Učiteľkám na základnej škole som často spôsoboval stres. Moje neustále otázky prečo niečo funguje tak, ako to funguje, alebo prečo je to tak, ich nútili rozmýšlať a často sa kvôli nim cítili hlúpo, keď nevedeli logicky odpovedať. Odpoveď „preto“, alebo „lebo“ mi nikdy nestačila.

Prečo? v predškolskom veku

Malé deti sú prirodzene zvedavé. Dospelí ich k zvedavosti na začiatku aj tlačia, no postupom času im to tiež začne byť otravné. Berú to totiž osobne. Malé deti sa nepýtajú na všetko preto, aby otrávili svojich rodičov, alebo preto, lebo ich odpoveď na danú otázku úprimne zaujíma. Otázka prečo nám pomáha učiť sa a vzdelávať.

Ten, kto sa nepýta, nikdy nedostane odpoveď.

Prečo? na strednej škole

Stredná škola v živote väčšiny z nás znamenala zmenu. Pýtať sa učiteľa otázky nie je cool. Veď keď sa pýtaš, tak ťa daný predmet zaujíma, nie? Not cool!

Učitelia si veľa krát mylne myslia, že žiak, ktorý sa pýta, problému nerozumie, a preto je zlým žiakom. A tí žiaci, ktorí sa nepýtajú a iba prikyvujú hlavou, všetkému určite rozumejú. Lenže presný opak je pravdou. Takýmto prístupom zabíjame zvedavosť žiakov a ich možnosť dozvediať sa toho viac o téme, ktorá ich zaujíma.

Prečo? v práci

A po škole príde na rad dospelácky život. Práca.

Celý systém na Slovensku je založený na tom, že musíš robiť to, čo ti povie tvoj nadriadený. A najlepšie sa ani nepýtať prečo, ale slepo robiť to, čo ti povedia. Takto to funguje v škole, kde sú tvoji nadriadení učitelia, alebo v práci, kde sú tvoji nadriadení šéf a rôzni manažéri, alebo vedúci pracovníci.

Nikomu sa nechce vysvetlovať prečo treba niečo urobiť, alebo prečo sa to robí tak, ako sa to robí, pretože je to náročné. Núti ich to premýšlať a často táto jednoduchá otázka prezradí, že samotná úloha je úplne nelogická, alebo dokonca hlúpa.

Prečo sa nadriadení vyhýbajú odpovedi na otázku prečo

  1. Myslia si, že vďaka ich autorite odpovedať nemusia. „Moji podriadení by mali robiť to, čo ja poviem. Bodka. Sú predsa moji podriadení a musia ma poslúchať“. Tento postoj vychádza ešte z čias socializmu, kedy sa vládlo formou sily a zastrašovania. „Urob čo ti poviem, inak máš padáka“. „Obliekaj sa slušne, inak ťa vyhodíme zo školy.“ Keby sa človek opýta prečo, autority by nemali odpoveď a preto by sa jej vyhli.
  2. Nechce sa im hľadať odpoveď, alebo vysvetlovať. Tento dôvod je často spojený s prvým bodom. Keď sa niekomu nechce hľadať na otázku prečo odpoveď a myslí si, že vďaka svojmu postaveniu ani odpovedať nemusí, jednoducho sa odpovedi vyhne.
  3. Sami odpoveď nepoznajú. Možno im tiež bolo nakázané, že je potrebné niečo urobiť, a tiež nevedia prečo. Jednoducho musia vykonať príkaz, ktorý potom posunú ďalej svojim podriadeným.

Už vieme, prečo nám ľudia často nechcú odpovedať na otázku prečo. Teraz sa pozrime na to, prečo by sme sa ich predsa len mali pýtať a domáhať sa odpovedí.

7 dôvodov, prečo by si sa mal pýtať „Prečo?“ čo najčastejšie

1. Prečo? ti vysvetlí dôvod

Odpoveď na otázku prečo ti vysvetlí dôvod, prečo je niečo potrebné urobiť, alebo prečo sa to robí takým spôsobom, a nie iným. Neviem ako vy, ale ja vždy musí vedieť dôvod, prečo mám niečo urobiť, alebo prečo to mám urobiť takto a nie inak. Dôvod prečo dáva úlohe význam a logiku.

