Manifest: Život sa dá žiť aj inak

Tento manifest je súhrn ideí, zásad a pravidiel, ktorým verím a ktorými sa snažím riadiť.

1. Nečakaj na dôchodok

Je zaužívaným pravidlom, že dôchodok je tým obdobím, kedy si majú ľudia užívať a oddychovať. Celý život pritom pracujú a „derú sa“ s tým, že „raz“ budú mať svätý pokoj.

Dôchodok je jedným z najväčších klamstiev súčasnosti.

Vek, kedy pôjdeme do dôchodku, sa neustále zvyšuje. Tí, ktorí sa dôchodku dožijú, nebudú mať veľa peňazí, no hlavne energie na to, aby robili to, po čom túžili celý život. „Budem cestovať keď budem na dôchodku.“ Vážne? A budeš vládať kráčať okolo ostrova a spoznávať okolitých ľudí a ich kultúru, alebo si budeš iba na hotelom bazéne máčať nohy? Budeš mať dosť síl naučiť sa surfovať? Túžil si potom celý život, no teraz sa tak môžeš vyvaliť na nafukovačku.

Čakanie na dôchodok je tou najväčšou chybou, ktorú mnohí ľudia robia. Svoje najlepšie roky premrhajú prehnanou prácou a naháňaním sa za peniazmi len preto, aby si ako vyšedivení chlapi v strednom veku mohli kúpiť svoje červené BMW.

Nie ďakujem. Ja si užívam kým som mladý a mám síl robiť to, čo ma baví.

2. Nespoliehaj sa na štát a na svojho zamestnávateľa

Voľakedy bolo úplne normálne, že každý túžil po zamestnaní na celý život. Prinášalo to mnoho výhod ako pravidelný príjem, no hlavne istotu do budúcnosti. Človek sa nemusel ničoho obávať.

Tak to už však dávno nefunguje. Firmy vznikajú a krachujú viac ako kedykoľvek predtým. Človek už dávno nemá istotu, že vo firme, v ktorej momentálne robí, bude aj o rok, alebo o dva.

Jedinou istotu, ktorú má každý z nás je, že sa musí postarať sám o seba.

3. Neži život podľa predstáv iných ľudí

Ľudia očakávajú od iných, aby žili život rovnakým spôsobom, ako ho žijú oni.

Prečo ťa fajčiar ponúka cigaretou?  Prečo veriaci človek chce, aby si začal veriť v Boha aj ty? Prečo, keď nechceš piť alkohol, tvoji kamaráti tebou opovrhujú? Lebo narúšaš spôsob, akým žijú svoj život a to, čo je pre nich normálne. Keď povieš, že nechceš piť, majú pocit, že nimi opovrhuješ, a preto oni opovrhujú tebou.

Rodičia ťa tlačia, aby si šiel za doktora, alebo aspoň inžiniera. Susedia ťa ohovárajú, lebo si berieš za ženu dievča inej národnosti, alebo rasy. Chodíš do kostola iba preto, lebo inak by celá dedina tebou opovrhovala. Príkladov je mnoho.

Nenechaj sa zlákať inými ľuďmi a tým, čo by si mal robiť podľa nich.

Ži život podľa seba a svojich vlastných presvedčení.

4. Rob to, čo ťa baví a napĺňa

Niečo ťa nebaví? Prestaň s tým. Máš zlú robotu? Nájdi si lepšiu. Žiadne zamestnanie nie je podľa tvojich predstáv? „Zamestnaj“ sám seba, za podmienok aké tebe vyhovujú. Živ sa prácou, ktorá ťa napĺňa.

Baví ťa kresliť? Kresli. Miluješ basketball? Choď na ihrisko každý deň. Život je príliž krátky a času je príliž málo na to, aby sme ho zabíjali robením niečoho, čo nás nebaví alebo nenapĺňa.

5. Prekonávaj strach

Tim Ferriss povedal, že „Úspech človeka závisí od toho, koľkým nepríjemných situáciám bol vystavený a prekonal ich“.

Každý deň je výzva. Tí, čo sa podmania strachu, v živote nič nedosiahnu. Tí, čo sa boja výziev a majú strach z neúspechu, sa nikdy neposunú dopredu a neprekonajú samého seba. Máš strach? Na a čo? Každý sa bojí, no iba málo ľudí svoj strach prekoná a dokáže niečo, čo ešte nikdy predtým nedokázali. Tých ľudí potom tí ostatní nazývajú odvážnymi, či úspešnými.

6. Neustále sa zdokonaľuj

To, že niečo vieš, ešte neznamená, že toho nemôžeš vedieť viac. To, že si v niečom dobrý, ešte neznamená, že nemôžeš byť lepší.

Neustále sa zdokonaľuj. Nestoj na mieste. Posúvaj sa dopredu, aj keď len malými krokmi.

Neporovnávaj sa s ostatnými. Na iných nezáleží. Pokiaľ si dnes lepší ako si bol včera, si víťaz.

