Som v Thajsku a je mi tu naozaj dobre. Nič na tomto svete nie je 100% dokonalé, ale v podstate som veľmi spokojný. Prečo som sa teda rozhodol z Thajska po 6 mesiacoch odísť?
Život je ako jazda na bicykli, pre udržanie rovnováhy sa musíš hýbať vpred.
– Albert Einstein
Človek je tvor lenivý a pohodlný. Má rád stereotyp, ktorý mu dáva pocit istoty a bezpečia. Pohodlie a stereotyp sú ale opakom pokroku a zlepšovania sa.
V Chiang Mai sa cítim veľmi pohodlne a vedel by som si predstaviť žiť tu aj niekoľko rokov, či možno aj celý život. Lenže nie som iba v Thajsku. Som v Juhovýchodnej Ázií a tá má nádherných krajín mnoho. Thajskú kultúru som spoznal do detailov, je čas na spoznávanie niečoho nového. Je čas na nové dobrodružstvo.
Ktorú krajinu vymením čoskoro za Thajsko?
Dobré si myslíte, ak si myslíte, že aj naďalej zostávam v Ázií. Tá je môjmu srdcu blízka a preto chcem využiť možnosť spoznať toľko krajín a kultúr, koľko sa mi bude dať.
Začiatkom júla letím vrátane niekoľkodňovej zastávky v Kuala Lumpur v Malajzii na 3 mesiace do Busanu v Južnej Kórei. Prečo, pýtate s?
Prečo som sa rozhodol pre Južnú Kóreu
1. Končia mi 6-mesačné víza
Ostať v Thajsku na dlhšie obdobie nie je až také jednoduché, ako sa môže zdať. Ešte zo Slovenska som žiadal o 2-vstupové víza, ktoré mi dali na každý vstup do krajiny 60 dní. Víza na dlhšie obdobie vám na Thajskej ambasáde v Bratislave nedajú pokiaľ im nedoložíte potvrdenie o rezervácií ubytovania na celú dĺžku pobytu!
(Šialené že? Kto ide cestovať na pol roka a zarezervuje si ubytovanie dopredu? Podľa mňa nikto normálny)
Každý vstup do krajiny sa dá v Thajsku predĺžiť o ďalších 30 dní na thajských imigračných úradoch. Spolu teda môžete v krajine ostať presne 180 dní, čo je v podstate 6 mesiacov. Za tento čas ale musíte ísť 2 krát na thajský imigračný úrad a 1 krát vycestovať z krajiny.
Toto všetko som urobil a mojich 180 dní sa blíži ku koncu. Na to, aby som v Thajsku mohol ostať dlhšie, by som musel opäť vycestovať z krajiny, podľa všetkého do Laosu alebo Malajzie, kde by som musel žiadať o ďalšie 2-vstupové víza. A to sa mi moc nechcelo riešiť, hlavne keď by som ani nemal isté, či by mi tie víza dali.
Taktiež, keď už si kúpim letenku do inej krajiny, nechcem tam stráviť iba niekoľko dní a potom sa vrátiť naspäť. Chcem tam ostať dlhšie a danú krajinu a kultúru spoznať viac.
2. Chcem zažiť kórejský bahnový festival
Každý rok v júli sa v malom prímorskom mestečku v severnej časti Južnej Kórei koná zaujímavý festival. Na pláž privezú tisíce kilogramov bahna, v ktorom sa potom všetci „kúpu, bijú a zabávajú“. Je to niečo ako thajský Sonkrán, akurát s bahnom :)
To, že tento festival sa koná iba raz ročne, a že sa koná práve v júli sa mi zdalo ako neuveriteľne skvelá príležitosť. Prečo ju teda nevyužiť, keď môžem.
3. Chcem leto a nie dážď
Na severnej pologuli bude čoskoro leto. Do Thajska zase pomaly prichádza monzúnové obdobie dažďov. Stráviť preto mesiace júl, august a september v krajine so 4 ročnými obdobiami počas ich leta sa mi zdá ako vcelku dobrý nápad. Začiatkom októbra, keď mi víza v Kórei vypršia, budem môcť ísť opäť do nejakej krajiny Juhovýchodnej Ázie, kde bude akurát vtedy prichádzať obdobie sucha a ideálne počasie. Takto sa nádherne vyhnem zime a aj upršanému počasiu. 2 muchy jedno ranou, však?
4. Chcem viac spoznať kórejskú kultúru
Ku kórejskej kultúre mám blízko. Každý, kto pravidelne číta môj blog, to určite vie :) V Kórei som bol iba 2 týždne v roku 2010. Všetok čas som ale strávil s mojou vtedajšou priateľkou (za ktorou som do Kórei išiel), takže o mňa bolo dobre postarané. Nemusel som riešiť svoje ubytovanie, ako sa prepravím z jedného miesta na druhé, ani ako si objednám v reštaurácií, kde nehovoria ani slovo po anglicky.
Teraz sa o mňa nikto nebude „starať“ a všetko bude na mne. Už sa teším na kopec trápnych situácií, do ktorých sa dostanem. Verím tiež, že si oprášim svoje základy kórejčiny a v jazyku sa časom výrazne zlepším. Kórejčina je zaujímavý jazyk, ktorý ma na rozdiel od thajčiny baví.
5. Letenky boli naozaj lacné
Za jednosmernú letenku priamo z mesta Chiang Mai, kde sa nachádzam, cez Kuala Lumpur v Malajzii priamo do mesta Busan v Južnej Kórei som zaplatil 150 €. Not bad, huh?
