Po mojom 6-mesačnom pobyte v Thajskom kráľovstve je na čase, aby som sa s vami podelil o moje skúsenosti. Môj podobne zameraný článok s názvom Čo mi dali 3 roky života v Austrálii je doteraz najúspešnejším článkom na mojom blogu a ja tajne dúfam, že tento článok sa vám bude taktiež páčiť.

10 dôvodov, prečo ti dlhší pobyt v Thajsku zmení život:

1. Zlepšíš sa v angličtine

Thajsko je jednou z najpopulárnejších turistických destinácií v Ázií. Za posledný rok ho navštívilo 26,7 milióna turistov z celého sveta. V Thajsku stretnete mnoho Američanov, Britov, Austrálčanov, Írov a ľudí zo Škandinávie, ktorých angličtina je na veľmi vysokej úrovni. Drvivá väčšina turistov po anglicky hovorí, keďže je to hlavný jazyk na dorozumievanie sa na celom svete.

Stretnúť nových ľudí je veľmi jednoduché a to hlavne v prípade, že sa rozhodnete pre pobyt v hosteli pred hotelom. V hosteli sa doslova nedá nespoznať nových ľudí, pretože len čo prídete do svojej izby, ostatní sa vám začnú prihovárať. Ja ľahké takto získať nových kamarátov na pár dní, no často aj na celý život.

Aký je najrýchlejší spôsob učenia sa cudzieho jazyka? Správne, jeho používanie v praxi. A kde budete mať najväčšiu šancu po anglicky hovoriť? V krajine ako Thajsko, kde je mnoho turistov z anglicky hovoriacich krajín, ktorí majú perfektnú angličtinu.

Keď si v Anglicku, Austrálií alebo USA, rozprávať sa s domácimi je výrazne ťažšie ako v cudzej krajine, kde zdielate niečo spoločné – cestovanie v rovnakej krajine – a máte omnoho viac možností na začatie a pokračovanie konverzácie.

Nikde v Thajsku som nestretol toľko Američanov, Kanaďanov a Britov ako v meste Chiang Mai na severe Thajska (Poznámka: Nikdy nehovorte Britom, že nemáte radi britský prízvuk – je to to isté, akoby ste povedali Brazílčanom, že nemáte radi futbal :)). Osobne verím, že Chiang Mai je jedným z najlepších miest na svete na učenie sa angličtiny.

Väčšina hovorí perfektnou angličtinou

Väčšina hovorí perfektnou angličtinou

2. Pocítiš vnútornú krásu Thajcov, ich lásku k životu a rešpekt k ľuďom

Samozrejme, neočakávaj zázraky v populárnych turistických destináciách. Thajsko je síce bohatšia krajina ako niektoré okolité krajiny v Juhovýchodnej Ázií, ale v porovnaní so západnými krajinami je na mnohých miestach Thajska stále relatívna chudoba. Kde je veľký turizmus, tam je aj veľa peňazí, a kde je veľa peňazí, tam sa často zdržiavajú ľudia, ktorí žijú pre peniaze a robia všetko preto, aby sa k nim dostali. V turistických destináciách ako Phuket, Koh Samui či Bangkok sa pravdepodobne stretnete s mnohými Thajcami alebo ľuďmi z okolitých krajín, ktorí v Thajsku žijú, ktorí sa budú snažiť vás obrať o peniaze a nebudú k vám milí. Tak je to ale všade vo svete.

Poznámka: Prečítajte si aj článok o tom, ako v Thajsku vyjednávať.

Ako náhle pôjdete niekam, kde nie je až taký veľký turizmus, stretnete sa so skutočným Thajskom, ktoré vás ohromí. Milí, usmievaví ľudia, ktorí si nikdy od vás nevypýtajú viac ako daná vec stojí. V podstate ani nechápu, prečo by tak mali urobiť. Dané jedlo stojí 30 bahtov, a preto by ste mali zaplatiť 30 bahtov a ani o baht viac. Ak im dáte 40 a poviete, že to je dobré, budú sa za každú cenu snažiť vydať vám tých 10 bahtov (pretože si podľa všetkého myslia, že ste sa pomýlili). Keď ich nebudete chcieť, nebudú chápať prečo.

