„Nemusím si to zapisovať, ja si to zapamätám.“  Jeden z najväčších sebaklamov môjho života.

Mám divnú pamäť. Pamätám si texty pesničiek, ktoré som počúval pred 6 rokmi (čo je, mimochodom, tretina môjho života), ale pritom som schopný zabudnúť na dôležité veci. Napríklad na peniaze.

Raz za čas niekomu pomôžem tým, že mu požičiam pár eur. To je normálne. Veľa ľudí ale postupom času zabudne, že si odo mňa niečo požičali. A po istom čase zabudnem aj ja. Neprišiel som síce o veľké sumy peňazí (keďže som študent), ale je hlúpe strácať desiatky eur len preto, že som lenivý si niečo zapísať.

A funguje to aj naopak. Niekedy si zle spočítam, koľko toho budem musieť kúpiť a ja som ten, ktorý si musí požičať. A keďže sme len ľudia, tak aj ja niekedy zabudnem, že niekomu niečo dlžím. Mrzelo by ma, keby bol niekto stratový preto, lebo mi pomohol. A preto si dnes už tieto veci zapisujem do Evernote.

Okrem toho by ste v mojom Evernote našli napríklad aj moje maximá z posilňovne. Píšem si tam koľko som dokázal drepnúť alebo vytlačiť, a to ma motivuje k dosahovaniu nových rekordov.

A tiež by ste tam našli kódy vstupeniek a screenshoty s odchodmi vlakov. A zaujímavé články pozbierané z internetu. A mnoho iného. Ale poďme pekne poporiadku.

Čo je to Evernote?

Logo Evernote

Logom Evernote je čierny slon na zelenom pozadí, Vraj preto, lebo slony nezabúdajú a s Evernote nebudete ani vy.

Evernote je softvérom na prácu s poznámkami, ktorý zosynchronizuje vaše poznámky zo všetkých zariadení, ktoré používate. K vašim poznámkam sa teda dostanete cez počítač, tablet, smartfón, alebo hocijaký webový prehliadač. Možno aj práve kvôli ľahkému prístupu k poznámkam dosiahol Evernote už viac ako sto miliónov používateľov.

Ako mi Evernote zaplatil pivo

Pred istým časom som dostal od môjho strýka z Ameriky niekoľko dolárov. O dva dni neskôr som mal namierené do košického Auparku, kde som chcel zmeniť zelené doláre na farebné eurá.

Keďže svoje peniaze radšej míňam s priateľmi ako na nevýhodnom kurze, pred odchodom som si na internete pozrel kurzový lístok mojej banky, ktorá mala pobočku v Auparku. Ich kurz som si zapísal do Evernote. (Jasné, mohol som si ich kurz pozrieť aj v pobočke, ale to stojí čas a čas sú peniaze, však?)

V Auparku som si to hneď namieril do inej, nebankovej zmenárne. Zo svojho vrecka som vytiahol jeden z najlacnejších smartfónov na trhu (nepotrpím si na drahé telefóny), otvoril aplikáciu Evernote a kurz zmenárne porovnal s kurzom banky. Mierny šok. Kurz v zmenárni bol pre mňa výrazne výhodnejší ako kurz v mojej banke.

Doláre som teda zamenil v zmenárni a získal tak pár eur navyše. Pre účely tohto článku povedzme, že práve tieto eurá som vymenil za pár čapovaných.

Inšpirácia? Zachyťte ju skôr než odíde

Ak ste ako ja, tak vám každým dňom prebehnú hlavou asi tak dva milióny myšlienok. Týkajú sa biznisu, financií, rodiny, priateľov, jedla, nových článkoch na populárnych blogoch, zmyslu života a mnohého iného.

Nie všetky myšlienky sú hodné toho, aby sme si ich zapísali. Väčšina mojich myšlienok je absolútny odpad, ktorý nemá hodnotu. Ale niektoré, našťastie, nie. A práve tie si chcem zapísať do Evernote, skôr ako ich zabudnem.

Ak mi teda počas cesty autobusom napadne skvelý nápad na nový článok, tak si ho hneď zapíšem do Evernote. Pred časom by som sa spoliehal na to, že „to predsa nezabudnem“. Po niekoľkých trpkých skúsenostiach ale viem, že som schopný zabudnúť naozaj všetko.

Používať Evernote je ako mať externý mozog

Evernote nemusíte obmedzovať len na pracovné záležitosti. Uložte si do neho všetko, čo vás zaujíma. Pokojne aj stromy.

S Evernote sa nemusíte obmedzovať len na pracovné záležitosti. Uložte si do neho všetko, čo vás zaujíma. Pokojne aj stromy.

V Evernote si všetky vaše poznámky jednoducho zorganizujete do ľubovoľného počtu zošitov. Môžete mať jeden zošit pre celý váš business, alebo môžete ísť až tak ďaleko, že si vytvoríte špeciálny zošit pre každého klienta. Je to na vás.

S Evernote nemusíte stresovať svoju myseľ viac ako je potrebné. Neviem ako vy, ale ja milujem pocit, kedy viem, že môžem nejakú informáciu len tak „vypustiť z hlavy“. Napríklad keď ide o fitness.

Do svojho fitness zošitu si píšem už spomínané osobné maximá na jednotlivých cvikoch. Zapisoval by som si tam aj aké cviky som robil ktorý deň, s akou váhou a koľkokrát, ale na to sú aj lepšie riešenia ako Evernote. Fitocracy, napríklad.

Poznámky si nemusíte triediť len podľa zošitov. Ku každej poznámke si viete priradiť značky. Podľa týchto značiek si následne viete vyhľadávať práve tie poznámky, ktoré potrebujete.

