Po deviatich mesiacoch na Taiwane som mal namierené domov na Slovensko, na svadbu môjho jediného brata. Urobil som si však jednu menšiu zachádzku a z Taiwanu som na Slovensko letel cez Filipíny, na ktorých som strávil úžasných 30 dní. Tento článok je o tom, čo som sa za ten čas naučil.
Filipínci sú veľmi priateľskí
Keď kráčaš po ulici, ľudia sa na teba usmievajú a zdravia ťa. Minimálne zdvihnú obočie, čo je na Filipínach populárny spôsob pozdravu, ktorí sa nehanbia použiť ani dievčatá. Deti na teba na ulici kričia a pýtajú sa ťa na meno. Dospelí sa ťa pýtajú odkiaľ pochádzaš a ako sa ti páči na Filipínach.
Ponúknu ti odvoz či alkohol. Raz sa mi stalo, že mi ponúkli oboje naraz. Samozrejme som odmietol. Posledná vec, ktorú chcem, je viesť sa bez prilby na motorke, ktorú šoféruje človek, ktorý predtým pil.
Keď sa mi pár krát stalo, že som nemal drobné a z veľkej bankovky mi nemali vydať, dali mi zľavu alebo mi dali danú vec úplne zadarmo. Neboli to síce veľké sumy, ale predsa. Filipíny sú chudobná krajina a tak ma vždy mrzelo, keď sa mi stalo, že som nemal drobné a zaplatil som nakoniec menej.
Filipínci sú nesmierne slušní
Trvalo mi skoro celý mesiac, kým som si zvykol, že ma neustále všetci volajú “pane” (v angličtine “sir”). Filipínci sú pri komunikácií veľmi slušní. Vo svojej kultúre majú niečo podobné slovenskému vykaniu, ale keďže v angličtine sa nevyká na priamo, Filipínci pridávajú na koniec každej vety “pane” alebo “pani”.
Na začiatku mi to prekážalo, pretože som mal pocit, akoby ja som bol niečo viac ako oni. V prípade, keď som zákazník, je to ešte pochopiteľné, no v prípade stretnutia niekoho na ulici mi to filipínske vykanie prišlo zvláštne.
Taktiež, keď som niekoho poznal niekoľko dní a predstavili sme sa, keď ma stále oslovovali “pane”, vadilo mi to. Mal som pocit, že sme stále vo vzťahu “zákazník – zamestnanec”, a nie vo vzťahu “kamarát – kamarát”. V jednom hosteli som bol ubytovaný až 10 dní. Mal som však pocit, že keď som sa k zamestnancom správal ako ku kamarátom, bolo im to nepríjemné, pretože nevedeli ako reagovať.
V slovenčine máme možnosť “si potykať” – kedy danému človeku jednoducho povieš, že ti môže tykať. Keď som to ale urobil na Filipínach, nerozumeli tomu a občas sa ma dokonca opýtali prečo to od nich žiadam.
Filipíny sú chudobnejšie ako som čakal
Pred príchodom na Filipíny som mal určité očakávania. Predstavoval som si, aké to tam asi bude. Tomu sa nedá zabrániť. No realita ma prekvapila. Predpokladal som, že Filipíny budú podobné Thajsku. Pritom z krajín, ktoré som doteraz navštívil, bolo Filipíny najpodobnejšie chudobnej Srí Lanke.
Filipíny sú, na rozdiel od Thajska, stále veľmi chudobnou krajinou. Keďže krajina sa rozprestiera na vyše 7000 ostrovoch, obchod a budovanie krajiny je väčšinou možné iba lokálne. A keďže väčšina z tých 7000 ostrovov je malých, trh nie je veľký a preto je progres pomalý.
Čím menej štátu, tým sú ľudia šťastnejší
Už 3 roky žijem v rôznych krajinách Ázie. Nejaký čas som si myslel, že čím sú ľudia chudobnejší, tým sú šťastnejší. Na Filipínach som si však uvedomil, že existuje ešte jedna vec, ktorá výrazne ovplyvňuje šťastie ľudí žijúcich v rozličných krajinách. Je to množstvo zákonov, nariadení, byrokracie a vynucovanie dodržiavania zákona štátom.
