Veľa ľudí sníva o nezávislosti. O živote bez otravného šéfa. O tom, že si budú sami sebe pánmi. Mnoho z ních ale absolútne netuší, že tento sen je k nimi podstate bližšie, ako si uvedomujú.

Môj veľmi dobrý kamarát má už dlhú dobu nie len svoj biznis plán, ale dokonca aj zákazníkov, ktorú sú ochotní mu platiť. Priam sa nevedia dočkať, keď im opäť ponúkne jeho služby. Ale on stále váha s rozbehnutím podnikania. Vždy si nájde výhovorku, prečo nemôže na jeho biznise začať pracovať práve teraz. Raz je to škola. Potom si nie je istý tým, ako má svoje služby prezentovať. Potom je to život v zahraničí. Potom je to rozchod. A potom opäť škola.

Lenže jedno je isté. Perfektná príležitosť nenastane nikdy. Nikdy si človek nepovie, že teraz je tá pravá chvíľa na začatie niečoho nového. Vždy sa nájde nejaký dôvod na prokrascináciu a odkladanie svojho cieľa.

Dôležité je začať. Aj vtedy, keď sa necítiš byť pripravený. Aj vtedy, keď si myslíš, že by si mal ešte počkať. Možno teraz máš školu a si busy, ale keď školu dokončíš, budeš mať zase zamestnanie. A budeš busy opäť. Ešte raz, dôvod na prokrascináciu sa nájde vždy.

Začni. Hneď teraz. Každý jeden človek, aj ten najviac zaneprázdnený, si nájde 2-4 hodiny týždenne na to, aby pracoval na svojom podnikaní, či sne. Ako na to? Môj článok o stanovovaní si cieľov ti určite pomôže – ak si ho ešte nečítal, určite si ho prečítaj.

Ako sa nezľaknúť veľkého projektu

Áno, veľké projektu sú strašidelné. A začať podnikať určite veľkým projektom je. Možno aj tým najväčším, na ktorý si sa doposiaľ vrhol. Čo teda robiť, aby si sa nezbláznil a neodkladal prácu neustále na zajtra?

1. Rozpracuj si projekt na malé podúlohy

  1. Zober si kúsok papiera a pero.
  2. Navrch napíš svoj cieľ – napríklad vytvorenie web stránky pre tvoj nový biznis.
  3. Pod to si začni písať jednotlivé úlohy, ktoré musíš urobiť, aby si sa k danému cieľu dopracoval. V prípade vytvorenia web stránky musíš zistiť napríklad ako sa kupuje doména, aký budeš potrebovať web hosting, či máš niekoho, kto ti s vytvorením web stránky môže pomôcť atď.

Pointou je rozpracovať ten veľký, strašidelný projekt ma malé podúlohy, ktoré budeš vedieť jednoducho urobiť a odškrtnúť zo zoznamu. Ako náhle začneš tieto malé úlohy odškrtávať, tvoje ego narastie a tvoja motivácia sa zvýši. Zrazu ten projekt nebude až taký náročný, ako sa zdal. Síce pomaly, ale napreduješ. A vidíš to čierne na bielom.

2. Vytvor si presný časový blok na prácu na svojom projekte

V jeden deň v týždni si vytvor minimálne 2-hodinový časové blok, počas ktorého budeš na danom projekte pracovať. A urob tak každý týždeň. Uvidíš, že o mesiac budeš mať už kopec práce hotovej, tvoja motivácia bude vyššia a v reáli budeš na svojom sne pracovať aj viac ako 2-hodiny týždenne. Dôležité je začať. Za mesiac si vytvoríš návyk, ktorý sa už bude ťažko lámať.

Ak by si mal problém so spomenutím si, že práve teraz by si mal pracovať na svojom projekte, nastav si na telefóne budík alebo pripomienku. Tak určite nezabudneš.

3. Neočakávaj, že to vyjde hneď na prvý krát

Veľmi veľa ľudí prokrascinuje, pretože si nie sú istí. Nevedia, ako majú štrukturovať svoje služby. Nie sú si istí, s čím majú začať. Lenže kvôli tomu vlastne nerobia úplne nič. Hovorí sa tomu analytická paralýza, alebo paralýza analýzy.

Uvedom si, že je lepšie rozhodnúť sa a začať, ako rozhodovať sa a neurobiť nič. Istý si nebudeš nikdy. A keď sa raz vydáš jednou cestou, môžeš ju pokojne neskôr zmeniť. Tu už nie si na škole, kde sa musíš dopredu rozhodnúť, čo budeš študovať najbližšie 3 či 4 roky. A ver tomu, že každý správny podnikateľ svoj plán mení a vyvíja. Prispôsobuje ho aktuálnym trhovým podmienkam, svojim novým skúsenostiam a spätnej väzbe od zákazníkov.

Keď ostaneme pri príklade tvorby novej web stránky, uvedom si, že aj keď ju vytvoríš, budeš ju ešte mnoho krát meniť a upravovať. Preto teraz až tak moc nezáleží na tom, akú štruktúru zvolíš, či akým spôsobom zobrazíš svoju ponuku. Taktiež ceny budeš určite upravovať. Robí to každý a je to úplne prirodzené. Uvedom si to teraz a budeš mať o starosť menej.

4. Prestaň si hovoriť, že si zaneprázdnený niečim iným

Ešte raz. Nehovor mi, že si busy. Každý z nás je busy. No niektorí z nás aj napriek tomu neustále tvoria nové veci, zatiaľ čo ostatní sú „busy“ na Facebooku či pred telkou.

Záver

Neustále počúvam od ľudí z môjho okolia, ako nenávidia svoju prácu, pretože majú debilného šéfa alebo spolupracovníkov. A často je to hlavný dôvod, prečo dajú výpoveď a radšej pôjdu na nejaký čas na Úrad práce, kým si nájdu niečo iné. Je to smutné, ale je to tak – a nie len na Slovensku.

Chceš tak dopadnúť aj ty? Chceš byť zamestnaný? Chceš počúvať každý deň svojho šéfa, ako sa sťažuje? Chceš zarábať pre niekoho iného? Alebo chceš mať voľnosť a robiť si na svojom. Zarábať sám na seba. Byť sám sebe pánom. Ja si vyberám to druhé a naozaj si už ani neviem predstaviť, že by som mal byť niekde zamestnaný, byť o 8 ráno v práci a každý deň tam sedieť a počúvať často hlúpe rozkazy od iných.

Vytvor si svoje priority. A choď si za nimi. Keď raz začneš, už ťa nič nezastaví.

Lubo Jurík, 22. októbra 2014, ostrov Yao Yai, Thajsko


Potrebuješ pomôcť?

Ak máš stále veľa otázok a potrebuješ so začatím svojho online projektu pomôcť, ozvi sa mi na email, prípadne si pozri moju ponuku na Evolution Startup. Začínajúcim podnikateľom pomáham už mnoho rokov. Možno spolu vytvoríme niečo naozaj skvelé. Chceš?

Máš k článku otázku alebo pripomienku?

Páčil sa ti tento článok? Chceš sa podeliť o svoje osobné skúsenosti? Napíš mi do diskusie nižšie. Odpovedám na každý komentár.

Chceš dostávať nové články a podcasty Sám Sebe Pán emailom?

Pridaj sa k vyše 1200 ľuďom, ktorí pravidelne dostávajú nové články a podcasty zo SámSebePán.sk zadarmo priamo do svojej emailovej schránky. Buď medzi prvými, ktorí si nové články prečítajú.