Stačí, aby ste sa nemračili ako starý slovenský invalidný dôchodca a pozreli sa Thajcom priamo do očí a na ich tvárach sa ihneď vyčarí úprimný úsmev. A keď sa ešte aj usmejete, efekt bude ešte výraznejší. Niekedy stačí naozaj tak málo ku komunikácií medzi dvoma ľuďmi. Nemusíte vôbec hovoriť po thajsky a oni nemusia hovoriť po anglicky. Úsmev je jazyk sám o sebe, ktorým hovorí každý jeden človek na svete.

Výzva: Skús sa usmiať na niekoho okoloidúceho na Slovensku. Aká veľká je šanca, že ti daný človek úsmev vráti? Z mojej osobnej skúsenosti, nie príliš veľká. Skús urobiť to isté v Thajsku a pochopíš, prečo je Thajsko tak obľúbenou destináciou pre mnohých.

Thajské dievčatá na trhu v Chiang Mai v Thajsku

Thajské dievčatá na trhu v Chiang Mai v Thajsku

Majiteľka a hlavná kuchárka mojej obľúbenej lokálnej thajskej reštaurácie

Majiteľka a hlavná kuchárka mojej obľúbenej lokálnej thajskej reštaurácie v Chiang Mai

Milá teta na pláži na ostrove Koh Samui

Milá teta na pláži na ostrove Koh Samui

3. Lepšie spoznáš sám seba

Thajsko je krajina, ktorá ťa veľmi prirodzenou formou prinúti zamyslieť sa nad sebou samým a nad svojim životom. Na vlastné oči som videl, ako niekoľkotýždňový pobyt v Thajsku zmenil pohľad na svet a na vlastný život mnohým mojim priateľom. Zamyslíš sa nad tým, aký život to vlastne žiješ a že to nie je jediná možnosť, ktorú máš. To je veľmi ťažké pochopiť doma na Slovensku, pretože všetci tak žijú a pre všetkých je to úplne normálne.

Ver mi, ak nepôjdeš do Thajska iba na dovolenku ale pobudneš tam aspoň mesiac, zmení ti to život. To ti garantujem. To neplatí v prípade, že si chrapúň, ktorý do Thajska ide iba kvôli alkoholu a lacným dievčatám – ale keďže čítaš SámSebePán.sk, verím, že to nie je tvoj prípad ;)

Neuveriteľný výhľad na Sairee beach na ostrove Koh Tao

Neuveriteľný výhľad na Sairee beach na ostrove Koh Tao

Pláž, sieť, kniha a sójový nápoj, skvelá kombinácia

Pláž, sieť, kniha a sójový nápoj, skvelá kombinácia

4. Zistíš, že ku šťastiu toho nepotrebuješ veľmi veľa

Mnoho thajských rodín žije veľmi skromne. Často žijú priamo vo svojich vlastných obchodoch, či už šijú, strihajú, varia jedlo alebo predávajú potraviny. Celý deň pracujú a predávajú a večer vidíš v tom istom priestore celú rodinu spoločne večerať a pozerať televízor. Thajci sú tak zvyknutí žiť na ulici – a tým nemyslím ako bezdomovci, ale ako predávajúci – že sa ani neunúvajú zastrieť si okná či presklené dvere. Večer, keď sa v ich príbytkoch svieti, môžeš ako okoloidúci vidieť dovnútra. Thajci si z toho ale úplne nič nerobia.

Áno, aj Thajci sú posadnutí mobilnými telefónmi a mnohí z nich majú smartfóny, ale všeobecne žijú omnoho skromnejšie ako my. My na Slovensku sme veľmi dobrí v tom nadávať, že sa máme zle, máme všetkého málo a potrebujeme viac. Pravdou ale je, že viac nepotrebujeme, ale iba chceme. A to je enormný rozdiel, ktorý ti pobyt v Thajsku uľahčí pochopiť.