Verím tomu, že čím menej sa štát zapája do života ľudí, tým majú ľudia viac slobody a menej stresu. Toľko rôznych vecí, ktoré sú v Ázii úplne normálne, by bolo vo väčšine – ak nie vo všetkých štátoch Európy – nelegálnych alebo minimálne pokutovaných. Viac štátu znamená viac stresu a menej šťastia pre ľudí.
Filipínci sú vzdelaní
Nie je náhodou, že jednou z najpopulárnejších krajín pre outsoursovanie sú práve Filipíny. Filipínci sú vzdelaní, vedia perfektne po anglicky, majú vysokú pracovnú morálku, nemajú problém s autoritami a sú schopní konať ako im je povedané. Naša krajina by sa mohla ich vzdelávacím systémom inšpirovať.
Keby väčšina ľudí na Slovensku hovorila plynulo po anglicky, som si istý tým, že by na Slovensko prišlo mnoho nových zahraničných spoločností. Mnoho firiem sa pomaly presúva z outsoursovania v juhovýchodnej Ázii (Filipíny) a južnej Ázii (India, Bangladéš) do krajín východnej a juhovýchodnej Európy. Ich podmienkou je ale plynulá angličtina, ktorá nám na Slovensku stále chýba.
Povinné kvóty na púšťanie slovenských pesničiek v rádiu sú absolútna hlúposť. Mali by sme robiť presný opak a tlačiť angličtinu do života ľudí všade, kde sa dá.
Tým najhorším na Filipínach je jednoznačne jedlo
Som si istý tým, že ak by bolo jedlo na Filipínach také chutné ako napríklad v Thajsku či iných ázijských krajinách, na Filipínach by žilo podstatne viac cudzincov. Zlé jedlo je sťažnosť číslo jedna, ktorú majú voči Filipínam digitálni nomádi.
Keď nevaria doma, Filipínci jedia v akýchsi vývarovniach. Iba ťažko to nazvať reštauráciou, pretože všetko jedlo je pred-pripravené vo veľkých hrncoch, z ktorých si môžeš vybrať. Preto je zvyčajne všetko jedlo okrem ryže a polievky studené.
Problémom ale nie je fakt, že sa na Filipínach stravuje v týchto vývarovniach, čo sú zvyčajne drevené búdky s plastovými stoličkami, v ktorých majitelia aj bývajú. Problémom je samotná kvalita jedla. Niektoré jedlá, ktoré som na Filipínach jedol, by som dal maximálne tak psovi. Keďže Filipínci nemajú veľa peňazí, v jedlách je zvyčajne minimum mäsa, no pritom mnoho kostí, tuku a kože. Problémom mnohých jedál je aj chuť, pretože často okrem soli často necítiš nič iné.
Aby som ale Filipíncom nekrivdil, niektoré ich jedlá chutili naozaj skvelo. Taktiež, pokiaľ nemáš problém platiť turistické ceny, môžeš sa stravovať v reštauráciách, kde je jedlo často chutnejšie – ale za 5 až 6-násobnú cenu ako vo vývarovni.
Taktiež, na Filipínach sú populárne pekárne, v ktorých nájdeš rôzne druhy sladkého pečiva za naozaj smiešne sumy. Niektoré druhy s akousi želé plnkou som miloval. Kus stál 10 centov.
Ovocie a orechy sú na Filipínach čerstvé a lacné
Na lokálnych trhoch vždy nájdeš chutné, čerstvé a super lacné ovocie. Asi polovicu toho, čo som na Filipínach zjedol, preto tvorili avokáda, mangá, banány a kokosové orechy. Taktiež boli na Filipínach prekvapivo lacné orechy, hlavne v porovnaní s krajinami východnej Ázie.
Filipínky sú na Aziatky veľmi sebavedomé
Na rozdiel od dievčat z iných krajín juhovýchodnej a východnej Ázie sa filipínske dievčatá skoro vôbec nehanbia. Nemajú problém usmiať sa na chalana na ulici, či s ním dokonca držať pohľad. To sa ti stane v iných krajinách Ázie maximálne tak s gaymi. Filipínske ženy taktiež nemajú problém ťa osloviť ako prvého, či s tebou flirtovať.
