Za posledné obdobie mi prišlo niekoľko emailov od stredoškolákov, ktorí sa nevedia rozhodnúť, či ísť alebo neísť na vysokú školu a ktorých zaujímal môj názor. Predpokladám, že dilemu či ísť alebo nie na vysokú školu si prežíva každý jeden stredoškolák s ako-tak normálnymi študentskými výsledkami a preto som sa rozhodol vyjadriť sa k tomu aj verejne, cez môj blog.
Vždy, keď mi niekto napíše, snažím sa danému človeku poradiť, ale konečné rozhodnutie vždy nechám na ňom. A tak to urobím aj teraz. V tomto článku som spísal výhody a nevýhody štúdia na vysokej škole, no konečné rozhodnutie či ísť, alebo nie, nechám na tebe.
Ja a vysoká škola
Ja vysokú školu nemám, ale nie preto, lebo som na ňu „nemal“, ale preto, že som sa rozhodol, že to pre mňa nebola tá správna voľba. Dnes, 9 rokov po ukončení strednej školy, môžem povedať, že som s mojim vtedajším rozhodnutím veľmi spokojný. To ale samozrejme neznamená, že nejsť na vysokú školu je tým správnym rozhodnutím pre každého mladého človeka.
Čo je pri rozhodovaní či ísť na vysokú školu najdôležitejšie
Pri rozhodovaní či ísť alebo neísť na vysokú školu je najdôležitejšie či vieš, čo od života chceš a či máš jasné plány, čo budeš po škole robiť.
Ak túžiš po podnikaní, máš milión nápadov, vidíš v nich potenciál, si motivovaný a máš chuť „makať“, choď si za svojim snom. Na druhú stranu, ak si nie si istý, čo chceš v živote robiť, alebo ak vieš, že chceš podnikať, ale nevieš kde začať, choď na vysokú. Získaš tak minimálne niekoľko rokov času na to, aby si prišla na to, čo chceš v živote robiť, čo ťa baví a čomu sa chceš venovať.
Ak chceš byť doktorom či právnikom, na výber moc nemáš a na získanie licencie jednoducho potrebuješ titul z vysokej školy. Vtedy nemáš na výber a vysokou si musíš prejsť. Ale keďže vieš, že chceš byť doktorom, predpokladám, že nemáš dilemu či na vysokú ísť, alebo nie.
Výhody štúdia na vysokej škole
Máš možnosť ísť cez leto legálne pracovať do USA či iných krajín
To je veľká výhoda, ktorú majú iba vysokoškoláci, a podľa mňa jedna z tých najväčších.
Máš možnosť ísť na výmenné študijné pobyty do zahraničia
Máš možnosť ísť na výmenné študijné pobyty do zahraničia, na ktoré máš dokonca možnosť získať „vreckové“ (cez program Erasmus a iné), čo je tá spolu s výhodou číslo 1 tá najväčšia výhoda vysokoškolákov.
Získaš množstvo kamarátov
Ľudia zvyčajne nazbierajú najviac kontaktov počas štúdia na vysokej škole. Stretneš mnoho ľudí z rôznych kútov Slovenska či sveta (podľa toho, kde študuješ). Na vysokej škole je tiež najväčšie percento dospelých, nezadaných dievčat či chalanov, takže výber je veľký a je veľká šanca, že svoju budúcu životnú partnerku stretneš práve tam.
Vysoká škola je zábava
Podľa toho, akú školu si vyberieš, budeš buď „žúrovať“ veľa, alebo ešte viac. Žúrovacím obdobím svojho života si asi musí prejsť každý a tým najlepším obdobím je na to podľa všetkého práve vysoká škola. Prečo? Pretože na základnej si ešte stále dieťa a v tridsiatke spitý niekde v klube predsa len vyzeráš tak trochu ako starý ožran.
Vysokoškolský diplom ti môže v niektorých prípadoch pomôcť
Na určité povolania diplom jednoducho potrebuješ. Chceš byť lekár? Nemáš na výber a musíš si to odštudovať. Diplom má ale aj pre niekoho trochu neočakávané výhody a to v prípade zamestnania v zahraničí. V mnohých krajinách ti napríklad nepovolia (legálne) vyučovať angličtinu, pokiaľ nemáš aspoň bakalársky diplom (Južná Kórea a iné). V Austrálií ti zase diplom uľahčí získanie pracovných víz alebo rezidentskej karty (povolenia na trvalý pobyt v krajine).