Nočný život Thajcov v centra Chiang Mai

Nočný život Thajcov v centra Chiang Mai

5. Pripomenieš si, aká je rodina dôležitá

V Thajsku je stále úplne normálne, keď žije v jednom dome spoločne niekoľko generácií. Staré babky varia a predávajú pred ich domom jedlo, rodičia sa starajú o domácnosť a deti pobehujú všade naokolo. Všetci si navzájom pomáhajú a vyzerajú šťastní.

Bohužiaľ nezávislosť a rodina nejdú moc dohromady a myslím, že každý z nás vidí, ktorým smerom sa za posledné roky uberáme my na Slovensku. Nikoho nesúdim. Ja sám a myslím že tiež mnohí iní cestovatelia do určitej hladiny uprednostňujeme slobodu pred rodinou. Práve preto je veľmi vhodné občas si pripomenúť, aké sú rodinné hodnoty dôležité. Thajsko je skvelým príkladom.

Volám domov na Slovensko

Kontakt s rodinou je dôležitý, nech si kde si

6. Pripomenieš si, aká je komunita dôležitá

Tak ako sa Thajci môžu spoľahnúť na svoju rodinu, tak sa môžu spoľahnúť aj na svoju komunitu – na ľudí žijúcich v ich okolí. Väčšina Thajcov sa navzájom podporuje už len tým, že nakupujú jeden od druhého. Niekto varí thajské jedlo, niekto predáva čerstvé suroviny na trhu, niekto predáva Thajskú kávu a ľadový čaj, iný griluje mäso či klobásy a ďalší predáva parené buchty, či iné sladké dobroty. Keby Thajci nenakupovali od seba navzájom, väčšina z nich by neprežila. Bohužiaľ, my na Slovensku sme sa stali extrémne lenivými a robíme iba to, čo je pohodlné. Preto sa na Slovensku tak veľmi darí supermarketom, nákupným centrám a automobilkám.

Áno, aj v Thajsku môžete vidieť počet veľkých obchodných centier narastať, ale Thajci veľmi dobre vedia, aké je dôležité podporovať aj lokálny trh a doslova „nakupovať u susedov“. Nás na Slovensku nezaujíma, kto obchod vlastní, či Prievidžan, Slovák alebo obrovská medzinárodná korporácia. Čo nás zaujíma je cena a pohodlie nákupu. Sami sme si zničili lokálny trh a trhových predajcov a teraz vyžadujeme od supermarketov bio potraviny. Keď sme bio mali priamo pred nosom, tak sme sa naň vykašlali. Teraz máme bio, ale horšej kvality a drahšie. Možno keby viacero z nás cestovalo v Thajsku, neumožnili by sme medzinárodným korporáciám kompletne prebrať náš lokálny trh.

Nočný život v lokálnej štvrti Chiang Mai

Nočný život v lokálnej štvrti Chiang Mai

Každodenné nočné trhy v meste Chiang Mai

Každodenné nočné trhy v meste Chiang Mai

7. Zistíš, že problémy sa dajú riešiť aj inak ako hádkou alebo krikom

Thajci sú všeobecne veľmi tichí a mierumilovní. Keď vznikne nejaký problém, snažia sa ho vyriešiť tak mierumilovne, ako to len ide. Niekoľko krát som videl malé dopravné nehody, kde sa ospravedlňovali jeden druhému. Nikto nikoho nevinil. Na druhú stranu, keď som v Koh Samui videl ako Thajec autom odzadu narazil do motorky (nikomu sa nič nestalo), ktorú šoféroval cudzinec beloch, jeho reakcia bola typická – začal kričať, nadávať a dobre že pomaly chudáka Thajca nezačal biť. Teraz, aby ste ma dobre pochopili, podľa všetkého daná nehoda bola spôsobená chybou Thajca, ktorý šoféroval auta a odzadu narazil do motorky. Reakcia šoféra motorky zo západnej Európy alebo Ameriky bola ale očividne prehnaná. Thajec by takto podľa všetkého vôbec nereagoval a všetko by vyriešil v pokoji, s chladnou hlavou, s rešpektom voči druhému.

