Ešte pred pár rokmi som bol veľkým pesimistom. Často som videl hneď to najhoršie, čo sa mohlo stať, ešte predtým, ako sa to reálne stať vôbec mohlo. A väčšinou sa ani nestalo. Moji kamaráti to vedeli, moja rodina to vedela, všetci okolo mňa (okrem mňa). Keď mi raz kamaráti povedali, aký som negatívny, dosť ma to ranilo. Mne totiž ani len neprišlo na um, že by som taký bol, alebo že by ma tak iní ľudia vnímali. Nechcelo sa mi tomu veriť.

Pesimista si často nepripustí, že je pesimistom, a schováva sa za realizmus. Pesimizmus a realizmus však nemajú od seba veľmi ďaleko.

Pesimista, tak isto ako realista, nikdy svet nezmenia k lepšiemu. Sú to práve tí, ktorí veria, že sa niečo môže zmeniť, ktorí to naozaj dokážu.

Dnes môžem povedať, že som iný človek. Za posledné dni mi niekoľko starých známych povedalo, ako sa im páči môj optimizmus a pozitívna energia, ktorá zo mňa vyžaruje. Tiež som v poslednej dobe dostal niekoľko návrhov na biznis spoluprácu, čo tiež o niečom svedčí. Verte mi, nikto nechce isť do biznisu s pesimistom. V podstate všetci podnikatelia musia byť tak trochu šialení optimisti, pretože ísť do niečoho, do čoho treba investovať svoj čas a peniaze, a nebyť si istý, že to vyjde, je v podstate tak trochu šialené.

To, že ma viacero ľudí vníma ako pozitívneho človeka ma nesmierne teší hlavne preto, že viem, aký som býval. Často som sa trápil nad vecami, ktoré som nemohol ovplyvniť. Často som bol smutný viac menej bezdôvodne, a všetko to vychádzalo z môjho myslenia.

Slovensko je, bohužiaľ, ešte stále krajinou pesimizmu. Projekt SámSebePán.sk som vytvoril a aj tento článok napísal preto, lebo by som rád dopomohol k pozitívnej zmene, ktorá je tak potrebná pre zlepšenie našej situácie ako krajiny, aj ako spoločnosti.

5 dôvodov, prečo sa zbaviť negatívneho myslenia

Preto, aby si sa mohol zbaviť negatívneho myslenia, potrebuješ pochopiť nasledovné:

1. Pesimizmus nepomáha

Pesimizmus znamená plakať nad rozliatym mliekom ešte predtým, ako sa rozleje

To, že premýšľaš nad tým, čo sa môže pokaziť, je rozumné myslenie. To, že si myslíš, že sa to naozaj pokazí, je negatívne myslenie, čiže pesimizmus.

2. Pesimizmus priťahuje pesimizmus

Si to, na čo myslíš.

Ak si negatívny človek, je dosť veľká šanca, že tvoja priateľka je tiež pesimista. Taktiež sa nedivím, že sa ti „nedarí“. Negatívne myslenie je totiž úzko spojené s neúspechom. Si to, ako myslíš.

3. Pesimizmus je deštruktívny

Ľudia s negatívnym myslením často trpia duševnými poruchami. Či sú to rôzne fóbie, schizofrénia, alebo depresie. Je teda jasné, že pesimizmus nie je zdravý a nemal by sa brať na ľahkú váhu.

4. Pesimizmus demotivuje

„Nezačínaj ten nový biznis, prídeš o peniaze.“, „Nesťahuj sa do Anglicka, neustále tam prší.“, „Nechoď na ten festival, čo keď sa ti niečo stane.“

Naozaj chceš byť tým, ktorí každého iba odhovára? Naozaj chceš byť tým, ktorý brzdí, alebo demotivuje tvojich blízkych a priateľov? Ja som taký bol, a som úprimné šťastný, že už taký nie som. A ľudia okolo mňa to vidia a vnímajú pozitívne.

5. Pesimizmus nie je sexi

Máš problémy so vzťahmi? Nevieš si udržať priateľku, alebo si ani žiadnu nájsť? Je dosť možné, že hlavným dôvodom je tvoja negatívna povaha. Negativizmus naozaj nie je sexi, a nepriťahuje ani ženy, ani mužov.

Jedným z hlavných dôvodov, prečo som sa rozišiel s mojou priateľkou bol fakt, že myslela veľmi negatívne. Po celé 3 roky som sa snažil ju zmeniť a ukázať jej cestu, ona to ale nechcela. Keď som jej niečo hovoril, nepočúvala. Keď som jej odporučil knižku, neprečítala ju. Keď som jej poslal nejaký článok, ani len ten si neprečítala.

Trvalo mi síce dlho, kým som pochopil, že ju nezmením, no o to som teraz  radšej, že som si to uvedomil a ukončil to. Daný vzťah mi bral mnoho energie, ktorú som mohol využiť omnoho lepšie.

Týchto 5 bodov by vám malo pomôcť pochopiť, prečo je negatívne myslenie deštruktívne a prečo by sa mal pesimizmus čo najviac eliminovať. Poďme sa teda pozrieť na to, ako pesimizmus odstrániť a nahradiť ho pozitívnou energiou.

