Som v Thajsku presne 50 dní. Prvých 32 dní som strávil v Bang Po, malej lokálnej štvrti na ostrove Koh Samui. Za ten čas som stihol prenocovať na pláži, prejsť si ostrov na skútri, spoznať super ľudí a hlavne nečakane stretnúť jedno úžasné dievča. Okrem ostrova Samui som navštívil 2 krát priľahlý ostrov Koh Phangan (vzdialený asi 30 minút rýchlostným katamaránom) a ostrov Koh Tao (vzdialený necelé 2 hodiny). Po Koh Samui som bol týžden na Koh Tao, najpopulárnejšej destinácií na šnorchlovanie a potápanie v celom Thajskom zálive. Odtiaľ som išiel na 2 dni do Bangkoku a potom do mesta Chiang Mai na severe Thajska, kde som doteraz.

Môžem pracovať odkiaľkoľvek a snažím sa to využiť v môj prospech. Je ale práca z pláže vždy jednoduchá? Pozrime sa spolu na výhody a nevýhody práce z pláže tak, ako ich vidím po 7 týždňoch života a práce z ostrovov a pevniny Thajska.

 

Pre vysvetlenie, pod pojom práca z pláže nerozumiem iba doslovnú prácu z pláže tropického ostrova. Je to celkovo všetka práca, ktorú človek môže vykonávať zo svojho laptopu a pri ktorej nie je závislý na lokalite (môže sa nachádzať kdekoľvek na svete a stále svoju prácu úspešne vykonávať).

 

Výhody práce z pláže

Môžete cestovať kam chcete a kedy chcete

Asi najväčšou výhodou práce z pláže je fakt, že vám umožní byť nezávislým na lokalite alebo mieste, na ktorom sa nachádzate. Keď ste zamestnaný ako čašník alebo servírka v reštaurácií, musíte sa zdržiavať v danom mieste, inak nemôžete vykonávať svoju prácu. Ak danú reštaurácia vlastníte, máte síce firmu a možno zarábate veľa peňazí, ale stále sa musíte zdržiavať v mieste sídla vašej firmy. Keď máte ale prácu, ktorú je možné vykonávať z počítača a vaša fyzická prítomnosť nie je nutná, môžete ju vykonávať tak z vášho mesta, ako z ostrova v Thajsku alebo zamrznutej Aliašky – je len na vás, čo si vyberiete.

Môžete pracovať kedy vám to najviac vyhovuje

Ak nie ste zamestnaný v typickom 9-5 jobe, teda v zamestaní kde sa pracuje od 9 ráno do 5 večer, môžete pracovať kedy to najviac vyhovuje vám a nie firme v ktorej robíte. Najlepšie sa vám pracuje ráno? Privstaňte si a kľudne pracujte už od šiestej. Najviac kreatívny ste večer? Nie je problém, spite doobeda (alebo robte čokoľvek uznáte za vhodné) a pracujte do neskorej noci.

A keď máte chvíľu voľno alebo sa vám práve nechce nič robiť, zoberiete sa a idete objavovať miesto alebo mesto, v ktorom sa práve nachádzate. Často ste na inom mieste a preto nikdy nie je núdza o nové zážitky, nových ľudí či nové námety na fotenie.

Môžete spoznať nových ľudí, ktorí vám umožnia zlepšiť váš biznis

Pochádzam z Prievidze, malého mesta, ktoré má dnes už len niečo pod 50 tisíc obyvateľov, z ktorých drvivá väčšina sú zamestnanci. V mojom meste nie je pre mňa veľká šanca stretnúť niekoho naozaj úspešného. Nechápte ma zle, proti zamestnancom ani nikomu z môjho mesta nič nemám a nikoho neodsudzujem. Faktom ale ostáva, že zamestnanci asi moje služby potrebovať nebudú a nemajú mi ako pomôcť môj biznis vylepšiť alebo posunúť na ďalšiu úroveň.

