Postavil som sa zoči-voči veľkej výzve. Upratať byt! Celý byt. Jasné, že to dám. Ale ešte musím skontrolovať, či ma niekto nehľadal na Facebooku. Ešte navariť večeru. Ešte cvičiť. Ešte… ešte. Hrozný pocit. Tá ťarcha povinností páli ako slnko na púšti. Môj mozog je zahltený a stále nič nestíham. Svet sa točí, všade chaos, všade úlohy. Nechajte ma už!

Ako píše Steven Pressfield, Adolf Hitler sa chcel stať maliarom. Ale videli ste jeho obrazy? Začať II. svetovú vojnu bolo pre neho ľahšie ako čeliť prázdnemu plátnu. Ak by každý robil to najdôležitejšie a nebál sa načúvať šepotu svojich snov, väznice by boli prázdne. Predajcovia drog by vyšli na mizinu.

Prokrastinácia nie je lenivosť

Asi prvá vec, ktorú si človek predstaví pod pojmom prokrastinácia, je lenivosť. Treba však pochopiť, že medzi lenivým a prokrastinujúcim človekom je často rozdiel.

Lenivý človek nerobí nič, nevyvíja žiadnu aktivitu, neplytvá energiou. Naopak, prokrastinujúci človek zvykne mať kopu povinností, zvykne sa cítiť plne vyťažený a s nedostatkom času.

Takýto človek však nerobí ani to, čo by mal, ani to, čo robiť chcel, ale niečo úplne iné. Typickým príkladom je študent, ktorý počas skúškového vyupratuje celú izbu sebe aj svojim desiatim susedom. Má dostatok síl na to, aby vyvíjal aktivitu. Prinúti sa k činnosti, ktorú samotnú už dlho odkladal alebo ktorú dovtedy nepovažoval za dôležitú. Akoby chcel zmierniť pocit viny z toho, že sa neprimäl k učeniu.

Najčastejšie príčiny prokrastinácie

Dôvod prokrastinácie možno vidieť v rozptýlení rušivými vplyvmi alebo v strachu z komplexnosti úlohy. Je to choroba modernej doby, kedy sme vystavení rušivým vplyvom internetu a masmédií. Zároveň sú na nás kladené čoraz väčšie nároky a naháňa nás stres z potreby neustáleho dosahovania výsledkov. Tieto vplyvy sú katalyzátormi pocitu menejcennosti, strachu prejaviť sa, a pocitu, že čokoľvek robíme, nie je dosť dobré. Preto je stále ťažšie nájsť v sebe motiváciu čeliť veľkým výzvam.

Dá sa bojovať proti prokrastinácii?

Ako bojovať s prokrastináciou

1. Zostavte si zoznam úloh a cieľov

Často máme plnú hlavu rôznych nápadov a myšlienok. Existuje mnoho vecí, ktoré by sme chceli, mali či mohli urobiť. Ale keď niečo nevieme sformulovať do viet, nevieme si to ani poriadne predstaviť, zhmotniť do reality. Preto je dôležité pripraviť si zoznam úloh a cieľov, ktoré chceme dosiahnuť.

Čím konkrétnejší a jasnejšie vyjadrený váš cieľ bude, tým bude aj vaša motivácia väčšia. Naučiť sa cudzí jazyk nie je dobrý cieľ. Dajte si konkrétny cieľ, ktorý chcete dosiahnuť v konkrétnom termíne. Napríklad, do konca tohto roka si spravím certifikát z angličtiny na úrovni C1.

2. To, čo je najdôležitejšie, robte ako prvé

Keď vás niekto zhodí z mosta do vody, v prvom rade sa snažíte dobre dopadnúť do vody. Potom začnete plávať a nakoniec zakričíte o pomoc, či priplávate k brehu. Až následne začnete naháňať človeka, čo vás hodil do vody, poviete o tom priateľom alebo sa prezlečiete do suchého oblečenia. Nerobíte to opačne, sústredíte sa iba na to, čo je v tú chvíľu najdôležitejšie. Je to prirodzené a samozrejmé.

Ale pokiaľ ide o plnenie našich cieľov a povinností, často to robíme práve naopak. Tie najťažšie, najdôležitejšie úlohy nás ťažia najviac. A predsa ich odkladáme na neskôr, na chvíľu keď budeme lepšie pripravení alebo keď budeme mať čas. Hlúposť! Táto chvíľa bohužiaľ nikdy nepríde. Je to ako čakanie na toho prokrastinujúceho pána z drámy Samuela Becketta. Proste riadna godotina.

Zoraďte svoje povinnosti od najdôležitejších po najbanálnejšie a začnite s tými, ktoré sú pre vás v tomto momente najdôležitejšie. Chce to disciplínu, ale váš život sa stane lepším.

3. Rozdeľte si veľké ciele na drobné

Ak si dáte za cieľ začať nový biznis, zmeniť profesiu alebo hovoriť plynule po francúzsky, znie to priam strašidelne. Cieľ je niekde v nedohľadne a vy musíte vyvinúť veľmi veľa úsilia na to, aby ste ho dosiahli. Nič príjemné. Ale ak si dáte za cieľ dnes iba spraviť prieskum trhu a zajtra iba osloviť obchodných partnerov, krôčik po krôčiku sa dostávate k cieľu bez toho, aby ste rozmýšľali nad ostatnými problémami, ktoré sa môžu (ale nemusia) vyskytnúť neskôr.

Rozdeľte svoje ciele a veľké projekty na malé, jednoduché úlohy.

4. Motivujte sa

Boj s prokrastináciou je tvrdým bojom. Čeliť problému a vyriešiť ho rýchlo a efektívne je silou zvyku. Za to, akú silnú vôľu máme a ako dokážeme riešiť problémy, zodpovedá prefrontálny kortex – najmladšia časť časť nášho mozgu. Podobne ako svaly, aj mozog sa môže vyčerpať, ale každým použitím sa zväčšuje.

Nebuďte na seba pritvrdí. Každý občas trochu prokrastinuje. Dôležité je, aby ste v dlhodobom meradle prokrastinovali menej ako doteraz. A nezabúdajte sa odmeniť, keď dosiahnete vaše vytúžené méty. Takto bude váš mozog hladnejší po ďalšom úspechu.

Záver

Na svete neexistuje človek, ktorý by nemusel riešiť problémy. Ak by aj existoval, nebol by veľmi šťastný a úspešný. Hovorí sa, že naše životy sú tak veľké, ako problémy, ktoré riešime. Nebojme sa preto riešiť tie najväčšie. Teraz.

A čo ty?

Máš problém s prokrastináciou? Je niečo, čo vieš, že by mal urobiť, ale neustále to odkladáš na zajtra? Prečo?