Dnes je to presne mesiac, čo som prešiel na vegánsku stravu – nejem mäso, žiadne mliečne výrobky a vajcia. V podstate nič živočíšneho pôvodu (okrem medu).

Prečo som sa rozhodol prestať jesť živočíšnu stravu

1. Zdravie

Už dlhšie som mal zdravotné problémy, s ktorými mi nevedelo naše zdravotníctvo a bežná medicína pomôcť. Prešiel som si rôznymi vyšetreniami, bral rôzne lieky, no nič nepomohlo tak, ako by som si predstavoval.

Tí, čo sa o svoje zdravie a zdravú stravu zaujímajú, vedia, že mäso a mliečne výrobky telu viac škodia ako pomáhajú. Viete, že človek nie je všežravcom?

2. Nehumánnosť zaobchádzania so zvieratami

Mnoho ľudí ani len netuší, ako sa zaobchádza so zvieratami na družstvách a bitúnkoch. A mnoho ľudí pred tým dokonca úmyselne zatvára oči – čisté ignorantstvo.

Stačilo mi prečítať pár článkov a pozrieť pár videí a otvorili sa mi nie len oči, ale aj ústa. Každému odporúčam „obetovať“ hodinku svojho času a pozrieť si toto video. Je dosť možné, že vám to zmení pohľad na svet.

Ako som prešiel na vegánsku stravu

Nad niečím podobným som premýšľal už dávno, ale doteraz sa mi nepodarilo odhodlať sa a vyskúšať to. Asi najväčším dôvodom bol fakt, že som o danom spôsobe stravovania bez mlieka, či bez mäsa, nevedel absolútne nič. To ale zmenili moji dvaja skvelí kamaráti, Alex a Lukáš, s ktorými sme sa rozhodli ísť na Lukášovu chatu na víkend a jesť iba vegánsku a surovú (raw) stravu.

Alex už viac ako 4 roky nepije alkohol a teraz je už niekoľko mesiacov na čisto surovej strave! Surovou stravou nemyslím surové mäso, ale nevarenú stravu – je teda hlavne ovocie, zeleninu, klíčky, orechy a semená. Lukáš je dlhoročný vegan a silný zástanca veganstva a ochrany zvierat.

Na danej chate sa všetko zmenilo. Lukáš a Alex mi ukázali, že stravovať sa zdravo je nie len možné, ale že to jedlo je aj veľmi chutné.

Po 3 dňoch na chate bez mäsa a mlieka som sa rozhodol, že to vyskúšam aj doma. A tak prešiel prvý týždeň, druhý a ani neviem ako a už je to mesiac. A viete čo? Cítim sa skvelo.

Pestrá veganská a surová strava

Aké rozdiely vnímam po 30 dňoch vegánskej stravy

1. Cítim sa zdravšie

Jem predsa samé ovocie a zeleninu, plus orechy a rôzne semená. Všetko čerstvé a zdravé veci :)

2. Mám viac energie

Mesiac je ešte stále veľmi krátka doba na to, aby som videl nejaký výrazný rozdiel, ale nejaký rozdiel určite cítim. Najmä po obede potrebujem výrazne menej oddychu a rýchlejšie sa vrátim k tomu, čo som robil predtým.

3. Popravilo sa mi trávenie

S trávením som mal dlhodobejšie problémy, teraz sa mi však popravilo.

Prvým dôvodom je ten, že jem zdravšie potraviny. Tým druhým je fakt, že som si uvedomil, že nie je dôležité iba to, čo jete, ale aj ako. Ľudskému telu trvá omnoho kratšie stráviť ovocie ako orechy, alebo zeleninu. Preto ak zjete orechy spolu s ovocím, orechy budú „brániť“ ovociu k prechodu žalúdkom a ovocie preto začne vo vašom žalúdku kvasiť.

4. Baví ma pripravovať jedlo

Varenie ma nikdy nejak extra nebavilo, ale po prechode na vegánsku stravu si ho naozaj užívam. Vegánska (a surová) strava je jednoduchá a nie je náročná na prípravu. A ako bonus už nikdy nemusím umývať hrnce a plechy odporne zamastené od mäsa a živočíšneho tuku :)

5. Jedlo si viac vychutnávam

Ten pocit, keď si jedlo prichystám sám, je skvelý. Cítim spokojnosť a zadosťučinenie. Jedlo si viac vážim a vychutnávam.

6. Som šťastnejší

A k tomu niet čo dodať :)

Záver

Nikoho sa nesnažím prehovoriť, aby zmenil svoju stravu. Je v záujme každého jedného z nás starať sa o seba a svoje zdravie a to je presne to, čo robím ja. Preto ani neriešim názory okolia a rôzne posmešky, ktorých sa mi občas dostane od kamošov alebo rodiny. Neriešim to. Ja viem, prečo to robím a ak budem chcieť, tak s tým zo dňa na deň prestanem – ale momentálne nad niečím podobným ani zďaleka neuvažujem. Je mi lepšie, ako mi bolo pred tým a verím, že bude ešte lepšie :)

Máš k článku otázku alebo pripomienku?

Páčil sa ti tento článok? Chceš sa podeliť o svoje osobné skúsenosti? Napíš mi do diskusie nižšie. Odpovedám na každý komentár.

Chceš dostávať nové články zo Sám Sebe Pán™ emailom?

Pridaj sa k mnohým, ktorí pravidelne dostávajú nové články zo SámSebePán.sk zadarmo priamo do svojej emailovej schránky. Buď medzi prvými, ktorí si nové články prečítajú.

Kniha Láska k Aziatkám je konečne v predaji