Zato pri cestovaní je veľmi jednoduché stretnúť ľudí, z ktorých mnohí sa venujú niečomu podobnému ako vy. Keď sme cestovali loďou na ostrov Koh Samui, stretli sme Rusku a Rusa, ktorí pracujú pre Kontakt (http://vk.com) – ruskú web stránku podobnú americkému Facebooku alebo slovenskému Pokecu. Vo vedľajšom bungalove zase pár dní bývali 2 Američanky, ktoré práve dokončili web dizajnérsku školu. Na ostrove Koh Samui už druhý rok žije teraz už môj kamarát Erik, ktorý tiež pracuje z laptopu – živí sa kódovaním web stránok a online marketingom. V Chiang Mai som ešte len chvíľu, ale už som tu stretol mnoho ľudí, ktorí za živia prácou v zahraničí, či už pracujú z počítača alebo nie.

Môžete využiť časový posun vo váš prospech

Momentále som v Thajsku, kde je voči Slovensku 6-hodinový časový posun. Keď ráno o 7:00 vstávam, na Slovensku je ešte len jedna hodina ráno. Mám teda 6-hodinový náskok urobiť veci, ktoré treba, kým sa ľudia a firmy na Slovensku zobudia a urobia si v práci rannú kávu. Väčšinou na mojich klientov na Slovensku hneď ráno čakajú odomňa správy a dokončené úlohy. Majú potom celý deň na to, aby mi na ne odpovedali. Keď ja na druhý deň vstanem, zvyčajne mám už od nich odpoveď a opäť mám minimálne 6 hodín na to, aby som dané veci urobil. Tie ich opäť budú ráno čakať v ich emailovej schránke. Moji klienti majú dojem, že som teraz ešte promptnejší, ako keď som bol na Slovensku.

Môžete využiť rozdiely v ekonomikách krajín vo váš prospech

Život v Thajsku je lacnejší ako život na Slovensku. Ostrovy ako Koh Samui či Koh tao až také lacné nie sú a ceny sa v mnohom podobajú tým slovenským, ale iné časti Thajska (najmä sever) sú výrazne lacnejšie. Ak teda zarábam Eurá a tu platím thajskými Batmi (Thai Baht), za moje peniaze dostanem viac, ako by som dostal na Slovensku.

Môžete ľahko načerpať novú inšpiráciu

Je jednoduché stratiť inšpiráciu a motiváciu, ak je váš život monotónny a každý deň robíte to isté – stretávate sa s tými istými ľudmi, robíte tie isté veci, pozeráte tie isté programy, jete tie isté jedlá a podobne. Za to pri cestovaní ste neustále doslova bombardovaný novými podnetmi, miestami, ľuďmi, vôňami a chuťami. Nudiť sa je naozaj zložité a vždy máte čo robiť.

Môžete ľahko zmeniť plán

Ak vám niečo dobré alebo zlé skríži cestu, môžete ľahko zmeniť plán. Nič vás totiž na danom mieste nedrží. Môj pôvodný plán bol ostať v Thajsku aspoň 6 mesiacov. Stretol som tu ale jedno úžasné dievča, ktoré chcem spoznať lepšie a nebojím sa kvôli tomu môj plán zmeniť. Môžem, a preto to aj využijem.

 

Lubo Jurík pracuje z rýchlostného katamaránu v Thajsku

Pracoval som aj z rýchlostného katamaránu cestou z Koh Samui na Koh Tao

 

Nevýhody práce z pláže

Piesok, slnko a laptop sa nemajú v láske

Pracovať z laptopu na pláži nie je až také úžasné, ako si to mnohí predstavujú. Piesok budete maž doslova všade. Dostane sa do vášho laptopu, klávesnice, telefónu, batohu a mnohých iných miest, na ktorých (a v ktorých) ho nechcete mať. Môj kamarát pracoval často doslova z kresla na pláži a niečo po 2 týždňoch mu prestali fungovať asi 4 rôzne klávesy na jeho 2-mesačnom laptope. Vyfúkať sa mu to nepodarilo a tak si musel kúpiť náhradnú klávesnicu. Neviem na isto, že bol na vine piesok, ale s najväčšou pravdepodobnosťou áno.

