2. augusta 2013 by sme mali s mojou ex 3 roky. Rozišli sme sa len krátko pred tým – tento krát definitívne.

Vždy to začína nevinne. Človek na začiatku vzťahu naozaj nečaká, že sa nejaký vzťah vyvinie do niečo tak seriózneho. Teraz, po 3 rokoch môžem urobiť hrubú čiaru a zhrnúť si, čo mi tento vzťah priniesol, ako ma zmenil, a čo som sa vďaka nemu naučil.

Čo som sa naučil za 3 roky života s Kórejčankou

1. Kórejčanky dokážu milovať neuveriteľne silno

Tak ako väčšina dievčat z ázijských krajín, aj Kórejčanky sú nesmierne oddané. Ešte nikdy predtým som nevidel dievča tak veľmi oddané vzťahu. Občas mi to pripadalo až trochu prehnané – akási fanatická závislosť.

2. Kultúrne rozdiely sú veľké, ale dajú sa prekonať

Rozdiely medzi slovenskou (západnou) a kórejskou (východnou) kultúrou sú značné a najmä na začiatku nášho vzťahu nám spôsobovali väčšie problémy a nedorozumenia. Všetko sa však dá vyriešiť. Dôležité je počúvať a chcieť pochopiť druhú osobu a jej pohľad na svet.

3. Ak chceš s Kórejčankou začať chodiť, musíš sa jej to opýtať. Doslova

Toto bol pre mňa obrovský šok. Mohli sme sa stretávať každý deň, mohli sme si prejavovať fyzickú náklonnosť, no pokiaľ som sa oficiálne neopýtal dievčaťa, či bude mojou priateľkou, ona bola stále v tom, že spolu nie sme. Bola nesvoja a stále ma tlačila k tomu, aby som sa jej to opýtal. Nestačilo, keď som povedal, že mi je s ňou dobre a že to na Slovensku k začatiu vzťahu úplne stačí. Ona potrebovala doslova počuť: „Budeš mojou priateľkou?“

4. Rodina je nesmierne dôležitá

V kórejskej kultúre je rodina na 1. mieste. Nie priateľ, alebo priateľka. Ani to, čo chceš ty. Pokiaľ tvoji rodičia nesúhlasia, jednoducho sa im oddáš a urobíš, čo ti povedia.

S týmto som mal počas nášho vzťahu veľmi veľký problém. Rodičia mojej ex ju strašne obmedzovali. Akoby ich nezaujímalo, čo chce ich dcéra, muselo byť po ich. Ona síce niečo veľmi chcela, ale ísť proti vôli svojich rodičov nemohla. Jej rodičia stáli často medzi nami a tým, čo sme chceli my.

5. Žiadny sex pred svadbou

Kórea je extrémne tradičná vo viacerých smeroch, no jedným z tých najsilnejších (po vzore Číny, ktorá mala na kórejskú kultúru značný vplyv) je práve sex a manželstvo.

Sex pred svadbou nie je povolený za žiadnych okolností. Dievčatami, ktoré nie sú „čisté“, ostatní doslova opovrhujú.

6. Žiadne spoločné bývanie pred svadbou

Pretože nemôžete mať sex pred svadbou, nemôžete spolu ani bývať. Bodka.

V Kórei je väčšina ľudí (hlavne staršie generácie samozrejme, mladí s tým nesúhlasia) toho názoru, že akonáhle s niekým bývate, musíte mať spolu sex. A sex je zlý. Najmä pred svadbou.

Viete, že v Kórei existujú takzvané hodinové hotely, v ktorých si prenajmete izbu na 1-2 hodiny, aby ste mohli byť so svojim partnerom osamote? Úplne vážne, dokonca vás tam na izbe čaká aj kondóm.

Tlak, aký je vyvíjaný na mladých ľudí v Kórei je neúnosný a z nášho pohľadu západného sveta jednoznačne prehnaný. Mladí Kórejci to však vidia úplne rovnako, nemajú však akosi na výber.

Viete si predstaviť, že zakaždým, keď by ste chceli byť s vašich priateľom osamote, by ste si museli zaplatiť izbu v hoteli? Tomu sa hovorí romantika.

7. Jedlo je nesmierne dôležité

Kórejci milujú svoje jedlo a z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že sú jednou z krajín, ktorá by bez svojho jedla neprežila možno ani mesiac. Nikdy som nevidel nikoho tak veľmi milovať svoje národné jedlo. Aj počas života v Austrálii, alebo pri cestovaní, Kórejci vyhľadávajú svoje vlastné reštaurácie a malé obchodíky, kde si môžu kúpiť svoje Kimchi a Samgyupsal.

