Byť nezávislý na lokalite neznamená mať nekonečné množstvo času. Práve naopak, tí, ktorí cestujú po svete a zarábajú si pomocou laptopu a internetu, často pracujú omnoho viac ako všetci ostatní. Ako teda docieliť nezávislosť na lokalite, ale čas strávený na úžasných miestach našej zeme nepremárniť sedením za počítačom?

Digitálny nomád v Thajsku

Od polovice februára tohto roku patrím aj ja k digitálnym nomádom. Pracujem z môjho laptopu z pláží, reštaurácií, kaviarní, hotelov a barov po celom Thajsku. Tento článok píšem v mojom apartmáne v lokálnej časti mesta Chiang Mai, kde nie sú žiadni turisti. Práve som sa vrátil z lokálneho trhu s plným batohom čerstvých banánov, máng, dračieho ovocia (dragon fruit) a čerstvej zeleniny. Prihodil som si aj pár ešte teplých thajských šišiek plnených čiernou fazuľou a čiernym sezamom za 5 THB za kus (0.12 €). Teraz si vychutnávam thajskú ľadovú kávu so sójovým mliekom a píšem tento článok. V čom je teda problém?

Áno, žijem v Thajsku. Áno, užívam si teplé slnečné počasie, lacné a neuveriteľne chutné jedlo, pozitívne prostredie a stretávam inšpiratívnych ľudí. Ale drvivú väčšinu času trávim za počítačom, prácou. Žijeme v konzumnom svete a či žijem na Slovensku alebo v Thajsku, peniaze pre život potrebujem, tak ako každý.

Našťastie, dá sa pracovať menej a zarobiť viac. Človek ale musí vedieť ako, musí si to dať ako cieľ a musí za tým ísť každý jeden deň, až kým to nedosiahne. Ja podnikám s niekoľkými prestávkami už vyše 8 rokov, ale doteraz mi to absolútne nedošlo. Doteraz.

Ako sa vymaniť z neustáleho pracovného kolotoča

Nikto nechce robiť to, čo ho nebaví. Nikto nechce pracovať každý deň, vrátane víkendov či sviatkov. Ako ale dosiahnuť štádia, kedy človek pracuje menej a zarába viac? Dá sa to, a to je môj cieľ na najbližšie týždne a mesiace.

Deň má 24 hodín

Chcem na tomto svete niečo po sebe zanechať. Chcem pomáhať ľuďom dosiahnuť ich vlastné ciele a zmeniť svoj život. Chcem inšpirovať a motivovať mladých. Chcem viac písať a predávať moje skúsenosti ďalej. Na to potrebujem čas, ktorý momentálne nemám, pretože pracujem na projektoch pre klientov. Na projektoch za peniaze, ktoré k životu potrebujem.

Samozrejme, pri práci pre klientov sa vždy snažím odviesť tú najlepšiu prácu v rámci svojich možností. Často prekonám sám seba a urobím niečo, čo sa mi predtým ešte nikdy nepodarilo. Aktuálne je ale práce príliš veľa a sám ju ani nestíham. Čím viac zákaziek mám, tým mám menej voľného času. Samozrejme takto to nie je dlhodobo udržateľné.

Chaos verzus systém

Mojim cieľom je najbližšie obdobie je vytvoriť systém, ktorý mi umožní zarábať peniaze, aj keď budem spať, alebo sa budem potápať niekde v Indonézii. Systém, ktorý ma vyčlení z rovnice. Už nebudem ten, čo bude vykonávať danú prácu, ale ten, čo ju bude kontrolovať a dané systémy vylepšovať.

Budem mať čas pracovať NA mojom biznise, a nie PRE môj biznis. Budem mať čas rozvíjať ho, a nie iba udržiavať. Budem môcť tvoriť, a nie iba reagovať.

Záver

O tejto prestavbe môjho online podnikania budem písať na Sám Sebe Pán pravidelne. Napíšem vám o konkrétnych metódach, ako chcem môj cieľ dosiahnuť, ako aj o tom, ako sa mi to (ne)darí. Ak vás zaujíma ako pracovať menej a zarábať viac, prihláste sa na odber nových článkov (v pravom bočnom stĺpci), aby ste všetky nové články dostali priamo do svojej emailovej schránky.

Ja idem zatiaľ transformovať môj biznis.

Máš k článku otázku alebo pripomienku?

Páčil sa ti tento článok? Chceš sa podeliť o svoje osobné skúsenosti? Napíš mi do diskusie nižšie. Odpovedám na každý komentár.

Chceš dostávať nové články a podcasty Sám Sebe Pán emailom?

Pridaj sa k vyše 1200 ľuďom, ktorí pravidelne dostávajú nové články a podcasty zo SámSebePán.sk zadarmo priamo do svojej emailovej schránky. Buď medzi prvými, ktorí si nové články prečítajú.