V Thajsku som už vyše 2 mesiace, do vypršania mojich víz mi ostáva teda niečo menej ako 4 mesiace. To vôbec nie je veľa. Čas tu ide naozaj veľmi rýchlo. Vždy je čo robiť a človek ani nevie a je opäť tma.

Odkedy sa môj plán ísť do Austrálie zrútil, skoro neustále premýšľam nad tým, čo robiť. Snažím sa prísť na to, čo je to, čo chcem. Mám toľko možností. A to je často tá najväčšia nevýhoda.

Mnohé štúdie dokázali, že čím viac má človek na výber, tým náročnejšie je pre neho vybrať si. Taktiež, keď si už vyberie, no pritom má stále možnosť zmeniť svoje rozhodnutie, so svojim prvotným výberom je často výrazne menej spokojný ako by bol, keby svoje rozhodnutie zmeniť nemohol.

Keď sloboda znamená neistotu

Ja som teraz nezávislý na lokalite. Nemôžem pracovať z každej krajiny (zatiaľ), pretože v niektorých krajinách je život podstatne drahší, ale mám na výber z mnohých úžasných miest. Taktiež sa môžem ľahko rozhodnúť svoje rozhodnutie zmeniť, čo je na jednu stranu úžasne oslobodzujúce, ale prináša to so sebou taktiež stres. Ako sa rozhodnúť, aby som svoje rozhodnutie potom neľutoval? Viem vlastne, čo chcem?

Teoreticky môžem po vypršaní môjho 6-mesačného víza v Thajsku požiadať o ďalšie predĺženie. Môžem ostať v Chiang Mai alebo ísť na iné miesto. Môžem odísť do inej krajiny, napríklad Kambodže, Vietnamu alebo na Filipíny. Vždy ma taktiež lákalo Japonsko, ktoré je síce výrazne drahšie na život ako Juhovýchodná Ázia, ale myslím, že by som to mohol zvládnuť.

Nasledujúce body mi pomáhajú rozhodnúť sa a verím, že môžu pomôcť aj vám.

Čo robiť, keď sa neviete rozhodnúť:

1. Dajte si pozor na preanalyzovanie

S týmto majú často problém inteligentní ľudia, ktorí nad svojimi rozhodnutiami často rozmýšľajú až príliš. Všetko detailne analyzujú a snažia sa prísť na to jediné najlepšie riešenie. Trochu jednoduchší ľudia sa jednoducho rozhodnú a neriešia to, pretože možno ani nevedia, ako ísť na také rozhodnutie analytickým alebo logickým spôsobom. V angličtine sa tento termín nazýva overthinking. Veľkým problémom preanalyzovania situácie je fakt, že človek stále rozmýšľa a rozmýšľa, ale nekoná. A čím dlhšie človek premýšľa, tým je často náročnejšie sa rozhodnúť.

 

2. Nehľadajte výhovorky na oddialenie rozhodnutia

Mnohokrát je prílišná analýza iba výhovorkou pre prokrascináciu (procrastination), úžasné anglické slovo, ktoré Američania používajú vo význame odďaľovania alebo odkladania vecí s nejakou výhovorkou. Tou výhovorkou by v tomto prípade bolo niečo v štýle „Ešte som sa nerozhodol“, alebo „Musím o tom ešte popremýšľať“. Tieto a podobné vety sú naozaj iba výhovorkou na oddialenie rozhodnutia a vašej situácií nepomôžu a vašu náladu určite nezlepšia.

 

3. Uvedomte si, že hocijaké rozhodnutie je to správne

Každý človek je kombináciou svojich životných skúseností.

Možno s vašim rozhodnutím nebudete v budúcnosti spokojní, ale nikdy by ste ho nemali ľutovať. Všetko je životná skúsenosť a zo všetkého sa dá niečo naučiť. Opäť sa treba zamerať na pozitíva a nie negatíva.

 

4. Je jedno ako sa rozhodnete, ale musíte si veriť

Je úplne jedno ako sa rozhodnete, ak si nebudete veriť, nepodarí sa vám to, o čo sa snažíte. Sebadôvera je priamo prepojená s motiváciou a chuťou pokračovať, aj keď sa vám napríklad na začiatku nebude dariť. A verte mi, nejaké ťažkosti sa nájdu vždy.

 

5. Porozprávajte sa s niekým, komu dôverujete

Ak sa neviete nad niečím definitívne rozhodnúť, porozprávajte sa o tom s niekým. Dôvodom nie je fakt, že vám váš blízky môže dať radu, aj keď tá sa tiež niekedy môže hodiť. Hlavný dôvod, prečo by ste sa mali s niekým porozprávať je, že pri rozprávaní o danom probléme si sami vyjasníte svoje myšlienky. Je veľká šanca, že po rozhovore budete mať sami jasnejšie, a to bez akejkoľvek rady vášho partnera v konverzácii. Sám Abraham Lincoln túto metódu používal a viete, aké ťažké rozhodnutia musel robiť on ako prezident Spojených štátov amerických.

 

6. Pochopte, že dané rozhodnutie za vás neurobí nikto iný

Áno, môžete si dať poradiť, môžete zobrať do úvahy názory vašich blízkych, ale konečné rozhodnutie je len a len na vás. Nie je teda dôvod čakať. Musíte sa iba rozhodnúť a urobiť prvý krok. Všetko ostatné už potom pôjde ľahšie. Nie samo, ale ľahšie.

 

7. Ak sa stále neviete rozhodnúť, prestaňte o tom rozmýšľať

Ak sa ani po využití všetkých predchádzajúcich rád a tipov stále neviete rozhodnúť, jednoducho to zhoďte z mysle. Nájdite si nejakú činnosť, ktorá vašu myseľ zabaví a snažte sa na dané rozhodnutie úplne nemyslieť. Uvidíte, že po pár dňoch bude zrazu všetko jasnejšie. Prehovorí totiž ku vám vaše vnútro. Vaša myseľ, ktorú neviete priamo ovládať. Odrazu budete mať jasno a budete vedieť, čo robiť. Nesnažte sa dané rozhodnutie analyzovať a jednoducho choďte s ním. Prehovorilo k vám predsa vaše vnútro.

 

Záver

Ľudia na smrteľnej posteli ľutujú veci, ktoré neurobili, a nie tie, ktoré urobili.

Aj nič nerobenie je vaše rozhodnutie. Život by sa ale mal žiť a nie analyzovať. Analyzovať môžeme keď budeme starí a na dôchodku. Teraz je čas konať. Vyberte si a urobte to. Je jedno čo. Hlavne sa rozhodnite a urobte prvý krok.

Máte pred sebou nejaké ťažké rozhodnutie? Už ste sa rozhodli, alebo stále váhate? Prečo sa stále neviete rozhodnúť? Podeľte sa so mnou a ostatnými v komentári pod článkom.

Máš k článku otázku alebo pripomienku?

Páčil sa ti tento článok? Chceš sa podeliť o svoje osobné skúsenosti? Napíš mi do diskusie nižšie. Odpovedám na každý komentár.

Chceš dostávať nové články zo Sám Sebe Pán™ emailom?

Pridaj sa k mnohým, ktorí pravidelne dostávajú nové články zo SámSebePán.sk zadarmo priamo do svojej emailovej schránky. Buď medzi prvými, ktorí si nové články prečítajú.

Kniha Láska k Aziatkám je konečne v predaji