Na pláži je tiež veľký problém vyhnúť sa priamemu slnku, ktoré veľmi znepríjemňuje predĺžený pohľad na displej počítača. Presne z tohto dôvodu som si kúpil laptop s matným diplejom, ktorý je na tom výrazne lepšie ako laptopy s lesklými displejmi, ale tiež to nie je ideálne. Aj keď som v relatívnom tieni a pracujem napr. z otvorenej reštaurácie (akoby iba terasa) vedľa nášho ubytovania, jas z pláže je veľmi výrazný a unavuje oči. Keď ste na počítači doma v byte, tiež si v lete zastierate žalúzie, že? Lenže na pláži nič také nehrozí :)

Internetové pripojenie nie je vždy spoľahlivé

Na Slovensku sa môžeme spoľahnúť aspoň na jednu vec a tou je internetové pripojenie. Pri cestovaní to tak ale nie je a nikdy si nemôžete byť úplne istý, či vlastne budete schopný sa vo vašom novom ubytku pripojiť na FTP alebo zavolať si s klientom cez Skype video chat. Niekedy je pripojenie veľmi dobré a nie je problém ani nahrávať fotky či videá, inokedy nebudete schopný ani len načítať stránku.

Kvalita internetového pripojenia veľmi záleží od vašej lokality. Niektoré krajiny sú na tom veľmi dobre, zatiaľ čo mnohé stále zaostávajú. Na ostrovoch je taktiež pripojenie štandardne podstatne horšie ako na pevnine. Určite odporúčam dopredu si zistiť kvalitu pripojenie ešte pred odchodom, nech viete, do čoho idete a môžete sa pripraviť :)

Budete sa musieť často prispôsobiť (nie práve ideálnym) pracovným podmienkam

Niektoré ubytovanie bude mať WiFi a tiež počítačový stolík. Iné bude mať WiFi, ale laptop budete musieť mať položený na stehnách sediac na stojičke alebo v posteli. Iné bude mať WiFi, ale pripojenie bude veľmi slabé alebo nespolahlivé. Iné nebude mať internet vôbec. Často budete pracovať z kaviarní alebo reštaurácií. Niekde vám bude chýbať zásuvka na dobitie baterky. Inde bude hrať hlučná hudba, alebo tam budú opití hluční Rusi alebo Angličanky :). Podmienky na prácu teda nebudú vždy ideálne a budete sa musieť prispôsobiť aktuálnej situácií.

Na druhú stranu, podmienky na prácu z reštaurácie či kaviarne sú v Thajsku určite lepšie ako na Slovensku. Najviac skúseností mám z Prievidze, kde som mal vždy problém nájsť miesto s WiFi pripojením a elektrickou zásuvkou, kde sa nefajčilo.

Nie je vždy jednoduché spojiť sa s klientami na Slovensku

Nie všetci sú zdatní v technológiách a moderných trendoch v podnikaní. Veľa klientov stále očakáva osobné stretnutia a vyžaduje, aby bol človek dostupný na telefóne doslova 24/7. Čo je ešte prekvapivejšie je fakt, že až príliš monoho ľudí stále nie je schopných vyjadriť svoje myšlienky v písanej forme. Preferujú telefonáty pred emailom a preto sú najzložitejšou časťou podnikania z pláže.

Svojim klientom budete musieť vysvetliť, prečo odchádzate a ako s nimi budete komunikovať. A občas bude komunikácia dobrá (viď. bod o využití časového posunu), ale občas sa nebudete vedieť s klientom rýchlo spojiť a môže z toho vzniknúť problém. Treba si na to dávať pozor a svojich klientov uistiť, že robiť s vami biznis je naďalej pre nich a ich biznis výhodné.

Úprimne, v poslednej dobe sa snažím takýmto klientom vyhnúť a som rád, že sa mi to začína dariť. Stále viac nových projektov totiž robím pre mladých ľudí, ktorí chápu tomu, že nie som na telefóne 24 hodín denne a nemajú problém komunikovať cez email, prípadne Skype. Snažím sa svoj biznis štrukturovať a promovať tak, aby som takýchto ľudí k sebe priťahoval viac. Nebaví ma robiť biznis s ľuďmi, s ktorými nemám nič spoločné. Nebaví ma hrať sa na prehnane slušného a zdvorilého pred veľkými klientami. Radšej sa s mojimi klientmi rozprávam otvorene a úprimne.

