Koniec roka je skvelým časom na rekapituláciu posledných 365 dní a na zamyslenie sa nad svojim životom a nad tým, kam smeruje. Mnoho ľudí sa práve v tento čas rozhodne v niečom svoj život zmeniť. „Od Nového roka začnem cvičiť.“ „Od Nového roka sa začnem lepšie stravovať a prestanem jesť sladkosti.“ „Od Nového roka sa budem v práci viac snažiť.“ A mnoho ľudí naozaj aj začne. Väčšina z nich ale skončí tak rýchlo ako ja začali. Niekomu zmena vydrží iba niekoľko dní, no zvyčajne ľudia svoje novoročné predsavzatia dodržia aspoň na niekoľko týždňov predtým, ako sa na všetko znova vykašľú. Prečo? Prečo keď už niekto začne, nevytrvá? Začať nie je jednoduché a začať je viac ako polovica úspechu. Prečo sa potom tak veľa ľudí dokáže prinútiť, ale po nejakom čase zabudnú na to, čím si už prešli a so svojim cieľom prestanú?
Prečo ľudia nedodržia svoje novoročné predsavzatia
Väčšina nedodržaných novoročných predsavzatí stroskotá kvôli jednému jedinému dôvodu: ľudia nie sú schopní vytvoriť si návyk robiť (alebo nerobiť) danú vec, ktorú si predsavzali.
Predtým, ako si ukážeme, ako dodržať svoje novoročné predsavzatia a vytvoriť si nové, dobré návyky, pozrime sa ale najskôr na to, ako sa zbaviť zlozvykov.
Ako prestať s akýmkoľvek zlozvykom
K skratke, prestať so zlozvykom nie je možné. Nemôžeš totiž niečo nahradiť ničím. To prázdne miesto, ktoré vznikne, keď nejaký zlozvyk odstrániš, musíš niečím zaplniť. Zlozvyk je nevyhnutné nahradiť nejakým iným zvykom, najlepšie nejakým pozitívnym.
Ak si napríklad pukáš prsty, robíš to preto, lebo máš v tele napätie, ktoré sa prasknutím uvoľní. Ak chceš s pukaním prestať, musíš si nájsť iný spôsob, ako svoje telo uvoľniť vtedy, keď máš pocit napätia. Mne pomohlo masírovať si tú časť tela, v ktorej som cítil napätie a v ktorej som si chcel prasknúť kĺby. Ak si obhrýzaš nechty, opäť nájdi niečo iné, čo môžeš so svojimi rukami robiť vtedy, keď si nervózny alebo keď sa nudíš.
Ako prestať s fajčením
Napríklad, mnoho ľudí fajčí vtedy, keď zažívajú nejaký stres. Keď chce daný človek s fajčením prestať, cigarety, ktorú mu stres dočasne zmierňujú, mu budú samozrejme chýbať. Keď ale nahradíš cigaretu žuvačkou, získaš tým iný spôsob odbúrania stresu – iný impulz – a cigarety ti toľko chýbať nebudú. Ak fajčíš preto, že potrebuješ niečo robiť so svojimi rukami, môže ti zase pomôcť nájsť si nejakú inú zábavku, ktorá tvoje ruky zamestná, napríklad antistresovú loptičku, alebo hocijaký iný objekt príjemný na dotyk.
Fajčiari sa často vyhovárajú na to, že prestať s fajčením je náročné, pretože sú závislí na nikotíne. Nikotín sa ale udrží v ľudskom tele maximálne 2-3 dni. Preto, ak vydržíš nefajčiť 3 dni či dokonca týždeň, a potom sa k cigaretám vrátiš, nie je to preto, že si na nikotíne závislý, ale preto, že si jednoducho zvyknutý fajčiť a nevytvoril si si žiadny iný pozitívny návyk, ktorý by nahradil fajčenie.
Myslím, že v tomto momente ti už je úplne jasné, ako skoncovať s akýmkoľvek zlozvykom. Poďme sa teda pozrieť na to, ako si vytvoriť nové pozitívne návyky, ktorú ti pomôžu dodržať svoje novoročné predsavzatia.