Kórejský spôsob stolovania v reštaurácii

8. Je úplne normálne ísť do reštaurácie po polnoci. Aj cez týždeň

Kórejci milujú jedlo. Je však tak silno zakomponované do ich kultúry, že dokonca aj mladí ľudia sa nestretávajú v baroch a puboch, ale v reštauráciách, kde sa spoločne najedia, napijú a potom idú žiť do klubu (alebo karaoke baru).

Mnoho reštaurácií v Kórei je otvorených nonstop! Preto nemajú problém isť sa najesť hocikedy, či po pol noci, alebo nad ránom.

Aj v Sydney, kde sme žili, je mnoho kórejských reštaurácií. A verte mi, pár krát som bol pekne nešťastný, keď ma priateľka vytiahla von o polnoci, keď som sa akurát chystal do postele :)

Kórejci taktiež nemajú problém minúť na jedlo veľa peňazí. Kupujú kvalitné mäso (väčšinou bravčové), ktoré potom grilujú.

9. Cudzinci s bielou pleťou sú v Kórei stále považovaní za exotických

Hlavne v menších mestách a mestských častiach si všimnete, ako vás sledujú množstvá očí. Najmä deti sa nehanbia a snažia sa vám prihovoriť.

A ozaj, každý jeden biely človek je pre nich Američan. Je to akýsi základ, z ktorého vychádzajú. Netreba sa im však diviť. Vzťahy Južnej Kórei a USA boli vždy veľmi dobré a v Kórei sa momentálne nachádzajú kvantá učiteľov angličtiny z Ameriky a Kanady.

Celkovo však Kórejci berú cudzincov viac než pozitívne.

10. Plastické operácie sú v Kórei veľmi populárne

„Americký výzor“ je v Kórei veľmi populárny a najmä kórejské dievčatá to často preháňajú s plastickými operáciami, aby sa čo najviac podobali na západné dievčatá. Najčastejšie si dávajú upravovať nos, oči a lícne kosti.

Niektoré dievčatá chcú zmeniť svoj výzor tak veľmi, že sú ochotné pre nedostatok peňazí riskovať aj s lacnejšími doktormi. Často krát potom výsledok operácie nie je taký, ako dievča očakávalo, a musí sa podrobiť ďalšej, drahšej operácií u kvalitnejšieho doktora, ktorý výsledok prvej operácie napraví.

11. Kórejská popová hudba je najpopulárnejšou v celej Ázii

Kórejská popová hudba, alebo Kpop, ako ju mnohí nazývajú, je v Kórei obrovským biznisom. Síce si berie značnú časť inšpirácie z americkej popovej hudby, je výrazne odlišná.

Ak máte priateľku z Kórei, budete si musieť na Kpop zvyknúť. Dievčatá milujú púšťať si pesničky na Youtube a spievať si ich, alebo tancovať choreografie z klipu. A nie, nehovorím iba o tínedžerkách.

Gigantické hudobné spoločnosť často roky trénujú nové popové hviezdy predtým, ako ich vypustia na svet šoubiznisu. Je to doslova a do písmena priemysel, kde sa hudba a hudobné talenty doslova vyrábajú.

12. Karaoke je populárnou formou zábavy

Je to až neuveriteľné, že drvivá väčšina Kórejcov a Kórejčaniek vie spievať viac než dobre. Pravdepodobne je to spôsobené tým, že od malička spievajú a chodia do karaoke barov.

13. Kúpať sa v mori oblečení je normálne

Kórejské dievčatá sú veľmi hanblivé. V Kórei je úplne normálne vidieť na pláži dievčatá, ktoré idú do mora v riflových šortkách a krátkom tričku. Bikiny začínajú byť populárne viac a viac, ale väčšinou ich majú dievčatá, ktoré boli, alebo žili v zahraničí. Domáce dievčatá sa proste príliš hanbia.

Pláž Heunde, Busan, Južná Kórea

14. Mať priateľa zo zahraničia nie je jednoduché

Určite jednoduchšie ako pred pár rokmi, no stále pre kórejské dievča nie je jednoduché mať vzťah s niekým, kto nepochádza z Ázie. Hlavnými dôvodmi sú tie kultúrne samozrejme, z ktorých sme niektoré už spomenuli.

Kórejci si myslia, že západná kultúra je až príliš voľná. Ľudia sexujú kedy chcú a s kým chcú, a viac-menej si robia čo chcú. Kórejci preto majú pocit, že keď sa dievča dá dokopy s niekým zo západu, tento na ňu bude mať negatívny vplyv – či už sa jedná o alkohol, drogy, alebo sex.

