V mojom nedávnom článku ste sa mohli dočítať, že som sa pustil do ďalšieho vzťahu na diaľku. Neplánoval som to, ale stalo sa to, a ja som sa tomu nebránil. Podľa nadpisu si môžete ľahko domyslieť, že nám to spolu nevyšlo.

Dôvod nášho rozchodu v skratke (veľmi zjednodušený): Na dovolenke človek veľmi ľahko zabudne na svoje každodenné problémy, ale keď sa dovolenka skončí a človek sa vráti naspäť do svojej krajiny a svojho každodenného života, všetky problémy sa vrátia. A často sa človek cíti ešte horšie, pretože mu ani únik z reality nepomohol.

 

Opatrný štart, ale veľmi „akčné“ pokračovanie

Do tohto vzťahu som išiel veľmi opatrne. Po ťažkom rozchode v lete minulého roku som sa, úprimne povedané, bál. Keď som ale videl, ako nám je spolu super a ako sa jej na mne naozaj všetko páči, nedalo sa tomu zabrániť. Ona to brala dosť vážne, a dávala to najavo.

Thajsko opustiť nechcela, ale do Melbourne v Austrálii sa musela vrátiť kvôli začiatku nového semestra na univerzite, na ktorej študuje. Volala ma však bývať ku nej. V polovičke apríla mala mať týždeň školských prázdnin a to bol perfektný čas na naše opätovné stretnutie. Mali sme plán. Plán, ktorý obsahoval 2 mesiace vzťahu na diaľku. Ja som pracoval a šetril, keďže život v Austrálii naozaj nie je lacný. Ubytovanie by som ale mal zadarmo, čo všetko výrazne uľahčovalo.

Zmena plánu a následné sklamanie

Môj pôvodný plán bol v Thajsku ostať celých 6 mesiacov, na ktoré mám víza. Keď som ale stretol toto dievča, môj plán som zmenil, a bol som tomu rád. Oddal som sa tomu naplno. Preto ma veľmi ranilo, keď sa mi doslova z ničoho nič prestala ozývať. Najskôr som sa snažil to neriešiť, pretože som vedel, že toho mala veľa v škole a v práci. Keď sa ale neozývala ani po dlhšej dobe, cítil som, že niečo nie je v poriadku.

A potom som dostal email. Bez akéhokoľvek náznaku, bez akejkoľvek známky problémov v našom vzťahu, zrazu bol koniec.

Bol to šok. A veľké sklamanie. Odrazu sa všetky moje plány rozpadli. Nevedel som čo robiť, a vlastne stále neviem. Stále nemám jasný plán na najbližšie mesiace. Z toho najhoršieho som ale vonku, a chcem sa s vami podeliť o moje skúsenosti. Možno sa vám niekedy v budúcnosti budú hodiť – aj keď rozchod naozaj nikomu neprajem.

 

Ako sa po ťažkom rozchode „nezabiť“? Snažte sa pochopiť nasledovné:

1. Prečo sa udialo to, čo sa udialo

Aký bol ten pravý dôvod konca vášho vzťahu? Vyžiadajte si pravý a skutočný dôvod, zaslúžite si to a uľahčí vám to pochopiť veci. Keď dostanete úprimnú odpoveď, snažte sa tú druhú osobu pochopiť. Pozrite sa na veci nie z vašej, ale z tej druhej strany. Možno keby ste boli na jej mieste, urobili by ste úplne to isté.

Niekedy sa stretnú tí praví ľudia, ale stretnú sa v nevhodný moment.

Možno ona práve prežíva ťažké životné obdobie, možno sa nedávno rozišla z vážneho vzťahu a ešte stále nie je pripravená ísť do toho ďalšieho, možno sa stále hľadá a potrebuje čas sama pre seba. Možno keby ste sa stretli v inom čase na inom mieste, všetko by bolo inak. A možno sa tak raz v budúcnosti stane. A možno sa už nikdy neuvidíte a jednoducho vám to nebolo súdené.

 

2. Láska je dobrovoľná, nie povinná

Ak niečo naozaj miluješ, daj tomu slobodu. Ak sa to vráti, je to navždy tvoje. Ak sa to nevráti, nikdy to tvoje ani nemalo byť.

Táto myšlienka sa mi zdala trochu šialená, keď som ju pred pár dňami čítal prvý krát. Postupom času sa mi ale páči viac a viac.

Vo vzťahu sa nedá nikto držať nasilu (dá, ale nie je to šťastný typ vzťahu a ten druhý vždy trpí!). Vzťah a láska je dobrovoľné rozhodnutie oboch, a keď jeden z páru zmení svoj postoj, nič s tým neurobíme. Keď chce odísť, musíme ho nechať ísť. Má na to určite svoj dôvod.

