Dáme vám radu, za ktorú nám neskôr poďakujete. Použite WordPress. WordPress je najpoužívanejšia blogovacia platforma, funguje na nej až 43% všetkých blogov. Čo je ešte zaujímavejšie, WordPress používa 48 zo 100 najlepších blogov sveta podľa uznávaného portálu Technorati. WordPress ako svoju blog platformu používajú aj takí giganti ako napríklad The New York Times. Takže určite nespravíte chybu, ak si vyberiete WordPress aj vy.

Okrem toho, že je WordPress tak populárny, je úplne zadarmo. Ak by ste nechceli používať WordPress a chceli by ste si nechať celú stránku špeciálne nakódovať, museli by ste si siahnuť veľmi hlboko do vrecka. Firmy, ktoré poskytujú tieto služby, si za ne účtujú aj niekoľko tisíc eur.

Nie, nie sú to zlodeji, podvodníci ani grázli. Nakódovanie celej stránky je časovo náročný proces. Funkcie, ktoré zadarmo stiahnutý WordPress obsahuje, musia tieto firmy špeciálne programovať a to ich stojí čas a vás peniaze.

WordPress síce zadarmo je, ale pre váš blog budete potrebovať aj doménu a webhosting. Nemusíte sa obávať, tieto veci nie sú drahé. Poďme si teda povedať niečo o doménach a webhostingoch.

Blog zadarmo! Skvelé, nie? Nie.

Blog si môžete vytvoriť aj úplne zadarmo. 0 € za rok. Stačí použiť službu ako estránky.sk, wordpress.com alebo blog.sme.sk. Čakáte na nejaký háčik, však? Nebojte sa, príde.

Predstavte si, že ste už dlho premýšľali nad tým, že si dáte vytlačiť niekoľko vizitiek pre vašu firmu. ,,Tie vizitky musia byť pekné, veď nás predsa budú reprezentovať”, hovoríte si. Počas náhodného rozhovoru na jednej konferencii spoznáte človeka, ktorý sa zaoberá presne tým, čo aktuálne chcete – vizitkami.

Samozrejme, chcete pracovať iba s profesionálmi a tento človek pôsobí seriózne. Na konci vášho krátkeho rozhovoru vám oznámi, že jeho služby nájdete na stránke www.TlacimeVizitky.estranky.sk.

Hovoríte si: ,,Prečo to dokelu nie je iba TlacimeVizitky.sk?” Vaša dôvera v daného človeka klesá. Ako veľmi sa dá veriť niekomu, kto neverí svojmu businessu natoľko, aby zaplatil 50 € ročne za vlastnú doménu a hosting?

Dávate mu však šancu a do svojho prehliadača ťukáte adresu, ktorá má podozrivo veľa bodiek. ,,www (bodka) tlacimevizitky (bodka) estranky (bodka) sk”, hovoríte si nahlas tesne predtým ako stlačíte enter.

Keď sa stránka načíta, neviete, či sa máte smiať alebo plakať. Dizajn, ktorý ste videli už miliónkrát predtým. Nevkusná reklama po celej stránke. Zo stránky odchádzate a už viete, že vaše vizitky bude tlačiť iná spoločnosť.

Poznámka: Chcete písať blog len pre radosť, bez vidiny akéhokoľvek zisku a nevadí vám na vašej stránke cudzia reklama? Potom môžete pokojne ušetriť 50 eur ročne a založiť si blog na http://blog.sme.sk.

Čo je to doména?

Doména je, jednoducho povedané, adresa web stránky. Facebook.com je doména. Rovnako tak SámSebePán.sk.

Doména vás bude stáť približne 12 € za rok.

Aj keď doména nie je drahá, je dôležité si ju vyberať rozumne. Rozhodnutie preniesť existujúci blog na inú doménu máš môže stáť veľkú časť vašej návštevnosti (ak pri presune nebudete opatrný).

Rýchly tip: Ak chcete písať v slovenčine, vyberte si koncovku .sk. Slováci sú zvyknutí na doménu .sk. Ak budú chcieť napísať adresu vašej stránky rovno do prehliadača, bez použitia Googlu, tak do prehliadača napíšu vášnázov.sk. Používatelia majú svoje zvyky. Nesnažte sa proti ich zvykom bojovať – išli by ste sami proti sebe. Plánujete vaše príspevky a služby ponúkať aj pre zahraničný trh? Využite doménu .com.

Na stránke nie je problém vytvoriť hneď niekoľko jazykových mutácií. S jazykovými mutáciami vám môžeme pomôcť my, alebo, ak máte veľa času, tak sa s tým môžete skúsiť „pohrať“ aj sami.

