplatí jednorázovo, ale ročne. Prečo to jeho tvorcovia robia? Úprimne povedané, môžu si to dovoliť. Tento plugin je nabitý skvelými funkciami a napriek tomu je jeho ovládanie jednoduché. Keď ide o rôzne riešenia online kurzov, ťažko by si na internete našiel väčšieho odborníka ako je Chris Lema. Chris si dal tú námahu, že napísal recenziu pre 30 rôznych riešení pre vytvorenie členského portálu a MemberPress vyšiel ako úplný víťaz.

Výhody:

 • jednoduché používanie
 • podporuje kupóny
 • bohaté možnosti postupného odkrývania obsahu
 • automatické emaily, keď je niekoho členstvo (alebo kreditná karta, ktorou platí) tesne pred vypršaním
  funkcia, vďaka ktorej vieš poslať email hocikomu, kto začal registráciu do tvojho kurzu, ale rozhodol sa ju nedokončiť
 • člen kurzu si môže hocikedy pozastaviť členstvo (ak to dovolíš)
 • zabudovaný partnerský program
 • jeden z mála členských pluginov, ktoré ti ponúka prehľadné štatistiky

Nevýhody:

 • platí sa ročne a nie jednorázovo

6. WP-Members

WP-Members

WP-Members je najpoužívanejší členský plugin a aktuálne ho používa viac ako 70 000 web stránok. Tento plugin ti umožňuje mať zamknutý obsah, ku ktorému sa návštevník dostane až vtedy, keď sa stane členom kurzu. Človek by si myslel, že sa to stane vtedy, keď za kurz zaplatí. Ale to nie je celkom tak. Ak si stiahneš len verziu zadarmo, tak zistíš, že dostať zaplatené za tvoj kurz nie je také jednoduché.

Keď chceš jednoduché a automatické riešenie ako prijímať platby cez PayPal, musíš sa stať prémiovým členom Rocket Geek (firmy, ktorá stojí za týmto pluginom) za $59 ročne. Okrem toho získaš prístup aj k ďalším rozšíreniam.

Ak chceš klasický kurz, tak za cenu prémiovej licencie si vieš nájsť aj niečo oveľa lepšie. WP-Members sa ti oplatí len vtedy, keď ti stačí zamknúť obsah len pre registrovaných používateľov, od ktorých buď peniaze neberieš, alebo máš na to iné cesty.

Výhody:

 • základná verzia zadarmo
 • najrozšírenejší členský plugin
 • jednoduché používanie

Nevýhody:

 • prijímanie platieb s týmto systémom je veľký problém a nie je zadarmo

7. LearnDash

LearnDash

Cena od: $129 (jednorázovo)

LearnDash je prvý LMS plugin v tomto zozname. O tom, čo je to LMS sme si už povedali na začiatku tohto článku. Tento plugin sa zameriava na to, aby dal účastníkovi kurzu čo najväčší zážitok z elektronického vzdelávania a vďaka tomu mu poskytuje rôzne bonusové funkcie.

Známy internetový podnikateľ Peter Chodelka, práve na tomto systéme rozbieha nový projekt Kurzea.sk. Keďže Peter nie je žiaden amatér, chcel som vedieť, prečo si pre svoj projekt vybral práve LearnDash. Odpovedal mi:

„LearnDash nás oslovil predovšetkým jednoduchým rozhraním, možnosťami pre on-line kurzy (napríklad zaujímavá gamifikácia, testy, kvízy) a napojením na ďalšie pluginy. Dá sa napojiť na WooCommerce alebo Easy Digital Download a cez tieto pluginy následne predávať platený obsah (on-line kurz napríklad).“

Výhody:

 • kvízy na konci kurzov, podľa ktorých účastník zistí, ako je na tom so svojimi vedomosťami.
 • po ukončení kurzu dostane účastník certifikát, ktorý si môže kedykoľvek vytlačiť
 • zabudované fórum pre členov
 • ak tvoje lekcie na seba úzko nadväzujú, tak vieš zapnúť funkciu, ktorá sa postará o to, aby členovia kurzu išli pekne po poradí
 • jednoduché napojenie na WooCommerce, takže môžeš prijímať platby kartou aj bez FAPI

Nevýhody:

 • hľadal som, ale žiadne som nenašiel

8. Teachable

Teachable

Cena od: 0$ mesačne, 13% z ceny kurzu

Teachable, rovnako ako LearnDash, patrí do kategórie LMS. Teachable nie je WordPress plugin ako jeho kolega LearnDash, ale je to obrovská platforma. Svoj kurz na Teachable si vytvoríš naozaj rýchlo a bez akýchkoľvek technických problémov. Toto je obrovské plus pre všetkých, ktorí sa nechcú hrabať v nastaveniach a tráviť hodiny času tým, že sa snažia prísť ako konečne nastaviť funkciu X.

