Na to, aby vám tento článok dával význam, vám musím najskôr načrtnúť, aký asi život som posledné 3 mesiace v Kuala Lumpur žil. Ešte keď som bol v Thajsku som cez internet spoznal jedno dievča z Kuala Lumpur. Zrýchlene: Písali sme si spolu asi dva mesiace, prišla ma pozrieť do Thajska, kde sme spolu 5 dní cestovali a potom sme spolu išli do KL (tak všetci volajú Kuala Lumpur). Pôvodný plán bol, že u nej ostanem mesiac a potom odídem do Thajska. Z mesiaca sa stalo 6 týždňov a zo 6 týždňov sa stali 3 mesiace. Posledné 3 mesiace som teda býval na 22. poschodí pekného, nového apartmánového komplexu asi 45 minút od centra Kuala Lumpur. V danom byte bývali spolu okrem mňa a mojej kamarátky aj dvaja malajsko-čínsky bratia a jedna malajská Číňanka (viac o tom prečo ich tak nazývam už o chvíľu).
Keďže som väčšinu času trávil s mojou kamarátkou, ktorá je malajská Číňanka, najviac skúseností a zážitkov mám ohľadom čínskej kultúry. Bohužiaľ, ani za 3 mesiace sa mi nepodarilo spoznať či sa zoznámiť sa so žiadnym Malajcom.
Rozdiel medzi Malajcami a Malajzijcami
V Malajzii (v angličtine Malaysia) žijú 3 rôzne rasy: Malajci (Malay), Číňania (Chinese) a Indovia (Indian). Všetci obyvatelia Malajzie ale majú iba jednu národnosť, malajskú (Malaysian). Volajú sa teda Malajzijci (Malaysian). Keď poviete malajskému Číňanovi (Malaysian Chinese), že je Malajčan (Malay), tak sa na vás podľa všetkého nahnevá (k dôvodu prečo a dostaneme neskôr) a opraví vás, že nie je Malajčan (Malay), ale malajský Číňan (Malaysian Chinese). To isté platí aj pre Indov.
Povrchné spolunažívanie Malajcov, Indov a Číňanov
Malajci sú moslimovia, Číňania sú budhisti, kresťania alebo neveriaci a Indovia sú hinduisti.
Na povrchu je všetko krásne a Malajzia je často príkladom toho, ako môžu rôzne rasy a tak výrazne odlišné kultúry spolunažívať a navzájom sa rešpektovať. Pod povrchom ale vládne v Malajzii tvrdý rasizmus. Malajskí Číňania sa nahnevajú, keď im poviete, že sú Malajci, pretože ich, poväčšine, nemajú moc radi. To platí často aj opačne. Väčšina ľudí v Kuala Lumpur nemá mnoho priateľov inej rasy. Taktiež je veľmi ojedinelé, že by si napríklad Ind zobral za ženu Malajku, alebo Malajec Číňanku. Kultúrne a náboženské rozdiely sú obrovské a vo vzťahu by to bolo cítiť.
Ďalším z pravdepodobných dôvodov, prečo je medzi jednotlivými rasami v Malajzie stále napätie, je 2. svetová vojna, počas ktorej Malajziu okupovali Japonci. Tí, keďže viedli dlhoročnú vojnu s Čínou, začali vyvražďovať malajských Číňanov, zatiaľ čo k Malajcom sa chovali výrazne ústretovejšie. Časom naviedli samotných Malajcov proti malajským Číňanom.
Späť k dnešku. Na ulici Kuala Lumpur som videl billboard, ktorý reklamoval novootvorený apartmánový komplex. Veľký nápis na ňom hovoril, že dané byty sú voľné na kúpu iba pre Malajcov. Nie pre Malajzijcov (všetkých občanov danej krajiny), ale pre Malajcov (malajskú rasu). Otvorený rasizmus.
Malajský politici sa rozhodli postaviť úplne nové mesto, ktoré má byť novým hlavným mestom Malajzie. Navonok tam všetko vyzerá nové a krásne. Neuvidíte tam však ani jedného Číňana či Inda. Dôvod? Vysťahovali ich.
Podobných prípadov otvoreného rasizmu voči Číňanom a Indom je v Malajzii bohužiaľ mnoho, aj keď sú právoplatnými občanmi krajiny.
