Chceš začať písať svoj vlastný blog, ale nevieš o čom?

Všade naokolo počuješ ľudí hovoriť o tom, aké je blogovanie úžasné. Ako je to tá najlepšia vizitka, či už si zamestnanec alebo samozamestnaný. Aký je to skvelý marketingový nástroj. A predovšetkým, ako práve vďaka blogu môžeš začať zarábať.

V článkoch sa tiež dočítaš to, že musíš písať o niečom, čo ťa baví a zaujíma. A práve tu sa veľa ľudí zasekne. Ako zistiť, čo ťa baví? Ako zistiť, aká téma ťa zaujíma? Mám pre teba malý trik, ktorý ti pomôže zistiť, o čom by si mal písať na svojom blogu práve ty.

 

Ako zistiť, o čom písať na svojom blogu

Za svoj doterajší život som založil viac ako 5 blogov. Iba niekoľko z nich však vydržalo až dodnes, a iba jeden z nich sa dá nazvať úspešným. Trúfaš si tipnúť, ktorý to je? Ten, na ktorom píšem o tom, čo ma najviac baví. Ten, na ktorom píšem o tom, o čo sa sám zaujímam. Tej téme sa venujem už roky, aj keď mi na priamo daný blog nezarobil ani euro. Ale nevadí mi to, pretože o danú tému by som sa zaujímal aj vtedy, ak by som vedel, že na nej peniaze na priamo nezarobím nikdy.

O danú tému by som sa zaujímal aj vtedy, ak by som vedel, že na nej peniaze na priamo nezarobím nikdy.

 

Ako vybrať tému pre svoj blog

Zamysli sa nad tým, o čo sa zaujímaš vo svojom voľnom čase. Aké články čítaš? Aké blogy navštevuješ pravidelne? Aké videá sleduješ na Youtube? Aké knihy čítaš? Aké audio nahrávky alebo podcasty počúvaš?

Aká je hlavná téma všetkého obsahu, všetkých informácii, ktoré konzumuješ? O danú tému sa zaujímaš sám od seba. Nikto ti to neprikazuje. Nemusíš to robiť, no robíš to aj tak. A zadarmo. Presne to je téma, o ktorej by si mal písať.

 

Prečo si vybrať tému svojho blogu na základe toho, aké informácie dobrovoľne konzumuješ

1. Nebude ti chýbať motivácia

Ak si tému svojho blogu vyberieš podľa toho, čo si myslíš, že ti môže priniesť peniaze, neuspeješ. Neuspeješ, pretože skôr či neskôr stratíš motiváciu písať.

Pamätáš, ako ťa na strednej škole učiteľka nútila, aby si si prečítal Hájnikovu ženu od Hviezdoslava? Chcelo sa ti do toho? Pokiaľ náhodou nie si milovníkom literatúry, podľa všetkého si si prečítanie danej knihy odkladal úplne na posledný deň pred skúškou, alebo si ju ani nikdy neprečítal. Ja som povinnú literatúru na škole nenávidel. Čítať niečo, čo ma nebaví, mi prišlo ako strata času.

Ak sa o téme, o ktorej je tvoj blog, nebudeš dobrovoľne a s nadšením vzdelávať, skôr či neskôr nebudeš mať o čom písať. A hlavne, písanie ťa ani nebude baviť.

2. Vždy budeš mať o čom písať

Daná téma ťa zaujíma. Čítaš o nej knihy. Čítaš o nej články. Vzdelávaš sa. To zapríčiní, že vždy budeš mať dostatok inšpirácie. Vždy budeš mať o čom písať. Ak ťa daná téma nebaví, nebudeš sa o nej vzdelávať. A ak áno, bude to nasilu. Bude to práca. A ľudia neradi pracujú. Budeš sa musieť nútiť. A časom budeš písanie nenávidieť. V skutočnosti však nebudeš nenávidieť písanie, ale tému, o ktorej píšeš.