V „neplatenej verzii“ (platíš len ak niečo predáš) si vieš vytvoriť svoj online kurz len na ich doméne. Čiže by URL adresa tvojho kurzu mohla byť napríklad uctovnictvo.teachable.com. Ak chceš používať vlastnú doménu, tak budeš potrebovať aspoň Basic plan, ktorý ťa bude stáť až $39 mesačne. Kompletný cenník Teachable nájdeš tu.

Výhody:

 • takmer žiadne technické starosti
 • platforma Teachable vyzerá naozaj dobre
 • možnosť vyskúšať si tvorbu vlastného kurzu zadarmo
 • nemusíš sa starať o prijímanie platieb, Teachable to vyrieši za teba

Nevýhody:

 • ak chceš vlastnú doménu (čo by si mal chcieť), tak je tento systém oveľa drahší ako ostatné nástroje v tomto zozname

9. Digital Access Pass

Digital Access Pass

Cena: od $167 (jednorázovo)

Digital Access Pass (DAP) je vo svojej podstate veľmi podobný pluginu s2Member. Obidva tieto nástroje ponúkajú obrovské množstvo funkcií a nepatria k tým najjednoduchším na ovládanie.

DAP skvelo podporuje takzvaný upselling. To je stratégia, kedy zákazníkovi po tom, čo si od teba niečo kúpi, ponúkneš niečo drahšie. Povedzme, že si práve niekto kúpi tvoj kurz za 47 € a ty mu potom ponúkneš napríklad 3 osobné konzultácie za 97 €. Logika za touto technikou je tá, že ak si od teba daný človek už niečo kúpil, tak je ho jednoduchšie presvedčiť, aby si kúpil aj inú, drahšiu službu alebo produkt. DAP to podporuje tak, že po tom, čo niekto zaplatil za prístup do tvojho kurzu, automaticky sa mu zobrazí ďalšia predajná stránka s limitovanou ponukou.

Poznámka Lubo: podobný upselling ponúka aj OptimizePress.

Výhody:

 • funkcia predávania drahších produktov po tom, čo si klient už niečo kúpil
 • obrovské množstvo funkcií

Nevýhody:

 • príliš dlhá inštalácia a zložité nastavovanie
 • nie je vhodný pre začiatočníkov
 • nie je optimalizovaný pre použitie v inom ako anglickom jazyku
 • odstraňovanie chýb a problém je komplikované a komunikácia s podporou je neefektívna
 • zastaraný dizajn a neintuitívne ovládanie

Poznámka Lubo: S DAP mám osobné skúsenosti a nikomu ho neodporúčam. V tomto zozname sú aj podstatne lepšie pluginy za podobnú cenu.

Záver

Ktorý nástroj si teda vybrať? Samozrejme, všetko záleží na tom, ktoré funkcie potrebuješ a akú máš predstavu o svojom kurze. Každé z týchto riešení je dobré, ale ak by som si chcel vytvoriť online kurz ja, tak použijem riešenie 3. alebo 7. Záležalo by na tom, či by som potreboval pokročilé funkcie LearnDashu, alebo by mi stačilo iba zamknúť obsah.

Prečo by som sa rozhodoval práve medzi týmito dvomi riešeniami? Ako si čítal na začiatku, prijímanie platieb cez internet nie je úplne ružová záhrada. A už vôbec nie, keď k nim chceš vystavovať aj automatické faktúry a nechceš „zbytočne“ platiť 40 € každý mesiac. Preto by som si vybral systém, ktorý sa dá jednoducho napojiť na WooCommerce.

A čo ty? Ktorý z týchto nástrojov použiješ pre svoj online kurz? Alebo vieš o nejakom skvelom riešení, na ktoré som zabudol? Nebuď tajnostkár a podeľ sa s nami v komentároch.

Článok napísal Roland Vojkovský pre Sám Sebe Pán™.

Máš k článku otázku alebo pripomienku?

Páčil sa ti tento článok? Chceš sa podeliť o svoje osobné skúsenosti? Napíš mi do diskusie nižšie. Odpovedám na každý komentár.

Chceš dostávať nové články a podcasty Sám Sebe Pán emailom?

Pridaj sa k vyše 1200 ľuďom, ktorí pravidelne dostávajú nové články a podcasty zo SámSebePán.sk zadarmo priamo do svojej emailovej schránky. Buď medzi prvými, ktorí si nové články prečítajú.