Typický veľkomestský život
Už v Kórei som bol prekvapený tým, ako tvrdo Kórejci pracujú. V Kuala Lumpur to vyzerá veľmi podobne. Pracuje sa od pondelka do piatku, od 9:00 do 18:30. Keď k tomu pripočítate hodinovú cestu do a z práce, ktorú absolvuje väčšina ľudí, zistíte, že Malajzijci sú mimo tepla svojho domova od ôsmej ráno do pol ôsmej večer. K tomu si pripočítajte preplnené autobusy, vlaky a cesty každé ráno, keď idete do práce, a každý večer, keď sa tešíte a ponáhľate domov.
Cez víkendy majú všetci voľno, takže všetci niekam cestujú alebo idú na výlet. To znamená, že cez víkendy je všetko preplnené. Supermarkety, obchodné centrá, kiná, zábavné parky a v podstate hocijaké miesto, kde sa dá zabaviť sa alebo si oddýchnuť.
Úprimne, tento spôsob života sa mi nikdy nepáčil. Som rád, že som si ho vďaka mojej kamarátke mohol na nejaký čas vyskúšať a potvrdiť si, že je to naozaj hrôza. Som vďačný, že ja taký život žiť nemusím, a že môžem ísť do posilky okolo obeda, keď tam nikto nie je, že si môžem nakúpiť vtedy, keď sú obchody prázdne, že môžem cestovať aj cez týždeň, keď všetci pracujú a že môžem kupovať letenky mimo sezóny, kedy sú najdrahšie, pretože väčšina ľudí cestuje cez sviatky a predĺžené víkendy za rodinou alebo na výlety.
Čínsky nový rok
Obdobie pred Čínskym novým rokom je naozaj prekrásne. Celé mesto je vyzdobené podobne, ako mestá Európy pred Vianocami. Všade sú povešané červené lampióny, červené závesy a žlté svetlá. Všade sú výpredaje a Číňania nakupujú ako šialení. Je tradičným čínskym zvykom, že si pred novým rokom kúpia nové oblečenie. Najlepšie červené, pretože červená symbolizuje prosperitu a šťastie.
Číňania si nedávajú darčeky, tak ako je tomu zvykom na Vianoce u nás. Za to je tradíciou, že oženení/vydaní členovia rodiny dajú tým ešte slobodným peniaze, zabalené v pekných, ozdobených, červeno-zlatých obálkach.
Číňania si dávajú novoročné predsavzatia úplne rovnako ako to robíme aj my. Ako to viem? Niekoľko dní po Čínskom novom roku sa do posilňovne navalili stáda mladých Číňanov, odhodlaných od nového roka začať na sebe tvrdo makať a nikdy neprestať. Po týždni ich to omrzelo a 95% z nich som už nikdy v posilke nevidel. Ľudia sú vo svojej podstate úplne rovnakí, či sú to malajskí Číňania alebo Slováci.
Nepriateľské výrazy v tvári
Prechádzka po ulici Kuala Lumpur je veľmi odlišná od prechádzky po Bangkoku v Thajsku. Ľudia sa zo zásady neusmievajú a všetci si povinne držia seriózny výraz tváre. To platí pre Číňanov, Malajcov, ako aj pre Indov. Hlavne pre Indov, ktorí mi niekedy naozaj naháňajú strach.
Ak by som si mal vybrať, ktorá rasa je všeobecne z týchto troch najpriateľskejšia, povedal by som, že sú to Malajci. Predsa len, občas sa mi stane, že sa na mňa usmeje malajská dievčina alebo že ma pozdraví malajský chlapec. Je to ale skôr výnimkou.
Slušné je mlčať… a čakať
Ani po 3 mesiacoch som stále nepochopil spôsob, akým sa obyvatelia Kuala Lumpur vyrovnávajú s tým, že ich je všade tak veľa. Slová „Excuse me“ (Prepáčte) som počul asi raz mesačne. Keď sa niekam chcete dostať a v ceste vám stojí iný človek, zvyčajne iba ticho stojíte a čakáte, kým sa vám uhne. Nevadí, že vás nevidí, veď on si vás (skôr či neskôr) všimne.
Výťah je plný. 15 ľudí sa vezie smerom nahor, smerom k svojim domovom. Jeden z nich chce vystúpiť, pretože výťah prišiel na jeho poschodie. Pred ním sú ďalší štyria ľudia, ktorí podľa všetkého ani len netušia, že chce vystúpiť, pretože on im stojí za chrbtom. On sa ale začne bez slova pomedzi nich predierať, bez slova, akoby bol nemý.
