Nechápem, prečo mi to nenapadlo skôr. Môj online kurz Zarábaj Ako Pán™ som spustil v polovičke januára 2016. No až teraz, o 6 mesiacov neskôr, som sa prvý krát opýtal tých stoviek ľudí, ktorí oň prejavili záujem, na to, prečo tak vlastne urobili. Prečo ich zaujíma môj blog alebo online kurz? Prečo mi dali svoju emailovú adresu? Čo chcú vo svojom živote zmeniť? Čo chcú dosiahnuť? No predovšetkým, čo im v tom bráni, aké majú obavy, a ako im s tým všetkým ja môžem pomôcť?

Spätná väzba je dôležitá

Obsah online kurzu Zarábaj Ako Pán™ som začal tvoriť presne pred rokom, v auguste 2015. Jeden krát som sa ľudí na mojom zozname opýtal, o aký obsah majú záujem, lenže vtedy som im dal na výber iba z tém, ktoré som vybral ja sám. Ich feedback bol pre mňa veľmi hodnotný a pomohol mi vybrať témy, ktorým sa venovať, a tiež identifikovať tie témy, ktoré som mohol preskočiť. Takýto feedback mi však skoro nič nepovedal o tom, kto tí ľudia sú, aké majú ciele a sny, a aké majú obavy, ktoré im bránia v ich dosiahnutí.

Jeden email môže zmeniť všetko

Nedávno som spontánne napísal všetkým na mojom zozname jednoduchý email. Mal iba niekoľko viet a jeho jediným cieľom bolo motivovať ľudí, aby mi povedali, aké sú ich sny, čo ich trápi a ako by som im mohol pomôcť.

Z 500 emailových adries, na ktoré som tento email poslal, sa z môjho zoznamu odhlásilo 5 ľudí – teda 1%. To je v poriadku a dalo sa to očakávať. Keďže nemali záujem o pomoc či radu odo mňa, podľa všetkého sa na daný zoznam dostali nejakou náhodou, a v budúcnosti by si určite ani nekúpili žiadny z mojich produktov.

O čom ale dnes chcem hovoriť, sú iné 2% ľudí z môjho zoznamu. Tí, ktorí na môj email odpovedali. Ich odpovede mi totiž otvorili oči. Nielen že som doteraz ani len netušil, aké typy ľudí na mojom zozname boli (až na pár výnimiek, kedy sa mi niekto ozval sám), ale predovšetkým som zistil, aké sú ich konkrétne ciele, a čo ich brzdí v tom, aby ich dosiahli.

Moja osobná misia

Mojou osobnou misiou je pomôcť čo najväčšiemu množstvu ľudí na Slovensku a v Čechách dosiahnuť ich sny, a žiť šťastný a plnohodnotný život.

Chcem, aby čo najviac ľudí naplnilo svoj potenciál, pretože väčšina ľudí sa utiahne k priemernému životu iba preto, že to od nich spoločnosť očakáva. Preto, že je to normálne. Pritom oni celý život vedia, že niečo nie je v poriadku. A nie sú takí šťastní, akí by mohli byť.

Môj plán

Na online kurze Zarábaj Ako Pán™ pracujem už vyše rok. Od spustenia v ňom mám desiatky platiacich členov, no doteraz o mnohých z nich neviem skoro nič. Až príliš som sa venoval tvorbe obsahu, ktorý som si myslel, že je pre nich hodnotný. Doteraz som ale ani len netušil (až na pár výnimiek), čo naozaj potrebujú a s čím majú skutočné problémy. To sa ale všetko čoskoro zmení.

Budovanie komunity

Už dlhšie sa snažím nejakým spôsobom inšpirovať členov môjho kurzu k tomu, aby boli komunikatívnejší. Členov máme dostatok na to, aby sa vytvorila komunita ľudí, ktorí si budú navzájom pomáhať a podporovať sa. Zatiaľ ale stále bojujem so slovenskou náturou „neporadím ti, lebo mi ukradneš môj nápad“, prípadne s „nechcem, aby iní vedeli, čo robím, pretože sa bojím toho, že ma budú súdiť“.

Mojim plánom pre môj kurz Zarábaj Ako Pán™ je motivovať členov k tomu, aby sa viac otvorili ako mne, tak aj ostatným členom kurzu. V komunite je sila, a my sme zatiaľ nevyužili jej potenciál naplno.

Taktiež chcem viac komunikovať s ľuďmi, ktorí odoberajú moje články, či už na blogu Zarábaj Ako Pán™, alebo na blogu Sám Sebe Pán™. To, že títo ľudia odo mňa doteraz nič nekúpili, nie je podstatné. Chcem pomôcť čo najväčšiemu množstvu ľudí, či už na tom niečo zarobím, alebo nie.

Úloha pre teba: Napíš mi na lubo@samsebepan.sk a povedz mi o svojich snoch. Čo chceš vo svojom živote dosiahnuť? A čo ti v tom momentálne bráni? Čoho sa obávaš?

Záver

Tieto 2 citáty veľmi dobre vystihujú to, čo chcem povedať.

“Ak nerobíš život niekoho iného lepším, tak mrháš svojim časom. Tvoj život sa stane lepším tým, že budeš pomáhať iným ľuďom mať lepší život.”
― Will Smith

“V živote môžeš dosiahnuť čokoľvek chceš, pokiaľ pomôžeš dostatočnému množstvu iných ľudí dosiahnuť to, čo chcú oni.”
― Zig Ziglar

Pamätaj. Ľudia na tvojom zozname nie sú iba emailové adresy. Sú to reálni ľudia s reálnymi snami a reálnymi problémami. Áno, ten zoznam emailových adries je tvoj, ale ľudia na danom zozname nie sú tvoja komodita. Sú skutoční, aj keď sú často schovaní za niekoľkými písmenami a zavináčom. Ber ich ako dýchajúce bytosti, akými sú. Nie len že tým pomôžeš iným a urobíš ich život o niečo lepším, aj tvoj život bude zrazu o niečo šťastnejší.

– Lubo Jurík, 30. júla 2016 v Prievidzi

Zbieraš emailové adresy? Akým spôsobom komunikuješ s ľuďmi, ktorí ti dali ich emailovú adresu? Podeľ sa s ostatnými v komentári pod článkom.

Chceš byť sám sebe pánom či paňou?

vyše 1200 ľudí pravidelne dostáva nové články zo SámSebePán.sk zadarmo priamo do svojej emailovej schránky. Pridaj sa k nim a buď medzi prvými, ktorí si nové články prečítajú.


Máš k článku otázku alebo pripomienku?

Páčil sa ti tento článok? Chceš sa podeliť o svoje osobné skúsenosti? Napíš mi do diskusie nižšie. Odpovedám na každý komentár.