Vďaka vysokoškolskému diplomu môžeš zarobiť viac
Píšem môžeš zarobiť, nie že na isto zarobíš. Diplom totiž nie je všetko, čo určuje výšku tvojho hodinového zárobku. Ak si si istá, že chceš byť celý svoj život zamestnaná a že si chceš vybudovať kariéru v úspešnej firme, potom ti diplom určite pomôže.
Vysoká škola ti pomôže získať čas na to, aby si sa „postavil na vlastné“
Byť dospelákom nie je jednoduché. Musíš si platiť účty a pokiaľ práve nemáš bohatých rodičov (alebo frajera), ktorí ťa podporujú, buď si zarobíš sám, alebo nemáš nič. Vysoká škola ti umožní o svoj život sa až tak nestrachovať – zvyčajne si totiž vystačíš s nejakou brigádou (výnimku tvoria externí študenti, ktorí sú zamestnaní a za školu si platia sami).
Nevýhody štúdia na vysokej škole
Čas strávený na vysokej škole môžeš venovať rozvoju svojej osobnosti a svojho podnikania
Škola nie je jediné miesto, kde sa dá vzdelávať. Učiť sa nové veci a zlepšovať sa dá aj sám, bez pomoci učebníc a profesorov, ale za pomoci kníh, internetu, špecializovaných blogov, online kurzov či špecializovaných online komunít.
Samovzdelávanie je efektívnejšie ako vzdelávanie na škole
Na vysokej škole sa učí milión rôznych predmetov a okruhov, z ktorých ťa drvivá väčšina podľa všetkého ani nebude zaujímať. Musíš sa ale učiť veci, ktoré ťa nebavia, lebo inak neurobíš skúšky a školu nikdy nedokončíš. Na druhú stranu, ak neštuduješ na vysokej, máš možnosť vzdelávať sa sám, v tom, čo ťa baví a zaujíma, a tak rýchlo, ako si schopný.
Ak by som to dal do grafu, aj pri veľmi optimistickom odhade, že ťa bude baviť 60% toho, čo budete na škole preberať, nedá sa to ani zďaleka porovnať so 100%, keď študuješ doma sám iba to, čo ta naozaj baví a zaujíma (predpokladám, že ak ťa nikto nenúti, neštuduješ dejiny ázijských krajín, pokiaľ ťa dejiny ázijských krajín naozaj nezaujímajú).
Získaš skúsenosti, ktoré sú dôležitejšie ako vzdelanie
Dám ti otázku. Firma hľadá nového zamestnanca a má na výber z dvoch ľudí. Tá prvá má skončenú strednú školu s maturitou a má 5 rokov skúseností. Tá druhá má vysokoškolský diplom, ktorý práve získala. Počas štúdia iba brigádovala, aj to mimo svoj obor. Moja otázka znie, koho si daná firma vyberie? Na 99% to bude človek so skúsenosťami. Prečo? Pretože peniaze firme nezarábaš recitovaním poučiek a ani robením testov, ale reálnym použitím svojich vedomostí v praxi. Práve preto budeš často ako prvú vec vo svojom prvom zamestnaní počuť, že máš zabudnúť všetko, čo ťa učili na škole, pretože tak to v reálnom svete biznisu jednoducho nefunguje.
Nič ťa nedrží v tvojom meste či na Slovensku
Môžeš sa presťahovať do iného mesta alebo rovno do inej krajiny. Keďže nechodíš na vysokú školu, nemusíš byť neustále v jednom meste. To ti otvára nové možnosti, ktoré vysokoškoláci nemajú. Alternatívou pre štúdia-chtivých je štúdium na vysokej škole (alebo college) v zahraničí.
Záver
Pokúsim sa to celé uzavrieť v skratke.
Chceš byť doktorom, právnikom, vedcom či iným špecializovaným pracovníkom? Choď na vysokú a študuj.
Nevieš, čo v živote chceš? Choď na vysokú. Keď to zistíš počas štúdia, budeš sa môcť rozhodnúť či sa ti oplatí školu dokončiť a získať titul, alebo zo školy jednoducho odídeš a začneš sa venovať tomu, čomu chceš.
Chceš podnikať a máš jasný plán? Choď si za svojim snom. Nestrácaj čas vysokou školou, ktorá ti možno ani nič nedá. Vzdelávať sa môžeš aj sám – nikdy to nebolo jednoduchšie.