Ľudia sa v Kuala Lumpur zo zásady nezdravia. Ani keď prídu do obchodu, ani keď z neho odchádzajú. Ani keď príde čašník k stolu. Mnoho ľudí nepovie ani len ďakujem, ak im podržíte dvere.
V posilke, do ktorej som chodil 3 krát týždenne po dobu 3 mesiacov, sa na mňa mladý Malajec, ktorý tam robil, neusmial ani raz. Ani keď som ho pozdravil a usmial sa ako prvý. Vždy som sa cítil divne, keď som tam išiel.
Ak sa k vám niekto prihovorí, zvyčajne nie je z Malajzie
Býval som ďaleko od centra, takže v mojom okolí neboli žiadni turisti a za celý čas som tam stretol iba niekoľko ľudí zo západného sveta. Mnoho ľudí sa mi samých od seba prihovorilo. Väčšina z nich ale nebola z Malajzie, ale pochádzala z iných krajín ako Nepál, Pakistan, Somálsko, Síria a podobné krajiny, ktorých názvy si ani nepamätám.
Malajské ženy sú výrazne odlišné od moslimských žien Stredného Východu
Jedinou podmienkou odievania žien je, aby mali na hlave šatku a aby mali zahalené ruky až po dlane a nohy až po členky. Ako sa malajské ženy zahalia je už na nich. Je preto normálne vidieť dievčatá v rifliach, či v teplákoch a športovej mikine. Bohužiaľ, takto zahalené musia byť neustále, keď sú na verejnosti. To znamená aj v bazéne, v mori, či na bežiacom páse. Dokonca v kaderníctvach majú špeciálne kryté kabínky pre strihanie vlasov moslimských žien tak, aby ich nikto nevidel bez ich šatky na hlave.
Našťastie malajské ženy nemusia nosiť čierne kostýmy, tak ako je nevyhnutné pre ženy zo Saudskej Arábie či Arabských Emirátov. Taktiež si až na pár výnimiek vôbec nezahaľujú tvár.
Malajci neustále fajčia
Skoro všetci Malajci fajčia. A to vkuse. Ďaleko viac ako Thajci. Možno to je tým, že sú cigarety v Malajzii veľmi lacné. Alebo tým, že moslimovia nemôžu piť alkohol. Každopádne ma to v Malajzii veľmi vytáčalo a to hlavne v reštauráciách, kde je fajčenie povolené.
Malajské ženy som fajčiť až na pár výnimiek nevidel. Neviem čím to je, ale som tomu rád. Cigarety nepatria do úst nikomu, no hlavne nie ženám. Vždy som smutný, že vidím pekné dievča fajčiť. Môže byť akákoľvek krásna, automaticky u mňa jej hodnota padá.
Kde ti to od ruky odpadne
Malajzijci vedia byť aj pekní bordelári. Vidieť niekoho odhodiť na zem ohorok som si v Ázií akosi zvykol (aj keď to stále nenávidím). Čo bolo ale pre mňa naozaj smutné, bolo keď som videl ako ľudia bez hanby hodili na zem hocijaký odpad, čo mali v rukách. Len tak, bez hanby, pred inými ľuďmi. A nikto sa nad tým ani nepozastavil. Väčšinou to boli opäť Malajskí a Indickí muži, Číňanov a ženy som odpadky hádzať na zem nevidel.
Spleť nákupných centier
Kuala Lumpur je mestom nakupovania. Je to mesto pozliepané z vlakových zastávok a nákupných centier. V KL nie je problém stráviť úplne celý deň v chládku budov a chlade klimatizácie. Jedno nákupné centrum je totiž prepojené s druhým, a to je prepojené s ďalšími dvoma. Plus všetko krásne spolu spájajú podzemné chodby na zastávky metra, a metro samotné.
Keď si po sebe čítam, pripadá mi väčšina bodov až príliš negatívna. Bohužiaľ si neviem pomôcť. Keď porovnám Malajziu napríklad s Thajskom alebo Austráliou, vidím najmä tieto rozdiely. Samozrejme, na Malajzii a živote v Kuala Lumpur je určite aj mnoho pozitív, tie sa mi už ale akosi ťažšie hľadajú, keď som si na ne tak povediac zvykol životom v iných krajinách. Pokúsim sa ale pridať niekoľko pozitívnych bodov o živote v hlavnom meste Malajzie.
