Twitter som naposledy aktívne používal ešte keď som žil v Austrálii. Nástenku na Facebooku nesledujem už vyše 5 rokov. Instagram nesledujem už viac ako 1,5 roka. A teraz som sa rozhodol prestať sledovať aj YouTube. Prečo? Ako? Dočítaš sa v článku.
Človek je tvoj vynaliezavý. Náš mozog je skvelý v tom motivovať nás k nič nerobeniu. K robeniu aktivít, ktoré sú pohodlné a bezpečné – ako napríklad skrolovanie rôznych apiek na mobile. Verím, že ti nemusím vysvetľovať, že to pre nás nie je zdravé. Pasívne skrolovať je jednoduché a návykové. Spoločnosti ako Facebook, Google či Twitter sú obrovskými technologickými korporáciami, ktoré investujú milióny a milióny eur do toho, aby sme boli na naše telefóny nalepení čo najdlhšie. Z toho predsa žijú. Myslíš si, že dokážeš vyhrať boj s miliardovými spoločnosťami čistou silou vôle? Zabudni.
Čo nám „dávajú“ sociálne médiá
Skrolovanie sociálnych médií náš život nijako neobohatí (zvyčajne). Často je tomu práve naopak – čím viac sledujeme iných ľudí, tým viac sa náš život stane prázdnym, nudným a nezáživným.
Twitter som prestal sledovať, pretože tých skvelých, zaujímavých článkov, ktoré som chcel prečítať, bolo zrazu toľko, že som nestíhal čítať. Čítaním článkov som trávil hodiny denne.
Facebook som prestal sledovať, pretože na nástenke som videl stále menej toho, čo moji kamaráti robili, stále viac toho, čo sa im páčilo alebo ich nahnevalo, a stále viac a viac reklamy.
Instagram som prestal sledovať, pretože som mal tendenciu závidieť iným ľuďom ich úžastný život. Pritom som vedel, že Instagram feed je iba akýmsi vyfabrikovaným highlightom života daných ľudí, nie skutočnosťou. Taktiež som mal tendenciu ísť do záložky „Objav“, v ktorej som donekonečna skroloval náhodne fotky, ktoré by sa mi mali podľa algoritmu Instagramu páčiť.
Keď neskôr Facebook pridal do Instagramu Príbehy, Instagram sa mi zhnusil úplne. Ten spôsob, akým fungujú, je nádhernou ukážkou toho, ako z nás Facebook vycuciava každú sekundu pozornosti. Už im nestačí, že na Instagram, či Facebook chodíme pravidelne. Už tam musíme chodiť každý deň aspoň raz, inak, nedajbože!, neuvidíme nejaké Príbehy od ľudí, ktorých sledujeme. (Ak náhodou žiješ v dobe kamennej, alebo máš 75 rokov, tak veď, že Príbehy je možné vidieť iba prvých 24 hodín po publikovaní, potom sa nenávratne stratia a môže ich vidieť iba ich samotný autor.)
Čo nám „dáva“ YouTube
Na YouTube sa dá násť množstvo skvelých, hodnotných videí. Vďaka YouTube sa môžeš naučiť programovať, sám si opraviť auto, postaviť dom z lodných kontajnerov, či milión iných vecí. Môžeš sledovať rozhovory s mega úspešnými ľuďmi, od ktorých sa toho môžeš mnoho naučiť. No taktiež sa môžeš dostať do sveta vloggerov, kedy budeš sledovať video za videom za videom, zatiaľ čo ti budú ubúdať hodiny života.
YouTube v posledných rokoch taktiež začal aktívne využívať umelú inteligenciu, ktorá ti neustále podsúva videá podobné tomu, čo si sledoval naposledy. Takže keď si raz pozrieš zábavné video s mačkami, zrazu ich budeš vidieť vo svojom feede neustále a bude nesmierne náročné sa ich zbaviť. Keď začneš sledovať americké talkshows, YouTube ti ich bude tlačiť od rána do večera. Pozrel si si túto časť? Super, pozri si aj túto. A potom túto. A ešte túto. Nie, počkaj, ešte neodchádzaj, ešte toto video sa ti bude určite páčiť. Pozri. Presne o tomto hovoria v skvelom dokumente The Social Dilemma. Ak si ho ešte nevidel, určite si ho čím skôr pozri.
