Niekedy má človek jednoducho dobré obdobie. Darí sa mu a je relatívne šťastný. Všetko je v poriadku. Život však nie je jednoduchý a priamočiari, a tak skôr či neskôr opäť príde obdobie, kedy sa človeku až tak nedarí. Dostaneš výpoveď. Rozíde sa s tebou tvoja priateľka. Pohádaš sa so svojim súrodencom, alebo rodičmi. Dôvodov na to, aby sme sa cítili zle, existuje mnoho. A mnoho dôvodov si sami vytvoríme, ak myslíme negatívne.
Čo však v takej situácii robiť? Je jednoduché usmievať sa, robiť dobré skutky a byť vďačný, keď sa cítiš skvelo. Ak sa však cítiš na dne, možno ti príde nemožné myslieť pozitívne a robiť pozitívne aktivity či skutky.
Mám pre teba jeden trik, jednu stratégiu, ktorá ti môže pomôcť práve vtedy, keď to najviac potrebuješ. Vtedy, keď sa cítiš najviac na dne. Vtedy, keď sa ti nechce ráno vstať z postele, celý deň si lenivý a nerobíš nič, iba pozeráš filmy a napchávaš sa čipsmi a zmrzlinou.
Založ si Zošity šťastia
Blog Sám Sebe Pán píšem už viac ako 5 rokov (v roku 2018). Na začiatku som nemal veľa čitateľov, no postupne moje články začali byť čítané viac a viac. Fanúšikovia mi začali písať rôzne ďakovné emaily a správy na Facebooku. Ani neviem, ako či prečo mi to napadlo, ale jedného dňa som sa rozhodol začať si tieto pozitívne reakcie na moju osobu a moju prácu odkladať. Teraz, o niekoľko rokov neskôr, mám priečinky s desiatkami, ak nie stovkami emailov, správ a snímok obrazoviek, v ktorých mi niekto dáva najavo svoju vďaku za to, čo robím (napríklad čitatelia môjho blogu alebo členovia mojich kurzov), alebo prejavuje lásku (napríklad moja rodina, či moja priateľka).
Mám priečinky s desiatkami záznamov toho, ako mi niekto dáva najavo svoju vďaku za to, čo robím, alebo prejavuje lásku.
Moje Zošity šťastia
Aktuálne mám vytvorených niekoľko rôznych Zošitov šťastia:
- Emaily od fanúšikov blogu a podcastu Sám Sebe Pán
- Správy na facebookovej stránke Sám Sebe Pán a mojom súkromnom facebookovom profile
- Komentáre na blogu Sám Sebe Pán
- Zdieľania mojich článkov, statusov, či fotiek s pozitívnym komentárom
- Správy či emaily od dievčat, s ktorými som randil
- Iné pozitívne prejavy vďaky či lásky
Niekoľko ukážok z mojich Zošitov šťastia:
Prečo zošity šťastia fungujú
Každý z nás sa občas cíti smutne, sklamane, nemotivovane, alebo nesebavedomo. Každý z nás si niekedy neverí, alebo si nie je istý tým, či je dosť dobrý. Práve v takých chvíľach nám pomôže, keď si pripomenieme, že sme úspešní, obľúbení, že nás majú ľudia radi, alebo že sme tým človekom, ktorým sa v aktuálnom momente necítime byť.
Ľudská myseľ je taká, že v ťažkých chvíľach rada zabúda na to dobré, na to pozitívne. Keď sa cítime na dne, vidíme iba to tmavé dno jazera, zakalenú vodu a podivne vyzerajúce ryby. Chýba nám nadhľad, v tomto prípade doslova. Chýba nám pohľad nad hladinu, kde je svetlo a čistý, svieži vzduch. Kde sú lúky plné kvetov. Kde je život a energia. Lenže keď sme pod hladinou, na dne jazera, čo sa nachádza nad hladinou nevidíme, necítime, a tak to pre nás akoby ani neexistuje.
