Jednou z najčastejších otázok, ktoré ako digitálny nomád dlhodobo žijúci v zahraničí dostávam, je koľko taký život stojí. Koľko stojí pol roka v Thajsku? Koľko budem potrebovať, ak chcem ísť na mesiac Filipíny? Koľko stojí ubytovanie v Južnej Kórei? Dostávam presne tieto a mnohé podobné otázky, ktoré vás trápia a zaujímajú. Dnes vám ich všetky zodpovedám v detailnom článku a s pomocou desiatich grafov.

Táto reportáž je na Slovensku a v Čechách unikátna. Prečo si to myslím? Pretože som si skoro istý, že žiadny iný cestovateľ či digitálny nomád zo Slovenska či z Čiech si nezapisuje presne na cent, koľko peňazí minul a na čo, a to každý jeden deň. Ja tak robím už od januára 2014, kedy som odišiel do Thajska. Mám preto reálne a presné štatistiky, ktoré vám pomôžu vidieť, koľko stojí život v krajinách východnej a juhovýchodnej Ázie. Ste pripravení?

Obsah článku

 

3 roky v Ázii

Na obrázku nižšie môžeš vidieť všetky moje cesty až do februára 2017. Skoro všetky moje cesty boli digitálno-nomádske – teda mal som so sebou laptop a na daných miestach som aj pracoval. Výnimkou bola moja cesta do Austrálie, kde som bol na študentských vízach, cesta do Veľkej Británie, kde som bol pracovne, a výlet na Malorku, kde som si bol s kamarátmi užiť niekoľko dní voľna.

Mapa mojich ciest po svete

Mapa mojich digitálno-nomádskych ciest po svete (Cesta do Austrálie, Anglicka a na Malorcu nebola digitálno-nomádska)

 

Kde všade som žil ako digitálny nomád

Doteraz som ako digitálny nomád žil mesiac a viac v šiestich krajinách: Thajsko, Taiwan, Malajzia, Južná Kórea, Filipíny a Srí Lanka. Dnešný článok a moje štatistiky budú teda o týchto krajinách.

Mapa krajín Ázie, v ktorých som ako digitálny nomád žil minimálne mesiac

Mapa krajín Ázie, v ktorých som ako digitálny nomád žil minimálne mesiac

 

Ako som počítal svoje náklady a tvoril grafy

Tu je ukážka z mojej tabulky z Google Docs, ktoré používam pre záznam všetkých mojich nákladov.

Ukážka zapisovania mojich denných nákladov

Ukážka zapisovania mojich denných nákladov, na základe ktorých vznikli všetky grafy v tomto článku

Niekoľko poznámok k tomu, ako som písal túto reportáž a akým spôsobom som vypočítaval moje náklady:

 • Letenky z a do krajiny do mesačných nákladov nepočítam, pretože potom by nebolo možné porovnávať krajiny medzi sebou. Na konci článku zhrniem moje všeobecné náklady na celý 3-ročný pobyt, kde uvediem aj moje náklady na letenky a moje celkové náklady vrátane leteniek.
 • Moje denné záznamy sú vedené vždy v mene krajine, v ktorej som sa vtedy nachádzal. V tomto článku používam sumy v eurách. Výmenný kurz medzi eurom a danou menou som použil taký, aký bol vtedy, keď som sa v tej krajine nachádzal a ktorý som ja sám používal počas môjho pobytu.

 

Detailné štatistiky nákladov za 3 roky žitia v Ázii

 

Koľko stojí 6 mesiacov v Thajsku (Koh Samui, Koh Phangan, Koh Tao, Chiang Mai, Chiang Rai)

Koľko stojí 6 mesiacov v Thajsku (Koh Samui, Koh Phangan, Koh Tao, Chiang Mai, Chiang Rai)

 

Keďže thajsko bolo mojou prvou krajinou, v ktorej som iba necestoval, ale aj pracoval z môjho počítača, veľmi som sa bál toho, že sa mi nepodarí zarobiť dostatok peňazí na prežitie. Dovtedy som totiž zákazky získaval prevažne osobne alebo telefonicky, no keďže už som nebol na Slovensku, mohol som používať iba email, či maximálne občasný Skype.

Moje náklady na život v Thajsku boli teda veľmi nízke. Snažil som sa šetriť, ako sa dalo. Rozhodne som však nejedol každý deň iba instantné polievky.

 

Rozdelenie mesačných nákladov na život v Thajsku

Rozdelenie mesačných nákladov na život v Thajsku

 

Náklady na dopravu, ubytovanie a víza v Thajsku

Moja prvá digitálnonomádska cesta smerovala do Thajska. Začala na ostrove Koh Samui, kde som strávil prvý mesiac. Ďalšie 2 týždne sme s mojím kamarátom Ďurim cestovali po ostrovoch Koh Phangan a Koh Tao a užili si aj Bangkok. Potom Ďuri odišiel a ja som sa sám vydal do mesta Chiang Mai, kde som strávil zvyšné 4 mesiace môjho pobytu. Na niekoľko dní som však išiel s mojimi kamarátkami na výlet do Pataye (ja som tam ísť nechcel, no nemal som na výber, ak som chcel vidieť moje kamošky) a do Bangkoku, kde sme spoločne zažili aj thajský nový rok Songkran. Na týždeň som išiel aj na sever Thajska, do mesta Chiang Rai, odkiaľ som si urobil potrebný visarun do Myanmarska.