Ako dodržať hocijaké novoročné predsavzatie a vytvoriť si hocijaký pozitívny návyk
Investuj minimálne 21 dní
Vytvoriť si nový návyk trvá okolo 21 dní. Preto, pokiaľ sa rozhodneš niečo vo svojom živote zmeniť, ani sa o to nepokúšaj, pokiaľ nie si schopný motivovať sa k tomu, aby si to vydržal minimálne po dobu 3 týždňov. Samozrejme, hovoríme o zvykoch, ktoré robíš každý deň. Ak sa rozhodneš začať cvičiť a pôjdeš do posilňovne raz týždenne, za 3 týždne si jednoznačne žiadny návyk nevytvoríš.
Choď do toho sám
Všetci vedia, že urobiť niečo s partnerom je jednoduchšie, ako ísť do toho sám. Je to aj jeden z hlavných dôvodov, prečo mnoho ľudí začne podnikať s niekým zo svojej rodiny alebo so svojim blízkym kamarátom (v mojom kurze Zarábaj Ako Pán™ hovorím o tom, prečo by si to nemal robiť.)
Je pravda, že začať chodiť do posilňovne alebo na aeróbny tréning je jednoduchšie, keď sa prihlásite dvaja, respektíve dve. Keď sa tebe nebude jedného dňa chcieť, tvoj kamoš ťa zavolá a prehovorí, aby si išiel. Problém nastane vtedy, keď ty budeš ten, kto bude chcieť ísť, ale tvoj kamarát nebude mať čas, chuť alebo náladu, prípadne ochorie a do posilňovne nebude môcť ísť až 2 týždne. Čo potom? Ty si navyknutý na to, že idete spolu. Teraz zrazu nemusíš ísť, pretože on nejde tiež a v posilke ťa nebude nikto čakať. Je jednoduché neisť a povedať si: „Pôjdem zajtra“. Ver mi, nepôjdeš.
Zvyk je železná košeľa
Ak niečo urobíš dnes, je omnoho väčšia šanca, že to urobíš aj zajtra. Ak niečo dnes neurobíš, zvyšuješ svoje šance na to, že to neurobíš ani zajtra! Toto je zakódované v našej DNA. Ty to nijako neovplyvníš. Naša myseľ potrebuje zvyky, pretože nie je v našich silách premýšľať každý deň úplne nad všetkým.
Zamysli sa, koľko drobných rozhodnutí robíš každý deň úplne automaticky. Predstav si, že by si každý deň musel premýšľať nie len nad tým, čo si oblečieš, ale aj nad tým, či si ráno umyješ zuby, či si dáš obe položky rovnakej farby, či si košeľu zapneš alebo ju necháš rozopnutú, alebo či zamkneš dvere, keď budeš odchádzať z bytu! Predstav si to. Keby sme museli premýšľať nad všetkým a kedy sme mnoho vecí nerobili podvedome a automaticky, zbláznili by sme sa už za jeden deň. A to nehovorím o tom, že by nikto nebol schopný šoférovať a obsluhovať žiadne komplexné stroje.
Chápeš, kam tým mierim? Keď si tvoje telo navykne na to, že po práci ideš do posilňovne, stane sa to pre teba normálne a prirodzené, a nebudeš sa musieť rozhodovať o tom, či po práci do posilňovne pôjdeš, alebo nie. Pre tvoje telo sa stane automatické.
Eliminuj rozhodnutia
Keď sa nevieme rozhodnúť, neurobíme úplne nič. Rozhodnúť sa o niečom je náročná činnosť. Problém je ten, že keď sa ohľadom niečoho nevieme rozhodnúť, neurobíme úplne nič a rozhodnutie odkladáme na neskôr. Vidím to na sebe neustále. Predovšetkým pri nakupovaní. Viem, že si potrebujem kúpiť nové nohavice alebo novú bundu, ale keď sa prechádzam po obchodoch, nikdy sa neviem rozhodnúť a preto odložím svoje rozhodnutie na „neskôr, keď budem v obchode nabudúce“. A nabudúce urobím úplne to isté.
