Posledné dni a mesiace je digitálne nomádstvo v móde. Ľuďom sa idea „zbaľ si počítač a cestuj po svete“ nesmierne páči. Niet sa čomu čudovať. Ľudia žijú na Facebooku a Instagrame a každodenne nevidia skoro nič iné ako statusy a predovšetkým fotky ich kamarátov a novodobých Instagram celebrít, ktorí cestujú po svete a užívajú si život. Všetko to vyzerá tak nádherne. Jednoducho. Zábavne. Kto by to nechcel? Digitálni nomádi, cestovatelia a travel bloggeri sa živia tým, že robia cestovanie a prácu cez internet dostupné pre všetkých. Veď aj môj kurz je presne o tom.

Kde je v tom všetkom problém?

Najväčším problémom dnešnej doby je, že ľudia nevedia odlíšiť ilúziu od reality. Že vlastne chcú žiť v rozprávke. Chcú žiť v domnení, že existuje určitý dokonalý životný štýl, dokonalá krajina na život, dokonalý životný partner, dokonalá práca. Lenže dokonalosť neexistuje, nikdy neexistovala a nikdy ani nebude. Snažiť sa o dokonalosť je jednoznačnou cestou k depresii, nech už hľadáš dokonalosť v čomkoľvek.

Najväčším problémom dnešnej doby je, že ľudia nevedia odlíšiť ilúziu od reality.

Ilúzia digitálneho nomádstva / života v zahraničí

Ľudia túžia po zmene. Vedia, že existuje niečo lepšie. Že ich život nemusí byť taký, aký je. Že môže byť zábavnejší, dobrodružnejší, naplnenejší. Keď vidia fotky šťastnejších ľudí zo Slovenska a Čiech, ako žijú v Thajsku či na Filipínach, cestujú po Bahamách či v tomto roku „v móde“ Maldivách, chcú to aj oni. Veria, že keď to budú mať aj oni, potom budú šťastní. Musia si len založiť blog, pridať naň affiliate odkazy a keď chvíľu na to začnú zarábať, zbalia sa, odídu do Ázie či Južnej Ameriky a budú šťastní.

Kúpia si online kurz o zarábaní na internete. Idú na festival o digitálnom nomádstve. Pridajú sa do facebookových skupín. Napíšu digitálnym nomádom. A nakoniec, o pár mesiacov či rokov, sa im to podarí. Majú svoj vlastný online biznis. Píšu články, prekladajú, robia grafiku alebo web stránky, či ponúkajú iné služby. Postupne zarábajú viac a viac a tak sa rozhodnú ísť do toho. Skočiť. Zbaliť sa a kúpiť jednosmernú letenku niekam do tepla. Aby aj oni mohli pridávať na Instagram parádne fotky a mali tisíce followerov a stovky likeov.

Prvé mesiace na cestách sú úžasné. Ak nemali až príliš veľké očakávanie, budú si to užívať. Počet ich followerov rastie. Srdiečka sa hrnú. Lenže časom – u niekoho skôr, u niekoho neskôr – ich realita zhodí z ich ružového obláčika.

Cestujú po svete. Navštevujú nádherné miesta. Žijú v krajine, v ktorej sa im páči. Žijú zaujímavý život, ktorý im ich fanúšikovia a kamaráti často dokonca závidia. No aj tak nie sú šťastní.

Odchod z krajiny tvoju depresiu nevyrieši

Ak si doma na Slovensku v depresii zo svojho aktuálneho života, cestovanie a život v zahraničí podľa všetkého túto depresiu zruší. Dočasne. Ľudský mozog je však taký, že si zvykne na všetko. To, čo bolo predtým výnimočné a úžasné, je zrazu obyčajné a normálne. Dať si na pláži prvý či desiaty kokos je skvelý pocit. Dať si stý či dvojstý je normálne. Ten prvý kokos v Thajsku ti pomôže zabudnúť na to, že nie si spokojný so svojím životom. Ten stý ti k tomu pomôže však už iba ťažko.

Dať si na pláži prvý či desiaty kokos je skvelý pocit. Dať si stý či dvojstý je normálne.