Dvojvstupové víza do Thajska ma na thajskom konzuláte v Bratislave vyšli na 75 €. V Thajsku som potom tieto víza 2-krát predlžoval, aby som v krajine mohol ostať celých 6 mesiacov. To ma spolu stálo ďalších 97 €. Taktiež, keďže som si do Thajska kúpil iba jednosmernú letenku, musel som si kvôli vízam a potenciálne aj kvôli kontrole na letisku v Bangkoku kúpiť aj letenku z krajiny. Kúpil som teda najlacnejšiu letenku, akú som našiel – z Bangkoku do Siem Reap v Kambodži za 56 €. Túto letenku počítam do nákladov na víza, keďže som ju reálne nepoužil a potreboval ju iba kvôli vízam. Spolu som teda na víza minul 226 €, čo robí mesačný náklad 40 €.

Na dopravu som počas šiestich mesiacov v Thajsku minul priemerne 50 € mesačne. Do toho počítam aj niekoľko prejazdov medzi ostrovmi na katamaráne, niekoľko nočných vlakov a jeden let z Chiang Rai do Bangkoku.

Na ubytovanie som minul priemerne 140 € mesačne. Býval som rôzne, od hostelov až po hotely.

 

Náklady na jedlo, oblečenie a inú starostlivosť v Thajsku

Iba tesne predtým, ako som vycestoval, som skoncoval s veganstvom, ktoré som striktne dodržiaval štyri mesiace, no nebol som schopný to ustáť a neustále som chudol. V januári 2014, keď som odišiel do Thajska, som mal na moju výšku 189 cm iba 61 kg. Preto som sa snažil síce jesť najlacnejšie ako sa dá, ale nie na úkor kvality a výživovej hodnoty stravy, ktorú som konzumoval. Okrem toho, keď vieš kde a ako sa stravovať, strava je v Thajsku skutočne lacná.

Na jedlo som v Thajsku minul 108 € každý mesiac. Táto suma sa skladá zo 46 € mesačne na nákupy v potravinách, drogériu a prípadné lieky, 32 € na jedlo a nápoje v reštauráciách a 30 € na pouličné jedlo a nápoje.

Thajsko bolo prvou krajinou Ázie, v ktorej som bol dlhodobo. Relatívne často som sa teda pristihol pri tom, ako si kupujem nejaké nové oblečenie na thajský štýl. Na oblečenie a osobnú starostlivosť som minul každý mesiac okolo 22 €.

 

Náklady na život, oddych a zábavu v Thajsku

Do kaviarní som chodil relatívne často. Bol som predsa digitálny nomád, a tak som si to chcel vyskúšať. Na kávu a kaviarne som míňal niečo cez 15 € mesačne.

Na alkohol som minul vyše 26 € mesačne.

Počas môjho pobytu v Thajsku som ešte pravidelne necvičil a tak náklady na moje aktivity tvorili prevažne rôzne výlety a atrakcie, na ktoré som minul 15 € mesačne.

Darčeky a platby za iných ma vyšli na 11 € každý mesiac.

 

Prečítaj si aj:

10 dôvodov, prečo ti pobyt v Thajsku zmení život

 

Koľko stoja 3 mesiace v Busane, Južná Kórea

Koľko stoja 3 mesiace v Busane, Južná Kórea

 

Po polroku v Thajsku som sa rozhodol ísť na 3 mesiace do druhého najväčšieho mesta Južnej Kórei – mesta Busan. Južná Kórea je podstatne drahšia ako Thajsko. Busan je 4,5-miliónové mesto. Mesačne som teda míňal skoro raz toľko ako za prvých 6 mesiacov môjho života v Ázii.

 

Rozdelenie mesačných nákladov na život v Busane, Južná Kórea

Rozdelenie mesačných nákladov na život v Busane, Južná Kórea

 

Náklady na dopravu, ubytovanie a víza v Južnej Kórei

Víza nám do Južnej Kórei netreba. Stačí prísť so slovenským pasom a dajú nám pečiatku, ktorá nám umožňuje ostať v ich krajine až 90 dní.

Celé 3 mesiace môjho pobytu som býval v to istom byte, ktorý mi pomohla vybaviť moja bývala priateľka. To ubytovanie ma stálo 1000 USD na 3 mesiace, teda zhruba 250 € na mesiac. V Kórei je s mesačnými prenájmami ten problém, že po vás väčšinou chcú, aby ste ostali minimálne 6 mesiacov alebo dokonca rok. Čo je však často ešte horšie je, že od vás očakávajú vysoký bond – niečo ako zálohu, ktorú vám vrátia na konci vášho pobytu (ak nič nerozbijete či nepoškodíte). Tá suma býva často šialene vysoká – pokojne aj 1000 či 2000 USD. Našťastie, keďže moja bývalá priateľka je z Kórei, bola schopná sa dohodnúť s majiteľkou bytu na tom, že keď jej zaplatím celých 1000 USD dopredu, nebudem musieť platiť žiadny bond. Ak by som si hľadal ubytovanie sám a v angličtine, určite by som také dobré ubytovanie za takú dobrú cenu nenašiel.