Zovšeobecňovanie a predsudky sú v Kórei stále veľkým problémom a to najmä u starších ľudí. Mladí to nemajú jednoduché a to hlavne z dôvodu, že musia rešpektovať názory svojich rodičov (čo im takisto prikazuje kultúra).

15. Čo si myslia druhí sa neberie na ľahkú váhu

V tomto mi Kórea pripomína slovenskú dedinu. Každý vie o každom všetko a každý sa do každého stará. Kto nechodí do kostola, kto je s kým aktuálne vo vzťahu, kto sa s kým pohádal a podobne.

Rodičia mojej ex si dali nesmierne záležať na tom, aby ich susedia nevedeli, že ich dcéra chodí s cudzincom. Keď som išiel na 2 týždne do Kórei, býval som u mojej priateľky. Zhodou okolností bol jej brat na povinnej vojenskej službe a preto bola jeho izba voľná. Inak by mi ani nedovolili ostať u nich.

Spal som teda v izbe brata mojej ex, a ona spala vo svojej izbe. Vo vzťahu sme už vtedy boli vyše 1 rok a v Sydney sme spolu bývali (čo jej rodičia nevedeli). Keď sme sa cez deň zavreli v izbe, mama hneď po nej kričala, aby otvorila dvere, alebo aby jej niečo priniesla. Vždy si našla nejaký dôvod, prečo ju práve vtedy potrebovala.

Poďme ale späť k susedom. Mama mojej priateľky povedala všetkým susedom, že ja som výmenný študent! Keď sme išli niekam von, mali sme zakázané chytať sa za ruky alebo sa akokoľvek dotýkať až dovtedy, dokým sme nenastúpili do autobusu, alebo taxíku!

16. Dorozumievať v angličtine sa dá, pokiaľ to chcú obaja

Najmä na začiatku to nebolo jednoduché. Ja som bol v Austrálií zhruba 8 mesiacov, no moja priateľka asi iba 1 mesiac. Naše prvé rande prebehlo štýlom: ja som celý čas rozprával a ona mi skoro nič nerozumela. To som sa ale dozvedel až omnoho neskôr, keď sme sa o tom rozprávali :)

Často krát som počul názor ľudí, že by vzťah s niekým zo zahraničia nechceli najmä kvôli tomu, že by nevedeli dobre vyjadriť svoje myšlienky a pocity a že by kvôli tomu mohli vznikať problémy. Áno, zo začiatku to tak bolo, ale ak obaja naozaj chcú problém vyriešiť, nájdu si cestu. Či majú aktívnu slovnú zásobu 500, alebo 5000 slov, je irelevantné.

17. Kórejská kultúra si stále zakladá na tradičnej rodine

V Kórei existuje ešte stále mnoho rodín, kde muž chodí do roboty a zarába na celú rodinu, zatiaľ čo žena je doma a stará sa o chod domácnosti.

Aj rodina mojej bývalej žije takýmto spôsobom, a nikto sa na nič nesťažuje.

18. Rozvody sú veľmi zriedkavé

Asi to má niečo dočinenia so sexom až po svadbe, ale ak sa pár rozvedie, ženu už nikto nechce. Bohužiaľ, akokoľvek smutne to znie, je to tak. V Kórei je dokonca legálne povolené pred svadbou si zistiť, či už daná nevesta bola niekedy vydatá. A ľudia si to často preverujú.

19. Pred svadbou si ťa skontrolujú

Okrem toho, že si kórejskí muži pred svadbou skontrolujú, či ich budúca žena bola už niekedy vydatá, môžu si dokonca skontrolovať aj jej zdravotné záznamy! Toto je šialenosť, ktorá mi ešte vždy otvára ústa, keď o nej počujem. Nechce sa mi veriť, ako je možné, že si niekto môže preveriť zdravotné záznamy niekoho iného. Vraj preto, aby chlap vedel, že jeho budúca „milovaná“ žena nie je náhodou smrteľne chorá, alebo niečo podobné. To je doslova choré a je to asi najhoršou časťou kórejskej kultúry, s ktorou som sa stretol.

Kórejské dievčatá sa dokonca boja navštíviť psychológa – niečo u nás tak obyčajné a normálne. A dôvod? Keď ľudia zistia, že dievča navštívilo psychológa, nikto si ju vraj už nezoberie. Tak isto, ak dievča ide z nejakého dôvodu na umelý potrat, je jasné, že mala sex, a nikto ju nechce. Smutné.