3 stavebné kamene pozitívneho myslenia

1. Viera

Viera je základným stavebným prvkom mnohých náboženstiev. To ale neznamená, že vieru nedokážu využiť aj ľudia, ktorí v boha, alebo náboženstvo neveria.

Viera je veľmi dôležitá. Musíš veriť v seba a svoje schopnosti. Musíš veriť, že sa to podarí. Veriť, že dokážeš to, po čom túžiš, a že dosiahneš ciele, ktoré máš.

2. Dôvera

Pozitívny človek je ten, ktorí verí ľuďom aj potom, ako ho niekto iný oklamal, alebo podviedol.

Iba preto, že mi jeden vzťah nevyšiel, by som sa už nemal o žiaden vzťah pokúšať? Iba preto, že ma jeden môj bývalý biznis partner podviedol, by som nemal veriť nikomu a už nikdy neisť do žiadneho biznis partnerstva? Keby tomu tak bolo, nikdy by som sa nestal členom úžasného projektu na deravý paplón Holey Quilt, ktorý ma potenciál dobiť celý svet.

Ľuďom musíš dôverovať. Bez dôvery v ľudí bude z teba mrzutý starý človek bez priateľov, ktorého jediným „priateľom“ bude možno pes. Bez dôvery v ľudí budeš podozrievavý a váhavý, a buď časom stratíš svoj vzťah či dokonca manželstvo, alebo si ani nikdy žiadny dobre fungujúci, trvalý vzťah nenájdeš.

3. Úsmev

Úprimný úsmev je absolútnym základom pozitívneho vyžarovania osobnosti.

Keď riešim biznis, vyberám si partnerov, ktorí vyžarujú pozitívnu energiu. Keď riešiť vzťahy, vyberám si dievčatá s nádherným úsmevom a žiarivými očami. Vieš predsa, že ľudia sa neusmievajú iba ústami, alebo aj očami, že? :)

Štandardnou reakciu na úsmev je úsmev. A je vedecky dokázané, že sa samotný akt usmievania dokáže človeku zlepšiť náladu.

Ako si „nasilu“ zlepšiť náladu

Poprední svetoví psychológovia a vedci prišli na to, že emócie človeka sú ovplyvniteľné jeho fyzickým konaním. Každý vie, že keď má človek dobrú náladu, usmieva sa. Teraz ale vedci prišli na to, že keď sa človek začne nasilu usmievať, zlepší mu v podstate do niekoľkých sekúnd náladu!

Skús to. Skús teraz hneď nasilu vyvolať úsmev na svojej tvári a drž ho po niekoľko sekúnd. Uvidíš, že o chvíľu sa už budeš usmievať prirodzene, bez akejkoľvek silenej pomoci tvojich lícnych svalov. Chvíľu na to, ako sa začneš prirodzene usmievať, tvoje telo zaplavia endorfíny – hormóny šťastia. Cítiš sa už lepšie, že? :)

Toto cvičenie funguje vždy. Ak to v tvojom príde nefungovalo, nerobil si ho správne. Ako som už spomínal vyššie, človek pri úsmeve nepoužíva iba svaly okolo úst, alebo aj svaly okolo očí. Na to, aby tvoj „umelý“ úsmev vyvolal pozitívne reakcie tvojho tela a reálny úsmev na tvojej tvári, je nevyhnutné zapojiť aj tieto očné „usmievavé“ svaly.

Skús sa nasilu usmiať ešte raz a privri pritom trochu oči. Vydrž niekoľko sekúnd. Ak ani to nezabralo, skús si dať ceruzku (alebo prst) medzi zuby tak, akoby si išiel do neho zahryznúť. Funguje to? Daj mi vedieť v komentároch na konci článku!

Záver

Existuje množstvo vedeckých štúdií, ktoré potvrdzujú vplyv nášho podvedomia a našich emócií na naše správanie a naše zdravie. Naše myslenie a energia, ktorú vyžarujeme, ovplyvňuje naše konanie nie len v našom každodennom živote, ale aj životy našich najbližších a nášho okolia.

Ak je v našom záujme byť zdraví a šťastní, a ak chceme pôsobiť na tento svet a naše okolie lepším dojmom, mali by sme sa zaujímať aj o naše psychické zdravie. Musíme si uvedomiť, že pozitívne myslenie je základom šťastného, spokojného života a úspechu v akejkoľvek oblasti.

Páčil sa vám tento článok? Viete o niekom s negatívnym myslením, komu by článok mohol pomôcť? Zdieľajte ho na Facebook, alebo pošlite danému človeku priamo na email. A nezabudnite sa prihlásiť na môj newsletter v pravej hornej časti tento stránky, aby ste dostali nové články priamo na email.

Autor úvodnej fotky

Máš k článku otázku alebo pripomienku?

Páčil sa ti tento článok? Chceš sa podeliť o svoje osobné skúsenosti? Napíš mi do diskusie nižšie. Odpovedám na každý komentár.

Chceš dostávať nové články a podcasty Sám Sebe Pán emailom?

Pridaj sa k vyše 1200 ľuďom, ktorí pravidelne dostávajú nové články a podcasty zo SámSebePán.sk zadarmo priamo do svojej emailovej schránky. Buď medzi prvými, ktorí si nové články prečítajú.