Stojí to za to?
Najskôr som zabíjal čas čítaním článkov na Twitteri a skrolovaním Facebooku. Neskôr som zabíjal čas skrolovaním Instagramu. No a v poslednej dobe som zabíjal čas na YouTube sledovaním videí o Formuli 1, vloggov zo života profesionálnych lezcov, či zábavných videí od Aussiemana, či Kevina Harta.
Pýtam sa sám seba, ako tie hodiny a hodiny času týždenne oplyvňujú môj život. Robia ma šťastnejším? Naozaj je pasívne sledovanie videí lepšie ako čítanie kníh, meditovanie, či cvičenie? Za posledné obdobie sme s mojou manželkou a starou mamou spoločne niekoľkokrát hrali karty. Žolíka. Poviem ti, že hrať karty s inými ľuďmi je zábavnejšie ako čumieť sám na malý displej telefónu. A zaručene aj zdravšie.
Neúspešný pokus prestať s YouTube v minulosti
V minulosti som už viackrát skúšal prestať so sledovaním YouTube. Neuspel som však. Na Android telefónoch sa YouTube aplikácia nedá odinštalovať. Jediné, čo môžeš urobiť je, že odinštaluješ aktualizácie, čím vrátiš aplikáciu do štádia, v akom bola, keď si si kúpil telefón. Lenže aj keď tak urobíš, tak skôr či neskôr sa ti daná aplikácia sama automaticky aktualizuje na najnovšiu verziu.
Na mojom telefóne sa dokonca ani apku YouTube nedá schovať z nástenky telefónu (podobne to myslím majú aj iPhone-y). Schoval som ju teda do jedného priečinku na spodok, kde tú ikonku apky nevidím. Stačí však, že YouTube takto otvorím zopárkrát a hneď sa naučím, kde presne sa tá ikonka nachádza. Nabudúce ju teda podvedome otvorím v priebehu okamihu.
V minulosti som tiež skúšal použiť apku na blokovanie prístupov k iným aplikáciám. Fungovalo to však iba dočasne. Okrem toho ma nesmierne iritovalo, že tá apka stále „svietila“ v hornej lište môjho telefónu.
Ako mám v pláne skoncovať s YouTube teraz
Sebakontrola nefunguje. Skôr či neskôr budeš mať slabú chvíľku a podlahneš. Povieš si, že si pozrieš iba jedno video, no o pol hodinu si uvedomíš, že si videl videí päť a si viac unavený, ako si bol predtým. Mnohokrát sa mi stalo, že som si povedal, že si pozriem iba jedno zábavné videjko a potom pôjdem pracovať. Mnohokrát to však dopadlo tak, že som skroloval YouTube a pracovať sa mi potom chcelo ešte menej.
Čo však môže fungovať je tlak okolia (peer pressure). Keď vám takto verejne sľúbim, že nebudem pozerať YouTube minimálne mesiac, cítil by som sa veľmi zle, ak by som to porušil a takto verejne zlyhal.
Tu je môj bojový plán.
Pravidlá výzvy Mesiac bez YouTube
Dĺžka výzvy:
- 30 dní, od 10.2.2022 ráno do 11.3.2022 ráno
Čo je zakázané:
- Nemôžem sledovať žiadne videá na YouTube, ani na mobile, ani na desktope.
Čo je povolené:
- Môžem cez YouTube na desktope púšťať hudbu počas práce na počítači. YouTube však musí bežať v inom okne, nemôžem ho mať otvorený.
- Môžem na mobile počúvať pesničky cez YouTube Music. Nemôžem však sledovať videoklipy.
Čo budem robiť namiesto sledovania YouTube
Keď budem mať nutkanie zapnúť si YouTube, namiesto sledovania videí urobím jednu z týchto vecí (poradie nie je dôležité):
- Pôjdem meditovať.
- Zacvičím si.
- Pôjdem si čítať knižku.
- Pustím si hudbu a budem ju aktívne počúvať.
