Dnes sú to presne 4 roky, čo som s mojim najlepším kamarátom odišiel do Austrálie. Vtedy som naozaj netušil, že sa môj život tak rapídne zmení. Každý, kto ma pozná, vám povie, že od môjho návratu z Austrálie, kde som strávil skoro 3 roky, som výrazne iný človek, ako som bol predtým. Netuším, či to všetci brali ako zmenu pozitívnu, ja som si ale na 100% istý, že moje rozhodnutie odísť do Austrálie bolo tým správnym rozhodnutím a že môj život vďaka tomu už nikdy nebude taký istý, ako predtým.

Za 3 roky života v cudzine sa toho naučí človek veľa. Tu je moja spomienka na veci, ktoré mi najviac z môjho pobytu dole nohami utkveli v pamäti.

Lepšie raz zažiť, ako miliónkrát vidieť, alebo počuť

Môžeš si o danom mieste, alebo krajine pozrieť všetky filmy a dokumenty sveta, no aj tak sa to nevyrovná tomu, keď dané miesto zažiješ na vlastnej koži. Môžeš si pozrieť stovky fotografií a videí, prečítať články a názory iných ľudí, tvoj konečný dojem bude aj tak iný – tvoj vlastný.

Ľudia v Austrálii sú veľmi milí a pozitívne naladení

Toto je fakt, ktorý mám na Austrálii asi najradšej. Najčastejšie sa tiež pristihnem, že o ňom rozprávam. Najmä teraz, keď som na Slovensku, kde všetci vieme iba hundrať a sťažovať sa. Na Slovensku, kde je také normálne ísť po ulici a vidieť desiatky či stovky nešťastných tvárí, kráčajúcich ulicou smrti ktovie kam. Na Slovensku, kde sa nikto už ani nepozastaví nad tým, že ho pri vstupe do obchodu nikto nepozdraví, a že ľudia sa dokonca vyhýbajú tomu, aby sa zviezli jedným výťahom so svojim susedom. Úsmev sa tu neočakáva a všetci si na to tak nejako zvykli.

V Austrálii som bol veľakrát šokovaný z toho, ako sa ku mne chovali. Či prídeš do malého obchodíku, alebo veľkého nákupného centra, zakaždým ťa tam vítajú s úsmevom a opýtajú sa ťa, ako sa máš (aj keď toto je v angličtine brané skôr ako súčasť pozdravu, stále to prináša pozitívnu energiu a preto som to vždy ocenil). V banke sa ťa opýtajú na krstné! meno a tým ťa potom celý čas oslovujú. Žiadne prehnané hry na to, kto má väčšiu hodnosť, či kto je dôležitejší.

Toto ale nie je iba súčasťou služieb, ktoré sú očividne na míle ďaleko od tých našich slovenských. Všetci ľudia sú takí! Milí, usmievaví, čo nemajú problém pomôcť.

Sydney v Austrálií

Základnou reakciou je podpora, nie kritika

Určite to všetci poznáte. Spomeňte si na to, keď ste sa naposledy pýtali svojho kamaráta, alebo rodiny na ich názor. Aká bola ich prvá reakcia? Povedali vám, že je to super a držia vám palce, alebo vám vymenovali dôvody, prečo je to blbosť a nemôže to fungovať?

V Austrálii je predvoleným správaním podporiť, alebo povzbudiť. Vyzdvihnúť klady, na záporoch sa predsa dá popracovať a minimalizovať ich, alebo dokonca úplne odstrániť.

Ľudia na Slovensku si často ani len nedokážu predstaviť, ako takáto malá zmena v myslení a v predvolenom správaní sa dokáže ovplyvniť celú spoločnosť. Ľudia sú sociálne bytosti. Všetci potrebujeme podporu. Každý jeden z nás. Tak prečo sa neustále iba kritizujeme? Prečo najskôr vidíme negatíva? Prečo je u nás pohár poloprázdny, a nie poloplný? „Už mám IBA polovičku čokolády“, „Už mám IBA 1 týždeň dovolenky“, počujem ľudí sťažovať sa. Prečo my, Slováci, vieme ešte aj z dobrých a pozitívnych vecí urobiť veci negatívne?