Čo je na meste Kuala Lumpur super
Jednoduchosť dopravy
Na Kuala Lumpur sa mi páči ich metro, ktoré nazývajú LRT (Light Rail Train). V centra mesta je to metro, mimo mesta je to nadzemka, ktorá premáva vo výške druhého či tretieho poschodia. Každý vlak má buď 2 alebo 4 vozne, vlaky premávajú každých niekoľko minút a nemajú šoféra! Všetko je riadené automaticky.
Okrem LRT má KL aj Monorail, čo je tiež nadzemka, ale trochu pomalšia. Tá premáva iba niekoľkými smermi a má iba niekoľko zastávok, zato premáva vo výške 3. poschodia!
Výhľad z LRT aj Monorail je veľmi pekný, či cez deň, alebo v noci.
Šialene lacné letenky hocikam po Ázií
V Malajzii má svoju základňu Air Asia, najobľúbenejšia nízko nákladová letecká spoločnosť na svete a najpopulárnejšia nízko nákladová letecká spoločnosť v Ázií. Air Asia pravidelne každý mesiac vydáva nové letenky za akciové ceny, a tak môžete z KL letieť naozaj kamkoľvek v Ázií za naozaj lacno, a to najmä ak si booknete letenku niekoľko mesiacov dopredu.
Okrem toho má v Kuala Lumpur sídlo aj FireFly, ďalšia malajzijská nízko nákladová letecká spoločnosť, a z Kuala Lumpur lieta aj Tiger Air, nízkonákladovka z neďalekého Singapuru.
Záver
Mne sa život v Kuala Lumpur veľmi páčil a tie 3 mesiaci prešli relatívne rýchlo. Dôvodom je ale hlavne to, aký život som v KL žil. Býval som v peknom, čistom byte. Všetci spolubývajúci boli v pondelok až piatok od rána do večera v práci, takže som mal celý deň byt úplne pre seba a mohol som sa sústrediť na prácu, behať si po dome v trenkách a púšťať si nahlas hudbu. Býval som v časti, kde bolo dobré a lacné jedlo, a neďaleko som mal aj posilňovňu. A hlavne, býval som so super dievčinou.
Moje 3 mesiace v Kuala Lumpur boli super, ale usadiť sa tam na trvalo by som si, na rozdiel od Austrálie, Thajska alebo Južnej Kórei, predstaviť nevedel.
– Lubo Jurík, 10.4.2015, V lietadle z Kuala Lumpur v Malajzii do Kolomba na Srí Lanke
Boli ste v Kuala Lumpur alebo v Malajzii? Súhlasíte s mojimi názormi a skúsenosťami? Aké su vaše skúsenosti?
Máš otázku ohľadom Kuala Lumpur alebo Malajzie?
Napíš mi email alebo Facebook správu. Rád ti pomôžem, poradím, alebo len tak pokecám.
Chceš vidieť viac fotiek z Kuala Lumpur?
Navštív moju web stránku Asiatiq.com.
Neviem ako v KL, tam sa iba chystám a aj to iba na 2 dni, ale všade inde na okružnej ceste Malajziou (hlavne sme boli na Borneu) boli ľudia usmievaví a prihovárali sa nám, mávajú nám z áut a chcú sa s nami rozprávať.
Ahoj Ľubka. Zvyčajne je veľký rozdiel medzi hlavným mestom a zvyškom krajiny. Podobne je to aj na Slovensku :D Good luck a uži si KL :)
Nie je problem platit visa kartou v Malajzii?
Ahoj Katka, v lokalnych restauraciach kartou asi nezaplatis, ale inak by nemal byt s kartou problem. Minimalne v Kuala Lumpur by to malo byt v pohode, no v inych castiach Malajzie si nie som isty. Je dobre vzdy mat radsej so sebou aspon nejaku hotovost.
Uzi si to!
Dakujem,ano vzdy nosim hotovist,ja len v krajnom pripade ak by ju bolo treba pouzit…
Rozumiem. Ano, vybrat hotovost s visa kartou nie je problem a taktiez platit v obchodoch, ktore akceptuju platbu kartou.
Prosim Ta a januar-februar je tam obdobie sucha?
