Táto téma mi je veľmi blízka. Ja sám s ňou totiž bojujem už roky.
Dlho som ani len netušil, že takýto problém mám. To aj napriek tomu, že mi fakt, že som sa až príliš zaujímal o to, čo si o mne myslia iní ľudia, vždy negatívne ovplyvňoval život. Dnes som na tom podstatne lepšie ako som bol pred pár rokmi, pretože som tento svoj problém definoval a pracoval na jeho minimalizovaní. Úplne odstrániť sa mi ho nepodarí asi nikdy, pretože niektoré ľudské strachy sú primárne, a teda „sú v našich génoch“. Verím však tomu, že je možné sa dopracovať k stavu, kedy nám tieto primárne ľudské strachy negatívne neovplyvňujú život, vďaka čomu budeme šťastnejší.
Čo je to strach zo súdenia inými
Vždy, keď chceš niečo urobiť, ale neurobíš to preto, lebo máš obavy, že sa to niekomu nebude páčiť, tvoj život negatívne ovplyvňuje tvoj strach zo súdenia inými ľuďmi. V slovenčine sa oficiálne tento fenomén volá sociálna fóbia.
Napríklad na námestí hrá kapela a niektorí ľudia tancujú. Tebe sa tá hudba páči a chceš tancovať, ale neurobíš tak, pretože sa nechceš zahanbiť pred ľuďmi, čo sa pozerajú. Alebo sedíš v hľadisku na nejakej konferencií alebo prednáške a keď sa prezentujúci opýta na otázky, ty sa chceš niečo spýtať, ale nezdvihneš ruku, pretože sa obávaš toho, že sa zajakáš a strápniš pred celým publikom. Alebo, ak si chlap, je veľká šanca, že keď vidíš nejaké super sexi dievča, ktoré sa ti páči, neprihovoríš sa jej, pretože sa obávaš toho, že ťa odmietne a ľudia naokolo sa ti budú smiať.
Náš mozog je skutočne geniálny v tom dávať nám rôzne „dôvody“, prečo by sme niečo nemali robiť. Náš mozog miluje pohodlie, pretože pohodlie znamená bezpečie, čo znamená prežitie, čo znamená pokračovanie génov a ľudskej rasy. Lenže my nežijeme iba preto, aby sme urobili deti a potom umreli, že? Chceme od života viac, áno? A tak musíme prekonať náš mozog, ktorý hrá často proti nám.
Primárny/primitívny strach zo súdenia inými ľuďmi
Vedci veria tomu, že ľudia sa obávajú súdenia inými, pretože sme v začiatkoch našej evolúcie žili v jaskyniach v malých skupinách. Vtedy, keď sa niektorému členovi skupiny na tebe niečo nepáčilo, a to predovšetkým ak bol ten člen skupiny vo vyššom postavení ako ty, mohol si byť vyhnaný zo skupiny, čo v tej dobe znamenalo istú smrť. Ľudia sa boja názorov a kritiky iných ľudí, pretože nechcú zomrieť. zdroj 1 [en], zdroj 2 [en]
Lenže v dnešnej dobe žijeme v spoločnosti, kde akceptácia určitou skupinou ľudí nie je nevyhnutná pre tvoje prežitie. Ak máš aspoň 13 a viac rokov, si plne schopný postarať sa o seba sám, ak je to nevyhnutné pre tvoje prežitie. Báť sa toho, že sa niekomu nebude páčiť niečo, čo povieš, napíšeš, urobíš – alebo aj to kým si – nijako tvoj život neohrozuje a je iba zbytočnou stratou času, energie a motivácie.
Báť sa toho, že sa niekomu nebude páčiť niečo, čo povieš, napíšeš, urobíš – alebo aj to kým si – nijako tvoj život neohrozuje a je iba zbytočnou stratou času, energie a motivácie.
Ako sa zbaviť niečoho, čo máme v génoch?
Vedecké štúdie využívajúce MRI skeny mozgu nám ukázali, že ľudský mozog je elastický a je schopný sa meniť. Tento fenomén sa volá neurogenesis. A to nie len počas detstva, ale aj v dospelosti, či starobe. Čím je človek starší, tým je zmena náročnejšia, pretože dané neurónové väzby v mozgu (teda zvyky) sú zosilnené. Avšak tá zmená je stále možná.