Austrálska buš

Minimálna byrokracia

Systémy v Austrálii jednoducho fungujú. Neviem čím to je. Možno tým, že tí, čo vládnu, reálne chcú pomôcť ľuďom, a že kradnutie a hrabanie pre seba tam nie je štandardom. Možno nás ovplyvnil socializmus vo výraznej miere, to ale neznamená, že teraz budeme 100 rokov iba plakať a vyhovárať sa. Pretože socializmus tu už dávno nie je a Slovensko je voľnou, nezávislou, demokratickou krajinou.

Založenie živnosti v Austrálii (konkrétne v NSW, pretože každý štát má trochu iné zákony) je otázkou vyplnenia jedného ONLINE formulára! Do týždňa máte doma papier a môžete začať oficiálne podnikať. To je všetko. Jeden vyplnený online formulár! A čo je ešte lepšie, nemusíte platiť žiadne sociálne, či zdravotné poistenie. Jediné, čo platíte, sú dane z príjmu, ktoré sa zúčtujú raz ročne v daňovom priznaní.

Poznámka: To, že sa pri živnosti neplatí žiadne sociálne, ani zdravotné poistenie je moja osobná skúsenosť. Ja som ale bol za celý čas môjho pobytu v Austrálii študentom celodenného kurzu a ako študent som musel mať povinné zdravotné poistenie. Netuším, či by sa podmienky pre podnikanie zmenili, ak by som študentom nebol.

Každopádne sa určite zhodneme na tom, že austrálske zákony podporujú začínajúcich podnikateľov a že začať s podnikaním tam je omnoho jednoduchšie ako u nás na Slovensku plnom byrokracie, poplatkov, potvrdení, nezmyselných papierov a osobných návštev kadejakých úradov.

Na pláži Shely v Sydney, Austrália

Rešpekt voči iným kultúram a ich zvykom

Existuje iba jeden typ strachu – strach z neznáma.

Nebojíš sa pavúkov. Bojíš sa toho, že nevieš, čo sa ti stane, keď ťa nejaký poštípe. Nebojíš sa smrti. Bojíš sa toho, že nevieš, čo nastane po tom, čo zomrieš.

Strach z neznáma je dôvodom, prečo sa mnohí ľudia boja iných rás, kultúr, alebo etnických skupín. Nič o nich totižto nevedia! Nikoho takého nepoznajú, či dokonca ani nestretli.

Zábava na festivale gayov a lesbičiek v Sydney, Austrália

Gayovia sú normálni ľudia (ktorým sa páčia iné veci)

Od malička som od niektorých mojich rodinných príslušníkov počúval, že „byť teplým nie je normálne“ a je to niečo, čo „treba liečiť“. Dieťa verí tomu, čo počuje od dospelých. Najmä ak sa ten istý názor opakuje často. Ja som na Slovensku nikdy žiadneho gaya nepoznal, či ani len nestretol. Videl som ich akurát tak vo filmoch, kde sú často stvárnení prehnane extrémne.

Sydney v Austrálii je jedným z obľúbených miest gayov a lesbičiek pre život. Každoročne sa tam organizuje jeden z najväčších pochodov gayov a lesbičiek na svete, ktorý priláka tisícky ľudí z celého sveta. Ja som mal možnosť s niektorými gaymi sa nie len stretnúť, ale dokonca spoznať.

Môj austrálsky manažér v reštaurácií, kde som pracoval, bol totižto jedným z nich. Neskôr som sa náhodou dostal do situácie, kedy sa jeden gay nasťahoval do nášho domu, do mojej izby! Jednu izbu sme totižto zdielali dvaja a keď sa môj vtedajší spolubývajúci z Japonska odsťahoval, prisťahoval sa chlapík, ktorý bol gay. 2 mesiace, ktoré u nás býval, boli jedným z tých najzvláštnejších období môjho života. Nechápte ma zle. Vždy som miloval a aj milujem ženy a nikdy som nemal ani len najmenšie chúťky akokoľvek experimentovať. Každopádne počas môjho pobytu v Sydney som sa toho o gayoch naučil mnoho.