20. Kórejskí muži neprejavujú lásku až tak otvorene

O tom, že Kórejčanky dokážu milovať s neuveriteľnou silou, som už hovoril. Z druhej strany mi to tak však nepripadalo. Ázijský chlapi (v tomto prípade hlavne Kórejci a Japonci) nevyjadrujú svoje city žene až tak otvorene a priamo. Možno práve preto sú zmiešané páry Aziatky a Európana, alebo Američana tak časté. Ázijským dievčatám sa páči, keď sa chalan snaží, a prejavuje svoje city.

21. Vzťah na diaľku môže fungovať. Ak to myslia obaja naozaj vážne

Vo vzťahu sme boli 3 roky a z toho vyše polovicu času sme boli od seba vzdialení viac ako 8000 km. Keď sa bavíme o vzťahoch na diaľku, naozaj preto viem, o čom hovorím.

Vzťahy na diaľku môžu fungovať. Nie je to jednoduché, ale dá sa to. Je však nevyhnutné, aby si obaja partneri navzájom verili, podporovali sa a zároveň rešpektovali. Verte mi, hádka cez Skype naozaj nie je taká istá ako hádka „tvárou v tvár“. Dôležité je tiež vyjadrovať si vzájomnú lásku slovne a často, keďže dotyky a fyzický pocit lásky neprichádza do úvahy.

 

Ako zistiť, či je tvoj partner pre teba ten pravý

Na začiatku článku som vám sľúbil tip, ktorý vám pomôže zistiť, či je váš partner pre vás ten pravý.

Ja som mal pocit, že áno. S priateľkou sme sa ľúbili veľmi silno a obetovali sme toho pre toho druhého mnoho. Ani to však nestačilo na to, aby sme boli v konečnom dôsledku spolu šťastní. Jasné, boli chvíle (a nebolo ich málo), kedy sme boli nesmierne šťastní. A potom prišli opäť chvíle, kedy to bolo presne naopak.

Po 3 rokoch vzťahu sme si už obaja absolútne istí, že si jednoducho „nie sme súdení“.

Ak si nie si istý, či je ona tá práva, tak nie je

Logika a emócie sa často neznášajú veľmi dobre a v našich hlavách potom vzniká ukrutný boj. Srdce ti hovorí, že ona je tá pravá, je tá jediná, ktorú miluješ a s inou si svet nedokážeš ani len predstaviť. Na druhú stranu, mozog ti nahovára presný opak. Hovorí ti o všetkých tých veciach, ktoré ti na nej tak strašne vadia. Vieš, že ona sa v tom nezmení, a ty ju taktiež zmeniť nedokážeš. Skúšal si to už tak veľa krát a nikdy neuspel.

Otázka znie. Si ochotný sa prispôsobiť, zabudnúť na dané veci, ktoré ti vadia, a byť šťastný aj napriek nim? Ak áno, tak fajn, držím vám palce. Ak ale chceš zakotviť v prístave iba preto, že momentálne nemáš žiadny lepší prístav na obzore, robíš tú najväčšiu chybu.

Byť sám je lepšie ako byť v zlom vzťahu

Často krát práve to je dôvod, prečo ľudia ostávajú vo vzťahoch, ktoré ich vyčerpávajú a nerobia šťastnými. Jednoducho sa boja, že budú sami. A byť s niekým, aj keď nie ideálnym, je predsa lepšie, ako byť sám, nie? Nie! Pretože keď si s niekým, s kým nie si úplne šťastný, akú máš asi tak možnosť stretnúť tú pravú?

Plaviť sa po mori sám (a hľadať ten pravý prístav na zakotvenie) je lepšie, ako ostať v prístave iba preto, že momentálne žiadny lepší prístav nepoznáš.

Ako teda zistíš, či je tvoj partner ten pravý?

Určite to už dávno vieš, ako som to vedel aj ja. Už od začiatku vzťahu sme mali problémy, a ver mi, tie problémy sa nevytratili ani po 3 rokoch. Síce sme za tie 3 roky zažili kopec úžasného, dnes som už mohol byť v inom, perspektívnejšom vzťahu, keby som sa nebál ukončiť to už skôr.

 

Mali ste niekedy vzťah s niekym zo zahraničia? Akými problémami ste si prešli? Ste ešte stále spolu?

Poznámka: Úvodná fotografia je ilustračná.

Máš k článku otázku alebo pripomienku?

Páčil sa ti tento článok? Chceš sa podeliť o svoje osobné skúsenosti? Napíš mi do diskusie nižšie. Odpovedám na každý komentár.

Chceš dostávať nové články a podcasty Sám Sebe Pán emailom?

Pridaj sa k vyše 1200 ľuďom, ktorí pravidelne dostávajú nové články a podcasty zo SámSebePán.sk zadarmo priamo do svojej emailovej schránky. Buď medzi prvými, ktorí si nové články prečítajú.