2. Pomôže ti samostatne myslieť

Keď nerozumieš dôvodu, prečo sa niečo robí daným spôsobom, nikdy nebudeš vedieť, čo urobiť, keď sa niečo pokazí, alebo nepôjde podľa plánu. Dôvod prečo ti umožní kreatívne myslieť.

3. Pomôže ti vylepšiť zabehnuté postupy a systémy

Pretože ti porozumenie problému a postupu umožní kreatívne myslieť, budeš mať možnosť systém upraviť, alebo vylepšiť tak, aby vyhovoval viac tebe a tvojmu štýlu práce, alebo spoločnosti.

4. Pomôže ti porozumieť

Ak niečomu nerozumieš, nemáš moc veľké predpoklady byť v tom úspešný. Je to ako hrať šach, no pritom netušíš, prečo sa veža pohybuje iba horizontálne a strelec diagonálne. Tento bod je hlavným dôvodom, prečo sa malé deti pýtajú na všetko okolo – sú totiž zvedavé a chcú porozumieť. Je smutné, že ľudia v dospelosti sa „naučili“ radšej mlčať, aby náhodou nevyzneli hlúpo.

5. Pomôže ti zamýšľať sa nad statusom quo

To, že nejaký zákon, alebo pravidlo existuje ešte neznamená, že nemôžeme pochybovať o jeho kvalite, alebo správnosti. Iba nedávno bolo celkom „normálne“ využívať na prácu otrokov, alebo slúžky a väčšina ľudí sa nad tým nepozastavovala. Keby sa však nenašli ľudia ako Lincoln, alebo King, veci by sa nikdy neboli zmenili k lepšiemu.

6. Pomôže ti posúvať hranice tvojho chápania

Ten, kto sa nepýta prečo, si často myslí, že všetko vie a na všetko má odpoveď. Nikto ale nevie všetko. Môžeš byť expert na nukleárnu fyziku, ale nevieš ako vypestovať zeleninu v záhrade. Môžeš byť expert na počítače a elektroniku, ale máš problémy so vzťahmi.

Každý jeden človek ťa dokáže naučiť niečo nové. Musíš iba chcieť, mať otvorenú myseľ a byť pripravený počúvať a dávať dobré otázky.

7. Pomôže ti preukázať vzbudený záujem

Ľudia, ktorí sa nepýtajú, neprejavujú žiadny záujem. Konverzácia s takými ľuďmi je nudná, lebo pravdepodobne oni sú tými, ktorí rozprávajú a nemajú záujem počúvať. A keď si niečo vypočujú, neprejavia záujem a opäť pokračujú vo svojom bľabotaní.

Otázka prečo vyjadruje tvoj záujem v človeka, s ktorým sa rozprávaš, alebo v predmet, o ktorom sa bavíte.

Záver

Byť zaslepeným, pasívnym prijímateľom všetkého, čo nám niekto iný navelí, sa stalo akýmsi štandardom nie len tu na Slovensku, ale aj v iných vyspelých krajinách sveta. Skúste sa zamyslieť nad tým, prečo je tomu tak? Prečo iní chcú, aby sme nepoužívali náš mozog, ale iba slepo nasledovali a prijímali to, čo nám oni dávajú.

Naozaj sa chceme iba nečinne prizerať, alebo chceme byť strojcami svojich vlastných životov a tvorcami svojich vlastných osudov? Ja si vyberám to druhé a som nesmierne šťastný za každého jedného, kto sa ku mne pridal, alebo pridá.

Ak sa chceš pridať aj ty a byť sám sebe pánom, tým najjednoduchším spôsobom je začať odoberať môj newsletter. Prihlasovací formulár nájdeš v pravom hornom rohu tejto stránky. Každý jeden človek s otvorenou mysľou a iným pohľadom na svet je vítaný.

Máš k článku otázku alebo pripomienku?

Páčil sa ti tento článok? Chceš sa podeliť o svoje osobné skúsenosti? Napíš mi do diskusie nižšie. Odpovedám na každý komentár.

Chceš dostávať nové články a podcasty Sám Sebe Pán emailom?

Pridaj sa k vyše 1200 ľuďom, ktorí pravidelne dostávajú nové články a podcasty zo SámSebePán.sk zadarmo priamo do svojej emailovej schránky. Buď medzi prvými, ktorí si nové články prečítajú.