Netreba hádzať všetkých do jedného vreca. Tak isto ako sa nájdu blbí európania, blbí američania, alebo blbí aziati, nájdu sa aj blbí gayovia. Takí, ktorí nerešpektujú súkromie druhých a vnucujú im svoje predvedčenie. To sú tí, ktorí robia celej kultúre/krajine/etnickej skupine zlé meno. Väčšia gayov sú ale milí ľudia s pozitívnym prístupom k životu. Sú priateľskí a vtipní, a vedia sa zabaviť.

Môj pohľad na gayov sa za 3 roky môjho života v Sydney dramaticky zmenil. Rešpektujem ich a nemám voči ním žiadny problém, pokiaľ oni (konkrétni jedinci) nezasahujú do môjho osobného života, alebo nie sú otravní, či vtieraví. Môj postoj k nim je teda úplne rovnaký ako k hocikomu inému.

Ázijské kultúry sú výrazne odlišné od našej západnej kultúry

Sydney v Austrálii je veľmi obľúbenou turistickou, pracovnou, alebo študentskou destináciou mnohých ľudí z ázijských krajín. Na uliciach, v školách a obchodoch stretnete množstvá ľudí z Číny, Južnej Kórei, Vietnamu, Indonézie, Japonska, Thajska, Filipín, alebo Malajzie.

Úprimne, taký vysoký počet Aziatov som v Sydney naozaj nečakal, a viem o mnohých ľuďoch z Európy, ktorí boli daným faktom výrazne prekvapení. Niektorí to prijali a s otvorenou mysľou sa začali sa o dané kultúry zaujímať. Iní sa s tým nedokázali až tak moc zmieriť a niektoré zo zvykov ázijských kultúr im prekážali natoľko, že ovplyvňovali ich mentálnu pohodu.

Ja som bol v tej prvej skupine ľudí. Nové veci ma lákali. Za tri roky som sa toho naučil mnoho o kultúre kórejskej, japonskej, thajskej, či čínskej. O niektorých viac ako o iných, samozrejme.

Myslím, že záujmom a vzdelávaním sa o iných kultúrach sa nám otvárajú oči. Zistíme, že nie všetko musí byť tak, ako sme zvyknutí. Zistíme, že veci sa dajú riešiť aj inak. Alebo že je možné žiť úplne iný spôsob života, a byť pri tom šťastný. Verím, že naše kultúry sa toho môžu jedna od druhej naučiť mnoho. Zobrať tie dobré veci z iných kultúr a pretransformovať ich a využiť v tej našej.

Domáce kórejské barbeque

Ázijské jedlo je iné/zdravé/skvelé

Ázijské jedlo je úžasné a každý, kto má voči nemu predsudky, nežije plnohodnotný život. Každý, kto má akékoľvek predsudky, nežije plnohodnotný život a nie je tak šťastný, ako by mohol byť.

Nehovorím, že každému bude chutiť všetko. Tak to nie je ani s našou domácou stravou. Niekto nemá rád špenátový prívarok, iný praženicu s hríbmi a ďalší vyprážanú pečienku. A presne o tom to je. Ako prídeš na to, čo ti chutí, pokiaľ to nevyskúšaš? Možno sushi ti chutiť nebude a už nikdy ho do úst nedáš, no možno si ho zamiluješ a večera v sushibare bude patriť k tvojim obľúbeným piatkovým večerom.

Ja som na Slovensku nikdy ryby nejedol. Vadilo mi veľké množstvo malých kostí a pachuť sladkovodných rýb po bahne. Myslel som si, že mi surové ryby určite chutiť nebudú, keďže mi nechutia ani tie pečené. Ako veľmi som sa len mýlil! Sushi, alebo sashimi sú pre mňa lahôdkou, ktorú som si užíval v japonských reštauráciách po Sydney pravidelne.

Šialená multikultúrna, nedzinárodná párty v Sydney

Spolunažívanie s inými kultúrami ti otvorí oči

Viete, že Kórejci jedia chlieb iba ako sladký zákusok? Kde my si dáme na raňajky chleba so syrom, alebo salámou, oni si dajú ryžu so zeleninou (alebo morskými riasami, sójovou omáčkou a sezamovým olejom), alebo nudle cestoviny s polievkou. Aké je pre nás nepredstaviteľné, že by sme nejedli chlieb, že?