Všetci na Filipínach hovoria plynulo po anglicky
Je jedno, či si v hlavnom meste alebo v dedine bez elektriny. Je jedno, či hovoríš s dieťaťom alebo so starým človekom. Všetci na Filipínach hovoria po anglicky.
Toto je najväčší rozdiel medzi cestovaním na Filipínach a v iných krajinách Ázie. Keď niečo hľadáš, opýtaš sa prvého človeka, ktorého zbadáš, a ten ti poradí. Porozprávať sa vieš s každým, nie len s ľuďmi v turistických oblastiach, a tak sa toho o lokálnej kultúre dozvieš podstatne viac. A je extrémne jednoduché získať nových kamarátov.
Filipínci nie sú takí podvodníci ako Thajci
S výnimkou Manily, kde sú podvody a krádeže na bežnom poriadku, je na Filipínach bezpečne. No predovšetkým sa ťa ľudia nesnažia na každom rohu oklamať. Neviem, možno to má niečo spoločné s ich silnou katolíckou vierou. A možno to je iba tým, že sú Filipínci jednoducho dobrí ľudia.
V Budhu veriaci Thajci sú taktiež silno nábožensky založení, no podvádzať a klamať im neprekáža. Na druhú stranu, Thajsko je omnoho populárnejšou turistickou destináciou ako Filipíny a ročne ho navštívi výrazne viac turistov. Taktiež, na Filipíny chodia skôr cestovatelia, zatiaľ čo Thajsko je plné dovolenkárov, ktorí majú zvyčajne viac peňazí.
Filipínky sú krásne a obliekajú sa sexi
Neviem ako to tie ženy na Filipínach robia, ale aj napriek horúčavám majú skoro stále oblečené obtiahnuté tričko a obtiahnuté dlhé nohavice. Filipínky sa jednoznačne obliekajú inak ako dievčatá v iných ázijských krajinách.
Filipínske dievčatá majú skvelú postavu. Na Aziatky majú mnohé z nich veľké prsia a pevný zadok, pričom majú ale úzky pás a štíhle nohy. Neviem, čo beriete za sexi vy, ale pre mňa takáto postava v tesných nohaviciach a tričku jednoznačne sexi je.
Filipínci vyzerajú oproti iným Ázijcom staršie
Zaujímavosťou pre mňa bolo, že dievčatá či chalani na Filipínach často vyzerali staršie, ako som si myslel. S ázijskými kultúrami mám bohaté skúsenosti, a na to, že Ázijci vyzerajú na ich vek mlado som si už zvykol. Preto ma na Filipínach prekvapilo, že som v mnohých prípadoch nesprávne odhadol ich vek.
Netuším, prečo Filipínci vyzerajú staršie ako iní Ázijci v tom istom veku. Možno je to ich tmavšou pokožkou. Možno ich inými črtami tváre. Možno tým, že sa inak obliekajú a dievčatá aj inak maľujú. Na rozdiel od krajín východnej Ázie sa Filipínky obliekajú a maľujú viac západným štýlom, s výnimkou výrazného červeného rúžu, aký je už dlhšie populárny v Južnej Kórei a najnovšie aj na Taiwane. A možno je to niečím úplne iným.
Filipíny sú nádherná, no pritom stále autentická krajina
Tento bod verím ovláda každý jeden z vás. Väčšina ľudí totiž berie Filipíny ako tropickú, exotickú dovolenkovú destináciu. Filipíny sú však omnoho, omnoho viac.
Verím tomu, že nikto nenavštívil všetkých 7000 filipínskych ostrovov. Ich počet znie neuveriteľne, aj keď najviac ostrovov má Indonézia – až 14000. Každopádne, každý z hlavných filipínskych ostrovov má čo ponúknuť. Nádherné tropické pláže, čisté prostredie (Filipíny sú omnoho čistejšie ako napríklad Thajsko či Srí Lanka), divá príroda a málo dovolenkárov. Keďže Filipíny sú tak ďaleko, skoro odviazané od sveta, väčšinu turistov tvoria cestovatelia a backpackeri, na rozdiel napríklad od Thajska.