Keď máš negatívne myšlienky, keď si neveríš a nedôveruješ, vtedy je vhodný čas si pripomenúť, že tvoj život nie je taký hrozný, ako v tomto momente vyzerá. Otvor svoje Zošity šťastia, ktoré ti pripomenú, že ťa ľudia vnímajú pozitívne; podstatne lepšie, ako sa vnímaš ty sám.
Keď máš negatívne myšlienky, keď si neveríš a nedôveruješ, vtedy je vhodný čas si pripomenúť, že tvoj život nie je taký hrozný, ako v tomto momente vyzerá.
Nevyžiadaná pochvala je cennejšia ako pochvala, ktorá je vyžiadaná a očakávaná
Teraz si spomínam, že niečo podobné sme robili ako deti v škole, keď sme dávali našu knihu všetkým spolužiakom, aby nám do nej niečo napísali, či nakreslili. Ani si už nespomínam, ako sa to volalo.
Ten koncept nie je zlý, ale má jednu chybu. Keď niekoho požiadaš, aby o tebe napísal niečo pekné, tak ten človek viac-menej nemá na výber a ak nechce byť neslušný, niečo ti tam napísať musí. Nemusí to byť teda nevyhnutne úprimné. Taktiež, keď si to budeš neskôr čítať, budeš vedieť, že ti to ten človek napísal preto, lebo si na neho urobil nepriamy nátlak tým, že si ho požiadal.
Ja osobne si omnoho viac cením, keď mi niekto napíše alebo povie niečo pozitívne bez toho, aby som ho k tomu vyzval. Práve takého reakcie na teba a tvoju prácu by si si mal ukladať do svojich zošitov šťastia. Slová, ktoré boli úprimné a neboli vyslovené iba preto, aby ti niekto urobil radosť, alebo preto, že si to od neho očakával.
Cvičenie: Ako si vytvoriť svoje vlastné zošity šťastia
Na tom, akým spôsobom svoje zošity šťastia vytvoríš, až tak veľmi nezáleží. Najdôležitejší je fakt, že si ich vytvoríš a že keď sa nebudeš cítiť dobre, tak ich aj použiješ. Avšak, pre inšpiráciu ti dám nejaké nápady, ako si svoje zošity šťastia vytvoriť.
A. (Stará škola) Vytvor si fyzické zošity
Ak si kreatívnym typom človeka a rád pracuješ s fyzickými predmetmi, môžeš si vytvoriť reálne, fyzické zošity šťastia. Môžeš doň napríklad nalepiť ústrižky z novín či časopisov, ak o tebe písali alebo s tebou urobili rozhovor. Môžem tam prilepiť napríklad tú malú sticky note – nálepku, na ktorú ti tvoja priateľka napísala tú milú správu. Môžeš tam pridať pohľadnice alebo listy. Keďže je však väčšina komunikácie v 21. storočí digitálna, budeš musieť podľa všetkého aj veľa tlačiť – či už emaily, správy na Facebooku alebo komentáre na Instagrame.
B. Vytvor si digitálne zošity v Evernote
Ak používaš program či aplikáciu Evernote, ten je skvelým nástrojom na ukladanie rôznych typov poznámok – od textu, obrázkov a PDF súborov, až po zvukové nahrávky, odkazy na videá a externé články a web stránky. Tento spôsob používam ja sám, keďže Evernote používam už roky a je mojom každodennou pomôckou.
C. Vytvor si priečinky v počítači
Ak nepoužívaš Evernote alebo iný nástroj na ukladania a spravovanie poznámok, môžeš si na počítači vytvoriť jednoduché priečinky, do ktorých budeš ukladať všetky záznamy o svojej „skvelosti“.