Viete, že pokiaľ sa dievča v Číne nevydá do 30ky, je považovaná za starú a žiadny chlap si ju už potom nechce zobrať?

Viete, že v Japonsku je normálne, že na Valentína dávajú darček dievčatá chlapcom? A že zvyčajne je to domáca, ručne robená čokoláda? A že mesiac na to majú v kalendári takzvaný „Biely deň“, kedy dávajú muži, ktorý od žien dostali čokoládu, na oplátku im nejaký darček naspäť?

Viete, že v kórejčine a čínštine má pozdrav „Ahoj“ v doslovnom preklade význam „Už si jedol?“, alebo „Si najedený?“?

Viete, že je extrémne neslušné dotýkať sa hornej časti hlavy Thajcov, pretože tým vstupujete do priestoru medzi danou osobou a ich bohom?

Viete, že v Indonézia je najväčšou moslimskou krajinou na svete? V Indonézie tiež žijú v súlade nie len moslimovia, ale aj množstvo budhistov a kresťanov!

Takého a mnoho iných zaujímavých informácií a faktov sa nedozvieš inak, ako spolužitím s danými ľuďmi a ich kultúrami. Za každú jednu takúto informáciu som nesmierne vďačný, pretože mi pomáha otvárať moju myseľ a rešpektovať názory a rozhodnutia iných.

V Kráľovskej botanickej záhrade s veľkými bielymi papagájmi

Dokážem rozoznať mnoho krajín podľa ich typického výzoru a jazyka

Dokážem rozlíšiť, odkiaľ človek pochádza, za pomoci rozlíšenia jazyka, ktorým hovorí, alebo jeho výzoru. Môžeš to vyskúšať, ale pokiaľ nemáš z danej krajiny nejakých blízkych priateľov, toto nedokážeš. Ako náhle si však s niekým z danej krajiny vytvoríš vzťah, začneš si všímať iných, úplne cudzích ľudí, ktorý majú určité spoločné črty alebo rysy.

Nateraz dokážem rozlíšiť, či človek hovorí kórejsky, čínsky, japonsky, thajsky, filipínsky (tagalog), indicky (hindi alebo punjabi) z ázijských jazykov, francúzsky, taliansky, španielsky, nemecky, poľsky, česky, rusky, či maďarsky z európskych jazykov a taktiež rozoznám brazílsku portugalčinu. Často tiež dokážem rozoznať prízvuky týchto krajín v angličtine, teda keď ľudia hovoria po anglicky a angličtina je ich druhým jazykom. Taktiež väčšinou dokážem rozoznať britskú, írsku, austrálsku, alebo americkú angličtinu.

Čo sa týka výzoru, množstvo z týchto krajín dokážem rozoznať podľa typických črtových vlastností ich rasy a tiež podľa štýlu ich oblečenia, alebo účesu.

Naozaj sa tu nechcem chváliť. Podstatou toho, prečo o tom hovorím, je dôvod PREČO dokážem rozoznať, odkiaľ človek pochádza aj bez toho, aby som sa sním rozprával, alebo ho najskôr spoznal. Dôvodom je fakt, že z každej z týchto krajín niekoho poznám. V Sydney som získal priateľov, alebo som sa niekedy stretol s ľuďmi z vyše 50 krajín sveta. Áno, naozaj som si to zapisoval (pretože som Nerd a štatistiky mám rád :)).

Austrálsky hovädzí steak s hranolkami

Austrálske jedlo je zmeskou jedál iných kultúr

Základ austrálskej stravy pochádza samozrejme z tej anglickej. Ako sa ale do Austrálie časom sťahovalo čoraz viac ľudí z rôznych krajín Európy a sveta, austrálska strava sa vyvíjala. Dnes ju tvorí zmes anglickej, talianskej, francúzskej, americkej a ázijskej kuchyne.

Grilovanie na pláži v Austrálii

Austrálčania milujú pivo a barbeque

Typický víkend Austrálčania strávia na pláži, buď grilovaním BBQ (barbeque) a pitím piva, alebo surfovaním (na vlnách ;)), vodnými športmi a loptovými hrami.