Filipíny sú stále autentické. Práve kvôli veľkej chudobe ešte nie sú celé zastavané rezortmi a nákupnými centrami, ako sa deje každým rokom viac a viac v Thajsku či iných krajinách juhovýchodnej Ázie.
Záver
Ak máš tú možnosť, Filipíny jednoznačne navštív aspoň na niekoľko týždňov. Čím skôr pôjdeš, tým lepšie. Obávam sa toho, že z Filipín sa o niekoľko rokov stane to, čo sa stalo s Thajskom. Trend je jasný. A turizmus, ten čaro krajiny postupne zničí. Filipíny sú ešte stále autentické, tak túto jedinečnú možnosť využi a navštív ich čím skôr. Nebudeš ľutovať.
– Lubo Jurík, 29. jún 2016, v lietadle z Manily do Prahy
Zdravím, fajn článok, len sa mi zdá príliš optimistický.Možno je to aj tým, že autor bol na Filipínach iba pár týždňov. Ja Filipíny poznám dlhšiu dobu, a ak človek žije na PH viac mesiacov či rokov, vidí viac do miestneho života.Najprv sa zameriam na negatíva Filipín. Ako prvé by som napísal – Filipíny žial nie sú bezpečná krajina. Preto turista uvidí ( hlavne vo väčších mestách) veľa ozbrojených guardov pred vchodmi do bánk, obchodov ale aj lekární, či na pumpe. Skrátka všade tam, kde je viac cash. Najhoršie je na tom Manila a iné veľké mestá, alebo miesta kde sa… Celý komentár »
Ahoj George,
dakujem za tvoj rozsiahly a hodnotny prispevok! Moc k tomu nemam co dodat. Vsetko co pises znie celkom rozumne a verim, ze tomu tak naozaj moze byt :)
Maj sa pekne.
Pekne si to napisal. Filipiny naozaj nie su take bezpecne, ale zalezi kde sa clovek nachadza. Take Makati alebo BGC su v pohode aj vecer, samozrejme nie v tmavych ulickach kde nikoho niet. Ja som bol na Filipinach iba 6 tyzdnov a rad by som tam isiel opat. S tou byrokraciou mas pravdu, ale ja som ju viac zazil na SK kedze som sa bral so svojou Filipinskou manzelku u nas a teda bol to riadny boj. Musel som presviedcat cudzinecku policiu, ze to co mi hovoria uz podla zakona teplati a ze poziadat o trvaly pobyt moze aj cudzinec… Celý komentár »
Nazdar s niečim môžem a aj nemusím súhlasiť bol som na Filipínach 3 týždne a za seba musím konštatovať spokojnosť. Ja sa vrhnem k tiež najprv k tomu zlému a to že pricestoval som do Manily a cestou s mojou filipínskou priateľkou na hotel veľmi vyrušovalo to že kopec detí žobralo klopaním na sklo auta, smutné, Na druhý deň sme sa rozhodli že pôjdeme navštíviť jej sestru, ktorá býva asi 70km od Manily a tak sme sa presúvali po Manile miestnym vlakom niečo ako Metro, ale je to nadzemka. a pri jednom východe ma zarazilo položené batoľa na schodoch a… Celý komentár »
Tak ta doprava znie dost demotivujuco :D Ja nemam problem s chodenim peso v meste, pokial to je tak do 30 minut chodze. Tipujem vsak, ze Manila je na to moc velka :)
Kazdopadne, ak budem mat moznost, tak sa v Manile zdrzim a preskumam ju lepsie.
Maj sa pekne, Ivan.
Ahoj Ivan,
dakujem za tvoj komentar.
Jasne, ak sa stravujes v drahsich restikach, tak to jedlo je lepsie. 5-10 eur za jedla je europska cena, cize tam sa ani niet co cudovat :)
Manila sa mi celkom pacila, ale bol som tam iba kratko a vela som toho nevidel.
