Moju prvú web stránku za peniaze som urobil ešte počas strednej školy. Oficiálne podnikám od roku 2007, no až teraz som sa odhodlal zamestnať v mojej firme prvého človeka. Toho vhodného som hľadal dlho, už od leta 2014. Na moju ponuku na mojich web stránkach sa mi ozvalo niekoľko desiatok ľudí. Človek, s ktorým som sa nakoniec dohodol, ale jednoznačne vynikal. Má pritom iba čerstvých 18 rokov! Chceš vedieť, prečo som si vybral práve jeho?

8 vlastností dobrého uchádzača o zamestnanie

1. Vedel sa vyjadriť a komunikovať na profesionálnej úrovni

Keď mi niekto napíše email štýlom akoby si písal s kamošom cez Whatsapp, nemá šancu uspieť. Vedieť sa vyjadrovať je v biznise veľmi dôležité, a je jedno, či budeš komunikovať priamo s klientmi, alebo iba s manažérom či majiteľom firmy.

2. Dal najavo, že má rovnaké alebo podobné hodnoty ako firma a jej majiteľ

Emaily väčšiny uchádzačov o zamestnanie znejú v skratke asi takto: „Dobrý deň. Ja, ja, ja… moje skúsenosti, moje vzdelanie, čo chcem ja. Ďakujem.“ To sa nepáči žiadnemu majiteľovi firmy či manažérovi.

On hneď na začiatku zdôvodnil, prečo sa rozhodol mi napísať a prečo má záujem pracovať práve v mojej firme. Dal najavo, že je čitateľom môjho blogu a spomenul a stotožnil sa s hodnotami, ktorú sú pre mňa dôležité. Väčšina ľudí, čo mi písali, podľa všetkého asi ani nevie, že nejaký blog vlastne mám. Neurobili si domácu úlohu a namiesto toho poslali ďalší všeobecný email, ktorý ich nikam neposunie.

3. Bol kvalifikovaný (sčasti)

Možno 90% ľudí, ktorí mi napísali, nebolo dostatočne kvalifikovaných na prácu, ktorú som vyžadoval. Chápem, človek chce skúsiť „šťastie“, a poslať email je také jednoduché. Ja si ale nemôžem dovoliť učiť ľudí všetko, vrátane úplných základov.

On nebol až tak kvalifikovaný ako niektorí iní. Podstatnejšia ako kvalifikácia je ale chuť učiť sa a „makať“ na sebe.

Pár ľudí mi napísalo, že síce nie sú kvalifikovaní, ale majú chuť sa učiť sa zlepšovať, tomu sa ale veľmi ťažko verí, keď daný človek zatiaľ neurobil skoro nič. Chuť učiť sa, keď to je zaplatené, má asi každý človek. Chuť učiť sa, keď ti za to nikto neplatí, to je ozajstná chuť učiť sa a zlepšovať! Ja sa vzdelávam neustále a nikto mi za to neplatí. Robím to, pretože to sám chcem, a viem, že mi to zlepší život neskôr, či už vo forme väčšieho zárobku, alebo vo firme zvýšeného pocitu šťastia, či radosti zo života.

4. Dal najavo, že mu nejde iba o peniaze

Väčšina ľudí, ktorí mali dostatočnú kvalifikáciu, sa zaujímala iba o to, koľko dostanú zaplatené. Peniaze nie sú dobrým motivátorom. Keď vidím, že sú pre človeka prioritou číslo 1, je to pre mňa jasný signál, že človek časom stratí motiváciu a chuť pracovať, a bude sa ulievať „len aby bolo hotovo“ a aby dostal zaplatené.

5. Ukázal svoje nadšenie a chuť pracovať

Hľadal som niekoho, koho daná práca baví. Niekoho, kto sa chce zlepšovať a neustále rásť. Niekoho, kto má reálny záujem pomáhať klientom, a nie iba „odrobiť si to“. Niekoho kreatívneho, kto si vie poradiť so vzniknutým problémom.

Ja sám som išiel do podnikania, pretože si mnoho iných vecí cením viac ako peniaze. Chcem robiť to, čo ma baví. Chcem budovať. Chcem pomáhať iným. Peniaze mi k tomu všetkému môžu pomôcť, preto sú dôležité, ale nie sú prioritou. Podobné zmýšľanie som hľadal aj v človeku, ktorý mi má pomáhať rozvíjať môj biznis.

6. Nemá problém s angličtinou

Niektorí ľudia, ktorí sa mi ozvali, boli síce kvalifikovaný, ale po anglicky nevedeli dostatočne dobre na to, aby mohli v angličtine komunikovať či hľadať riešenia problémov na internete v angličtine. Toto je kritická časť mojej práce a preto bolo pre mňa nevyhnutné, aby daný človek vedel po anglicky plynule.