- Dám si studenú sprchu.
- Zahrám si s rodinou nejakú fyzickú, offline hru (karty, šach a podobne).
- Pôjdem na návštevu rodiny či kamarátov.
- Pôjdem na prechádzku.
Pridáš sa aj ty?
Pridáš sa k mojej výzve? Ak áno, napíš do komentára pod článkom svoj verejný prísľub. Môžeš tiež v skratke popísať tvoje doterajšie skúsenosti s YouTube, či celkovo so sociálnymi médiami.
Tipy na záver
Vypni si v apke YouTube notifikácie
Ak ich nemáš ešte vypnuté, choď do nastavení svojej YouTube apky a vypni si všetky notifikácie. Určite nechceš, aby sa ti YouTube začal pripomínať, keď si všimne, že si ho začal ignorovať.
Používaj YouTube bez vyrušení
Wow, práve som náhodou objavil doplnok do prehliadača Chrome alebo Brave, cez ktorý vypneš z YouTube mnoho otravných funkcií: Distraction Free for YouTube. S touto apkou budeš môcť prehrať videá, ktoré si vyhľadáš, ale vieš si vypnúť napríklad feed, odporúčané videá, komentáre pod videami, autoplay videí a podobne. Počas tejto výzvy je YouTube zakázaný úplne. Tento doplnok však môžeš využiť po 30-tich dňoch, keď sa táto výzva skončí. Niektorí z vás totiž používajú YouTube kvôli práci a nemôžu si dovoliť ho prestať používať úplne.
Daruj pár eur na správnu vec
Ja som práve poslal 10 dolárov autorom dokumentu The Social Dilemma. Nie je to veľa, ale je to lepšie ako nič. Pridaj sa a bude lepšie :) Stačí, ak na tomto odkaze vo formulári zvolíš The Social Dilemma, zadáš svoje kontaktné údaje, zvolíš si sumu a zaplatíš kartou. Viac info nájdeš na webe The Social Dilemma.
Držím ti palce!
– Lubo Jurík, 9. februára 2022, Prievidza
Nazdar. Ja mam v Chrome v notebooku nainstalovany pridavok, ktory ti monitoruje kolko casu stravis na ktorych strankach. Suverenne najviac casu som stravil na youtube. Na druhom mieste Facebook. Odporucam knihu od Cala Newporta Digitalni minimalismus, kde opisuje ako sa mozog priblizne do 3 tyzdnov bez socialnych sieti „zresetuje“, preto tiez odporuca na 30 dni vypnut socialne siete. Ja som to uz skusal s Facebookom a Instagramom naraz. Najvtipnejsie na tom je, ze pocas tych 30 dni som mal to nutkanie sa do toho pozret, ale ked som ich po tych 30 dnoch znovu zapol, tak som zistil, ze som… Celý komentár »
Ahoj Daniel, díky za rozsiahly popis tvojej osobnej skúsenosti.
Áno, presne tak. Keď si dáš pauzu a potom sa vrátiš, uvedomíš si, že si vlastne o nič neprišiel. Presne to isté sa mi stalo aj so sledovaním štandardných správ a online denníkov.
Drž sa!
Ahoj Lubo, čiže dobre tomu rozumiem, že Twitter je dobrá sociálne sieť, ktorá ukazuje užívateľom relevantný a dobrý content?
(akurát, že nieto dosť času všetok dobrý content konzumovať?)
Ahoj Tomáš. Nie, to rozhodne nehovorím. Twitter som aktívne používal, keď som žil v Austrálii, čo bolo v rokoch 2009 až 2012. Taktiež som sledoval len asi do 100 ľudí/účtov, ktoré mali profesionálne zameranie. Boli o grafike, web dizajne, podnikaní a podobne. Takže vtedy som mal taký pocit, že cez Twitter som sa dostal k mnohým hodnotným aktuálnym článkom, no časom som nemal dosť času ich všetky čítať. Odvtedy sa však online svet šialene zmenil a Twitter spolu s ním. Neviem, ako je to presne teraz, lebo Twitter už dávno nepoužívam. Z „počutia“ však viem, že Twitter je teraz veľmi… Celý komentár »