Ak nemáš vytvorený návyk, že po práci ideš cvičiť, tak sa po práci budeš rozhodovať. Budeš premýšľať: „Mal by si som ísť do posilňovne, alebo pôjdem zajtra? Dnes je tak škaredo, a som unavený, a nechce sa mi, a blá blá…“. A pôjdeš domov a budeš čumieť do svojho mobilu či tabletu. Ak nemáš vytvorený návyk, že si ráno urobíš zdravé raňajky, každé ráno sa budeš rozhodovať nad tým, čo budeš jesť. „Urobím si omeletu so zeleninou a celozrnným chlebom? Alebo si dám túto sladkú šišku? Áh, neviem. Nestíham, dnes raňajky preskočím a dám si veľký obed.“ Búm. Opäť ťa tvoje vlastné telo prekabátilo.
Využívaj moderné aplikácie
Ďalším skvelým spôsobom, ako získať potrebnú motiváciu vydržať, je využiť aplikácie ako napríklad Coach.me. Coach.me je jednoduchá web stránka alebo aplikácia pre mobilný telefón (pre Android, pre iOS), v ktorej si vytvoríš svoje nové ciele a potom každý deň jednoducho vyklikávaš, či si v daný deň daný cieľ splnil alebo nie. Ak chceš, môžeš si najať aj trénera, ktorý ťa bude kontrolovať a motivovať, nie je to ale nevyhnutné. Už iba samotný fakt, že odklikneš, že si bol dnes cvičiť, ti dá dostatočnú dávku endorfínov, že ťa to motivuje k tomu ísť do posilňovne aj v nasledujúci deň – aby si si mohol znova odkliknúť, že si to urobil.
Ja používam aplikáciu Coach.me (predtým Lift.do) už viac ako 2 roky a mám v nej mnoho rôznych druhov návykov. Od návykov, ktoré zvyšujú moju produktivitu („Doobeda nepoužívaj Facebook“, „Nepozeraj filmy a seriály“, „Buduj svoj biznis“ či „Píš“), cez návyky, ktoré ma robia lepším človekom („Buď vďačný“, „Urob niekomu nejakú láskavosť“ či „Ozvi sa priateľovi“), cez návyky, ktoré má robia zdravším a šťastnejším („Cvič“, „Urob niečo zábavné“ či „Žiadny alkohol“), až po návyky, vďaka ktorým rastiem a zlepšujem sa („Čítaj“, „Urob niečo mimo svojej zóny pohodlia“ či „Prečítaj si svoje afirmácie“). Ty si samozrejme v aplikácii môžeš vytvoriť svoje vlastné ciele či návyky.
Predpriprav sa
Niekedy je veľmi vtipné, ako naša myseľ funguje. Predstav si, že si sa rozhodol začať každé ráno pred prácou behávať. Ráno sa ti ale nechce, si unavený a behať ideš možno 1 krát v týždni, pretože v ostatné dni si nájdeš „nejaký dôvod“, prečo nepôjdeš. „Dnes prší.“ „Zle som sa vyspal.“ „Bol som včera.“ Blá blá. Čo ti pomôže dokopať sa k tomu ráno vstať a ísť behať? Večer si ľahni do postele v oblečení, v ktorom pôjdeš behať. Pred posteľ si polož svoje bežecké topánky. Ráno, potom ako vstaneš, si ihneď obuj svoje bežecké topánky. Ani o tom nepremýšľaj. Jednoducho to urob. Potom, ak aj začneš mať pochybnosti a začneš sám pre seba hľadať výhovorky, prečo neisť behať, je omnoho, omnoho menšia šanca, že behať nakoniec nepôjdeš. Prečo? Pretože už si investoval svoj čas a energiu do toho ísť. Máš predsa svoje bežecké oblečenie a si obutý. Samozrejme, stále sa môžeš vyzuť a vyzliecť, ale tvoj mozog je teraz naprogramovaný na to, že ideš behať. Už si začal daný proces a preto ti príde nelogické tento proces zastaviť.
Je to nelogické? Je. Viem, že sa tomu ťažko verí. Preto, ak neveríš, vyskúšaj to a potom nám napíš do komentára, či to funguje. Možno budeš milo prekvapený.