Najlepší spôsob ako svoj mozog preprogramovať, je opakovane robiť to, čoho sa človek obáva. Pretože iba keď sa prekonáš a urobíš to, čoho sa obávaš, tvoj mozog pochopí, že sa nič zlé nestalo, že si stále nažive a všetko je v poriadku. Tvoj strach z danej veci o niečo zoslabne (sila neurónového prepojenia danej situácie so strachom sa zníži). A čím viac budeš prekonávanie toho svojho strachu praktizovať, tým menej sa ho budeš báť. Vedci tento spôsob odstraňovania fóbií nazývajú expozičnou terapiou [en], ktorá patrí pod oblasť kognitívnej behaviorálnej terapie [en].
Ako sa zbaviť strachu zo súdenia inými ľuďmi
Celá táto myšlienka sa ku mne dostala od úžasného Till H. Grossa z Rakúska, ktorý vytvoril projekt Comfort Zone Crusher a pomáhal ľuďom prekonávať svoje sociálne fóbie celé 4 roky (nedávno svoj projekt ukončil a už sa mu nevenuje, čo je veľká škoda). Till vymyslel rôzne výzvy, ktoré ľudí donútili dostať sa zo zóny svojho pohodlia. Tie výzvy boli náročné, ale zároveň zábavné. Tou najznámešou z nich bolo ľahnúť si na zem na nejakom verejnom mieste.
Pointou výzvy ako „ľahni si na zem na verejnom mieste“ je dostať sa do situácie, ktorá je pre teba trápnou. Do situácie, v ktorej si myslíš, že sa ľudia na teba budú pozerať a čudovať sa, čo si to za hlupáka. Až keď to urobíš, až vtedy si uvedomíš, že to vôbec nie je také zlé a že niektorí ľudia sa dokonca na teba budú usmievať, alebo sa ti prihovoria. A čo je najlepšie, keď si tvoj mozog uvedomí, že žiješ a že sa nič zlé nestalo, začneš sa naplno usmievať a užívať si to. Zaručene.
Cvičenie 1: Ľahni si na zem na verejnom mieste
Očakával si to, že? Ver mi, keď sa prekonáš a urobíš to, aj keď predtým budeš nervózny a plný obáv, potom sa budeš cítiť veľmi, veľmi dobre. Naozaj to stojí za to. Hovorím z mojej vlastnej skúsenosti, no taktiež zo skúseností stoviek a tisícov ľudí, ktorí boli za tie roky súčasťou Tillových výziev (vrátane mňa).
Choď na nejaké verejné miesto, kde sa vyskytuje veľa ľudí. Ak nie je vonku dobré počasie, môžeš ísť do nejakého nákupného centra, na stanicu, do múzea, alebo hocikam, kde je relatívne čistá podlaha a môžeš si tam na chvíľu ľahnúť.
Keď nájdeš vhodné miesto, jednoducho si bez slova ľahni a relaxuj. Nikomu nemusíš nič vysvetľovať. Keď sa ti niekto prihovorí, môžeš mu či jej povedať, že si si chcel iba na chvíľu odpočinúť a že si v poriadku.
Ak bude pre teba príliš náročné ihneď si ľahnúť, najskôr si na zem sadni. Keď už budeš pár sekúnd sedieť, ľahnúť si bude pre teba omnoho jednoduchšie.
Ak náhodou za tebou príde ochranka napríklad v nákupnom centre, ktorá ťa vyzve, aby si vstal, popros ich, či môžeš ležať ešte 30 sekúnd a potom vstaneš. S úsmevom na tvári sa s ochrankárom zhováraj a naťahuj tak čas, zatiaľ čo ležíš na zemi. Ochrankára po chvíli omrzí sa s tebou hádať a odíde, alebo sa po chvíli zhovárania s ním alebo ňou jednoducho posadíš. Z nejakého zvláštneho dôvodu ochranke prekáža, keď na zemi ležíš, ale keď na zemi sedíš, už je to v poriadku.
Neboj sa, šanca, že za tebou príde ochranka je veľmi malá. Mne sa to stalo iba raz a to bolo pred nákupným centrom v Taipei na Taiwane. Už som však ležal aj na námestí, na letisku, či vo vnútri metro stanice plnej ľudí a nikdy som nemal žiadny problém.
Cvičenie 2: Daj hifive neznámym ľuďom
Jedna úloha mi na týždeň príde ako veľmi málo, tak si dáme ešte jednu. Tá bude verím pre teba podstatne jednoduchšia ako tá prvá, aj keď možno sa chvíľu potrápiš aj s ňou.
V jeden deň v tomto týždni máš za úlohu dať si hifive (packu rukou pre starších členov kurzu) s minimálne jedným cudzím človekom na verejnosti. Ja osobne to rád občas robím na eskalátoroch s ľuďmi, ktorí idú oproti mne – teda napríklad ja idem smerom dole a oni hore. Ale v pohode to môžeš urobiť napríklad aj na chodníku alebo v obchodnom centre, kde pôjde oproti tebe viac ľudí. Keď ich bude za sebou viac, nechaj svoju ruku hore a skús dostať čo najviac tlesnutí za sebou.