Na prepravu som používal predovšetkým metro, ktoré stojí okolo 1 € za jazdu, a autobusy, ktoré sú o niečo lacnejšie. Dvakrát som išiel z Busanu do Seoulu rýchlovlakom, ktorý ma stál okolo 50 € jednosmerne. Doprava ma celkovo na mesiac vyšla na 87 €.

 

Náklady na jedlo, oblečenie a inú starostlivosť v Južnej Kórei

Na rozdiel od mojich ubytovaní v Thajsku, v Kórei som mal v byte aj kuchyňu a tak som si mohol variť aj sám. V Kórei sú reštaurácie relatívne drahé – naješ sa v rozmedzí 8 až 20 € na osobu. Preto som často nakupoval v supermarkete a varil si, čo ma vyšlo lacnejšie. Na druhú stranu, v Kórei je úplne bežné, že sa kamaráti stretávajú po reštauráciách, takže som veľa peňazí minul aj tam. Každý mesiac som v Kórei na jedlo minul 184 €. Z toho skoro 130 € mesačne som míňal v potravinách a na drogériu, 52 € v reštauráciách a menej ako 5 € na pouličné jedlo.

Na oblečenie a osobnú starostlivosť som minul menej ako 5 € na mesiac. Keďže som mal toho dosť pokupovaného z Thajska, nové oblečenie som nepotreboval.

 

Náklady na život, oddych a zábavu v Južnej Kórei

Keď Kórejci idú von, idú jesť. A keď Kórejci jedia, tak pijú. A tak som v Kórei pil asi najviac vo svojom živote. Bola to veľká zábava, no možno práve vďaka tejto skúsenosti z Južnej Kórei som neskôr alkohol výrazne obmedzil. K tomu sa ale ešte dostaneme.

Alkohol v Kórei nie je lacný. Pivo a soju relatívne lacné sú. Lenže ja som pivo nikdy nepil a asi ani nikdy nebudem. Whisky v reštauráciách nemajú a tak som pil soju. V baroch som potom pil whisky s kolou, čo ma vyšlo na okolo 2 až 3 € za jednu. Keď sa pozriete na graf mojich nákladov z Južnej Kórei, uvidíte, že som nikde inde neminul na alkohol tak veľa – konkrétne 64 € mesačne.

Mesačné náklady na alkohol v ázijských krajinách

Mesačné náklady na alkohol v ázijských krajinách

V Južnej Kórei som ešte necvičil a na platené aktivity som minul iba 9 € mesačne.

V Kórei som veľa platil za iných, či už v reštauráciách, alebo baroch. To ma vyšlo na 73 € mesačne.

 

Prečítaj si aj:

Čo som sa naučil za 3 mesiace v Južnej Kórei, v čom je kórejská kultúra iná ako tá naša a prečo Kóreu milujem

 

Koľko stoja 3 mesiace v Thajsku (Koh Yao Yai, Koh Phangan)

Koľko stoja 3 mesiace v Thajsku (Koh Yao Yai, Koh Phangan)

 

Po 3 mesiacoch v Busane som sa vrátil späť do Thajska. 1,5 mesiaca som strávil na ostrove Koh Yao Yai a ďalších 1,5 mesiaca som pobudol na ostrove Koh Phangan.

 

Rozdelenie mesačných nákladov na život v Thajsku

Rozdelenie mesačných nákladov na život v Thajsku (Koh Yao Yai, Koh Phangan)

 

Náklady na dopravu, ubytovanie a víza na ostrovoch Koh Yao Yai a Koh Phangan

Víza do Thajska som si vybavoval v Seoule v Južnej Kórei. Žiadal som o jednovstupové víza, ktoré majú platnosť 60 dní a stoja 30 €. V Thajsku som potom žiadal o ich predĺženie o ďalších 30 dní za 46 €.

Koh Yao Yai je odľahlý ostrov s niekoľkými turistickými rezortmi. Ja som bol ubytovaný v malej bytovke, ktorú vlastnila jedna milá thajská rodina. Mal som jednu izbu s kúpeľňou, no nemal som teplú vodu – čo je na juhu Thajska pri tradičných ubytovaniach úplne bežné. Platil som iba okolo 72 € na mesiac.

Na Koh Phangan som prišiel začiatkom decembra, keď už bola hlavná sezóna v plnom prúde a väčšina dobrých ubytovaní bola už dávno obsadená. Nakoniec sa mi za pomoci jednej milej Thajky podarilo nájsť ubytovanie za 8000 bahtov na mesiac, čo bolo vtedy okolo 195 €. Bola to pekná chatka na kopci s veľkými oknami na troch stranách, s čiastočným výhľadom na more. To som mal iba 5 minút pešo, či 1 minútu na skútri. Opäť som mal iba studenú vodu, no aj tak to bolo jedno z najlepších ubytovaní. Veľkou nevýhodou však bolo, že som v noci často počul hudbu z rôznych jungle parties, ktoré sa konali možno aj kilometre ďaleko, no keďže som bol na kopci, počul som ich aj tak.