Na väčšine mestských pláži sú zabudované plynové grily, na ktorých je možné si ugrilovať hovädzie, bravčové, či dokonca kengurie mäso a obľúbené klobásy. Čo je však neuveriteľné je, že tieto grily sú zadarmo! Pre hocikoho, na akokoľvek dlho.

Ísť na pláž, ugrilovať si kvalitné mäsko, dať si dobré pivo alebo drink a ísť sa zabaviť do vĺn – tomu sa v Austrálii hovorí dobre strávený deň.

Poblíž Palm beach, Austrália

Životné prostredie a prírodu si treba vážiť

Austrália má veľmi prísne zákony na ochranu životného prostredia, rastlín a živočíchov. Austrálčania si svoju nádhernú krajinu chránia (až na austrálskych tínedžerov, ktorí zvyčajne cez víkend pijú a robia bordel v centre mesta).

Čo mi ale extrémne vadilo bolo vidieť zahraničných študentov, alebo turistov, ktorí si austrálsku krajinu nevážili. Pricestujú do Austrálie cez pol planéty a potom tu rozhadzujú odpadky po zemi a hádžu špaky do piesku na plážach. Zakaždým, keď to vidím, mi príde špatne. Nech si každý robí bordel vo svojej vlastnej krajine, ale keď je na cestách (a hlavne ako turista, ktorý prišiel za krásami prírody), mal by rešpektovať životné prostredie druhých ľudí a voľne žijúcich živočíchov.

Ísť do prírody je cool. Nechať tam viac plastov a skla, ako ste priniesli, cool rozhodne nie je.

Polijacti v Austrálií sú milí a priateľskí

Polijacti v Austrálií sú milí a priateľskí

Mestskí policajti naozaj slúžia občanom

Ešte nikde som nevidel takých pohodových mestských policajtov. Keď robíš niečo proti predpisom, upozornia ťa (často s úsmevom na tvári), poprajú ti pekný deň a idú si po svojom. Keď sa k nim chováš milo, sú milí aj oni. Keď si začneš dovoľovať, alebo byť drzí, použijú tvrdšie prostriedky.

Policajné naháňačky ako z filmu

V jeden večer som išiel domov z práce a zrazu som zbadal chlapíka, ktorý uteká mojim smerom. Hneď na to spoza rohu vybehli dvaja policajti, ktorí ho naháňali. V tom momente už týpek prebehol vedľa mňa a policajti za ním. Náhle som počul policajné sirény, a potom videl aj autá. Z rôznych smerov ich prišlo asi 6 a všetky naháňali daného týpka.

Netuším, čo chalan urobil, či niekoho zabil, alebo len niečo ukradol. Každopádne, po tom, čo som videl, som sa cítil v Sydney veľmi bezpečne.

Opera v Sydney osvetlená počas festivalu Vivid Sydney

Hovoriť plynulo po anglicky je na nezaplatenie

Keby som mal vybrať iba jednu vec, ktorá stála za to ísť do Austrálie, bola by to angličtina. Táto jedna vec zmenila môj život najvýraznejšie k lepšiemu.

Namiesto Slovenska a Česka som zrazu počul celý svet a rozumel tomu, čo hovorí. Dokázal som komunikovať s ľuďmi z krajín z celého sveta. Vďaka internetu a angličtine som dokázal nájsť odpovede aj na tie najzložitejšie, alebo najšpecifickejšie otázky. Ušetril som enormné množstvo peňazí. Oslobodil som sa od informácií, ktoré do nás tlačia slovenské masmédiá. Môžem si totižto vybrať tie najlepšie, najhodnotnejšie zdroje z celého sveta. Môžem cestovať po svete a dorozumieť sa. Nie všade hovoria všetci po anglicky, ale verte mi, po slovensky nehovorí nikto (možno okrem Chorvátov :D).

Veľké biele papagáje v Kráľovskej botanickej záhrade v Sydney v Austrálií

Veľké biele papagáje v Kráľovskej botanickej záhrade v Sydney v Austrálií

Pri hľadaní práce treba byť vytrvalí

Na Slovensku je štandardným spôsobom hľadania práce internet a profesia.sk, alebo iná web stránka s inzerátmi. Možno druhým spôsobom sú inzeráty v lokálnych novinách. Toto sú však všetko pasívne spôsoby hľadania.