V skutočnosti ne-nenávidíš písanie, ale tému, o ktorej píšeš.

 

Záver

Keď som pred viac ako tromi rokmi odišiel ako digitálny nomád do Thajska, zaujímal som sa predovšetkým o digitálne nomádstvo. Pred vyše rokom som preto začal pracovať na online kurze Zarábaj Ako Pán™, ktorý mal ľuďom pomôcť začať zarábať cez internet. Neskôr som k online kurzu pridal aj blog. Väčšinu článkov na danom blogu však napísali iní – a dostali za to zaplatené. Ja som na daný blog doteraz napísal iba niekoľko článkov, a to som sa tiež musel nútiť. Nerobil som to preto,  že som chcel, ale preto, že by som mal.

Môj firemný blog o tvorbe web stránok skončil ešte horšie. Napísal som naň až 3 články a neskôr som ho z webu radšej schoval, pretože nebol aktualizovaný. Tak to dopadne, keď píšeš o niečom, čo ťa až tak nebaví. V minulosti ma tvorba web stránok a digitálna grafika nesmierne zaujímala. Čítal som o nej knižky a množstvá článkov. Teraz to však už nerobím.

V minulosti som veľa čítal aj o online podnikaní – a stále sa oň zaujímam – ale nie je to tá hlavná téma, ktorej sa venujem. Je až druhá v poradí. Téma, o ktorú sa zaujímam už roky a v poslednom období viac ako kedykoľvek predtým, je sebarozvoj. To, ako sa stať lepším človekom. Ako prekonať sám seba. Ako žiť šťastnejší a plnohodnotnejší život.

Som sám na seba nahnevaný, že práve toto je téma, o ktorej píšem v poslednej dobe úplne najmenej. Chcem o nej písať, ale bohužiaľ mi na ňu neostáva čas a energia, pretože tie musím venovať projektom, ktoré mi prinášajú peniaze. Web stránky robím čisto iba pre peniaze. Online kurzy Zarábaj Ako Pán™ ma bavia podstatne viac ako tvorba web stránok pre klientov a pomáhať ľuďom ma skutočne napĺňa, preto sa týmto kurzom budem venovať aj naďalej. Téma osobného rastu je mi však z dlhodobého hľadiska ešte bližšia.

Čo to všetko znamená? Pre teba v prvom rade to, že by si si mal vybrať tému svojho blogu či Youtube kanálu na základe toho, čo ťa baví a napĺňa, a čomu by si sa venoval aj zadarmo. Pre mňa to znamená, že v roku 2017 sa budem venovať podstatne menej veciam, ktoré robím iba pre peniaze (tvorba web stránok) a podstatne viac veciam, ktoré ma napĺňajú – a to znamená nie len kurzy Zarábaj Ako Pán™, ale predovšetkým blog Sám Sebe Pán™ a úplne nový produkt, ktorý som už začal pripravovať.

A čo ty? Na základe čoho si sa rozhodol pre tému svojho blogu? Si so svojím výberom spokojný? Napíš mi do komentárov pod článkom.

– Lubo Jurík, 22. január 2017, Chiang Mai, Thajsko

Máš k článku otázku alebo pripomienku?

Páčil sa ti tento článok? Chceš sa podeliť o svoje osobné skúsenosti? Napíš mi do diskusie nižšie. Odpovedám na každý komentár.

Chceš aj naďalej dostávať nové články zo Sám Sebe Pán™ emailom?

Ak áno, je potrebné, aby si vyplnil/a nasledovný formulár. Ak tak neurobíš do 25. mája, tvoja emailová adresa bude zo zoznamu vymazaná a už ti z blogu Sám Sebe Pán™ nové články na email neprídu. Ak chceš vedieť prečo, tu nájdeš viac informácií, no v skratke: prikazuje nám to nová európska smernica GDPR.

Kniha Láska k Aziatkám je konečne v predaji