Na druhú stranu, keď Thajcov niečo naozaj nahnevá, vedia byť poriadne prchkí. Stačí sa pozrieť na ich viac ako 6-mesačné protivládne protesty. To, že väčšinu problémov riešia s chladnou hlavou a s rešpektom k ostatým, nie je tým, že by nemali temperament alebo im jednoducho na ničom nezáležalo. Je to skôr niečo, čo je hlboko zakorenené v ich kultúre a samotnom budhizme.

Obchodovanie na denných trhoch v Thajsku

Obchodovanie na denných trhoch v Thajsku

8. Stretneš množstvo úžasných ľudí

Thajsko je jednou z najvhodnejších krajín pre stretnutie a spoznanie množstva zaujímavých a inšpiratívnych ľudí z celého sveta. Cestovatelia, digitálni nomádi a podnikatelia, blogeri, fotografi, učitelia angličtiny či dobrovoľníci – tu stretneš všetkých. Každý z nich má za sebou zaujímavý príbeh. Väčšina z nich je pritom veľmi prístupná a radi sa s vami porozprávajú a pozdielajú ich životné skúsenosti.

Mesto Chiang Mai je, povedal by som, jedným zo svetových centier úžasných ľudí.

Naozaj. Toľko skvelých, inšpiratívnych ľudí, ktorých som spoznal za 4 mesiace v Chiang Mai, som nespoznal za 3 roky života v Sydney v Austrálií a celý môj život na Slovensku. Najmä v posledných týždňoch môjho pobytu sa s nimi akoby roztrhlo vrece. Zakaždým, keď som sa zúčastnil nejakého podujatia, spoznal som mnoho nových zaujímavých ľudí. Bol som v tom, že ich už mnoho poznám, ale zakaždým prišli noví a noví, ktorých som predtým ešte nestretol.

Tento článok píšem počas môjho letu z Chiang Mai do Kuala Lumpur a premýšľam nad tým, že sa mi ani veľmi nechce odísť. Za posledný týždeň som sa s mojimi novými kamarátmi lúčil asi 4 krát a zakaždým to bolo smutnejšie a smutnejšie. Svet je ale veľká kniha a Chiang Mai je v nej iba jednou stránkou. Ja chcem prečítať čo najviac strán, aby mi celá kniha dávala čo najväčší zmysel. Keď budem cítiť – a viem že skôr či neskôr budem – že prišla vhodná doba, opäť sa vrátim a „prečítam si stránku s názvom Chiang Mai“.

V Thajsku stretneš úžasných ľudí

V Thajsku stretneš úžasných ľudí

Ďalší super ľudia z kútov celého sveta

Ďalší super ľudia z kútov celého sveta

9. Ochutnáš úžasnú thajskú kuchyňu a super čerstvé ovocie

Neuveriteľne chutné a čerstvé mangá, ananásy, kokosy, mnoho druhov banánov a kopec iných tropických druhov ovocia, ktoré ani neviem ako sa volajú. Toľko máng a banánov, čo som zjedol v Thajsku za pol roka, som asi nezjedol za celý môj život.

Thajské jedlo je všeobecne jedným z najobľúbenejších v Ázií. Je zdravé, chutné, čerstvé a lacné. Čo viac si priať? Aj keď budeš žiť v Thajsku dlhšie – a to platí hlavne pre severné Thajsko – nebudeš musieť variť, pretože kúpiť si hotové jedlo je lacnejšie ako nákup samotných surovín a varenie doma. Drvivá väčšina apartmánov v meste Chiang Mai dokonca nemá ani kuchyňu, pretože nikto nevarí a ľudia si perfektne vystačia s chladničkou.

