Je to tak. Po vyše 20 mesiacoch na Slovensku opäť odchádzam. A opäť smerom na východ, tento krát do Thajska.

Slovensko (a predovšetkým mesto Prievidza, kde žijem) sa pre mňa stalo veľmi neproduktívnym, občas až depresívnym prostredím. Šialene mi chýba Austrália a jej nádherné počasie a optimistické prostredie. Milujem teplé subtropické až tropické počasie a slovenskú 6-mesačnú zimu naozaj nemusím (sorry všetci fanúšikovia lyžovania a snowboardovania ;)).

Nie všetko sa podarí hneď na prvý krát

V podstate odkedy som sa vrátil na Slovensko som mal v pláne opäť odísť. Stále sa to ale kvôli niečomu odsúvalo. Raz to boli peniaze, potom moja vtedajšia priateľka, potom nové projekty a potom opäť peniaze. Toto leto som dokonca musel zrušiť moju letenku do Kórei kvôli operácii. Teraz sa mi ale naskytla príležitosť, ktorá sa nedala odmietnuť.

Prečo idem do Thajska a čo tam budem robiť

1. Ideálne životné prostredie

Neviem ako vám, ale mne slnečné lúče dodávajú neopísateľné množstvá energie. Milujem, keď si môžem urobiť dobrú kávu alebo fruit smoothie a čítať dobrú knižku na mojom Kindle na priamom slnku. V zimnom období mi to neuveriteľne chýba. Slnko zapadá príliš skoro a umelé osvetlenie mi naozaj neprospieva. Cítim, že mám omnoho menej energie a som viac „uspatý“. Chýba mi motivácia. Európska zima je mňa jednoducho príliš dlhá a príliš negatívne na mňa vplýva.

Na rozdiel od toho, počasie v Thajsku pre priam ideálne.

Ako vegan si tiež užijem kilá lacného čerstvého ovocia a zeleniny z lokálnych trhov, či mnohé chutné thajské varené veganské jedlá.

2. Komunita podobne zmýšľajúcich ľudí

Okrem typicky známych pozitív Thajska ako nádherné tropické počasie, úžasná príroda, neuveriteľne lacné a chutné jedlo a priateľskí ľudia, mám ešte jeden veľmi podstatný dôvod. V Severnom Thajsku sa nachádza mesto Chiang Mai, ktoré je známe svojou obľúbenosťou pre takzvaných expats (expats sú ľudia dlhodobo žijúci v pre nich cudzej krajine – v tomto prípade v Thajsku). Väčšina z týchto ľudí sú digitálni podnikatelia zaoberajúci sa web dizajnom, programovaním, online marketingom, digitálnym publikovaním článkov a kníh, fotografovaním, alebo inou prácou či formou podnikania, pri ktorej vám stačí iba laptop a internetové pripojenie. Práve vďaka nízkym nákladom na život a príjemnému prostrediu sa stal Chiang Mai pre digitálnych podnikateľov jednou z top destinácii v Juhovýchodnej Ázii.

Osobne mi na Slovensku a hlavne v Prievidzi nesmierne chýba komunita ľudí, ktorí sa zaoberajú podobnými vecami ako ja. Ktorí majú podobné myslenie a spôsob života a riešia podobné problémy.

Ľudia, ktorí majú rovnaké ciele, sú pre teba tou najlepšou podporou a motiváciou. Nájdi takých ľudí a uvidíš, že oni ti priamo aj nepriamo pomôžu dosiahnuť svoje sny.

3. Väčšia inšpirácia a sústredenosť

Ideálne životné prostredie a komunita podobne zmýšľajúcich ľudí ma bude nie len motivovať, ale aj inšpirovať. Taktiež sa chcem viac sústrediť na projekty, ktoré ma vnútorne napĺňajú a nie sú len prácou za peniaze.

S kým idem do Thajska

Do Thajska nejdem sám. Idem s mojim kamarátom Jurom, pre ktorého sme ešte v roku 2008 robili web stránku, poľnohospodársky informačný portál polnoinfo.sk. Doteraz spolu spolupracujeme a stali sme sa odvtedy dobrými kamarátmi.

Juro má v pláne v Thajsku napísať knihu. V polovičke januára teda odlietame a spolu strávime 4 týždne na ostrove Samui (kde sa bude Juro venovať písaniu knihy a ja práci na mojich projektoch) a týždeň cestovaním. Potom sa Juro vráti naspäť na Slovensko a ja pôjdem do Chiang Mai na severe Thajska, kde sa usídlim na dlhšie. Na ako dlho, to ešte naozaj netuším.

Je niekto z vás v Thajsku? Ozvite sa a môžeme dať kávu, alebo fresh coconut.

Máš k článku otázku alebo pripomienku?

Páčil sa ti tento článok? Chceš sa podeliť o svoje osobné skúsenosti? Napíš mi do diskusie nižšie. Odpovedám na každý komentár.

Chceš dostávať nové články a podcasty Sám Sebe Pán emailom?

Pridaj sa k vyše 1200 ľuďom, ktorí pravidelne dostávajú nové články a podcasty zo SámSebePán.sk zadarmo priamo do svojej emailovej schránky. Buď medzi prvými, ktorí si nové články prečítajú.