Lifestyle Design je koncept, o ktorý som zakopol pred viac ako rokom, ešte keď som bol v Austrálií. Po 2,5 roku u protinožcov som už mal kúpenú letenku naspäť na Slovensko. Netušil som ale, čo so svojim životom. Čo v živote robiť, a čo dosiahnuť.

Presne vtedy mi koncept zvaný Lifestyle Design prišiel na pomoc.

Lifestyle Design je pomenovanie pre budovanie si takého životného štýlu, aký ti presne vyhovuje.

Voľne by sa dal teda do slovenčiny tento pojem preložiť ako „Budovanie životného štýlu“.

Aby si vedel, kam chceš ísť, musíš vedieť, kde sa nachádzaš teraz

V Austrálií som strávil vyše 2,5 roka. Za ten čas sa môj život výrazne zmenil. Moje myslenie a videnie sveta je úplne iné ako bolo predtým. Úplne. Hovoril som už, že rozhodnutie ísť do Austrálie bolo doposiaľ najlepším rozhodnutím v mojom živote?

Aj keď som mal na konci môjho pobytu v Austrálií 25 rokov, stále som patril medzi tých mladších. Väčšina mojich kamarátov boli ľudia starší ako ja, od 26 hore až po 35.

Ľudia v takomto veku však na Slovensku žijú úplne iný život. Sú usadení. Majú mnohoročný vzťah, alebo dokonca hypotéku a/alebo deti. Oni presne vedia, ako bude vyzerať ich život o 5, či 10 rokov – bude presne taký istý, ako teraz. To je ale presný opak toho, čo chcem ja.

Ako sa vidím v budúcnosti

Život „dole hlavou“ mi otvoril oči a ukázal, že Zem je krásne miesto. Zistil som, že vidieť Austráliu mi nestačí. Chcem toho vidieť viac. Zažiť.

Nehovorím iba o cestovaní. Pri cestovaní dovolenkovým štýlom zvyčajne vidíš iba tie „známe“ turistické atrakcie, presne tie, ktoré vidia všetci turisti v danej oblasti. Turistické destinácie sú však pre mňa tie najhoršie miesta na cestovanie.

Ja nechcem iba cestovať, jesť lokálne jedlo, opíjať sa a fotiť sa s domorodcami. Chcem vidieť kultúru, chcem vidieť ako ľudia v danej krajine, či na danom mieste, žijú. Chcem to vidieť, počuť, no hlavne cítiť.

Z mojej skúsenosti zo žitia v Austrálií viem, aký je obrovský rozdiel, keď človek iba cestuje a zdrží sa na pár dní či týždeň, a keď zostane na mieste pár mesiacov či rok. Vtedy spoznáš lokálne zvyky, kultúru, nakupuješ v lokálnych obchodoch, chodíš do lokálnych barov, kde stretávaš lokálnych ľudí. To je niečo, čo ti dá veľa – žiadne rozhovory s opitými turistami.

Ale na cestovanie/žitie v inej krajine potrebuješ peniaze, nie?

Presne tak. V dnešnej dobe to ale nie je taký veľký problém. Na svete je mnoho ľudí, ktorí môžu žiť kdekoľvek na svete a pritom nemusia byť milionári. Dokonca nemusia mať ani žiadne veľké firmy.

Tento koncept sa volá “Location Independence”, čo by sa dalo voľne preložiť ako “Nezávislosť na polohe/mieste”. Location Independence je tiež úzko spojený s výrazom, ktorý som už spomínal – Lifestyle Design – Budovanie si vlastného životného štýlu.

Ako sa stať nezávislým

“Môžeme to brať ako fakt, že pre väčšinu ľudí (niekde medzi 6 a 7 miliardami) je perfektným zamestnaním to zamestnanie, ktoré zaberá najmenej času.”

― Timothy Ferriss, Štvorhodinový pracovný týždeň (The 4 Hour Workweek)

Tieto dva pojmy – Location Independence a Lifestyle Design – ti pri dostatočnom investovaní svojho času a námahy umožnia, aby si robil to, čo chceš, vtedy, kedy chceš, nezávisle na mieste a čase.

Spôsobov, ako dosiahnuť nezávislosť na mieste a čase je mnoho. My sa k nim postupne dostaneme v nasledujúcich článkoch. Predtým však ešte jedna dôležitá vec, ktorú nesmieme vynechať.

Najskôr musíš vedieť, čo v živote chceš

“Otázka, ktorú by si si mal klásť, nie je ‚Čo chcem?‘ alebo ‚Aké sú moje ciele?‘, ale ‚Čo by ma bavilo? Čo by mi prinieslo vzrušenie?'“

― Timothy Ferriss, Štvorhodinový pracovný týždeň (The 4-Hour Workweek)

Vieš, čo by si chcel v živote dosiahnuť a aký život by si chcel žiť? Vieš, aký je tvoj vysnívaný deň?

Pokiaľ nie, tak máš problém. Utekaj a hneď teraz si prečítaj tento môj článok. Ako si budeš môcť vybudovať životný štýl podľa svojich predstáv, pokiaľ ani nevieš, čo vlastne v živote chceš, či ako by mal tvoj vysnívaný život vyzerať?

Si pripravený?

Si pripravený zmeniť svoj život a začať budovať svoj vlastný životný štýl? Ak áno, určite sa nezabudni prihlásiť na odoberanie nových článkov (formulár sa nachádza v pravej časti). Spolu nám to pôjde ľahšie!

Úvodná fotka: Krabi, Thajsko, 2012

Máš k článku otázku alebo pripomienku?

Páčil sa ti tento článok? Chceš sa podeliť o svoje osobné skúsenosti? Napíš mi do diskusie nižšie. Odpovedám na každý komentár.

Chceš dostávať nové články a podcasty Sám Sebe Pán emailom?

Pridaj sa k vyše 1200 ľuďom, ktorí pravidelne dostávajú nové články a podcasty zo SámSebePán.sk zadarmo priamo do svojej emailovej schránky. Buď medzi prvými, ktorí si nové články prečítajú.