Aj na Koh Yao Yai, aj na Koh Phangane som na prepravu používal skúter. Ten ma stál okolo 100 € na mesiac na Koh Yao Yai, resp. 90 € na mesiac na Koh Phangane. Spolu som na dopravu zaplatil priemerne 135 € mesačne.

 

Náklady na jedlo, oblečenie a inú starostlivosť na ostrovoch Koh Yao Yai a Koh Phangan

V Thajsku som sa už vyznal a vedel som, ako sa stravovať ako domáci. Na stravu som míňal okolo 150 € mesačne. Z toho 60 € mesačne išlo na potraviny a drogériu, 52 € na reštaurácie a 41 € na pouličné jedlo.

Na oblečenie a osobnú starostlivosť som tentokrát minul celkom dosť – okolo 42 € mesačne.

 

Náklady na život, oddych a zábavu na ostrovoch Koh Yao Yai a Koh Phangan

Na Koh Yao Yai som začal aktívne a pravidelne posilňovať a prvýkrát vo svojom živote som si kúpil aj proteíny. Musel som ísť kvôli tomu na Phuket, keďže na Koh Yao Yai nič také samozrejme nemali. Na Koh Yao Yai som mal posilňovňu zadarmo, keďže som vtedy vypomáhal slovensko-českej potápačskej základni Elixir Divers, ktorá sídli v jednom z rezortov. Na Koh Phangane som začal chodiť do komerčnej posilňovne. Taktiež som si kupoval proteíny a snažil som sa jesť zdravo a výživne. Pomaly som priberal na váhe. Celkovo som za 3 mesiace v Thajsku na aktivity minul 70 €.

Koh Yao Yai je moslimský ostrov, takže sa tam dá kúpiť alkohol iba v rezortoch, alebo v jednom (asi neoficiálnom) thajskom bare. Alkohol som mal za tých 6 týždňov iba raz. Na Koh Phangane som však zažil Vianoce a Silvester s kopou Slovákov, ktorí sa tam práve vtedy nachádzali. Na silvestrovskú noc sme išli na Fullmoon párty, na ktorej som sa tak „rozbil“, že mi kamarát musel pomáhať domov. Bolo mi špatne 4 dni. Odvtedy som nepil asi 4 mesiace ani kvapku, a potom tiež iba veľmi zľahka.

Na kávu a kaviarne som minul priemerne iba 4 € mesačne a na iných ľudí som minul 16 € každý mesiac.

 

Koľko stoja 3 mesiace v Kuala Lumpur, Malajzia

Koľko stoja 3 mesiace v Kuala Lumpur, Malajzia

 

Rozdelenie mesačných nákladov na život v Kuala Lumpur, Malajzia

Rozdelenie mesačných nákladov na život v Kuala Lumpur, Malajzia

 

Náklady na dopravu, ubytovanie a víza v Kuala Lumpur v Malajzii

Moje náklady na víza boli nulové, keďže v Malajzii máme bezvízový styk na dobu maximálne 90 dní.

Náklady na ubytovanie som mal iba 125 €, keďže som býval u mojej vtedajšej (neoficiálnej) priateľky – malajskej Číňanky, ktorej som síce za prvý mesiac za ubytovanie platil, no na ďalšie 2 mesiace odo mňa nechcela za ubytovanie žiadne peniaze. Pre zmenu som však ja často platil za jedlo, keď sme sa išli spoločne najesť.

Na dopravu som za 3 mesiace minul iba 40 €, ale je pravdou, že som sa väčšinu času zdržiaval iba v okolí, v ktorom som býval, prípadne som išiel metrom/nadzemkou do centra a späť.

 

Náklady na jedlo, oblečenie a inú starostlivosť v Kuala Lumpur v Malajzii

Za jedlo som minul spolu 440 €, čo je o niečo menej ako 150 € na mesiac. Z toho v obchode som minul okolo 80 € na mesiac, 55 € v reštauráciách a 13 € mesačne na pouličné jedlo.

Na darčeky a predovšetkým na platby za iných som dal okolo 50 € mesačne.

Na oblečenie a osobnú strarostlivosť som dal 74 € mesačne. Do tejto sumy sa zmestil aj nový cestovateľský batoh, ktorý som si kúpil práve v Kuala Lumpur.

 

Náklady na život, oddych a zábavu v Kuala Lumpur v Malajzii

Na alkohol som za celé 3 mesiace v KL minul jednu veľkú nulu, za čo som na seba veľmi hrdý.

V Kuala Lumpur som taktiež chodil pravidelne do posilňovne a kupoval si aj proteíny a kreatín. Spolu som na aktivity a cvičenie minul 150 €, teda 50 € mesačne.