Môžeš utiecť zo svojej krajiny. Možno ti vadí negativita ľudí. Možno ti prekáža, že si z malého mesta, kde nič nie je a tvoji kamaráti žijú jednoduchý život „práca – rodina – pivo a futbal“. Možno ti vadí slovenské počasie, studené zimy a skoro celodenná tma. A áno, tieto veci môžu byť v zahraničí iné. Život ti tam môže vyhovovať viac. Pred sebou samým však neutečieš, nech už pôjdeš kamkoľvek.

Pred sebou samým neutečieš

Ak si často v depresii doma na Slovensku, skôr či neskôr budeš v depresii aj na plážach v Thajsku. Ak sa cítiš osamelý v tvojom malom meste na Slovensku, skôr či neskôr sa budeš cítiť osamelý aj vo veľkomestách ako Taipei či Busan s miliónmi obyvateľov. Pred sebou samým neutečieš a pokiaľ nezmeníš sám seba, budeš sa stále cítiť rovnako.

Prečo zažívajú depresiu aj ľudia žijúci v krajinách s vysokou životnou úrovňou

Koľkí z vás by zakričali: „Áno!“, ak by som vám povedal, že vám viem hneď teraz vybaviť trvalý pobyt v Austrálii? Ja by som jednoznačne súhlasil. Žil som doteraz v 6 rôznych krajinách (Slovenska nepočítam) a Austrália má asi všetko – vysokú životnú úroveň, anglicky hovoriace prostredie, prekrásnu prírodu, priateľských ľudí, veľký vplyv ázijských a iných kultúr, vďaka čomu aj skvelé jedlo z rôznych kútov sveta. Preto som nikdy nerozumel, keď moji kamaráti z Austrálie či austrálski cestovatelia, ktorých som stretol v rôznych kútoch Ázie, hovorili o tom, ako nechcú žiť v Austrálii.

Hovorí sa: „Nie je to o tom, kde si, ale s kým si.“ Ja by som to pozmenil na: „Nie je to o tom kde si, ale kto si.“

„NIE JE TO O TOM KDE SI, ALE KTO SI.“

Záver

Mnoho ľudí nie je šťastných – či už žijú vo svojom rodnom meste, v inom meste na Slovensku, niekde v západnej Európe, či kdekoľvek inde vo svete. Ja s tým taktiež z času na čas zápasím a práve preto som sa rozhodol vytvoriť online kurz Šťastný Ako Pán™. Mojim cieľom je sám žiť šťastnejší a naplnenejší život, kdekoľvek na Zemi sa nachádzam, no taktiež pomôcť aj vám, mojim čitateľom, ktorí ma sledujete a niekde hlboko vo svojom vnútri viete, že od života toho chcete viac.

Kurz je aktuálne v príprave. Kedy bude oficiálne spustený ti v tomto momente neviem povedať, no keď mi dáš svoju emailovú adresu, pošlem ti ďalšie informácie priamo na email ihneď, ako to bude aktuálne.

– Lubo Jurík, 2. mája 2018 v kaviarni Compose Coffee, Busan, Južná Kórea

PS: Dôležité

25. mája vstupuje do platnosti nový európsky zákon o ochrane osobných údajov (GDPR), kvôli ktorému musia prevádzkovatelia web stránok urobiť množstvo zmien a niektoré z nich sa priamo týkajú aj teba – čitateľa tohto blogu. GDPR totiž prikazuje všetkým bloggerom a firmám, ktoré posielajú nové články či novinky na email svojim odberateľom, aby si od nich vyžiadali opätovný súhlas s týmto zasielaním. Je to obrovská otrava, viem, no ak chcem dodržiavať platné zákony, nemám na výber.

Preto, ak chceš aj naďalej dostávať nové články zo Sám Sebe Pán™ priamo do svojej emailovej schránky, prosím vyplň formulár pod týmto textom. Ak tak neurobíš do 25. mája, budeš z odberu automaticky odhlásený/á. Ďakujem.

Máš k článku otázku alebo pripomienku?

Páčil sa ti tento článok? Chceš sa podeliť o svoje osobné skúsenosti? Napíš mi do diskusie nižšie. Odpovedám na každý komentár.

Chceš dostávať nové články a podcasty Sám Sebe Pán emailom?

Pridaj sa k vyše 1200 ľuďom, ktorí pravidelne dostávajú nové články a podcasty zo SámSebePán.sk zadarmo priamo do svojej emailovej schránky. Buď medzi prvými, ktorí si nové články prečítajú.