Čo sa to s nami stalo? Nie je tomu tak dávno, čo sme všetci používali ICQ a písali sme si v reálnom čase. Pokojne aj hodinu. Alebo sme dokonca telefonovali. Pamätáš si na tie časy, keď si nepremýšľal nad tým, či kamošovi zavoláš, alebo nie, lebo možno je busy a nechceš ho otravovať?
Pamätáš si na tie časy, keď ti prišla správa a ihneď si odpísal? Nie ako teraz, že ti niekto napíše a ty tú správu vidíš ihneď, ale povieš si, že odpíšeš neskôr, aby ten kamarát nemal pocit, že si „chceš písať“.
Pred pár rokmi sme to robili pri online randení, aby ženy nemali pocit, že celý deň sedíme pri telefóne a čakáme na ich správu. Prečo to však teraz robíme aj s našou rodinou a kamarátmi? Čo sa stalo, že sa z okamžitých správ (Instant Message alebo IM) stal e-mail, kedy napíšeš správu a očakávaš odpoveď možno v ten deň, možno zajtra, možno o pár dní a možno vôbec?
Máme desiatky rôznych IM apiek, telefón máme neustále pri sebe, ale na správu neodpíšeme ihneď, aj keď ju ihneď vidíme. Prečo? K čomu je to dobré? To sme naozaj všetci takí zaneprázdnení? A čím? Alebo sa zaujímame iba o seba a svoje potreby a to, ako sa má naša rodina, či naši kamaráti nás až tak nezaujíma?
Máme desiatky rôznych IM apiek, telefón máme neustále pri sebe, ale na správu neodpíšeme ihneď, aj keď ju ihneď vidíme.
Pred pár rokmi vznikol pri online zoznamovaní fenomén známy pod menom „ghosting“, doslovne „zduchovatenie“, vo voľnom preklade „zmiznutie“. Predstav si situáciu, že si s nejakým dievčaťom píšeš cez internet už nejakú dobu a ona ti zrazu už neodpíše. Napíšeš jej znovu, no ona to opäť odignoruje. Ty si ostal úplne bez vysvetlenia toho, čo sa stalo. Akoby sa z teba stal duch, akoby si ani neexistoval. Ghosting pri online randení je sebecký, no ako-tak ho ešte chápem. Prečo sa však zrazu stal ghosting bežným aj medzi kamarátmi, medzi ľuďmi, ktorí sa poznajú pokojne aj roky?
Ako sa to stalo? Čo s tým mienime robiť? Pretože keď to pôjde takýmto smerom aj ďalej, tak čoskoro budeme iba nalepení na svojich Instagramoch a Tik-Tokoch, kontrolovať čísla videní a likeov a followerov, a ani si neuvedomíme, že vlastne nemáme nikoho, komu na nás skutočne záleží.
Keď sa ti tvoj otec, tvoj brat, tvoj kamarát, tvoj kolega ozve, no ty sa ozveš späť o týždeň a odpovieš jednou vetou, a na druhú správu už ani neodpovieš, tí ľudia sa ti postupne prestanú ozývať. Uvedomia si tú smutnú skutočnosť, že nemáš záujem byť v kontakte, akceptujú ju a už sa ti neozvú. A ty sa jedného dňa zobudíš a uvedomíš si, že, možno okrem tvojej priateľky, nikomu na tebe nezáleží.
– Lubo Jurík, 8. októbra 2022, Bratislava
Ahoj Lubo, tak ja taketo starosti nemam :-) Okruh mojich blizkych a priatelov je uzky, zopar „lidicek“ a tym odpisem na SMS-ku ihned, ako mi to cas umozni, ale nie je to ani o den, ani o tyzden. Ale zväcsa si volame, veci sa skor „pohnu“ a vyriesia. Ale mas pravdu, mlada aj stredna generacia je denne nalepena“ na smartphonoch“, pripada mi to,ako keby tito ludia boli s nimi zrasteni. Bez telefonu ani na krok a ked si ho nahodou zabudne doma, je to hotova „katastrofa“. Ale co ma najviac hneva, ak vidim mlade matky s malymi detmi, ktore sa… Celý komentár »
Ahoj Jarmila,
ďakujem za tvoj komentár. Áno, telefóny a tablety určite ovplyvňujú aj rodičov a výchovu ich detí. Č už. Ostáva len na každom z nás, aby sa zastavil a zamyslel. Pretože každý zvyk rodičov nejakým spôsobom ovplyvní ich deti aj v dospelosti.
Čus, prisiel som ti povedať, že si sa stal obeťou vlastnej socialnej bubliny. Ghosting v prostredi anonymneho tinderu je normalna praktika. ak si ty a aj tvoji znamy odpisujete len po dlhom case, tak to normalne nie je.
V niektorych pripadoch, si spravu odkladam, ako zalozku ju po precitani znovu oznacim ako neprecitanu. Ale ani ja, ani moji priatelia sa nespravame ako to co si popisal. Zacni zistovat co robis nespravne. Zjavne si sucastou problemu, ktory kritizujes.
Ahoj Jakub. Ďakujem ti za hodnotný komentár. Nedávno som práve nad tým premýšľal, že či ja nie som ten „spoločný menovateľ“. Ešte sa nad tým zamyslím; nateraz neviem prísť na to, čo robím „ja“ zle.