Thajské jedlá si zamiluješ, či máš rád štipľavé jedlo alebo nie. Medzi moje najobľúbenejšie patria Pad Thai (sladkasté tenké rezance s výhonkami, tofu, vajcom a arašidmi), Pad See You (sladkasté hrubé zemiakové rezance s vajcom a morning glory (slovník mi to preložil ako povojník, čo som ešte nikdy predtým nepočul :))), Som Tam (štipľavý šalát z papáje s rajčinou, limetkou a arašidmi), Kao Soi (kari polievka s vajcovými rezancami a chrumkavými rezancami) a mnoho iných druhov kari (zelené kari, červené kari, massaman kari), množstvá dezertov ako palacinky, Mango Sticky Rice (mango s lepkavou ryžou a kokosovým mliekom) a iné druhy sladkostí z ryže, či Taro (druh ovocia, ktorého vnútro pripomína a chutí ako puding). Naozaj nepoznám človeka, ktorý by si nejaké Thajské jedlo nezamiloval.

Jedno z mojich najobľúbenejších Thajských jedál - Pad See You

Jedno z mojich najobľúbenejších Thajských jedál – Pad See You

Úžasné thajské ovocie môžeš kúpiť skoro všade

Úžasné thajské ovocie môžeš kúpiť skoro všade

10. Urobíš a zažiješ veci ako nikdy predtým

V Thajsku som urobil veci, ktoré som túžil urobiť už dávno, ale nikdy som sa k nim nedostal. Skákanie z útesov, kúpanie vo vodopáde, potápanie, paintball, lezenie po stene, jazda na skútri či neuveriteľná vodná bitka? Hocičo si túžil urobiť, ale nenašiel odvahu alebo ideálny čas, v Thajsku sa to pravdepodobne zmení. Dôvod? Aktivity sú lacné a ľudí, ktorí pôjdu s tebou, nájdeš veľmi jednoducho.

Záver

Cestovanie je tou najlepšou investíciou. Nie nadarmo sa hovorí, že cestovanie je jedinou „vecou“, ktorú si môžete kúpiť a ktorá vás reálne urobí šťastnými. Pozor ale, nehovorím o dovolenkovaní.

Medzi dovolenkou pri mori a cestovaním je obrovský rozdiel. Ak stráviš väčšinu svojho času v zahraničí v rezorte a zdržuješ sa „v bezpečí“ danej turistickej destinácie, môžeš sa volať turista. Ako turista sa nenaučíš nič ani v Chorvátsku či Grécku, tak ani v Thajsku alebo hocikde inde. Ak ale rád spoznávaš lokálnu kultúru, rozprávaš sa s „domácimi“ (tým nemyslím pracovníkov hotela), nebojíš sa ísť aj do častí, kde veľa iných turistov nechodí a nemáš problém cestovať lacnejšie len preto, aby si mohol cestovať dlhšie, vtedy si môžeš povedať, že si cestovateľ. Ja ti gratulujem, pretože patríš do skupiny možno <5% Slovákov (nemám žiadne dáta, je to čistý odhad – aj keď možno už čoskoro budem mať :)).

Otázka na záver znie: Chceš ísť do zahraničia za oddychom, alebo za spoznávaním sveta a samého seba?


Chceš viac fotiek a videí z Thajska?

Navštív moju stránku Asiatiq.com.


Chceš Thajsko zažiť na vlastnej koži?

Pozri si aktuálne ceny leteniek (zadaj letisko Bangkok, na ktoré sú letenky z Európy najlacnejšie).


Nájdi si ubytovanie

Letenka kúpená? Super. Nájdi si aj ubytko.


 


Máš otázku ohľadom Thajska?

Napíš mi email alebo Facebook správu. Rád ti pomôžem, poradím, alebo len tak „pokecám“.

Máš k článku otázku alebo pripomienku?

Páčil sa ti tento článok? Chceš sa podeliť o svoje osobné skúsenosti? Napíš mi do diskusie nižšie. Odpovedám na každý komentár.

Chceš dostávať nové články a podcasty Sám Sebe Pán emailom?

Pridaj sa k mnohým, ktorí pravidelne dostávajú nové články a podcasty zo SámSebePán.sk zadarmo priamo do svojej emailovej schránky. Buď medzi prvými, ktorí si nové články prečítajú.

Kniha Láska k Aziatkám je konečne v predaji