 

3. Najskôr ty, až potom vy

Človek nemôže byť šťastný vo vzťahu, ak nie je šťastný najskôr sám so sebou.

Ak si myslíte, že vaše nešťastie zmení nejaký vzťah, ste na veľkom omyle. Je pekné vidieť, že niekom na vás záleží a že sa niekto o vás stará, ale faktom ostáva, že vzťahy veci nezjednošujú, ale komplikujú. Ak nie ste šťastní sami o sebe a spokojní sami so sebou, vo vzťahu tak isto spokojní nebudete. Zaručene.

 

4. Snažte sa nebrať to osobne

Áno, viem, vzťahy sú tá najosobnejšia vec na svete. Skúste si ale urobiť trochu nadhľad. Skúste to nebrať osobne. Často krát je problém nie vo vás, ale v tej druhej osobe – viď bod číslo 3. Alebo ste si jednoducho nesadli ako ľudia. Každý sme iný a každý chceme od života niečo iné. Niekto miluje jedlo a zvieratá a niekto šport a hudbu. Niekto má rád dobrodružstvo a niekto usadlý spôsob života. Keď sa jeden pre druhého „obetuje“, nikdy nebude vo vzťahu plne spokojný a vždy bude premýšľať nad tým, aké by to bolo cestovať po svete či robiť hocičo iné, čo vám váš aktuálny vzťah neumožňuje.

 

5. Je lepšie byť sám, ako byť v nefungujúcom vzťahu

Viem o mnohých, ktorí sú v dlhoročnom vzťahu, ale nie sú úplne spokojní. Stále váhajú a majú pochybnosti, či je ten človek naozaj pre nich pravý, či aké by bolo byť s niekým iným, kto má možno viac podobné záľuby alebo zmýšľanie.

Keď sú všetci v nefungujúcom vzťahu, všetci sú vlastne zadaní. Tým pádom si nie je z čoho vybrať a tým pádom je veľmi malá šanca, že si človek nájdete toho pravého partnera. Keby si všetci, čo sú vo vzťahu nespokojní, uvedomili, že je lepšie byť sám ako v nefungujúcom vzťahu, bolo by omnoho viac ľudí neviazaných žiadnym vzťahom – každý jeden z nás by mal teda podstatne väčšiu šancu nájsť si partnera, ktorý sa k nemu naozaj hodí. Takto trpíme vlastne všetci, a zbytočne.

Nefungujúci vzťah sa skôr či neskôr rozpadne. A čím dlhšie bude jeho rozpad trvať, tým to bude na konci zložitejšie a bolestivejšie pre obe strany. Nefungujúce vzťahy doslova iba zabíjajú čas. Nikto z nás nemladne. Čím dlhšie budete v nefungujúcom vzťahu, tým menej budete mať času a možností na nájdenie vášho ideálneho partnera. Sami sa o to pripravujete, keď ste viazaní.

 

Záver

Rozchody nemá rád nikto. Sú ale súčasťou života a svojim spôsobom nám pomáhajú. Iba kvôli tomu, že jeden vzťah ukončíme, máme možnosť začať nový – a možno ten posledný vzťah, ktorí nám vydrží až do konca.

Ja som vďačný za to, že som ju stretol. Som vďačný za to, čo sme spolu prežili. Bolo to krátke, ale veľmi intenzívne. A kto vie, možno keď si ona vyrieši svoje osobné problémy, ozve sa. Svet je malý. Určite na ňu ale neplánujem čakať. Idem žiť svoj vlastný život, najlepšie ako viem, a čo sa stane v budúcnosti sa uvidí.

Treba vo všetkom hľadať pozitívum, aj keď to často nie je jednoduché. Treba urobiť všetko pre to, aby sme opäť boli šťastní a aby sme žili dobrý život. Dobrí a pozitívni ľudia priťahujú dobrých a pozitívnych ľudí, a to treba mať vždy na pamäti. Možno „tá pravá“ je za najbližším rohom :)

Máš k článku otázku alebo pripomienku?

Páčil sa ti tento článok? Chceš sa podeliť o svoje osobné skúsenosti? Napíš mi do diskusie nižšie. Odpovedám na každý komentár.

Chceš aj naďalej dostávať nové články zo Sám Sebe Pán™ emailom?

Ak áno, je potrebné, aby si vyplnil/a nasledovný formulár. Ak tak neurobíš do 25. mája, tvoja emailová adresa bude zo zoznamu vymazaná a už ti z blogu Sám Sebe Pán™ nové články na email neprídu. Ak chceš vedieť prečo, tu nájdeš viac informácií, no v skratke: prikazuje nám to nová európska smernica GDPR.

Kniha Láska k Aziatkám je konečne v predaji