Začal si podnikať už počas strednej školy a dokonca máš už aj prvých klientov/zákazníkov? A stále váhaš? Ak ťa to baví a vieš si predstaviť to robiť každý deň po minimálne najbližších 5 rokov, choď si za tým. Ak to náhodou nevyjde, na vysokú môžeš ísť aj neskôr.
Poznáš niekoho, kto sa práve rozhoduje či ísť na vysokú, alebo nie? Pošli im tento článok, ktorí im môže ich rozhodnutie uľahčiť. Poznáš ich veľa? Zdieľaj tento článok na svoj Facebook a pomôž svojim kamarátom. Budú ti vďační.
Napadá ťa iný dôvod, prečo na vysokú školu ísť, alebo prečo je lepšie ju vynechať? Podeľ sa so svojimi skúsenosťami s ostatnými v komentároch pod článkom.
Ahoj Hedi,
ano, je to Ľubo, ale nejako som to tak prestal pisat odkedy som studoval v Australii :)
Tvoj blog vyzera velmi pekne. Drzim ti palce!
Zdravím, já jsem také tápala jestli jít nebo nejít na VŠ. V minulosti bych si vůbec nepomyslela, že by mě vůbec takovéto myšlenky napadly. Totiž, na střední jsem nebyla premiantem, nenáviděla jsem to tam a měla jsem chronické deprese. Ve škole jsem slýchala jen, že na to nemám a neudělám ani maturitu. No, nestalo se tak, jak ostatní říkali a udělala jsem ji skoro na vyznamko. Jsem jediná z rodiny, která udělala střední školu a tak rodiče, aby se mohli více pochlubit rodině apod, mi pořád předhazovali, ať aspoň mám „tu bakalářku“. Zprvu jsem se dívala na obory, které by… Celý komentár »
Ahoj Michio. Mas velmi zaujimavy pribeh. Dakujem za zdielanie. Ver mi, ked napises 25 kvalitnych clankov pre svoj vlastny blog alebo stranku, budes mat uspech. Je to dostatocny pocet na to, aby si si urobila meno. Otazka je, aku temu si zvolis. Vyber si urcite nieco, co ta zaujima, tym si zarucis, ze s tym neskoncujes este skor ako zacnes. Vzdelanie je v dnesnej dobe tak povediac zadarmo. Ucis sa po anglicky, to je super. Zacni googlit v anglictine co ta zaujima a citaj tie najlepsie blogy. Na internete su tisice kvalitnych informacii, iba ich musis v tych miliardach odpadu… Celý komentár »
Ahoj Ľubo. Musím povedať, že si v článku napísal všetko to, čo píšu iné blogy. A viem to, pretože za posledný rok a pol som prečítala takmer každý článok s titulkom o vysokej škole. Strednú školu som skončila pred 2 rokmi a prihlášky som si dala na 3 rôzne školy a všetky boli oné odvetvie. Cez fyziku až po pedagogiku. Nevedela som čomu sa chcem venovať, čo ma baví a čo chcem aby ma živilo. Veď dokonca aj tú svoju strednú školu som si v podstate nevybrala sama ale pomohli mi rodičia. A myslím že to tak platilo u väčšiny.… Celý komentár »
Ahoj Baska. Dakujem za tvoj komentar. Absolutne suhlasim a som rad, ze si nasla svoju vasen. Uprimne, uz dlhsie sa pohravam s myslienkov, ze by som smeroval moj blog presne tymto smerom. Viem, ze vela ludi s tym ma problem a tiez verim, ze najst svoju vasen robi ludi stastnejsimi. „treba robiť to, čo nás baví, pretože to nás robí šťastnými. Možno to nebude rozhodnutie, ktoré bude schvaľovať naša rodina, ale sme slobodní a mladí a ako hovorí tento blog – ty si sám sebe pánom a je len na tebe ako sa rozhodneš a čo budeš robiť.“ Amen :)… Celý komentár »
Nepaci sa mi to vyjadrenie a postoj ze ked nevies co chces, chod na vysku a je to uplne ok. Jednak takymto sposobom ludia, ktori nevedia co chcu zaberaju miesto tym, ktori to vedia a tiez sa tym podporuje zahlcovanie vysiek prilis velkym mnozstvom studentov a degraduje uroven vyucby na vysokych skolach (myslim masovejsie odbory, nie veci typu aplikovana informatika). Tiez som mala okolo seba kopu spoluziakov, ktori nevedeli co chcu robit alebo sa im proste este nechcelo do dospeleho zivota, tak tam s prepacenim zadrbavali cas. A tym, ktori sa ucit chceli, akurat tak stazovali celu vyucbu. Cloveka, ktory… Celý komentár »