7. Nenuď sa

Veľa ľudí hovorí, že jediné, čo v živote naozaj chcú, je byť šťastní. Pritom mnoho z nich si myslí, že opakom šťastia je nešťastie. Preto ak nebudú nešťastní, budú šťastní, že?

Nie je tomu celkom tak. Tim Ferriss, jeden z najvýznamnejších postáv svetového hnutia k nezávislosti v živote a slobode v podnikaní, má k celkom iný názor.

Opakom šťastia nie je nešťastie, ale……. nuda!

Ja musím s Timom len a len súhlasiť. Na to, aby bol človek v živote šťastný mu nestačia milióny na účte a žiadne zamestnanie. Všetok voľný čas treba vyplniť niečím zmysluplným. Niečím, čo ťa ako človeka napĺňa.

Nenuď sa. Vyplň svoj voľný čas niečím, čo ťa baví a napĺňa. Niečím, čo ťa bude motivovať k tomu zlepšovať sa a posúvať hranice vlastných možností.

8. Ak môžeš, pomôž

Prečo toľko milionárov a celebrít pomáha charite? Hlavným dôvodom je, že sa necítia šťastní ani napriek tomu, že majú toľko peňazí, že ani nevedia, čo s nimi. Tým, že pomôžu ľuďom v núdzi, získajú určitý pocit zadosťučinenia, ktorý sa premieňa na šťastie.

Zaujímaj sa o iných ľudí a pokiaľ vieš ako, pomôž. Každý vie niečo, čo môže niekomu inému pomôcť. Každý jeden z nás. Môžeš? Pomôž. Vráti sa ti to. Karma naozaj existuje.

9. Usmievaj sa

Žiješ. Už len to samo o sebe by ťa malo urobiť šťastným. Život je krásny, keď sa na neho začneš pozerať z nadhľadu. Neber všetko osobne. Nerozčuluj sa. Keď ťa niečo alebo niekto nahnevá, skús sa nad tým povzniesť.

Keď kráčam po ulici a vidím všetky tie smutné, nahnevané a inak pokryvené tváre starých, ale častokrát aj mladých ľudí, musím sa usmiať. Nechcem tak skončiť aj ja. Na výzore starého človeka je vidieť, aký žil život. Všimli ste si to niekedy? Keď vidíte starú babku, ktorá má milý výraz na tvári. Taký milý, že sa hneď začnete aj vy usmievať a hovoriť si, aká je to milá babka. Väčšina ľudí sa ale celý život mračí a v starobe je to vidieť nie len na ich tvári, ale aj na ich nálade a zdraví.

Ži šťastný život a šír pozitívnu energiu. Je to nákazlivé a ovplivníš tým nie len seba, ale aj svojich blízkych, či ľudí z okolia.

10. Neprestávaj veriť v dobrotu ľudí

Väčšina ľudí sa bojí ďalšieho sklamania, oklamania, či podvodu. A preto sú po každej novej negatívnej skúsenosti trpkejší a trpkejší. Menej dôverujú ľuďom, či už priateľom, rodine, biznis partnerom alebo svojej novej láske. Áno, sú odolnejší vočí ďalším ranám, ale sú šťastní? Pochybujem.

Už veľa krát ma niekto oklamal. Niekomu som veril a on sa mi otočil chrbtom. Prišiel som o peniaze, či dokonca o priateľku. Sklamal som sa. Skôr či neskôr sa to stane každému. Nikdy ale neprestanem veriť v ľudskú dobrotu. Nie všetci sú zlí a nie všetci okrádajú, či podvádzajú. A iba preto, že jeden alebo dva krát som sa s niekym podobným stretol, nebudem súdiť a podozrievať všetkých ostatných. Nestojí mi to za to. Možno ma opäť niekto podvedie alebo zneužije. Je mi to však jedno. Nie som ochotný spraviť zo seba neveriaceho negatívneho zatrpknutého jedinca len preto, aby ma už nikdy nikto neoklamal, či nesklamal.

Neprestávajte veriť v dobrotu ľudí. Dobrí ľudia to vo vo vás budú cítiť a bude ich vo vašom živote stále viac.

Lubo Jurík, 27. apríl 2013, úprava: 3. marec 2014

Čauko, volám sa Lubo

Už 9 rokov som nezávislý na lokalite - živím sa prácou z môjho laptopu, nech sa nachádzam kdekoľvek. Doteraz som žil vo Veľkej Británii, Austrálii, Thajsku, Južnej Kórei, Malajzii, Vietname a na Taiwane, a cestoval a pracoval zároveň aj na Srí Lanke, Filipínach, v Singapure, Hong Kongu, Japonsku, Taliansku a Nemecku. Aktuálne žijeme s mojou manželkou z Vietnamu v Bratislave.

Na blogu Sám Sebe Pán píšem o pozitívnom myslení, seba motivácii a prekonávaní samého seba, zatiaľ čo v podcaste sa zhováram s rôznymi inšpiratívnymi ľuďmi. Napísal som a publikoval knihu Láska k Aziatkám. Keď som v Európe, taktiež rád prednášam.