Samozrejme, táto malá finta funguje nie len pri behaní, ale aj pri hocijakom inom zvyku. Ak máš napríklad v pláne naučiť sa hrať na gitare, svoju gitaru vyber zo skrine a umiestni ju na nejaké dominantné miesto vo svojej izbe. To, že ju budeš mať stále na očiach ti bude neustále pripomínať, že by si mal trénovať. Ak chceš začať chodiť do posilňovne alebo behávať potom, ako skončíš v práci, zober si svoje prezlečenie so sebou do práce. Ver mi, keď si dotrepal svoj úbor do práce a musíš ho trepať aj späť domov, do posilky pôjdeš, aj keď sa ti vôbec nebude chcieť. Budeš sa totiž cítiť ako úplný hlupák, ak budeš iba vláčiť svoje prezlečenie do práce a z práce úplne zbytočne.
Funguje to aj opačne. Ak chceš prestať s fajčením, nenos cigarety stále so sebou! Zober si so sebou do práce iba jednu. Keď tú vyfajčíš, budeš si musieť ísť nové cigarety kúpiť, a to ti pridá minimálne niekoľko minúť času na to uvedomiť si, čo robíš – že chceš prestať s fajčením a že ďalší balíček by si si kúpiť nemal. Ak chceš prestať jesť sladkosti, nekupuj si ich domov do zálohy! Keď dostaneš doma chuť na čokoládu, nebude sa ti chcieť ísť do obchodu iba kvôli tomu, aby si si kúpila jednu čokoládu. Preto si dáš to, čo máš doma – ovocie či orechy. „Ale čo ak príde návšteva?“ No tak im ponúkneš čerstvo nakrájané ovocie. Budeš možno prekvapená, ale keď ľudia nemajú na výber medzi zákuskami a ovocím, a na stole bude iba ovocie, zapráši sa po ňom a tvoja návšteva si bude ešte pýtať.
Vytvor negatívne následky neúspechu
Ak to myslíš so svojim novým zvykom naozaj vážne, dohodni sa s niekým, komu dôveruješ, aby ti pomohol. Keď neurobíš to, čo si dáš za cieľ, bude to mať negatívne následky. Máš na výber medzi dvomi variantmi.
Jemná verzia negatívnych následkov
Keď neurobíš to, čo máš za cieľ, dáš nejakú sumu na charitu, ktorú si vyberieš. Tvoj pomocník bude ten, kto bude dohliadať na to, že plníš svoje predsavzatie. V prípade, že ho nebudeš plniť, tvoj pomocník bude ten, kto dohliadne na to, že danej charite zaplatíš. Napríklad, ak je tvojim cieľom úplne prestať nadávať, môžeš sa s niekým dohodnúť, že každým, keď vyslovíš nejakú nadávku, pošleš 1 € Dobrému anjelovi.
Drsná verzia negatívnych následkov
Jemná verzia negatívnych následkov má jeden problém. Aj keď nesplníš to, čo si predsavzáš, stále budeš mať dobrý pocit. Dávaš totiž peniaze na charitu, a to je dobrá vec. Drsná verzia negatívnych následkov tento problém eliminuje. Ako? Tak, že keď nesplníš, čo si predsavzáš, tvoje peniaze nepôjdu na charitu, ktorú chceš podporiť, ale pôjdu niekomu, koho naozaj nemáš rád a komu jednoznačne nechceš posielať žiadne peniaze. Poslať peniaze Dobrému anjelovi je skvelé, ale nijako ti to nepomôže vytvoriť si nový pozitívny návyk, po ktorom túžiš. Poslať peniaze politickej strane, ktorou opovrhuješ a ktorú rozhodne nebudeš voliť, je niečo, čo ťa bude motivovať natoľko, že si dáš obrovský pozor a že svoje predsavzatie dodržíš.
Áno. Rozhodnúť sa ísť do drsnej verzie negatívnych následkov chce guráž. Ale taktiež to znamená to, že to naozaj myslíš vážne a že veríš v seba a svoje schopnosti. Neskôr, zakaždým, keď sa ti nebude chcieť ísť do posilňovne, zamyslíš sa nad tým, prečo si si dal toto predsavzatie a prečo je dôležité na ňom aj naďalej pracovať.
