Ak predávaš na svojej web stránky nejaké digitálne (virtuálne) produkty a na ich predaj používaš WooCommerce, možno máš aj ty podobný problém ako mala moja klientka. Chceš, aby tvoj zákazník po zaplatení za tvoj digitálny produkt automaticky získal k nemu prístup. Lenže kvôli tomu, že WooCommerce automaticky nezmení status objednávky na „Vybavená“ po pripísaní platby, ty musíš zakaždým objednávku v administrácii schvaľovať ručne.

Existuje však jednoduché riešenie, ktoré nie len zvýši spokojnosť tvojich zákazníkov, ale taktiež ti ušetrí množstvo času a zbytočných problémov s manuálnym schvaľovaním vopred zaplatených objednávok.

Príklad zo skutočného života

Moja klientka, a tiež členka kurzu Zarábaj Ako Pán™, začala nedávno predávať svoj prvý digitálny produkt – Štýlovú výzvu. Je to určitý typ online kurzu s časovo obmedzeným členstvom. Pre vytvorenie členskej zóny sme použili Digital Access Pass (ktorý, mimochodom, po tejto skúsenosti nikomu neodporúčam), objednávky produktov prebiehajú cez WooCommerce a platí sa buď kartou cez GoPay, alebo cez PayPal.

Proces objednávky a získania prístup k digitálneho produktu

Po úspešnom objednaní Štýlovej výzvy a zaplatení kartou alebo online bankovou platbou cez GoPay prebehne všetko v poriadku, WooCommerce platbu zaznamená, objednávku prepne zo stavu „Spracováva sa“ na „Vybavená“ a Digital Access Pass na základe toho priradí zákazníka k Štýlovej výzve a pošle mu prihlasovacie údaje do kurzu. V prípade platby cez PayPal WooCommerce síce príjme informáciu, že objednávka bola zaplatená, ale stav objednávky nezmení na „Vybavená“, a preto Digital Access Pass zákazníkovi neodošle prihlasovacie údaje.

Kedy WooCommerce nezmení stav objednávky na „Vybavená“, aj keď platba bola zaznamenaná

WooCommerce automaticky zmení stav objednávky na „Vybavená“ po prijatí platby IBA pre „produkty na stiahnutie“. Ak napríklad predávaš cez WooCommerce svoj ebook (elektronickú knižku) alebo napríklad svoj hudobný album, po úspešnej platbe WooCommerce zmení objednávku na „Vybavená“ a zákazníkovi odošle email spolu s odkazom na stiahnutie daného digitálneho produktu.

Ale, pre objednávky fyzických produktov (typický eshop), a pre virtuálne objednávky (online kurzy a pod.) WooCommerce automaticky stav objednávky na „Vybavená“ nezmení!

Ako automaticky zmeniť stav WooCommerce objednávky na „Vybavená“ po prijatí platby cez PayPal

Existuje oficiálne rozšírenie od WooCommerce s názvom WooCommerce Order Status Control, ktoré ti umožní nastaviť svoj eshop tak, že sa stav objednávky po prijatí platby zmení na „Vybavená“. Toto rozšírenie ale nie je zadarmo – jeho cena je $29.

WooCommerce Order Status Control

My ale nechceme platiť za niečo, za čo platiť nemusíme, a preto použijeme alternatívny plugin, ktorý je zadarmo.

1. Nainštaluj a nastav plugin WooCommerce Autocomplete Orders

Neoficiálny plugin WooCommerce Autocomplete Orders je zadarmo, je overený – aktívne ho používa viac ako 8000 web stránok, a jeho použitie je jednoduché.

Inštalácia pluginu WooCommerce Autocomplete Orders

Po nainštalovaný tohto pluginu choď do WooCommerce -> Extra Options, prepni Mode z „Off“ na „Paid orders of virtual products only“ a ulož zmeny.

Nastavenie pluginu WooCommerce Autocomplete Orders

2. Uisti sa, že tvoj produkt je nastavený ako „virtuálny“ produkt

V administrácii otvor úpravu svojho produktu a v sekcii Údaje o produkte zaklikni „Virtuálne“.

Nastavenie virtuálneho produktu vo WooCommerce

To je všetko. Odteraz už tvoji zákazníci získajú prístup k tvojim digitálnym produktom ihneď, ako zaplatia. Ty nebudeš musieť objednávky manuálne schvaľovať, čím ušetríš čas, a tvoji zákazníci nebudú musieť na teba čakať a získajú prístup k obsahu, ktorí si zakúpili, ihneď.

Páčil sa ti tento článok? Mám písať podobných článkov „z reálneho života“ viac? Ak áno, daj mi vedieť do komentárov.