Príklad z reálneho života: Rozhodli ste sa používať Evernote a dnes v ňom máte už 1246 poznámok. Teraz potrebujete nájsť tie, ktoré sa týkajú vašej letnej dovolenky. Keďže viete, že ku všetkým poznámkam súvisiacim s dovolenkou ste priradili značku „Dovolenka 2016“, máte všetky informácie o ceste, ubytovaní a poistení dostupné v priebehu pár sekúnd.

Neskladujte dokumenty, ktoré možno raz budete potrebovať (ale najbližšie 4 roky nie)

Každý – snáď okrem tých najortodoxnejších minimalistov – má niekde v poličke hromadu dokumentov, ktoré sa „možno niekedy zídu“. Iróniou je, že ak aj naozaj príde čas, kedy ich potrebujeme, tak zrazu nemáme šajnu, kde by mohli byť.  S Evernote si všetky takéto dokumenty môžete jednoducho odfotiť, dať im názov, priradiť ku nim vhodné značky a následne ich vyhodiť. Medzi dokumenty ktoré môžete vyhodiť pravdepodobne nepatria účtovné a daňové doklady, no slohová práca vášho dieťaťa z prvého ročníka ZŠ pravdepodobne áno.

Môžete sa inšpirovať ľuďmi, ktorí si v Evernote vytvorili zošit so spomienkami. Všetky veci, na ktoré nechceli zabudnúť, ale ani ich skladovať, si jednoducho odfotili a uložili. Takto si stále môžu pozrieť umelecké výtvory svojich detí, pohľadnice z dovolenky, staré listy, fotografie spomienkových predmetov. Všetko, čo pre nich niečo znamená, je na dosah, a to bez nutnosti skladovania a zaberania priestoru.

Majte prístup k tým najlepším článkom na internete aj offline s Evernote Web Clipper

S Evernote viete tie najlepšie články čítať aj keď práve nemáte WiFi alebo mobilné dáta.

S Evernote si môžete tie najlepšie články prečítať aj vtedy, keď práve nemáte WiFi alebo mobilné dáta.

Čo je to Evernote Web Clipper?

Evernote Web Clipper je jednoduché rozšírenie vášho prehliadača, vďaka ktorému si môžete všetko zaujímavé z internetu uložiť pár klikmi.

Poznáte ten pocit, kedy objavíte skvelý článok na internete práve vtedy, keď nemáte čas? Zákon schválnosti. Ak ste ako ja, tak buď na takýto článok zabudnete, alebo si ho dáte do záložiek. Ak si aj dám nejaký článok do záložiek, len málokedy sa ku nemu aj naozaj vrátim a prečítam si ho tak, ako som mal v pláne.

Asi to bude tým, že internet je plný zaujímavého obsahu. Kedykoľvek ho zapneme, máme prístup k nekonečnému toku informácií a zábavy. Nový obsah prichádza neuveriteľnou rýchlosťou. A preto je tak ťažké sa vrátiť k niečomu „starému“.

Vďaka Evernote Web Clipper si tie najlepšie články môžem čítať, aj keď práve nemám prístup na internet.

Všetky články som si totiž „clipol“ do svojho Evernote účtu. Ten sa mi zosynchronizoval so smartfónom a ja sa môžem vzdelávať aj na rodinnej chate v lese, kde je takmer nemožné nájsť mobilný signál.

Okrem „clipovania“ článkov si vo Web Clipper môžete vytvoriť screenshot, zvýrazniť v ňom časť textu, pridať šípky a zdieľať ho s kolegami. A to všetko v priebehu desiatich sekúnd.

Doplnenie 2.8.2016: Vo verzii Evernote, ktorá je zadarmo, nebudete mať offline prístup ku všetkým článkom, ktoré si doň uložíte. K menším článkom bez fotiek podľa všetkého áno, ale k dlhším článkom, alebo článkom s fotkami, už nie. Pre ukladanie článkov na neskoršie čítanie (aj offline) je skvelým nástrojom Pocket.

Koľko stojí Evernote?

Evernote je takzvaný freemium software. To znamená, že jeho základná verzia je zadarmo a platíte len za extra výhody.

Evernote je takzvaný freemium software. To znamená, že jeho základná verzia je zadarmo a platíte len za extra výhody. Ja používam len základnú verziu a som s ňou úplne spokojný. A zdá sa, že drvivá väčšina ľudí je na tom rovnako. Podľa posledných zverejnených dát až 96.3% používateľov za používanie Evernote neplatí.

Doplnenie: Lubo Jurík si platí za Evernote Premium, pretože pri cestovaní často využíva funkcionalitu offline prístupu k článkom a PDF či iným dokumentom.

Záver

Evernote bol pre mňa všetkým, len nie láskou na prvý pohľad. Je ľahké sa stratiť v množstve funkcií, ktoré ponúka, alebo naopak, brať ho len ako bežný zápisník. To sú asi dôvody, prečo mi trvalo takmer 11 mesiacov, kým som ho naozaj začal používať.

Dnes Evernote používam ako úložný priestor pre potrebné informácie. Všetko dôležité si zapíšem a môžem na to pokojne zabudnúť, lebo viem, že všetko potrebné je zapísané v Evernote.

Ako väčšina mladých ľudí, aj ja nosím svoj smartfón (a v ňom Evernote) takmer všade, kam idem. Nezáleží teda na tom, kedy dostanem inšpiráciu alebo sa dozviem niečo dôležité. Vždy mám možnosť si to zapísať a „pustiť to z hlavy“.

Evernote ma zachránil aj od zapísaných útržkov papiera. Tie dôležité sú už odfotené, uložené v Evernote a vyhodené. Tie nedôležité sú len vyhodené.

Čerešničkou na torte je pre mňa čítanie článkov offline. Pre mňa je to ako čítačka kníh Kindle. Zadarmo.

A čo vy? Ako používate Evernote?