Nájdi si vhodnú podpornú skupinu
Je jedna vec začať chodiť do posilňovne so svojim kamarátom, ale iná vec nájsť si nových kamarátov, ktorí už do posilňovne pravidelne chodia. Je jedna vec začať podnikať so svojim kamarátom ako biznis partnerom, ale úplne iná vec nájsť si komunitu ľudí, ktorí už podnikajú a navzájom sa podporujú. Ak chceš začať cvičiť, na Facebooku nájdeš množstvo podporných skupín plných motivačných citátov a ľudí, ktorí ťa podporia, keď budeš mať slabú chvíľku. Ak chceš začať zarábať cez internet, možno bude pre teba hodnotné nájsť miesto, kde sa stretávajú online podnikatelia a navzájom si radia a pomáhajú.
Problém nie je začať, problém je vydržať a zotrvať vtedy, keď budeš mať chuť skončiť. Pocit, že si súčasťou niečo väčšieho ako si ty sám, ti dodá energiu a silu v chvíľach, kedy by si sa inak vzdal. Tvoja podporná skupina ťa podporí a nasmeruje. Dodá ti novú silu a inšpiráciu. Pripomenie ti, prečo si začal a prečo musíš vydržať.
Záver
Začiatok nového roka je skvelý čas na to zmeniť svoj život k lepšiemu. Väčšina ľudí ale túto možnosť premrhá tým, že sa premotivujú, do svojho nového života sa vrhnú po hlave a spália sa ešte rýchlejšie, ako si stihnú uvedomiť, že niečo urobili zle.
Daj si nejaké predsavzatie. Namotivuj sa a povedz si, že nastal čas zlepšiť svoj život. Ale taktiež sa zamysli nad tým, ako to urobíš tak, aby si sa nespálil a neskončil ešte skôr, ako začneš. Vzdelávaj sa. Nauč sa, ako sa zbaviť starých návykov a ako si vytvoriť nové, pozitívne návyky (odporúčam ti prečítať si knihu Sila zvyku od autora Charles Duhigg, kde nájdeš tieto a mnohé iné koncepty popísané a vysvetlené naozaj do detailov). Urob za seba rozhodnutia dopredu, tak aby si sa nemusel rozhodovať ohľadom tej istej veci znova a znova. Nájdi si vhodnú podpornú skupinu. A motivuj sa negatívnymi následkami, ak neuspeješ. Držím ti palce!
– Lubo Jurík, 28.12.2015, Taipei v Tajvane
Aké je tvoje novoročné predsavzatie? Čo máš v pláne urobiť preto, aby si ho splnil? Napíš nám do komentárov pod článkom.
Všeobecne je málo užitočnejších vecí, ktoré človek môže urobiť než vytvoriť užitočný zvyk. Dopad zvyku na ľudský život je neuveriteľný, pritom stačí vyvinúť minimálne úsilie na vytvorenie. Pri zvyku v podstate ide o zautomatizovanie výsledkov. Z ekonomického hľadiska: Náklady sú minimálne a rozložené v čase, zato prínosy sú obrovské a dlhodobé. Napríklad zvyk čítať každý deň. Čítaním sa obohacujete po vnútornej aj vedomostnej stránke. Výstupom sú lepšie rozhodnutia, lepšia komunikácia, vzťahy, viac peňazí, splnené sny a šťastnejší život. Vďaka zvyku čítať každý deň sa k týmto výsledkom budete približovať automaticky, rýchlo a bez námahy. Stojí to za to? Zautomatizovať výsledky?… Celý komentár »
Ahoj Miso,
pekny clanok ;)
ďakujem :-)
Super tipy, ako vzdy :) Tiez som niekedy pouzivala lift.do a uplne na to zabudla potom, tak si zriadim coach.me teraz :)
Dakujem, Alex! Viem, ze si z lift.do bola nadsena, chce to zacat znova :)
Tá kniha je perfektná, odporúčam tiež. ;)
Som rad, ze ti pomohla! Akeho zlozvyku si sa zbavila, alebo aky novy dobry navyk si si vytvorila, ak to nie je tajomstvo?