On nie je len že nemá s angličinou problém, dokonca po anglický píše svoj vlastný blog!

7. Má vlastný blog… v angličtine

Blog je neuveriteľnou marketingovou pomôckou. V dnešnej dobe by mal mať svoj vlastný blog úplne každý jeden človek. Seriózne. A je jedno, či si živnostník, podnikateľ alebo si zamestnaný vo firme.

Blog ti umožní dať najavo svoje vedomosti a skúsenosti. Čo je ale ešte dôležitejšie, blog umožní tvojim potenciálnym zamestnávateľom, zamestnancom či obchodným partnerom, aby ťa spoznali, a to aj bez toho, aby si sa s nimi stretol alebo si vymenil pár emailov.

On mal možnosť spoznať vďaka môjmu blogu mňa ako majiteľa firmy, v ktorej má záujem pracovať. Vďaka jeho blogu, ja som mal zase možnosť spoznať jeho ako môjho potenciálneho zamestnanca.

Jeho blog sa mi veľmi páčil. Nie len že to bol dôkaz vysokej úrovne jeho angličtiny, ale aj jeho inteligencie. Napísať email je jednoduché (relatívne), ale napísať článok s 2000 slovami až také ľahké nie je.

8. Úprimne dal najavo svoje ciele a plány do budúcnosti

Má veľmi podobné plány a ciele ako som mal pred pár rokmi ja (a ktoré som dosiahol), čo sa mi samozrejme páči. Viem, že mu môžem pomôcť dosiahnuť to, po čom túži, zatiaľ čo on mi pomôže budovať moju firmu. Ideálne partnerstvo.

Ste zvedaví, kto sa stal mojim prvým zamestnancom?

Roland má čerstvých 18 rokov, pritom jednoznačne predbehol mnohých iných uchádzačov, ktorí sú o 5 až 10 rokov starší. Túži po tom stať sa digitálnym nomádom a skúsiť si život v Thajsku, na Filipínach či aj v nám blízkej Prahe. Na svojom osobnom blogu píše o online podnikaní.

– Lubo Jurík, 2. marca 2015, Kuala Lumpur v Malajzii


Doplnenie niekoľko hodín po publikovaní

Po prečítaní niekoľkých komentárov v tomto článku a na Facebooku som veľmi smutný.

Musíte uznať, že nazývať 18-ročného chalana na základe jedného článku a niekoľkých názorov militantom a extrémistom je prehnané. Jediné, čo takýmito komentármi dosiahnete je to, že sa chalan zľakne a už nikdy nenapíše nič. A to by bola veľká škoda.

Som smutný, keď vidím, aké je pre ľudí na Slovensku jednoduché podrývať a kritizovať ostatných. Zabudli ste na to, o čom jeho blog je. Už z názvu vám musí byť jasné, že je to blog pre veriacich, a teda sa s najväčšou pravdepodobnosťou neveriacim príliš páčiť nebude. Taktiež, Roland nikomu svoje názory nevnucuje. Nikto ich nemusí čítať, a už vôbec nie tí, ktorí sa nestotožňujú s jeho vierou.

Ja nesúhlasím so všetkým, čo píše (s mnohým súhlasím), ale v žiadnom prípade ho nepovažujem za extrémistu. Spolupracujeme už 2 mesiace (aj keď väčšina z vás si asi myslí, že sme začali iba včera) a za ten čas ani jeden krát nespomenul jeho vieru. Ani raz! Myslím, že to hovorí za všetko. Okrem toho som s jeho prácou veľmi spokojný – už teraz prekonal moje očakávania.

Prosím vás, aby ste si dobre premysleli čo napíšete do komentárov. Nie je nič horšie ako podrývať a demotivovať tých, ktorý sa snažia niečo dokázať. A je jedno koľko majú rokov alebo skúseností. Možno keby som ja dostal niekoľko podobných komentárov na môj blog, keď som začínal, tento článok a desiatky iných by som nikdy nenapísal a SámSebePán.sk by dnes neexistoval.


Máš zamestnancov? Aké su tvoje skúsenosti s náborom zamestnancov? Podeľ sa s nami v komentári pod článkom.


Chceš sa stať členom nášho tímu? Aktuálne hľadám expertov/expertky na WordPress, grafikov/grafičky a tiež redaktorov/redaktorky pre môj online portál Asiatiq.com.

Máš k článku otázku alebo pripomienku?

Páčil sa ti tento článok? Chceš sa podeliť o svoje osobné skúsenosti? Napíš mi do diskusie nižšie. Odpovedám na každý komentár.

Chceš dostávať nové články a podcasty Sám Sebe Pán emailom?

Pridaj sa k vyše 1200 ľuďom, ktorí pravidelne dostávajú nové články a podcasty zo SámSebePán.sk zadarmo priamo do svojej emailovej schránky. Buď medzi prvými, ktorí si nové články prečítajú.