6. Chýba mi more
Ak by som mal mestu Chiang Mai na severe Thajska vytknúť jednu vec, bolo by to chýbajúce more. Busan v Južnej Kórei je o niečo lacnejší ako hlavné mesto Seoul, ale na rozdiel od Seoulu má more. Nice!
7. Nepotrebujem víza
Slováci dostanú pri príchode do Južnej Kórei automaticky do pasu pečiatku, ktorá im umožní turistický pobyt v krajine po dobu maximálne 90 dní. Nie je potrebné žiadať o žiadne víza vopred. Stačí sa iba ukázať na letisku a je to. Easy.
8. Je to výzva
Život v Južnej Kórei je niekoľkonásobne drahší ako život v Thajsku. Na život v Thajsku mi stačilo zarobiť relatívne málo. Nebol som teda veľmi nútený pracovať a často som prokrascinoval (bol som lenivý a hľadal si výhovorky prečo nepracovať).
Verím, že tak výrazná zmena prostredia ma nakopne a dodá mi potrebnú motiváciu k tomu makať ešte viac a dosiahnuť môj cieľ.
Záver
Opakom šťastia nie je nešťastie, ale nuda. Na to, aby sme boli šťastní a žili plnohodnotný život, musíme robiť veci, ktoré nerobíme každý deň. Musíte vystúpiť zo svojej zóny pohodlia a urobiť niečo, čo sme ešte nikdy predtým neurobili. Život je zmena a zmena je život. A my buď budeme udržiavať rovnováhu jazdou vpred, alebo zastavíme a budeme stagnovať. Ja si vyberám to prvé. A ty?
Zaujíma ťa Južná Kórea? Prihlás sa na odber nových článkov v pravom stĺpci tejto stránky.
Teším sa na nové fotky ! :) good luck and may the odds be ever in your favor ^_^
Dakujem Zuzka :)
Tak drzim palce a tesim sa na dalsie clanky!
Dakujem pekne :)
Južná Kórea! paráda! síce sa mi páčili všetky doterajšie články z tohto blogu ale na tie z JK sa mega teším, keďže kultúra JK je mojou srdcovkou :) držím palce :)
Vazne? Co konkretne sa ti na JK paci? Pocuvas aj Kpop?
ak si v Azii, a chces 2-vstupove viza do Thajska, tak tie sa udeluju velmi tazko, v Penangu napriklad vobec. Vela stastie v JK
Dik. Ja som pocul, ze dobre su na 2-vstupove viza Vientine v Laose a prave Kuala Lumpur v Malajzii, nie Penang.
Som zvedavy na tie mesacne naklady v Busane. Ak by sa to dalo poriesit do nejakej rozumnej sumy, tak nad Koreou zacnem seriozne rozmyslat. Busan sice asi nebude Seoul (milujem velke mesta), ale Korejska kultura je az na par mne nepochopitelnych „logickych zlyhani“ absolutne uzasna a tie zeny? Nom nom nom…
Tak Busan je druhe najvacsie mesto v Korei a ver mi, pre Slovakov je naozaj dost velke :)
Cekni par fotiek: https://www.google.com/search?q=busan&tbm=isch#facrc=0%3Bbusan%20at%20night&imgdii=_&imgrc=_
Ahoj, dlhšie sledujem tento blog a opäť som narazil na super článok. Veľa šťastia v Kórei :) Chcel by som sa spýtať na jednu vec ohľadom víz do Thajska – keď si si vybavoval dvojvstupové víza, nepotreboval si doklad o tom, že krajinu jedenkrát opustíš? A podľa článku som usúdil, že si nemusel ani dokladovať rezerváciu ubytovania pri týchto vízach, však?
Ahoj Peto. Dakujem :) Potreboval som doklad o ubytovani aspon na zaciatok. My sme mali dopredu booknute na 6 tyzdnov, lebo sme vedeli, ze chceme ostat na jednom mieste tak dlho. A musel som mat odletovu letenku. Ja som ale nekupoval spiatocnu, lebo ta je zbytocne draha a aj tak som nevedel, ci po pol roku pojdem naspat na SK alebo nie. Tak som kupil najlacnejsiu letenku z Thajska do Kambodze za 56 € na koniec juna. Ta mi sice prepadne kedze idem do Korei, ale lepsie ako by mi mala prepadnut letenka na Slovensko :) Viac info najdes priamo… Celý komentár »
to ci krajinu skutocne opustis im je srdecne jedno. ten druhy vstup nemusis vyuzit. oni dostanu viac prachov za viza a su spoko. a to ci chcu ubytko alebo letenky- vsetko sa da zabookovat aj for free a potom zrusit.
No s letenkami neviem ci to plati. Jedine cez nejaku cestovku tipujem?
niektore aerolinky maju priamo moznost 2 dnovej rezervacie.
vsak a je nejaky problem booknut to cez agenturu? hlavne ked ide iba o doklad
Hmm to som nevedel. No ved nie je to problem, aj ked je to urcite otravne, taketo „dokazovacky“ :)
cim otravnejsie a zlozitejsie, tym viac ludi to odradi vybavovat viza a tym menej turistov stretnes :)
haha tomu sa hovori pozitivny pristup :)
tak tak, neraz ma vyrazili z ambasady, a ked to clovek potom dostane, je to ako zaslusena zapisana skuska v indexe :D co tam po lacno zarobenych peciatkach, ktore daju kazdemu :D
:DDDD Pravda :)