 

Prečítaj si aj:

Aký je život v Kuala Lumpur v Malajzii Čo som sa naučil za 3 mesiace žitia v Kuala Lumpur

 

Koľko stojí 1 mesiac na Srí Lanke

Koľko stojí 1 mesiac na Srí Lanke

 

Rozdelenie mesačných nákladov na život na Srí Lanke

Rozdelenie mesačných nákladov na život na Srí Lanke

 

Náklady na dopravu, ubytovanie a víza na Srí Lanke

Na Srí Lanku sú potrebné víza. 30-dňové ma stáli o niečo menej než 30 €.

Po Srí Lanke som sa prepravoval prevažne vlakmi, autobusmi a tuktukmi, no na niekoľko dní sme si taktiež prenajali skúter. Za prepravu som za 31 dní na Srí Lanke minul 28 €.

Býval som prevažne v hosteloch, no posledných 10 dní môjho pobytu sme si s kamarátkou, ktorú som tam spoznal a s ktorou sme cestovali spoločne, prenajímali vlastnú izbu. Spolu som za 31 dní na ubytovanie minul 167 €.

 

Náklady na jedlo, oblečenie a inú starostlivosť na Srí Lanke

Snažil som sa jesť prevažne ako lokálni. Nakupoval som v obchodoch, párkrát sme s kamoškou aj varili, jedávali sme v lokálnych reštauráciách, no tiež som niekedy jedol na drahších miestach. Spolu som na jedlo minul 109 €.

Oblečenie som na Srí Lanke nenakupoval a minul iba 7 €.

 

Náklady na život, oddych a zábavu na Srí Lanke

Na kávu som minul iba 4 €, na alkohol 13 € a na výlety ďalších 18 €. Bol tam zahrnutý šnorchlovací výlet, výlety na skútroch, a jeden z najlepších zážitkov – pozorovanie korytnačiek zelených, ako na pláži v strede noci kladú vajíčka.

Na Srí Lanke som nakupoval darčeky pre moju rodinu, keďže som zo Srí Lanky išiel na leto na Slovensko. Na platby za iných a darčeky som spolu minul 56 €.

 

Prečítaj si aj:

Srí Lanka: Užasná dovolenková destinácia, ale absolútne nevhodná pre digitánych nomádov

 

Koľko stojí 1 mesiac na Filipínach (Cebu, Palawan)

Koľko stojí 1 mesiac na Filipínach

 

Na Filipíny som nešiel priamo zo Slovenska. Najskôr som išiel na 9 mesiacov na Taiwan a až potom na Filipíny. Z Filipín som šiel opäť na leto na Slovensko a potom späť na 3 mesiace na Taiwan. Na Taiwane som po celých 12 mesiacov býval na tom istom mieste, preto budem o Taiwane písať, akoby som tam býval celých tých 12 mesiacov bez prestávky. Najskôr sa však pozrime na mesiac na Filipínach.

 

Rozdelenie mesačných nákladov na život na Filipínach

Rozdelenie mesačných nákladov na život na Filipínach

 

Náklady na dopravu, ubytovanie a víza na Filipínach

Na Filipínach som bol týždeň na ostrove Cebu, skoro 3 týždne na ostrove Palawan a posledné 2 dni v Manile, hlavnom meste Filipín, odkiaľ som odtietal späť domov na Slovensko. Medzi ostrovmi som sa presúval letecky. Na ostrove Palawan som sa niekoľkokrát presúval minivanom, ktorý nebol úplne lacný. Celkovo som za dopravu na Filipínach zaplatil za 28 dní okolo 180 €.

Vždy, keď to bolo možné, býval som v hosteli. Na niektorých miestach však hostely neboli a tak som si musel sám prenajať malú chatku na pláži či niekde neďaleko. Na ubytovanie som minul okolo 250 €.

Za víza som neplatil nič, keďže so slovenským pasom môžeme na Filipínach pobudnúť celých 30 dní.

 

Náklady na jedlo, oblečenie a inú starostlivosť na Filipínach

Snažil som sa stravovať sa ako domáci. Jeden dôvod je niečo ušetriť, no ten druhý dôvod je zažiť si život čo najviac podobný tomu, ako ho žijú ľudia v krajine, ktorú navštevujem. Nechcem jesť západné jedlo v drahých reštauráciách. To nie je dôvod, prečo cestujem. Chcem ochutnať to, čo jedia každodenní ľudia. Taktiež som jedol veľa ovocia a orechov, ktoré mám rád, sú zdravé a na Filipínach nie len lacné, aj taktiež aj vždy čerstvé. Občas som mal raňajky v cene ubytovania a niekedy som jedol na drahších miestach. Celkovo som na jedlo minul okolo 150 €, z čoho približne 80 € tvorilo stravovanie v reštauráciách, 43 € pouličné jedlo a o niečo menej ako 30 € som minul na jedlo z obchodov, vrátanie drogérie a prípadných liekov.

Mobilný internet na dobu 30 dní ma stál 20 €. Na oblečenie a strihanie som minul ďalších 20 €.