Ahoj travel hacker :) Dakujem ti za rozsiahly komentar. Tak sa mi to paci :) A co maju ti ludia, ktori nevedia, co chcu, urobit? Nejst na vysokou a zamestnat sa v MacDonalde alebo na poste? Myslim si, ze to im urcite nepomoze k zisteniu toho, co od zivota chcu. Problem nevidim v ludoch, ale v nasom skolstve. Preto je tato tema naozaj hlboka a dalo by sa o nej hovorit cele hodiny. Ked sa na gymnaziach tisicky ludi ucia „vseobecne vedomosti“, ako maju vediet, co chcu od zivota a po com tuzia? Preco ich to na skole neucia alebo… Celý komentár »
Hlavne si treba rozmysliet, ci chce clovek ostat na Slovensku alebo odist do zahranicia. Ak ostavate na Slovensku, treba si spravit vysoku skolu – perspektivnu s uplatenim na dobre platenych poziciach. Ak chcete odist prec tak nestracajte cas. V zahranici vacsinou nase vysoke skoly neakceptuju, co Vas bude iba frustrovat.
Ja som ostal na Slovensku a vysoku som nemal. Do zahranicia som odisiel az potom, ako som mal rozbehnuty biznis. Vacsinu penazi, co som pouzil na moje studium v zahranici, som si zarobil sam (plus spotrebny uver na moje meno) :)
Ísť na vysokú školu? Áno, keď človek nemá šajnu čo by mal v živote robiť, ale pozor – priemerná škola človeku nič nedá a študovať len kvôli tomu, aby som vyštudoval výšku je absolútna strata času. Väčšinu ľudí, ktorých poznám a vyštudovali priemerné školy a obory (poľnohospodárstvo, cestovný ruch, hotelové manažérstvo, sociológia, atď), len kvôli tomu, aby mali titul, aj tak nenašli žiadne poriadne uplatnenie, dlho hľadali prácu a keď nakoniec našli, zistili, že k tej práci tú výšku ani nepotrebovali. Proste ísť na ulievačskú školu, kde 99% ľudí prejde ľavou zadnou a škola vypľúva jedného zbytočného inžiniera a magistra… Celý komentár »
Vdaka za komentar Peter. Uplne s tebou suhlasim. Jedina vec, ktoru by som doplnil, a ktoru som spomenul aj v clanku, je to, ze ak clovek nevie, co chce, ist na vysoku je ok. Tak clovek ziska rok ci niekolko rokov, aby prisiel na to, co chce v zivote robit. Ak si uvedomi, ze dana skola mu v tom, co chce robit, nijako nepomoze, nema vyznam ostavat na skole len preto, „aby mal titul“. Vynimku mozno tvori ked si v tretom alebo piatom rocniku, vtedy sa „oplati“ skolu si dokoncit, aj ked vies, ze ten titul mozno nakoniec nevyuzijes.
Získaš skúsenosti, ktoré sú dôležitejšie ako vzdelanie
s tymto bodom nemozem suhlasit-minimalne s tym popisom k tomu, o zamestnanie sa dnes hlasi mnozstvo ludi a prvu vec co zvykne zamestnavatel urobit je vybrat zivotopisy vysokoskolakov, pretoze ked ma na stole 100 zivotopisov inak to triedit ani nejde (a mozno 90 z nich bude vyskoskolakov)..a navyse skusenosti, ktore su dolezitejsie ako vzdelanie ziskas aj popri vysokej skole
Dalsia vec je, ze nieco zacat a dokoncit vyzaduje urcitu davku snahy a sebazaprenia sa a v tomto maju vysokoskolaci navrh, nauci ich to nejakej sebadiscipline co je velmi dolezite
Ahoj Hortenzia. Mas pravdu. Zjednodusene povedane, vysoke skoly vyrabaju zamestnancov. Otazne je, ci dnes mladi ludia chcu byt zamestnani cely zivot tak, ako boli nasi rodicia, alebo si chcu zit zivot po svojom – byt sami sebe panmi. A kedze citaju moj blog, myslim, ze odpoved je jasna :)