Rozumiem, akú koncovku si mám vybrať. Aký mám však zvoliť názov?

Skvelá otázka. Aj my máme otázky. Chcete na vašom blogu prezentovať vaše osobné služby? Ste právnik, účtovník, umelec, učiteľ angličtiny alebo niečo podobné? Tak sa pozrite, či je doména v tvare MenoPriezvisko.sk voľná.

Na Slovensku je pravdepodobné, že takáto doména ešte nebude obsadená. Ak by ste žili v USA a volali by ste sa John Smith, mali by ste podstatne ťažšiu situáciu.

Chcete na vašom blogu prezentovať vašu firmu? Máte už založenú firmu a na vašom blogu jej chcete robiť dobrú reklamu? Odpoveď je jasná. Zvoľte doménu v tvare NázovFirmy.sk.

Chcete vybudovať kvalitný blog zameraný na istú tému a neskôr ho speňažiť cez reklamu, produkty alebo služby? Tu je priestor pre vašu kreativitu. Môžete zvoliť v podstate hocijaký názov, no mali by ste sa držať niekoľkých pravidiel.

3 pravidlá pri vyberaní vhodnej domény

  • Názov domény by sa mal týkať vašej témy.
  • Potenciálny návštevník by nemal mať problém s napísaním domény do prehliadača po tom, ako bude názov počuť.
  • Vyhýbajte sa číslam, a ak je to možné, aj pomlčkám.

Čo je to hosting a prečo ho potrebujem?

Hosting je prevádzka vašej web stránky na serveri, ktorý je neustále pripojený na internet. Poskytovateľovi hostingu platíte za to, že vaša web stránka je dostupná 24 hodín denne aj bez vašej aktívnej účasti.

Akého poskytovateľa si vybrať? My v Evolution Startup máme najlepšie skúsenosti s firmou WebSupport.

WebSupport je najväčší hráč na slovenskom hostingovom trhu. Ich hosting je spoľahlivý, plne podporuje WordPress a môžete si ho dovoliť už od 1 eura za mesiac. My sme spokojní a veríme, že budete aj vy.

Inštalácia WordPressu

Po zakúpení vašej domény a webhostingu je čas na inštaláciu WordPressu. Tento krok môžete nechať na nás, alebo sa do toho môžete pustiť sami.

WordPress Témy

Vizuálnu časť web stránky na WordPresse majú na starosti takzvané témy. Musíte sa rozhodnúť medzi platenou témou a témou zadarmo. Témy zadarmo nájdete vo vašom používateľskom rozhraní WordPressu (Vzhľad => Témy).

Chcete si byť istý, že si vyberiete tú správnu tému pre váš projekt? Nechajte nás pripraviť vám výber piatich najlepších tém.

WordPress moduly

Moduly, alebo inak povedané pluginy, sú pre vašu WordPress stránku to, čo sú aplikácie pre váš mobilný telefón.

WordPress sám o sebe nemôže obsahovať všetky funkcie, na ktoré pomyslíte. Nie každý totiž potrebuje mať na svojej stránke nainštalovaný modul, ktorý mu umožní prehľadne vysvetľovať zložité matematické operácie. Ak ste však náhodou nadšenec matematiky a každý príklad je pre vás ako taká minihra a chcete sa s vašou vášňou zdieľať s ostatnými, tak tento modul je pre vás v podstate nutnosť. Ak ste ale ako väčšina ľudí a matematika vám až toľko nehovorí, tak by vám tento modul len spomaľoval vašu web stránku.

Preto je dôležité, aby ste používali len moduly, ktoré naozaj potrebujete.

3 moduly, ktoré si môžete nainštalovať s čistým svedomím

Yoast SEO vám pomôže so získavaním návštevnosti z vyhľadávačov (viac o získavaní návštevnosti si povieme v jednom z nasledujúcich článkov).

WP Super Cache dramaticky zrýchli načítanie vašej webstránky.

WP Smush zmenší veľkosť vašich obrázkov na stránke a zároveň zachová ich kvalitu. Menšie obrázky znamenajú o niečo rýchlejšie načítanie vašej web stránky.

Záver

Vytvoriť si svoj vlastný blog je v dnešnej dobe skutočne lacné, a začať ešte nikdy nebolo jednoduchšie. Tak načo čakáte?

Ak vás podobné články zaujímajú, pridajte svoju emailovú adresu do formulára nižšie. V nasledujúcom článku si povieme o tom, ako tvoriť pre svoj blog kvalitný obsah.