Každý podnikateľ potrebuje nadhľad. Spôsob ako sa povzniesť nad problémy. Ako nebrať veci tak vážne. Ako sa nenechať emocionálne vykoľajiť problémami. Byť pokojnejší, spokojnejší a pripravený riešiť problémy. To sú neoceniteľné vlastnosti nielen v podnikaní, ale aj v živote. Rovnako ako na bicepse či tricepse, zapracovať sa dá aj na týchto vlastnostiach.

Účinky meditácie

Meditácia zvýši silu tvojej vôle

Meditácia. Spojenie podnikania a meditácie môže znieť na prvý pohľad netradične, účinky však stoja za to. Bolo vedecky dokázané, že meditácia posilňuje prefrontálny kortex. Prefrontálny kortex je predná časť mozgu, ktorá je zodpovedná aj za silu našej vôle. Áno, aj ty máš silu vôle! Nemyslím tým žiadne nadpozemské schopnosti hýbať predmetmi. Ide o silu ovládať svoje správanie. O schopnosť odložiť momentálny pôžitok a pracovať na tom, aby si sa mal lepšie v budúcnosti.

Meditácia zvýši tvoju kreativitu

Ďalšou dôležitou vecou v živote aj v podnikaní je kreativita. Meditácia pomáha odosobniť sa od problému, pozrieť sa naň s nadhľadom a nájsť riešenie. Myslieť „mimo krabice“. Čeliť novým nástrahám, ktoré lemujú každú podnikateľskú cestu. Vďaka meditácii sa stávaš lepším a silnejším človekom. A stačí ti len chvíľka pokoja. Vlastne nepotrebuješ ani to. Pretože meditovať sa dá aj na deathmetalovom koncerte.

Prečo by si mal vyskúšať meditáciu

Niekedy treba spomaliť. Jednoducho nemyslieť. Väčšina ľudí si pri pomyslení na nemyslenie povie, že je to nemožné. Do takej miery sú ovplyvnený myšlienkami. Možno sa aj ty stotožňuješ so svojimi myšlienkami. Ako môžem nemyslieť? Veď to som predsa ja. Ten hlas v mojej hlave, to som ja! Nie je to však tak.

To, aké myšlienky sa nám hrnú hlavou, je často niečo, čo neovplyvňujeme sami, ale do veľkej miery aj naše prostredie. Stačí si spomenúť, aké sny sa nám snívajú. Je to náhodná zmes zážitkov predchádzajúceho dňa, vnemov či reklamy. To, do akej miery sa týmito vecami necháme ovplyvniť, je na nás. Na našom skutočnom ja.

Ako teda objaviť svoje skutočné ja? Kto teda vlastne sme?

Čo to znamená meditovať

Skús na chvíľu zamerať svoju pozornosť niekde inde, ako na svoje problémy. Niekde inde, ako na veci, ktoré potrebuješ riešiť.

Keď zavrieš oči, ako vieš, kde máš svoju ruku? Vnímaš ju. Zameraj sa na ten pocit. Nesústreď sa na nič iné. Zhlboka sa nadýchni a vydýchni. Vnímaj, ako ti vzduch pomaličky vchádza cez nosné dierky, ako ti stúpa bránica a vzduch zase vychádza von. Všimni si dotyk stoličky, na ktorej sedíš. Vnímaj všetky zvuky, ktoré počuješ. Vnímaj ticho. Jednoducho spomaľ.

Po chvíľke sa opäť dostavia ďalšie myšlienky. To je prirodzené. Myseľ ešte nie je úplne vypnutá. Nesnaž sa vyriešiť myšlienku, väčšinou nie je taká dôležitá. Nesnaž sa ani nemyslieť. Jednoducho nechaj tú myšlienku na pokoji. Nevšímaj si ju a vráť svoju pozornosť späť na vlastné telo. Tam je naše podvedomie. Ďalej vnímaj okolie. Trénuj tento moment, užívaj si tento vnútorný boj, až kým sa úplne neuvoľníš.

To je meditácia. Vtedy pochopíš, že aj keď nemyslíš, existuješ. Že si niečo viac ako myšlienka. Že sa dokážeš povzniesť nad myšlienku. Ovplyvniť, čo si budeš myslieť. Rovnako, ako dokážeš odolať myšlienkam a byť v pokoji, dokážeš odolať aj zlým emóciám, či potrebám krátkodobého pôžitku na úkor dlhodobého výsledku. Dokážeš ľahšie odolať nezdravému jedlu či cigaretám. Si schopný zamerať svoju pozornosť na dlhodobý cieľ, na výsledok svojho podnikania.

Vtedy, keď myseľ nie je zahltená a plná myšlienok, prichádza na tie najinšpiratívnejšie myšlienky. Tam je zdroj kreativity.

Ako začať s meditáciou

Pre uľahčenie meditácie je vynikajúce nájsť si na internete vedenú meditáciu (guided meditation). V nej ťa budhistický mních prevedie tým, ako zabudnúť na každodenný stres a užívať si každú jednu chvíľu nášho života. Uvoľňujúco pôsobia aj meditačné zvuky, ktoré tiež nájdeš na Youtube vo videách ako Namaste, singing bowl či Zen Garden.

Záver

Mnoho ľudí sa bojí nemyslieť. Je to pritom ten najlepší (a najzdravší) pôžitok. Sme najmúdrejšie tvory na svete. Ale čím viac myslíme, tým viac zabúdame na to, že to najdôležitejšie je žiť. Užívať si tento moment. Žiadny iný moment predsa neexistuje. Vnímať to, že dýchame, že sme. Vnímať svoje okolie. Cítiť. Tu. Teraz.

Aký máš názor na meditáciu? Skúsil si ju niekedy? Ako ti pomohla pri podnikaní a budovaní tvojho online biznisu?