Maj sa pekne.
Lubo, kvoty na francuzske skladby v radiach su vo Francuzsku uz dlhe roky. Znizuje to sice schopnost komunikovat anglicky (resp. mat vobec pocit, ze existuje iny jazyk ako francuzsky), no vytvara to akusi sudrznost Francuzov a akysi vztah ich k tradiciam, ktory ale vidime pravdepodobne iba my cudzinci/turisti. Nemyslim si, ze Francuzi vidia sami seba tak ako ich vidime my. Tlak na presadzovanie slovenskych vyrobkov/sluzieb/skladieb/produktov by nam mohol v niecom z dlhodobeho hladiska pomoct, ale v niektorych oblastiach by sme mohli aj zaostat. Urcite existuje spravny pomer. Ako to vidis ty, viac Slovenska na Slovensku alebo radsej preferovat orientaciu na… Celý komentár »
Ahoj Peto, dakujem za tvoj komentar. Ja nemam nic proti slovenskym tradiciam, krojom ci tradicnej hudbe. Dokonca si myslim, ze je velka skoda, ze Velka noc pomaly zanika, pretoze verim tomu, ze je to skvela moznost prezentacie Slovenska v zahranici. Podobne udalosti vo svete mnohe krajiny vyuzivaju na pritahovanie turistov, no my sa snazime danu tradiciu ignorovat. Co chcem v clanku povedat je, ze by sme sa nemali bat anglictiny. Cim viac ju budeme v kazdodennom zivote pouzivat, tym lepsie pre nas. Pozri sa napriklad na severske krajiny Europy, ci na taky Singapur, Kuala Lumpur, Indiu alebo Filipiny – kde… Celý komentár »
Na Slovensku je to trošku problém že nehovoríme Anglicky, lebo my nemáme takú dlhodobú možnosť komunikovať Anglickým Jazykom a ak si to vezmeš ani starší ľudia na Filipínach nehovoria Anglicky, aj keď Anglický Jazyk sa tam používa od čias druhej svetovej vojny. U nás na Slovensku prevládal nemecký Jazyk a Maďarský a to si zober že väčšina Slovákov dokáže hovoriť aj po Česky. Za ďalšie Anglický Jazyk je tak odlišný oproti Slovenskému vo všetkých aspektoch že jednoduchosť Angličtiny pri skladbe viet nám Slovákom robí komplikácie, lebo my keď skladáme vetu, tak je omnoho komplikovanejšia. Mne to dlho trvalo naučiť sa… Celý komentár »
pekný článok Ľubo :-) my sme tiež pobudli na Filipínach pred časom zhruba mesiac-víza boli na mesiac :-) tiež som si pochvaľovala najmä všadeprítomnú angličtinu, je to niečo, čo vie oceniť asi každý zahraničný návštevník. Takisto sa mi tiež v komunikácii páčilo, že často miešali španielčinu s ich jazykom, tak som sem-tam pochytila kus myšlienky :-) čo sa týka odievania a súvislosti s všadeprítomnou kresťanskou vierou, veľmi som oceňovala, že mieste devy slobodne nosili bežné miniatúrne letné oblečenie, teda kraťasy a nejaké to tielko, tak som sa po dlhých mesiacoch nemusela zahaľovať a nosila som konečne aj nejaké tie kratšie… Celý komentár »
Ahoj Vierka, dakujem za pochvalu clanku, aj pekny osobny rozbor Filipin. Tie hlbsie temy su mam taky pocit problem v zahranici celkovo. Ak s niekym nemas osobnejsi vztah, podla vsetkeho s tebou nebude chciet rozoberat napriklad politicky citlive temy. Ja som sa napriklad s miestnymi viac krat rozpraval o tom, ze na Filipinach v podstate neexistuje rozvod. A ze casto sa ludia rozidu, no stale ostanu oficialne svoji. Vraj tam existuje nieco „ako rozvod“, ale je to velmi casovo a financne narocny proces, a tak to vacsina ludi neriesi. A vraj aj potom stale nie su rozvedeni, ale vraj sa… Celý komentár »