Je to tak. Po vyše 20 mesiacoch na Slovensku opäť odchádzam. A opäť smerom na východ, tento krát do Thajska.

Slovensko (a predovšetkým mesto Prievidza, kde žijem) sa pre mňa stalo veľmi neproduktívnym, občas až depresívnym prostredím. Šialene mi chýba Austrália a jej nádherné počasie a optimistické prostredie. Milujem teplé subtropické až tropické počasie a slovenskú 6-mesačnú zimu naozaj nemusím (sorry všetci fanúšikovia lyžovania a snowboardovania ;)).

Nie všetko sa podarí hneď na prvý krát

V podstate odkedy som sa vrátil na Slovensko som mal v pláne opäť odísť. Stále sa to ale kvôli niečomu odsúvalo. Raz to boli peniaze, potom moja vtedajšia priateľka, potom nové projekty a potom opäť peniaze. Toto leto som dokonca musel zrušiť moju letenku do Kórei kvôli operácii. Teraz sa mi ale naskytla príležitosť, ktorá sa nedala odmietnuť.

Prečo idem do Thajska a čo tam budem robiť

1. Ideálne životné prostredie

Neviem ako vám, ale mne slnečné lúče dodávajú neopísateľné množstvá energie. Milujem, keď si môžem urobiť dobrú kávu alebo fruit smoothie a čítať dobrú knižku na mojom Kindle na priamom slnku. V zimnom období mi to neuveriteľne chýba. Slnko zapadá príliš skoro a umelé osvetlenie mi naozaj neprospieva. Cítim, že mám omnoho menej energie a som viac „uspatý“. Chýba mi motivácia. Európska zima je mňa jednoducho príliš dlhá a príliš negatívne na mňa vplýva.

Na rozdiel od toho, počasie v Thajsku pre priam ideálne.

Ako vegan si tiež užijem kilá lacného čerstvého ovocia a zeleniny z lokálnych trhov, či mnohé chutné thajské varené veganské jedlá.

2. Komunita podobne zmýšľajúcich ľudí

Okrem typicky známych pozitív Thajska ako nádherné tropické počasie, úžasná príroda, neuveriteľne lacné a chutné jedlo a priateľskí ľudia, mám ešte jeden veľmi podstatný dôvod. V Severnom Thajsku sa nachádza mesto Chiang Mai, ktoré je známe svojou obľúbenosťou pre takzvaných expats (expats sú ľudia dlhodobo žijúci v pre nich cudzej krajine – v tomto prípade v Thajsku). Väčšina z týchto ľudí sú digitálni podnikatelia zaoberajúci sa web dizajnom, programovaním, online marketingom, digitálnym publikovaním článkov a kníh, fotografovaním, alebo inou prácou či formou podnikania, pri ktorej vám stačí iba laptop a internetové pripojenie. Práve vďaka nízkym nákladom na život a príjemnému prostrediu sa stal Chiang Mai pre digitálnych podnikateľov jednou z top destinácii v Juhovýchodnej Ázii.

Osobne mi na Slovensku a hlavne v Prievidzi nesmierne chýba komunita ľudí, ktorí sa zaoberajú podobnými vecami ako ja. Ktorí majú podobné myslenie a spôsob života a riešia podobné problémy.

Ľudia, ktorí majú rovnaké ciele, sú pre teba tou najlepšou podporou a motiváciou. Nájdi takých ľudí a uvidíš, že oni ti priamo aj nepriamo pomôžu dosiahnuť svoje sny.

3. Väčšia inšpirácia a sústredenosť

Ideálne životné prostredie a komunita podobne zmýšľajúcich ľudí ma bude nie len motivovať, ale aj inšpirovať. Taktiež sa chcem viac sústrediť na projekty, ktoré ma vnútorne napĺňajú a nie sú len prácou za peniaze.

S kým idem do Thajska

Do Thajska nejdem sám. Idem s mojim kamarátom Jurom, pre ktorého sme ešte v roku 2008 robili web stránku, poľnohospodársky informačný portál polnoinfo.sk. Doteraz spolu spolupracujeme a stali sme sa odvtedy dobrými kamarátmi.

Juro má v pláne v Thajsku napísať knihu. V polovičke januára teda odlietame a spolu strávime 4 týždne na ostrove Samui (kde sa bude Juro venovať písaniu knihy a ja práci na mojich projektoch) a týždeň cestovaním. Potom sa Juro vráti naspäť na Slovensko a ja pôjdem do Chiang Mai na severe Thajska, kde sa usídlim na dlhšie. Na ako dlho, to ešte naozaj netuším.

Je niekto z vás v Thajsku? Ozvite sa a môžeme dať kávu, alebo fresh coconut.

Chceš byť sám sebe pánom či paňou?

viac ako 900 ľudí pravidelne dostáva nové články zo SámSebePán.sk zadarmo priamo do svojej emailovej schránky. Pridaj sa k ostatným a získaj pravidelnú dávku inšpirácie z nových článkov ihneď, ako ich publikujem.

Máš k článku otázku alebo pripomienku?

Páčil sa ti tento článok? Chceš sa podeliť o svoje osobné skúsenosti? Napíš mi do diskusie nižšie. Odpovedám na každý komentár.