Existujú 2 typy vzťahov. Tie, ktoré ti energiu dávajú, a tie, ktoré ti ju berú.

Nie všetci ľudia si uvedomujú, že mnoho vzťahov v ich živote na nich vplýva negatívne. Všetci si akosi uvedomujeme tie dobré, pozitívne vzťahy. S danou osobou sa stretávame radi, pretože sa s ňou cítime príjemne, plný energie a inšpirácie. Takýchto ľudí by sme si mali ceniť a byť s nimi v kontakte čo najčastejšie.

Presným opakom sú ľudia, ktorí našu energiu doslova vyciciavajú. Sú negatívni a negativitu sa priamo alebo nepriamo snažia presunúť aj na nás. Aj keď si to možno uvedomujete, proti negativite ľudí sa nedá „ubrániť“. Čím dlhšie ste v kontakte s niečím alebo niekým, tým viac si na to zvyknete a začnete to brať ako istú vec.

Veľa krát hovorená lož sa stáva realitou.

Toto slovenské príslovie je naozaj pravdivé a platí aj pre vzťahy. Čím viac ste s niekým v kontakte, tým väčší je jeho vplyv na vás.

Zisti, ktoré vzťahy ťa oberajú o energiu

Zamyslite sa. Ktorý z vašich vzťahov s priateľmi, rodinou, alebo kamarátmi vás robí lepším? Ktorý z vašich vzťahov vás naopak vôbec nikam neposúva, alebo sa vám dokonca stavia do cesty? Viete o niekom z vášho blízkeho okolia, kto vám často hovorí nie? Na druhú stranu, kto vám hovorí áno? Kto vás podporuje?

Musíte byť so sebou naozaj úprimný. Často krát sú práve tie najbližšie vzťahy s rodinou a priateľkou/priateľom, ktoré vás nikam neposúvajú alebo vás dokonca brzdia v dosiahnutí vašich cieľov a snov.

Je to naozaj to, čo chcete? Naozaj ste ochotní obetovať svoje sny len preto, že to niekto od vás vyžaduje? Chcete byť priemerní iba preto, že sú priemerní aj tí ostatní a tak trochu to od vás očakávajú tiež? Keďže čítate Sám Sebe Pán, verím tomu, že nie. Poďme sa teda pozrieť na to, ako sa zbaviť vzťahov, ktoré na vás pôsobia negatívne.

Ako sa zbaviť negatívnych vzťahov

  1. Pokúste sa s daným človekom úprimne porozprávať. Niekedy daný človek ani len netuší, že ho ostatní vnímajú negatívne.
  2. Dajte danému človeku ultimátum. Buď sa zmení, alebo s ním obmedzíte kontakt. Ak mu na vás záleží, bude sa prinajmenšom snažiť zmeniť sa. Ak sa ale nezmení, znamená to, že mu na vás až tak moc nezáleží. A takýchto ľudí nikto nepotrebuje.
  3. Keď nič nepomáha, obmedzte kontakt.

Svoj život nežijete pre druhých – či už sú to vaši kamaráti, alebo rodina. Máte svoj vlastný život, a máte iba jeden, tak ho nepremrhajte žitím života, aký od vás očakáva niekto iný.

Ak máte niekoho z vášho okolia, kto je frfloš a zakaždým vám hovorí iba o tom, čo hrozné dávali v správach, akí sú politici neschopní a ako táto krajina ide dolu vodou, musíte konať.

Si priemerom 5-tich ľudí, s ktorými si v kontakte najčastejšie.

O tom, že ľudia ovplyvňujú ľudí sme už hovorili. Je to ale pravda až do takej miery, že vaše správanie sa po istom čase začne veľmi podobať správaniu ľudí, s ktorými ste najčastejšie v kontakte. Ak bývate s vašimi rodičmi, 2 z 5 ľudí sú jasní. Ak bývate na internáte, vaši spolubývajúci tam patria tiež. Máte priateľku/priateľa? Plus 1. Ak pracujete, pripočítajte kolegov, s ktorými trávite najviac času.

A teraz sa zamyslite nad tým, kto sú títo piati ľudia, s ktorými ste najviac v kontakte. Chcete byť ako oni? Ak áno, tak vám gratulujem. Máte vyhraté a ste jednými z mála, tak si to vážte. Ak sa nechcete stať priemerom piatich ľudí, s ktorými ste najčastejšie v kontakte, budete s tým musieť niečo urobiť.

Autor úvodnej fotky

Máš k článku otázku alebo pripomienku?

Páčil sa ti tento článok? Chceš sa podeliť o svoje osobné skúsenosti? Napíš mi do diskusie nižšie. Odpovedám na každý komentár.

Chceš dostávať nové články a podcasty Sám Sebe Pán emailom?

Pridaj sa k mnohým, ktorí pravidelne dostávajú nové články a podcasty zo SámSebePán.sk zadarmo priamo do svojej emailovej schránky. Buď medzi prvými, ktorí si nové články prečítajú.

Kniha Láska k Aziatkám je konečne v predaji