V poslednej dobe som omnoho šťastnejší ako som býval posledné mesiace. Tú zmenu nespôsobila jedna vec, ale mnoho drobností, ktoré sa nazbierali a spoločne dokázali ovplyvniť moje emócie a moju každodennú náladu. To ma inšpirovalo tieto drobnosti spísať do jedného dokumentu, ktorý som nazval Šťastným zoznamom.

Najskôr sa s tebou podelím o môj Šťastný zoznam, potom ti vysvetlím, prečo si myslím, že ti vytvorenie daného zoznamu pomôže výrazným spôsobom zlepšiť tvoj život, a na koniec ti ukážem, ako si taký zoznam môžeš vytvoriť aj ty sám/sama.

Zoznam vecí, ktoré ma robia šťastným

(Zoznam je očíslovaný kvôli prehľadnosti; poradie daných „vecí“ nie je podstatné.)

 1. Keď je vonku teplé počasie. Keď som pravidelne na priamom slnku alebo v prirodzene osvetlených priestoroch.
 2. Keď pracujem na budovaní svojho podnikania (automatizácia, pracovné postupy). Keď je budovanie podnikania mojou prioritou pre daný deň aspoň niekoľkokrát v týždni.
 3. Keď pravidelne (aspoň párkrát v týždni) počúvam sprevádzané meditácie (v angličtine guided meditations) alebo sprevádzané meditácie v hypnóze (v angličtine guided hypnosis alebo guided hypnosis meditation) na témy ako vďačnosť, radosť, súcitenie, láska, seba-láska, seba-hodnota, sebavedomie, hojnosť a pod.
 4. Keď pravidelne a zo srdca prajem iným ľuďom, nech sú šťastní (článok o tom publikujem už čoskoro).
 5. Keď sa pravidelne stretávam s niekým, na kom mi záleží a kto mi dáva pocítiť lásku (partnerka alebo blízky kamarát).
 6. Keď večer čítam namiesto pozerania filmov. Keď čítam na Kindle alebo fyzické knihy; nečítam na mobile, tablete alebo laptope.
 7. Keď nekonzumujem sladké jedlá neskoro v noci.
 8. Keď trávim málo času pasívne na telefóne (zábavné či nič hodnotné neprinášajúce videá na Youtube, Záložka „Objav“ na Instagrame, online dating a pod.).
 9. Keď pravidelne športujem (minimálne 1-krát za 3 dni).
 10. Keď pravidelne (najlepšie denne) praktizujem studené sprchy – ktoré mi dodávajú pocit zadosťučinenia, prekonania samého seba, úspechu, a dodávajú mi energiu a motiváciu.
 11. Keď nepijem alkohol a nechodím spať neskoro v noci (neskôr ako o 1:00 ráno). Ideálny čas spánku je polnoc.
 12. Keď ráno vstávam skôr ako o desiatej (je spojené s predchádzajúcim bodom), aby som mal o 12-tej pocit, že som bol doobeda produktívny. Ideálny čas vstávania je 8:00, no najdôležitejšie je, aby som mal okolo 8 hodín spánku.
 13. Keď ráno nekonzumujem sladké jedlá, ale namiesto toho jem zdravé tuky a bielkoviny, najlepšie doplnené čerstvou zeleninou.
 14. Keď si dopĺňam príjem vitamínu D doplnkom výživy – tabletkami (hlavne v zime a pri nedostatočnom pravidelnom pobyte na priamom slnku).
 15. Keď pracujem na projektoch, na ktorých ma baví pracovať. Keď robím komerčnej práce pre klientov iba toľko, že ma to nestresuje a nedotláča k prokrastinácii.
 16. Keď mám pravidelne (aspoň 1x týždenne) sex s niekým, na kom mi záleží. Mať nezáväzný sex s krásnou ženou je skvelý pocit, ale z dlhodobého hľadiska ma to nenapĺňa tak ako fyzický kontakt, ktorý je podložený hlbšími pozitívnymi emóciami.
 17. Keď som pravidelne v kontakte s mojou blízkou rodinou a pár blízkymi ľuďmi, na ktorých mi záleží. Ten kontakt nemusí byť častý ani rozsiahli, ale musí byť pravidelný (každých pár dní až pár týždňov, v závislosti na konkrétnej osobe).
 18. Keď aspoň občas aktívne (bez robenia inej aktivity) počúvam hudbu, ktorá ma vnútorne napĺňa.
 19. Keď pravidelne aktívne premýšľam nad tým a pracujem na tom ako pomôcť iným ľuďom zlepšiť kvalitu ich života.
 20. Keď pravidelne (denne) využívam metódu NLP na privodenie pozitívnych emócii lásky a vďačnosti počas banálnych aktivít (chôdza, čakanie v rade alebo na výťah a pod.).
 21. Keď nepozerám porno – pretože to demotivuje a navodzuje ďalšie negatívne emócie.
 22. Keď bývam na mieste, ktoré má veľa prirodzeného svetla.
 23. Keď pravidelne (denne) beriem tabletky na alergiu – pretože vďaka nim sa mi lepšie dýcha, vďaka čomu mám menej stresu a viac mentálnej aj fyzickej energie.
 24. Keď pravidelne (najlepšie denne) robím jala neti (nosnú sprchu), pre dôvody rovnaké ako v predchádzajúcom bode.
 25. Keď nemusím míňať čas robením tých istých jednoduchých ale časovo náročných úloh, ktoré sa opakujú. Keď dané úlohy outsourcujem a nerobím sám, využitím pracovných postupov, ktoré som vytvoril a ktoré zaručujú kvalitu výsledku (článok o tom publikujem už čoskoro).
 26. Keď sa učím niečo nové či robím niečo, čo je pre mňa výzvou (napr. calisthenics, lezenie alebo programovanie).
 27. Keď raz za čas spontánne dám úprimný kompliment neznámemu človeku (napríklad pochválim časť oblečenia, účes a pod.).