Viete, že viac ako 60% všetkých voľných pracovných miest sa nikdy nedostane do novín, alebo na internet?

Zaplnia sa totižto uchádzačmi, ktorí sa u firmy hlásili o miesto v minulosti, a cez osobné kontakty, alebo známosti. Nehovorte mi, že to nie je fér. Život nie je fér. Je skôr ako hra, ktorú treba hrať podľa jej pravidiel, alebo ísť domov.

Základným spôsobom hľadania si práce v Sydney (a iných veľkomestách) je takzvané „osobné ponúkanie“ (fakt netuším, ako to v slovenčine povedať lepšie :D). Vytlačíte si 30 životopisov, zoberiete ich so sebou a idete osobne do firiem, v ktorých by ste mali záujem pracovať. V agentúre G8M8, cez ktorú sme sa do Austrálie dostali, nám tento spôsob hľadania práce vždy odporúčali. Vedeli prečo, majú totiž mnohoročné skúsenosti nie len ohľadom študovania na školách v Austrálii, ale aj ohľadom hľadania si práce či cestovania.

Dôvod, prečo majú firmy takýto spôsob hľadanie práce radi, je nasledovný. Je také jednoduché poslať životopis online. Mnoho ľudí si ani len nedá tú námahu napísať každej firme iný email a jediné, čo zmenia, je oslovenie. Keď ale niekto vojde do firmy so životopisom a úsmevom na tvári, preukazuje tým guráž a odhodlanie. Majiteľ firmy, alebo člen tímu môže hneď na mieste uchádzača ohodnotiť a dohodnúť prípadné druhé stretnutie so šéfom, alebo personalistom.

Áno, osobné chodenie po firmách nie je jednoduché a trvá dlho. Oplatí sa to však. Ja som mal v Austrálii 3 rôzne práce a všetky 3 som si našiel tak, že som do firmy prišiel sám, osobne. Mnoho firiem ani nikoho aktívne nehľadá, keď ale vidia, že by ste mohli byť dobrý fit do firmy, dajú vám šancu.

Západ slnka v Austrálií

Všetko niečo stojí

Na to, aby som mohol odísť do Austrálie, som si musel zobrať úver. Nebol som z toho nadšený, ale vedel som, že bez toho to nepôjde. V dnešnej dobe som veľkým odporcom úverov a zo zásady si úver neberiem, pokiaľ to nie je naozaj absolútne nevyhnutné. Úver, ktorý som si však zobral preto, aby som sa mohol dostať do Austrálie, a ktorý doteraz splácam, neľutujem. Umožnil mi niečo, čo by mi peniaze samotné nikdy neumožnili.

Záver

Moje rozhodnutie odísť do Austrálie bolo nateraz mojím najlepším rozhodnutím. Študentský život v Sydney nie je jednoduchý, ale stojí za tú obrovskú životnú skúsenosť, akou život a pobyt hore nohami naozaj je. Po troch rokoch života som sa vrátil ako úplne iný človek, s väčším rozhľadom, otvorenou mysľou a neobmedzenými možnosťami dobiť celý svet.

Teraz je rad na tebe. Ktoré rozhodnutie najviac zmenilo tvoj život k lepšiemu? Prečo?


Potrebuješ pomôcť so študentskými vízami?

Vyskúšaj agentúru G8M8. Ja som išiel s nimi a bol som maximálne spokojný.


Máš k článku otázku alebo pripomienku?

Páčil sa ti tento článok? Chceš sa podeliť o svoje osobné skúsenosti? Napíš mi do diskusie nižšie. Odpovedám na každý komentár.

Chceš dostávať nové články a podcasty Sám Sebe Pán emailom?

Pridaj sa k vyše 1200 ľuďom, ktorí pravidelne dostávajú nové články a podcasty zo SámSebePán.sk zadarmo priamo do svojej emailovej schránky. Buď medzi prvými, ktorí si nové články prečítajú.