 

Náklady na život, oddych a zábavu na Filipínach

V kaviarňach som minul za mesiac na Filipínach menej ako 15 € a na alkohol iba 8 €.

Na Filipínach som bol na niekoľkých celodenných výletoch, občas som si dal masáž, a posledné 2 týždne som chodil pravidelne do posilňovne a kupoval si aj proteínový nápoj. Za všetky tieto aktivity som za necelý mesiac zaplatil 100 €.

Na Filipínach som moc nemal za koho platiť, keďže som bol väčšinu času sám, takže som na platby za iných a darčeky minul iba 9 €.

 

Prečítaj si aj:

Čo som sa naučil za mesiac na Filipínach

 

Koľko stojí 12 mesiacov na Taiwane

Koľko stojí 12 mesiacov na Taiwane

 

Rozdelenie mesačných nákladov na život v Taipei, Taiwan

Rozdelenie mesačných nákladov na život v Taipei, Taiwan

 

Náklady na dopravu, ubytovanie a víza na Taiwane

Víza na Taiwane nepotrebujeme, ale na jeden vstup môžeme byť v krajine maximálne 90 dní. Na to, aby som mohol v krajine ostať celých 12 mesiacov, som musel urobiť 3 visaruny – 3-krát vycestovať z krajiny. Prvýkrát som bol na 3 dni v Hong Kongu. Druhýkrát som bol na 5 dní v meste Nagoya v Japonsku. Tretíkrát som išiel na mesiac na Filipíny a na niekoľko mesiacov späť na Slovensko. Tento tretíkrát teda nepočítam ako visarun. Spiatočné letenky do Hong Kongu a Japonska ma stáli spolu okolo 220 €, okolo 110 € každá. Túto sumu teda počítam do nákladov, ktoré sú nevyhnutné pre pobyt v krajine.

Po celých 12 mesiacov som býval na tom istom mieste. Platil som zhruba 160 € mesačne. Táto cena bola na Taipei veľmi nízka a často prekvapila aj domácich. Majiteľ bytu bol kamarát mojej kamarátky, a tak som dostal lokálnu, nie turistickú cenu.

Na dopravu po Taipei som používal hlavne metro, veľmi zriedkavo aj autobus, a chodil som aj na výlety po meste či po parkoch na mestských bicykloch. Keď som cestoval medzimesto, išiel som zvyčajne autobusom, ale aj vlakom. Niekoľko dní som mal taktiež požičaný skúter. Spolu som na dopravu minul 32 € mesačne.

 

Náklady na jedlo, oblečenie a inú starostlivosť na Taiwane

Na jedlo som spolu minul okolo 200 € mesačne, vrátane drogérie a liekov. Pritom som sa ale stravoval v reštauráciách 2 až 3-krát denne. Aj keď som mal doma kuchyňu, varil som iba niekoľkokrát – zvyčajne pre hostí. Keď to rozdelím, necelých 90 € mesačne som minul v potravinách, 76 € v reštauráciách a 35 € na pouličné jedlo.

Na Taiwane som minul celkom dosť na oblečenie. Pôvodne som mal v pláne ísť do Taipei iba na 3 mesiace a v novembri som mal ísť do Thajska. Nakoniec som sa však rozhodol ostať aj cez zimu, no nemal som žiadne zimné oblečenie a tak som si musel všetko kúpiť. Za 12 mesiacov som taktiež skoro kompletne obnovil môj šatník. Strihal som sa asi raz za mesiac, zvyčajne v nie v práve najlacnejších holičstvách. Priemerne som na oblečenie a osobnú starostlivosť minul 40 € mesačne.

 

Náklady na život, oddych a zábavu na Taiwane

Na Taiwane som chodil veľmi veľa do kaviarní. Väčšinu knihy Láska k Aziatkám som totiž napísal práve po kaviarňach v Taipei. V kaviarni som mal taktiež mnoho rande či stretnutí s kamarátmi. Na kávu a nápoje v kaviarni som minul priemerne 18 € mesačne.

V Taipei som skoro vôbec nepil alkohol. Za 12 mesiacov som na alkohol minul 103 €, čo je menej ako 9 € mesačne.

Počas života v Taipei som taktiež pravidelne cvičil. Na posilňovňu, proteíny a iné výživové doplnky som minul 806 €, čo je okolo 68 € mesačne. Do tejto sumy sú započítané aj rôzne iné aktivity, napríklad návštevy kina, domu postaveného hore domami a podobne.

Na darčeky a iných ľudí som na Taiwane za 12 mesiacov minul 276 €, čo je 23 € mesačne.

 

Prečítaj si aj:

Čo som sa naučil za 9 mesiacov na Taiwane o živote, láske, vzťahoch a sebe samom

 

Koľko stoja 3 mesiace v Chiang Mai, Thajsko

Koľko stoja 3 mesiace v Chiang Mai, Thajsko

 

Rozdelenie mesačných nákladov na život v Chiang Mai, Thajsko

Rozdelenie mesačných nákladov na život v Chiang Mai, Thajsko

 

Náklady na dopravu, ubytovanie a víza v Chiang Mai, Thajsko

Jednovstupné víza do Thajska ma stáli 33 €. Vybavoval som ich priamo z Taipei na Taiwane. V Chiang Mai som si potom tieto víza za 55 € predlžoval o ďalších 30 dní, aby som mohol byť v krajine spolu 90 dní. Spolu som za víza teda zaplatil 88 €, čo robí mesačný náklad necelých 30 €.