Prečo si vytvoriť svoj vlastný Šťastný zoznam

Nie si tak šťastný, ako by si chcel byť? A vieš vlastne čo ťa robí šťastným? Ak chceš byť šťastnejší, rob viac vecí, ktoré ťa robia šťastným a menej vecí, ktoré ťa naopak robia nešťastným. Znie to jednoducho až hlúpo, ale koľko ľudí sa tým skutočne aj riadi?

Ak nevieš aké hmotné, no predovšetkým nehmotné veci ti prinášajú pozitívne emócie, nastal čas na to prísť. Vytvor si svoj vlastný Šťastný zoznam. Ten môj som uviedol iba na ukážku. Ty sám/sama musíš v priebehu najbližšieho obdobia prísť na to, čo ťa vnútorne napĺňa a čo naopak z teba vycuciava energiu.

Ak chceš byť šťastnejší, rob viac vecí, ktoré ťa robia šťastným a menej vecí, ktoré ťa naopak robia nešťastným.

Ako si vytvoriť svoj vlastný Šťastný zoznam

Je relatívne jednoduché sadnúť si za stôl a začať spisovať, čo všetko ťa napĺňa a čo ničí. Odporúčam ti však tomu nutkaniu odolať. Ak totiž začneš spisovať svoj zoznam hneď teraz, podľa všetkého bude plný stereotypov – toho, čo si myslíš, že ťa urobí šťastným, a nie toho, čo ťa šťastným skutočne robí.

V najbližšie dni a týždne si všímaj svoje emócie, svoju náladu, a zamýšľaj sa nad tým, čo si robil predtým a čo mohlo spôsobiť to, ako sa momentálne cítiš.

Ráno si vstal nevyspatý a celý deň si bez nálady? Čo si robil deň predtým? Kedy si išiel večer spať a čo si v ten večer robil? Aké jedlo si jedol a ako neskoro? Pil si alkohol? Koľko a čoho? Nemohol si večer zaspať? Z akého dôvodu? Mal si plnú hlavu kreatívnych myšlienok, alebo stresujúcich myšlienok kvôli problémom v práci alebo tvojom osobnom živote? Tieto a podobné otázky sú dôležité, ak chceš prísť na to, čo ťa skutočne robí šťastným.

Ako prísť na to, čo ťa robí šťastným

 1. Nájdi jasné a konkrétne dôvody toho, prečo sa cítiš dobre alebo zle.
 2. Zapíš si ich pozitívnou formou. „Cítim sa skvelo, keď nepijem alkohol“ je lepšie ako: „Keď pijem alkohol, cítim sa zle“.
 3. Umiestni svoj zoznam niekde, kde ho budeš mať pravidelne na očiach.
 4. Praktizuj svoj Šťastný zoznam. Vyhýbaj sa veciam, ktoré ti kazia náladu a zapracuj do svojho života čo najviac vecí, ktoré ti náladu zlepšujú.
 5. Keď si uvedomíš ďalšie skutočnosti, doplň alebo uprav svoj zoznam. Je to živý dokument, ktorý sa bude meniť spolu s tebou, tvojou osobnosťou a tvojimi prioritami.

Záver

Každý má vo svojom živote obdobia, kedy sa mu darí a kedy sa mu nedarí. Každý má obdobia, kedy je šťastnejší a kedy je menej šťastný. Niekedy sa však človek dostane do začarovaného kruhu negativity, z ktorého sa nevie dostať. Šťastný zoznam je skvelým systematickým spôsobom ako si začať všímať, čo nás skutočne robí šťastnými. Ktorý nám umožní zapracovať do nášho života viac z tých činností, vecí či okolností, ktoré nás napĺňajú a eliminovať čo najviac z činností, vecí či okolností, ktoré nás deprimujú. Neváhaj a vyskúšaj si vytvoriť svoj vlastný Šťastný zoznam. Uvidíš, že budeš rád, že si tak urobil.

– Lubo Jurík, 16. jún 2018, Busan, Južná Kórea

Máš k článku otázku alebo pripomienku?

Páčil sa ti tento článok? Chceš sa podeliť o svoje osobné skúsenosti? Napíš mi do diskusie nižšie. Odpovedám na každý komentár.

Chceš dostávať nové články a podcasty Sám Sebe Pán emailom?

Pridaj sa k mnohým, ktorí pravidelne dostávajú nové články a podcasty zo SámSebePán.sk zadarmo priamo do svojej emailovej schránky. Buď medzi prvými, ktorí si nové články prečítajú.

Kniha Láska k Aziatkám je konečne v predaji