 

Lubo Jurík pracuje na Koh Samui v Thajsku

Práca z reštaurácie priamo na pláži na ostrove Koh Samui v Thajsku

 

Tipy, ako si uľahčiť prácu z pláže

Kúpte si dobrý laptop

Pod pojmom dobrý laptop pre cestovateľa (podnikateľa z pláže) rozumej hlavne matný displej, dlhá výdrž batérie a nízka hmotnosť. Nemusí to byť Macbook Pro alebo Air (ani ja ho nemám), ale veľmi veľa cestovateľov z pláže ich preferuje kvôli ich jednoduchej obsluhe, dlhej výdrži batérie a vysokej trvácnosti. Apple ale nie je podmienkou. Ja som si vybral HP Probook 450, ktorý má relatívne nízku hmotnosť, dobrý výkon, dlhú výdrž batérie, no hlavne matný displej, ktorý bol pre mňa prioritou. Zatiaľ sa mi osvedčil veľmi dobre. Okrem toho som si dokúpil este jednu náhradnú baterku, takže teraz vydržím bez nabitia aj 8 hodín reálneho (nie tabulkového) času.

Používajte dobré aplikácie

Existuje mnoho skvelých aplikácií pre Windows, Apple alebo Android, ktoré vám vašu prácu z pláže uľahčia. Konkrétnym programom a aplikáciam sa budem venovať v neskoršom článku. Zatiaľ tu máte aspon zoznam:

  • Gmail + Boomerang
  • Skype
  • Viber app + desktop
  • Evernote
  • Google Drive
  • Dropbox
  • Speedtest
  • XE converter

Vytvorte si svoju vlastnú rutinu

Je ľahké upadnút do dovolenkového režimu a užívať si a míňať každý deň, najmä ak denne stretávate turistov a dovolenkárov, ktorí si užívajú a míňajú čo to dá. Musíte si ale uvedomiť, že vy tu nie ste ako oni na týždeň alebo mesiac, ale chcete si tento životný štýl udržať na tak dlho, ako to bude možné. Toto nie je vaša dovolenka, ale váš život.

Je dobré vytvoriť si svoju rutinu a tej sa držať. Ja rád pracujem ráno, a preto vstávam skôr, dám si čerstvé raňajky a čerstvú kávu a idem za počítač. Po obede sa mi väčšinou pracovať nechce a tak si dám pauzu a buď niekam idem, zacvičím si, zaplávam, čítam alebo počúvam hudbu a relaxujem. Potom idem opäť pracovať, buď až do neskorého večera, alebo iba niekoľko hodín a potom opäť idem robiť niečo iné, vyrazím s kamošmi do mesta a podobne. Takto to mám skoro každý deň. Samozrejme, keď sa vyskytne niečo výnimočné, rád sa svojej rutiny vzdám a idem. Presne pre to som si tento životný štýl vybral – aby som si sám mohol určiť, kedy budem pracovať a kedy sa budem zabávať.

Vytvorte si svoju pracovnú rutinu a dodržujte ju aj na cestách. Keď bude vhodný čas a budete mať šancu zažiť niečo skvelé, s radosťou svoju rutinu porušte a užite si to :)

 

Záver

Nič nie je dokonalé. Dokonalé je synonymum pre nudné a rýchlo nás prestane baviť.

Práca z pláže má svoje výhody, aj nevýhody. Pre mňa osobne výhody práce z pláže extrémnym spôsobom prevyšujú nevýhody, ktoré sú s tým spojené. Je ale na každého osobnom zvážení, či mu taký život vyhovuje alebo nie.

A ak si nie si istý, vyskúšaj si to aspoň na určitý čas a uvidíš sám!

Vyskúšal si si už prácu z pláže? Aké boli tvoje skúsenosti? Máš nejaké rady alebo tipy? Podeľ sa s nami v komentári pod článkom.

Máš k článku otázku alebo pripomienku?

Páčil sa ti tento článok? Chceš sa podeliť o svoje osobné skúsenosti? Napíš mi do diskusie nižšie. Odpovedám na každý komentár.

Chceš dostávať nové články a podcasty Sám Sebe Pán emailom?

Pridaj sa k vyše 1200 ľuďom, ktorí pravidelne dostávajú nové články a podcasty zo SámSebePán.sk zadarmo priamo do svojej emailovej schránky. Buď medzi prvými, ktorí si nové články prečítajú.