Okrem prvých 3 dní som býval na tom istom mieste, kde som platil zhruba 130 € plus energie. Mesačne to bolo spolu priemerne okolo 157 €.

Chiang Mai nie je veľké mesto a aj keď väčšina ľudí si prenajíma skúter, ja som sa zaobišiel aj bez neho. Veľa som chodil pešo, no taktiež využíval songtaws – mix lokálnych autobusov a zdieľaných taxíkov. Niekoľkokrát som mal na deň požičaný skúter, nočným vlakom som išiel do Bangkoku a naspäť, a párkrát som sa previezol aj taxíkom. Mesačne som na dopravu minul necelých 40 €.

 

Náklady na jedlo, oblečenie a inú starostlivosť v Chiang Mai, Thajsko

Chiang Mai je jedným z najlacnejších miest na zemi, čo sa týka cien a kvality jedla, ktoré za danú cenu dostaneš. Ak sa stravuješ ako miestni a neješ na turistických miestach, vieš sa pokojne najesť aj za menej ako 1 € na osobu na obed. Ja som priemerne v meste Chiang Mai na jedlo minul 135 € mesačne, a to sú tam započítané aj drahé lieky na alergiu, ktorá sa mi v tom období zhoršila. Keď tú sumu rozdelím, minul som 37 € mesačne na potraviny, drogériu a lieky, 59 € na jedlo z reštaurácií a 42 € na pouličné jedlo. Doma som vôbec nevaril, ale často som si robil napríklad ovsené kaše s čerstvým ovocím a kokosovým mliekom.

Na oblečenie a osobnú starostlivosť som minul okolo 22 € mesačne.

 

Náklady na život, oddych a zábavu v Chiang Mai, Thajsko

Počas pobytu v Chiang Mai som dopisoval moju knihu Láska k Aziatkám a do kaviarne som chodil niekoľkokrát v týždni. Na kávu a kaviarne som minul menej ako 25 € mesačne.

Na alkohol som minul menej ako 5 € mesačne.

Aj v Thajsku som pravidelne cvičil a bral doplnky výživy – proteíny a kreatín. Taktiež som bol niekoľkokrát na thajskej masáži. Mesačne som na voľnočasové aktivity minul 63 €.

Na darčeky a platbu za iných som minul spolu 60 €, čo je necelých 21 € na mesiac.

 

Porovnanie nákladov na život v ázijských krajinách

Nasledujúce 3 grafy porovnávajú moje náklady na život v niektorých krajinách východnej a juhovýchodnej Ázie. Ten prvý je detailný, presne s 11 kategóriami. Druhý graf je rozdelený do 4 kategórií, a ten posledný je celkový, kde sú všetky náklady spočítané dohromady.

Poznámky ku grafom:

 • V zátvorke pri krajine je počet mesiacov, koľko som v danej krajine pobudol. Náklady na mesiac sú vypočítané spočítaním celkových nákladov za celý pobyt a vydelením danej sumy počtom mesiacov (1 mesiac = 30 dní).
 • V Kuala Lumpur v Malajzii (KL, MA) som za ubytovanie platil iba 1. mesiac, no v grafe je suma, ktorá by tvorila moje reálne náklady, ak by som nájom platil každý mesiac.
 • Po kliknutí na obrázok sa ti graf zväčší.

 

Detailné porovnanie mesačných nákladov na život v krajinách juhovýchodnej a východnej Ázie

Detailné porovnanie mesačných nákladov na život v krajinách juhovýchodnej a východnej Ázie

 

Zjednodušené porovnanie mesačných nákladov na život v krajinách juhovýchodnej a východnej Ázie

Zjednodušené porovnanie mesačných nákladov na život v krajinách juhovýchodnej a východnej Ázie

 

Porovnanie mesačných nákladov na život v krajinách juhovýchodnej a východnej Ázie

Porovnanie mesačných nákladov na život v krajinách juhovýchodnej a východnej Ázie (KL, MA je Kuala Lumpur, Malajzia)

 

Porovnanie nákladov na ubytovanie v ázijských krajinách

Dostávame sa k porovnaniu cien ubytovania v jednotlivých krajinách. O tom, akým spôsobom som bol ubytovaný, som už písal v predchádzajúcich častiach článku. Ak ste danú časť nečítali, tak v skratke:

 • Thajsko 2014-2015 – Mal som mesačný prenájom ako na Koh Yao Yai, tak aj na Koh Phangane.
 • Kuala Lumpur, Malajzia – Zdieľal som izbu s mojou vtedajšou priateľkou v peknom, novom byte zhruba 40 minút od centra Kuala Lumpur – v časti Taman Melati.
 • Thajsko 2014 – Býval som prevažne po hosteloch a hoteloch. V Chiang Mai som mal na mesiac prenajatú vlastnú izbu.
 • Chiang Mai 2016-2017 – Mal som mesačný prenájom v mojej obľúbenej lokálnej štvrti Chiang Mai – Santitham.
 • Taipei, Taiwan – Po celý čas som mal prenajatú izbu v byte v lokálnej štvrti Taipei s názvom Sanchong.
 • Srí Lanka 2015 – Býval som po hosteloch a často som sa presúval. Posledných 10 dní som zdieľal ubytovanie s kamarátkou (a neskôr mojou priateľkou – viac v mojej knihe).
 • Busan, Južná Kórea – Býval som v malom bytíku s vlastnou kuchynkou v časti Nam-gu, ktorá je študentskou štvrťou s 3 univerzitami a množstvom denného aj nočného života. Moje ubytovanie bolo iba 30 minút pešo od pláže.
 • Filipíny – Počas celého mesiaca som býval po hosteloch či bungalovoch.
Porovnanie mesačných nákladov na ubytovanie v krajinách Ázie

Porovnanie mesačných nákladov na ubytovanie v krajinách Ázie

 

Porovnanie nákladov na stravu v ázijských krajinách

Myslím, že k tomuto grafu nie je potrebný žiadny komentár, keďže z grafu je jasne vidieť, koľko peňazí som minul na aký typ stravovania. Len pre zopakovanie, zelená časť grafu znázorňuje nákupy v obchodoch, potravinách, drogériách a podobne.

Porovnanie mesačných nákladov na stravovanie v krajinách Ázie

Porovnanie mesačných nákladov na stravovanie v krajinách Ázie

 

Celkové náklady na letenky za 3 roky života v Ázii

Za 3 roky v Ázii som kúpil 28 leteniek. Niektoré z nich boli priamym letom, súčasťou iných bolo aj jedno či viacero medzipristátí. Spolu som na letenky minul 4000 €, čo je priemerne 167 € za let a robí to mesačný náklad 110 €. Keď to rozdelím, na 24 medzinárodných leteniek som za 36 mesiacov minul 3806 €, zatiaľ čo spolu 4 vnútroštátne lety ma stáli iba 194 €.

Náklady digitálneho nomáda žijúceho v Ázii na letenky

Náklady digitálneho nomáda žijúceho v Ázii na letenky

 

Celkové náklady na život za 3 roky života v Ázii

Nasledujúci graf je verím veľmi zaujímavý. Je na ňom vidieť percentuálny podiel toho, na čo som minul peniaze počas 3 rokov žitia v Ázii. Ako si môžete všimnúť, vyše 75% všetkých mojich nákladov tvorili nevyhnutné veci – letenky, doprava, ubytovanie, víza a jedlo. Ešte jasnejšie je to vidieť v zjednodušenom grafe, ktorý nasleduje.

Detailné rozdelenie celkových nákladov za 3 roky života v Ázii

Detailné rozdelenie celkových nákladov za 3 roky života v Ázii

 

Zjednodušené rozdelenie celkových nákladov za 3 roky života v Ázii

Zjednodušené rozdelenie celkových nákladov za 3 roky života v Ázii

 

Ta dá. Zhruba 3 roky života v Ázii ma vyšli presne na 19,229.79 €, čo robí pri 31,5 mesiaci pobytu celkový mesačný náklad 610 €.

Celkové náklady za 3 roky života v Ázii

Celkové náklady za 3 roky života v Ázii

 

Záver

Cieľom tohto článku nebolo iba odpovedať na časté otázky, ktoré dostávam. Cieľom bolo ti taktiež ukázať, že cestovanie a život v zahraničí nemusia byť až také drahé, ako si možno myslíš. Daj si však pozor na to, aby si nešiel napríklad do Thajska na polroka s tým, že „máš 500 € mesačne, takže si v pohode“. To, koľko ťa bude stáť mesiac života nikdy nevieš dopredu. Nikdy nevieš, aké ubytovanie sa ti podarí zohnať, na akom mieste ostaneš dlhšie, koľko toho minieš na jedlo či na zábavu, a či sa náhodou nestane niečo, na čo budeš súrne potrebovať väčšiu čiastku peňazí. Ak nechceš byť v zahraničí vystresovaný kvôli ich nedostatku, vždy počítaj s rezervou. A ak nezarábaš cez internet a cestuješ iba z úspor, zamysli sa nad tým, ako si privyrobiť aj počas ciest.

– Lubo Jurík, 1.7.2017, Art kafé a Café Café, Prievidza

Máš k článku otázku alebo pripomienku?

Páčil sa ti tento článok? Chceš sa podeliť o svoje osobné skúsenosti? Napíš mi do diskusie nižšie. Odpovedám na každý komentár.

Chceš dostávať nové články a podcasty Sám Sebe Pán emailom?

Pridaj sa k mnohým, ktorí pravidelne dostávajú nové články a podcasty zo SámSebePán.sk zadarmo priamo do svojej emailovej schránky. Buď medzi prvými, ktorí si nové články prečítajú.

Kniha Láska k Aziatkám je konečne v predaji