D. Vytvor si albumy v galérii na telefóne
Mnohí z vás sa verím rozhodnú pre tento spôsob, keďže asi každý dnes používa telefón a konzumuje väčšinu obsahu práve na ňom. Tento spôsob je jednoduchý a efektívny. Keď ti niekto napíše milú správu, urobíš si screenshot – snímku obrazovky – a tú uložíš do svojho albumu. To je všetko.
Rob si však pravidelné zálohy, aby sa ti nestalo, že ak svoj telefón stratíš, alebo ti padne do záchoda, tak o svoje Zošity šťastia prídeš. Ja používam Dropbox, ktorý vieš nastaviť tak, že ti automaticky pošle všetky fotky, aj snímky obrazovky priamo do tvojho počítača. Skvelý je tiež Google Disk (v angličtine Google Drive). Podobných nástrojov však existuje mnoho a na tom, aký použiješ, nezáleží. Hlavné je, aby existovala nejaká záloha záznamov v tvojich Zošitoch šťastia.
Výzva
- Vytvor si svoje Zošity šťastia.
- Zdieľaj jeden záznam do komentárov pod týmto článkom.
- Do zošitov si pravidelne pridávaj nové útržky; najlepšie hneď vtedy, ako nejaký objavíš.
Kvíz
Je možné cítiť sa skvelo neustále?
- A) Áno, na tabletkách.
- B) Nie.
Čo sú to Zošity šťastia?
- A) Záznamy pozitívnych reakcií iných ľudí na našu osobu.
- B) Záznamy všetkých šťastných momentov nášho života.
- C) Zošity s návodmi, ako žiť šťastný život.
- D) Archív našich školských zošitov z predmetov, ktoré nás na škole bavili.
Kedy nám môžu naše Zošity šťastia pomôcť cítiť sa lepšie?
- A) Keď sme bez peňazí.
- B) Keď sa s nami náš partner rozišiel.
- C) Keď v obchode nemali náš obľúbený typ syru.
- D) Hocikedy, keď sa cítime bezmocní, nemotivovaní, či nesebavedomí.
(Správne odpovede: B, A, D)
Zdroje a podklady na stiahnutie
- [EN, CZ] Evernote – Softvér pre ukladanie poznámok
- [EN] Dropbox – Softvér pre automatické zálohovanie dokumentov
- [EN, SK] Google Disk – Softvér pre zálohovanie a tvorbu dokumentov
– Lubo Jurík, 2018, pôvodne publikované ako lekcia online kurzu Šťastný Ako Pán
Ako budú pribúdať nové lekcie, postupne sem budem pridávať odkazy.
Ľubo, tebe naozaj pomáha, keď ti je emočne zle, keď sa pozrieš do takého zošita šťastia? Negatívna emócia je proste len emócia. Ak potrebuješ vypustiť energiu spojenú s jednou alebo viacerými emóciami, je potrebné použiť postup pre odbúravanie negatívnych emócií. Nahliadnutie do zošita šťastia dokáže dočasne tlmiť prejav nrgatívnrj rmócie apeláciou na rozumovú stránku. Avšak nerieši príčinu. Skôr jej riešenie odkladá. Zošit šťastia má zmysel iba v spojení so zošitom snov/túžob. Kde vidíš, ako si na ceste pokročil. Avšak nie pri riešení negatívnych emócií, ale pri posilňovaní pozitívnych na báze vytvárania internej motivácie.
Ahoj Eduard. Ďakujem za tvoj komentár.
Áno, mne to naozaj pomáha. Sám hovoríš, že „nahliadnutie do zošita šťastia dokáže dočasne tlmiť prejav negatívnej emócie“.
O riešení príčiny problému je celá táto séria článkov. Niekedy sa však nedá hneď vyriešiť problém práve preto, že sa človek cíti zle. Ak človeku niečo pomôže cítiť sa lepšie (aj keď len dočasne), tak práve to môže byť pre neho tým potrebným impulzom, ktorý potrebuje k tomu, aby niečo s tým problémom urobil.