Ja som tam bol januar az marec/april a bolo vacsinou krasne pocasie. Viac o pocasi a inom info o krajinach najdes na wikitravel.org
Dakujem za tip na stranku…presla som toho viac ale nikde presne nenapisu tie obdobia…
Treba hladat v anglictine ;)
https://en.wikipedia.org/wiki/Kuala_Lumpur#Climate_and_weather
Dakujem za tip na stranku.Akymi spolicnostami si letel do Kuala,mam namyslim z Viedne?
Ako si prisla na to, ze som tam letel prave z Viedne? Do KL som letel 3krat – 2x z Thajska a raz z Juznej Korei ;)
Mala som namysli z Europy,dakujem.
Pre mňa Kuala Lumpur nemá dušu. Keď ho tak porovnávam s ďalšími krajinami juhovýchodnej Ázie, tak mňa Kuala Lumpur ničím pozítívne neohromil. Ľudia sa z princípu neusmievajú. Ak platíš kreditnou kartou, musíš si sústavne dávať pozor, aby ti ju nezoskimovali. Mesto je mnoho dní v roku zahalené do smogu. Nákupné centrá sú obrovské s úžasným výberom, ale neskutočne predražené. Mne u ľudí v Malajzii chýbala v očiach tá radosť zo života, ktorú je vidieť inde v Ázii. Je vidieť jasný britský vplyv. Toľko bánk na kilometer štvorcový ako v Kuala Lumpur som videl už asi iba v Panama City. Tiež… Celý komentár »
Ahoj Eduard. V KL zijes alebo si zil? Ako dlho?
S vacsinou z toho, co pises, suhlasim. Ale mnoho z tych problemov je problemom aj v inych velkych mestach Azie. Ludia su vzdy menej priatelki v hlavnom meste ako v ostatnych mestach. Aj rozdiel medzi hlavnym mestom a druhym najvacsom mestom je casto obrovsky. Videl som to aj v Korei ci v Thajsku. Ale mas v pravdu, a v clanku o tom aj pisem, ze v KL ludia neposobia az tak priatelski ako v inych (aj velkych) mestach Azie. Napriklad aj tu v Taipei su ludia podstatne milsi a priatelskejsi.
Pekný článok so zaujímavým pohľadom na Kuala Lumpur. Keďže som tam žila vyše dvoch mesiacov v lete 2014, tiež niečo rada pripojím. Takže ten skrytý rasizmus ma tiež nesmierne štval. Prvé dni som nechápala, ako môže taký kozmopolitný a mnohonáboženský štát a hlavné mesto tak pekne pospolu fungovať. To som súdila z pohľadu turistu a z prvých dní. Postupne pri hlbších rozhovoroch s miestnymi, prípadne pri stopovaní sme si ale uvedomili, že je to úplne inak. Tak sme pri stopovaní a hlavne pri dialógoch v aute museli byť extra presvedčení o tom, s kým hovoríme a nekriticky sa nevyjadrovať o… Celý komentár »
Ahoj Vierka! Na tvoj komentar som cakal :) Dakujem za doplnenie! A aj tebe vsetko dobre ;)
Dik za info Lubo, dobre vediet! Budeme sa teda drzat hlavne mimo KL pocas toho tyzdna, co tam prechadzame :) Inac, co sa tyka toho bordelu, to je skratka Azia. India, Thajsko, Myanmar, vsade sa hadze vsetko kam pride. Vlastne nie len Azia, v Juznej Amerike – menej rozvinutych krajinach, to bolo to iste. A je mi divne, ze Indovia sa ti zdali nepriatelski. Mozno ty malajski, pretoze v Indii to je samy usmev od ucha k uchu a su velmi priatelski. Skor to asi bude tym, ze je to superbusy velkomesto – v tych malokedy najdes tolko usmevov a… Celý komentár »
Ahoj Lukas,
ano, vsade v Azii (vo svete?) sa ludia vo velkomestach usmievaju menej ako na vidieku ci niekde pri mori :)
Bordel viem ze nie je iba v KL, no aj tak sa mi to nepaci :)
PS: Toto som si asi 5 krat uz „overoval“, no vzdy to nakoniec aj tak napisem inak. Ale vidis, korektor mi to nikdy nevyhodi ako chybu :) Ale dik, budem si to uz pamatat!
Drz sa!
korektor ti to neopravuje, pretoze to berie ako mnozne cislo, co je technicky spravne.
Aha, tak uz viem odkial to „ií“ mam :P Dik este raz!