Keď zdvihneš ruku a pozrieš sa na niekoho, ale ten človek sa na teba iba divne pozrie a odignoruje ťa, nerieš to a natiahni ruku niekomu ďalšiemu. Uvidíš, že keď dostaneš prvé hifive, daný človek sa na teba usmeje a ty sa potom budeš usmievať tiež. Je to zábava.
Mne osobne je už vtipné aj to, keď ma nejaký človek odignoruje. Keď vidím jeho alebo jej nechápavý výraz na tvári, musím sa smiať. Samozrejme nie nahlas a jemu do tváre, ale keď prejde za mňa, vždy mám široký úsmev na tvári.
Pamätaj, že v tomto prípade je aj neúspech úspechom, pretože si sa o to pokúsil. To, ako daný človek zareaguje, je na ňom. Ty to nemáš nijako pod kontrolou, preto si nič nevyčítaj.
Výzva
- Úspešne prejdi kvízom.
- Urob cvičenie Ľahni si na zem na verejnom mieste a zapíš svoju skúsenosť.
- Urob cvičenie Daj „hifive“ cudzím ľuďom a zapíš svoju skúsenosť.
- Zdieľaj svoju skúsenosť do komentárov pod týmto článkom.
Kvíz
Čo je to sociálna fóbia?
- A) Strach zo sociálnych médií.
- B) Strach zo socializmu.
- C) Strach z nízkych sociálnych dávok.
- D) Strach z negatívnych reakcií spoločnosti na tvoju osobu.
Prečo ľudia túžia po tom byť akceptovaní / boja sa kritiky či súdenia inými ľuďmi?
- A) Pretože chcú byť slávni.
- B) Pretože chcú potešiť svojich rodičov.
- C) Pretože kritika bolí.
- D) Pretože počas našej evolúcie vylúčenie zo skupiny znamenalo istú smrť.
Aký je najlepší spôsob, ako svoj mozog preprogramovať a zbaviť sa svojho strachu?
- A) Hovoriť si dookola afirmácie, napríklad: „Dokážeš to! Si Super!“
- B) Pomaly a postupne sa vystavovať danému strachu, zakaždým o niečo viac ako naposledy.
- C) Každý večer sa pred spánkom modliť.
- D) Hraním počítačových hier.
Prečo je dobrý nápad občas si ľahnúť na verejnom priestranstve na zem, alebo urobiť nejakú podobnú nezvyčajnú aktivitu, pri ktorej sa dá očakávať, že nás ľudia budú súdiť?
- A) Pretože je dobré občas zo seba urobiť debila.
- B) Pretože byť súdení znamená byť lepší ako oni.
- C) Pretože vďaka tomu tvoje telo pochopí, že tvoj strach zo súdenia inými je iracionálny a úplne zbytočný.
- D) Pretože každý si občas potrebuje ľahnúť a nie vždy je nablízku lavička.
(Správne odpovede: D, D, B, C)
Zdroje a podklady na stiahnutie
- [EN] TEDx Talk: Till H. Groß – How to become more confident — lay down on the street for 30sec
- [EN] TED Talk: Sandrine Thuret – You can grow new brain cells. Here’s how
- [EN] TED-Ed: Ralitsa Petrova – Could your brain repair itself?
- [SK] Reportáž: Lubo Jurík v Reflexe na Markíze o prekonávaní strachu zo súdenia inými a o ázijských dievčatách
- [SK] Článok: Lubo Jurík – Ako sa zbaviť strachu z toho, čo si o tebe myslia ostatní
– Lubo Jurík, 2018, pôvodne publikované ako lekcia online kurzu Šťastný Ako Pán
Ako budú pribúdať nové lekcie, postupne sem budem pridávať odkazy.
neskutocne skvely clanok, velika vdaka. Tak isto bojujem cely zivot s usudkami druhych ludi, niekedy je to az teror vo mne. Musim s tym nieco urobit. Zeby som skusil najprv hifive? skusim. vdakaaaaa :-)
Ahoj Ivan. Ďakujem! Jasné, skús ten hifive a napíš nám potom, ako ti to išlo :) Myslím, že je na čase, aby som aj ja na verejnosti opäť urobil nejakú „hlúposť“, lebo už som dávno niečo podobné nerobil. Naposledy som si dal položky výrazne inej farby. To je taká drobnosť, že si to väčšina ľudí ani nevšimne, ale ten pocit, že vyzerám ako chuj, som mal tak-či-tak :D